Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 31-01-11, 18:46 #1
Göksenin Göksenin çevrimdışı
66 Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey


Tüm bu konuların ayrı ayrı konular ile sabit bölümde olması hem bölümün açılmasını biraz güçleştiriyor,hem de görüntü kirliliğine neden oluyordu.

Konuların hepsini tek bir konu altında birleştirmeyi düşündük.



































































ForumTR Diğer Spor Aktiviteleri Bölümü Yönetimi

__________________

Mesajı son düzenleyen Börü ( 28-07-17 - 16:31 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-11, 20:24 #2
Adenozin Adenozin çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler


Güzel konu olmuş teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-11, 20:27 #3
Sergio Alvarez Sergio Alvarez çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler


Eline sağlık Göksenin
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-02-11, 18:47 #4
HammerStyle HammerStyle çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

Ellerine sağlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-03-11, 03:15 #5
ReaList ReaList çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

Eline sağlık.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-08-11, 15:55 #6
SirArawn SirArawn çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

Güzel konu ama Jeet Kune Do neden yok
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-11, 03:19 #7
kocangs kocangs çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

arkadaşlarrr benim çok acil bi sıkıntım var
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-11, 21:07 #8
Max Payne Max Payne çevrimdışı
Varsayılan Sporcu Beslenmesi (Geniş Anlatımlı)

BESLENME UZMANLARINDAN SPORCU BESLENMESİ

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyenler sporcu beslenmeleri konusunda destek verirler. Hatta bütün profesyonel spor kulüplerinde Beslenme Uzmanı ve Diyetisyenler kadrolu olarak çalışırlar. Sporcuları ve sporcu adaylarını beslenme konusunda bilgilendirirler. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyenler spor kulüplerinde ve spor tesislerinde sporcuların menülerini hazırlarlar. Kalori hesaplaması yaparak hazırlanan bu diyet listelerine uygun olarak hazırlanan yemekleri yiyerek antrenman yapan sporcular daha aktif olurlar. Bu nedenle sporcu beslenmesi, başta performanslarını ve sağlıklarını korumak amacıyla beslenme konusunda diyetisyenlerin önerilerine dikkat ederler. Piyasada sporculara performanslarını arttırdığı, vücut bileşimlerinde değişiklik yarattığı, performansı arttırdığı gibi iddia edilen çok çeşitli ürünler satılmaktadır. Beslenme bilgisi olmayan kişiler bu ürünleri sporculara önerebilir. Ancak Beslenme Uzmanı ve Diyetisyenler içeriği bilinmeyen ürünlerin alınmasının, sporcunun sağlığını olumsuz etkileyebileceğini söylüyorlar. Bu ürünlere gereksiz yere para harcayarak sağlığınızı da tehlikeye atmamak beslenme konusunda bilgisi olmayan kişiler tarafından verilen bir takım hatalı ve yanlış mesajlara da inanmamak gerekir. Bu nedenle Beslenme Uzmanı ve Diyetisyenlerin önerdiği diyet listesini uygulamalıdır.


DOĞRU BESLENMENİN SPORCUYA AVANTAJLARI


Doğru ve dengeli beslenen sporcuların beslenemeyenlere göre daha fazla performans gösterdikleri kanıtlanmıştır. Spor yapan kişiler maksimum düzeyde antrenman yaparlar. İyi bir beslenen sporcu, antrenmana kolay uyum sağlamakla beraber her ağırlıkta antrenmanı yapacak güce ve performansa sahip olur. İşte bu nedenle sporcu beslenmesi çok önemlidir.
Sporcuların dikkat ve oyuna konsantrasyonlarında temel etkenlerden biriside yeterli ve dengeli beslenmedir. Doğru ve dengeli beslenen bir sporcu her antrenmana ayak uydurabilecek güce ve dayanıklılığa sahip olur. Diyetisyenlerin desteği ile beslenen sporcuların büyüme ve gelişmesi normalden daha hızlıdır. Küçük yaşta spora başlayarak aynı zamanda dengeli ve yeterli beslenenler büyüyünce istenilen vücut ölçülerine kavuşurlar. Diyetisyenlerin önerdiği diyet listesine göre iyi beslenen sporcuların hastalıklara karşı dirençli olurlar. Sakatlanma oranı az ve hastalık süresi kısa olması doğru sporcu beslenmeleri ile ilgilidir. Yapılan araştırmalarda, iyi ve doğru beslenen sporcuların hastalanma ve sakatlanma oranlarının iyi beslenmeyenlere göre daha azdır. Bu nedenle profesyonel spor yapan kişiler dengeli beslenmek için beslenme uzmanı ve diyetisyenlerden destek alırlar.


SPORCULARIN ENERJİ KAYNAKLARI


Spor yapan kişilerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli besin takviyelerine gereksinimleri vardır. İnsan vücudunun enerji kaynakları ve spor yapan kişilerin enerji kaynakları nelerdir? İnsan vücudunun enerji gereksinimi üç temel besin grubunda karşılanır. Bu enerji kaynakları karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerdir. Genel olarak karbonhidratlar ve yağlar egzersiz sırasında temel yakıt olarak kullanılır. Proteinler ise organizmada yapıtaşı olarak görev yapan enerji kaynaklarıdır. Sporcu beslenmesi nde önemi olan bazı enerji kaynakları vücutta depolanır. Sporcu beslenmeleri daha fazla ihtiyaç duyulan enerji kaynaklarından karbonhidratlar ve yağlar ihtiyaçtan fazla alındığı takdirde vücutta depo edilir. Bu nedenle beslenme uzmanı ve diyetisyenlerin önerdiği miktarlardan daha alınmaması gerekir. Ama proteinlerin fazlası vücutta depo edilmez. Bu yüzden beslenme uzmanı ve diyetisyenler proteinleri gerekli olduğu kadar alınmasını öneriyor. Çünkü fazlası dışarı atılır. Ayrıca, fazla protein almak yüksek tansiyon, damar sertliği ve kalp hastalıkları gibi çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir. Sporcuların beslenmesi nde doğru ve dengeli beslenmek için hangi enerji kaynağı ne kadar enerji verdiği göz önünde bulundurularak diyet listesi hazırlanır.


SPORCU BESLENMESİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR


Sporcu beslenmesi nde yıllardır doğru bildiğimiz pek çok yanlış vardır. Büyüme gelişme çağındaki spor yapan kişilerin daha fazla et ve et ürünleri yemesi gerektiği bilgisi yanlıştır. Çünkü diyetisyenler sporcu diyetleri nin ağırlıklı olarak karbonhidrat içermesi gerektiğini söylüyor. Sporcu diyeti dengeli ve çeşitli besinlerden oluşmalıdır. Özellikle sporcular için vitamin ve mineral ekleri kullanarak vücuda ek enerji sağlamak da doğru bilinen yanlışlardandır. Spor yapan kişiler, spor yapmayan yaşıtlarına göre fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyarlar. Ancak daha fazla yiyerek bu açığı kapatabilirler. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyenler sporcuların ek olarak vitamin almalarını önermiyorlar. Eğer sporcu kırmızı et yemiyorsa, demir içeren başka besinler ile demir, baklagillerle de amino asit ihtiyacını giderebilir. Spor yapan kişiler, kalsiyum içeren tam yağlı süt, yoğurt ve peynir yemelidir. Ancak büyüme çağındaki sporcular eğer bazı sebze meyve yemiyorlarsa vitamin açıklarını çocuklar için üretilmiş olan multi-vitamin preparatlarından haftada birkaç kere alarak kapatabilirler. Ancak diyetisyenler “vitamin ve mineral açığı olduğu düşünülüp tespit edilen sporcular dışındakilerin ek vitamin ve mineral almasına gerek yoktur” diyorlar.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-11, 21:08 #9
Max Payne Max Payne çevrimdışı
Varsayılan C: Sporcu Beslenmesi (Geniş Anlatımlı)

SIVI TÜKETİMİ VE SPORCU BESLENMESİ


Sporcu beslenmesi nde en önemli bir konulardan birisi yeterli sıvı tüketimidir. Spor yapan kişilerde terle kaybolan sıvı miktarı normal kişilere göre daha fazladır. Kaybolan suyun yerine konmasında hangi içeceklerin ne miktarda kullanılacağı konusunda diyetisyenlerin uyarıları dikkate alınmalıdır. Diyetisyenler sporcu danışmanlığı yaparak sporcu içecekleri konusunda sporcuyu bilgilendirirler. Ergojenik yardımlar konusunda mutlaka bir beslenme uzmanı veya diyetisyenden fikir alınması gerekir. Diyetisyenler sporcunun gereken miktarda enerji ve besin öğesini doğru besin kaynaklarından almasını temin eder. Çünkü doğru besin kaynaklarından sağlanan enerji, sporcunun yüksek performans sergilemesini sağlar. Bu aktiviteler esnasında yorulmasının ve tükenme sendromu yaşamasının önüne geçer. Spor yapan kişilerin antrenman öncesinde ve sonrasında beslenme şekline dikkat etmeleri gerekir. Bu nedenle diyetisyenler uygun besinler seçerek, yarıştan önce kendisine gerekli olan enerjiyi doğru kaynaktan almalarını sağlar. Yarışmadan sonra uygun sporcu diyeti ile beslenerek ise tükenen enerji depolarını doğru şekilde doldurur. Bazı sporculara karbonhidrat yüklemesi gerekirken, bazılarında böyle bir durum söz konusu değildir. Diyetisyen yaptığı spora göre uygun diyeti belirler.


SPORCU BESLENMESİNİN DANIŞMANLIĞI


Spor yapan kişilerin uygun ve sağlıklı beslenmelerinin sağlanması için beslenme uzmanı ve diyetisyenlerden “Sporcu beslenmesi danışmanlığı” hizmeti almaları gerekir. Sporcunun performansının arttırılmasında ve başarısının sağlanmasında sporcu beslenmesinin önemli bir yeri vardır. Profesyonel olarak spor yapan kişilerin konusunda uzman kişilerin antrenörlüğü eşliğinde uygun antrenmanlar yapmaları ne kadar önemli ise, yaşam tarzına uygun diyetisyen tarafından hazırlanan diyet ile beslenmesi de o kadar önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenen sporcunun performansı olumlu şekilde artar. Diyetisyenlerin sporcu beslenmeleri danışmanlığındaki amacı; sporcunun yaşam standartlarını, vücut yapısını ve spor dalını göz önünde bulundurarak ona sağlıklı bir beslenme ve diyet programı hazırlamaktır. Çünkü sporcu ancak bu şekilde başarılı olabilir. Enerji, sporcu içecekleri konusunda sporcuların seçimlerine yardımcı olmak, yarışlar öncesi, sırası ve sonrasında sporcuların en uygun şekilde beslenmelerini düzenlemek için diyetisyenlerin desteğine ihtiyaçları bulunur. Beslenme uzmanı ve diyetisyenin amacı; sporcuya beslenme eğitimi vermek, dengeli sporcu diyeti ile sağlıklı beslenmesini bir yaşam tarzı haline getirmesini sağlamaktır. Bu şekilde diyetisyenler, sporcunun ideal vücut ağırlıklarını korumalarını sağlamayı ilke edinirler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-11, 21:10 #10
Max Payne Max Payne çevrimdışı
Varsayılan C: Sporcu Beslenmesi (Geniş Anlatımlı)

VÜCUT GELİŞTİREN SPORCULARDA BESLENME

Vücut geliştirme sporu ile uğraşan sporcuların özel bir beslenme ve sporcu diyet programı var mıdır? Ağırlık çalışmalarının yapıldığı dönemde hangi enerji kaynağından yararlanılmalıdır? Ağırlık çalışması yapan sporcuların bu çalışmalar esnasında, kuvvet gelişimi ve kasın enine kesitinin büyümesini hedeflerler. Bu sonuca ulaşabilmek için organizmaya normal insanlardan daha fazla protein takviyesi gerekir. Bundan dolayı ağırlık çalışması yapan sporcular daha fazla protein almalıdır. Diyetisyenler tarafından veya bir hekim tarafından önerilen miktarda protein içeren besinler alınmalıdır. Çünkü protein alımı fazla olursa sağlık sorunlarına yol açabilir. Diyetisyenler gereğinden fazla miktarda alınan proteinin yağa dönüşüp depolandığını ve idrar yolu ile atıldığını belirtiyorlar. Sağlıklı bireylerde günlük protein alımı kilogramı başına 1 gram olarak yeterli olurken, özellikle kuvvet gerektiren sporları yapan sporcuların beslenmesi nde kilo başına 1. 5–2 veya 2,5 gram, kadar olabilir. Kuvvet çalışmalarının yeni başladığı dönemlerde kas gelişimine yönelik ek kilogram başına 7–8 gram protein önerilmektedir. Ama vücut geliştirme sporu yapanlar mutlaka bir diyetisyen tarafından hazırlanan sporcu diyet listesi ile beslenmelidir


3900 KALORİLİK SPORCU DİYETİ


3900 Kalori içeren sporcu diyeti nde sabah kahvaltısında; 1 Yumurta, 1 kibrit kutusu kadar peynir, 2 yemek kaşığı reçel veya bal, 1 kibrit kutusu tereyağı, ekmek, şekerli çay tüketilir. Öğle yemeğinde ise; birer porsiyon et veya etli kuru baklagil yemeği ile beraber pilav -makarna veya börek, sebze salatası veya yemeği, ekmek ise 2 orta dilim kadar, yanında 1 bardak süt veya ayran içilebilir. Sporcular bu spor diyeti listesinde önerilen akşam yemeğinde ise;
1 porsiyon Etli sebze yemeği pilav – makarna veya börek, komposto, ekmek, aralarda ise kuşluk ve ikindide 50′şer gr tahin helvası ile birer dilim ekmek ve yanında birer bardak limonata eşliğinde yenilir. Sporcu diyetini uygulayanlar yatarken biraz yoğurt veya meyve suyu veya meyve tüketebilir. Sporcuların beslenme gereksinimleri yaptıkları fiziksel aktivite sebebiyle normal insan beslenmesinden çok daha fazla olur. Yoğun kas aktivitesinden sonra özellikle protein desteğine ihtiyaç duyulur. Sporcu beslenmesi nde dikkat edilmesi gerekenlere göre diyetisyen tarafından hazırlanmış bir diyet programıyla beslenmelidir.


SPORCULAR İÇİN ÖZEL DİYET


Sporcular için hazırlanan Özel diyet sayesinde sporcunun aktivitelerdeki başarısı arttırılabilir. Sporcuların faaliyetlerdeki performansı düzenli antrenmanlara bağlı olduğu kadar, kaslarındaki glikojen deposunun doluluğu ile de ilgilidir. Sporcuların glikojen depoları, yarışmadan önce uygulanacak 7 günlük özel sporcu di*yeti yle üst düzeye çıkarılır. Bu sporcu diyetinde; müsabakadan önceki 3 gün yağ ve proteinden zengin, karbonhidratı az diyet ile beslenir. Sporcu diyeti nde tatlı yerine yoğurt ve peynir, pilav yerine yumurta ve et yenir. Ekmek üzerine tereyağı sürülür, li*monata yerine ayran içilir. Bol antrenman yapılır. Sporcu diyetlerinde aktiviteden önceki 3 gün et, yumurta azaltılarak diyetisyenin diyet listeleri uygulanır. Yemek aralarında bol şekerli limonata veya meyve suyu içilir. Bu sporcu diyeti ile antrenman orta derecede yapılır. Sporcu diyetleri nde müsabakadan önceki son gün, bol karbonhidratlı diyet alınarak dinlenilir. Yemeklerde et, yumurta, sebze azaltılarak; pilav, makarna, tatlılar, bal, pekmez, reçel, bol şekerli limonata arttırılır. Sporcu diyetindeki son öğün müsabakadan 3–4 saat önce az po*salı, sindirimi kolay ve dengeli yemekler yenir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-07-12, 20:53 #11
NoaPrestij NoaPrestij çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

tşkler. süper olmuş
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-12, 23:28 #12
ƒalse קaradise ƒalse קaradise çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

Eline Sağlık Güzel Hazırlamışsın.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-08-12, 00:18 #13
Momert Momert çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

halter?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-08-12, 15:23 #14
ozanoral ozanoral çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

Güzel derleme teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-12, 15:57 #15
Very intense Very intense çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

Teşekkürler, ellerine sağlık.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-12, 19:55 #16
RepLicanTR RepLicanTR çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-13, 16:10 #17
16MACIR 16MACIR çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

Teşekkürler..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-14, 17:37 #18
12332131 12332131 çevrimdışı
Varsayılan C: Tüm Spor Dalları Hakkında Arşivlik Bilgiler ve Aradığınız Her Şey

Ellerine sağlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı



Tüm saatler GMT +3. Şuan saat: 01:15
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018