Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 04-03-08, 18:23 #1
GoLdeM GoLdeM çevrimdışı
Alarm Kanada'da yaşamak,çalışmak,okumak..Öncelikle herkese merhaba,

Ben şimdi biraz benim olayımdan bahsedeyim ve tüm sorularımı bu konuda sormak istiyorum.Benim bi kaç avrupa tecrübemden sonra avrupa da okumayı aklıma koydum ve gittiğim avrupa ülkelerinden ikametgah ve okuma izni almamın çok zor olduğunu anlayınca,kafamı amerika kıtasına doğru çevirdim.
Şimdi ilk olarak ben Kanadaya gidip dil eğitimi alıp tofl sınavlarına da girip 4 yıllık Kanada üniversitesinde okumak istiyorum.Ancak şuan için kendime göre ingilizcem ortanın biraz altı sanırım(Diğer ülkelerin vatandaşlarıyla anlaşabilecek,derdimi anlatıbilecek kadar).Ben bu ingilizceyle sanırım tofl sınavını geçmem imkansız, bir de dil eğitiminden sonra bir de tofl için hazırlık kursları varmış.Ben tofl hazırlık kursuna gitmesem sadece dil eğitimine gitsem,dil eğitiminde aldığım eğitim beni tofl sınavı için yeterli kılabilir mi?

Birbaşka sormak istediğim konu ise dil eğitimini alırken çalışabilir miyim/ne gibi işlerde çalışabilirim?Birde burs alma olayı varmış galiba diploma ortalamana göre.. bunun için diplomayı nasıl değerlendiriyorlar nasıl bir ortalama gerekiyor? Bir de asistan olarak çalışmak nasıl oluyor(üniversitede okurken)?

Şuan ben meslek lisesi elektronik bölümü son sınıf öğrencisiyim ve bu sene okulum bitiyor.Bu yüzden duyduğuma göre Kanada da Mesleki Kolejler ve Teknik Üniversiteler varmış sanırım.Benim için buralar uygun olur mu acaba?

Bu arada benim kendi şehrimden de tanıdığım Kanada vatandaşı arkadaşım var büyük ihtimal onun yanında konaklıyacağım.Eğer bir sorun olursa okulun sağladığı yurtlar için ek bi ücret talep ediliyor mu?

Birbaşka sorum ise,Kanada daki üniversitelerin ücretleri için öğrenci kredisi varmış galiba.Okul bittikten sonrada ödemesi başlıyormuş.Bunun için benim arkadaşım kefil olabiliyor mu(kanada vatandaşı)bunun hakkında da bilgi verebilir misiniz?


Birde ek olarak şunu belirtmek istiyorum.Üniversiteden sonra da orda kalıp orada yaşamak istiyorum..Galiba biraz fazla kaçırdım ama aklımdaki tüm soruları bir çırpıda çıkartmış bulunmaktayım.

Şimdiden herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum..

Saygılar..
__________________

Mesajı son düzenleyen GoLdeM ( 04-03-08 - 18:28 )
 
Eski 06-03-08, 14:55 #2
benvebitanem benvebitanem çevrimdışı
Varsayılan C: Kanada'da yaşamak,çalışmak,okumak..Merhabalar

Bildiğim kadarıyla sorularına yardımcı olmaya çalışayım.

Şimdi öncelikle dil okulu için en iyi ülkedir kanada. İngilizcesi en iyi olan ülke.Dil okullarında benim bildiğim kadarıyla bu söylediğin tofel hazırlık kursları var aslında ayrı bir kurs şeklinde değilde normalde alacağın kursun içinde var.Ama eğer ben tofel sınavına girmek istimeyorum dersen bazı üniversitelerin kendi dil kursları var bu kursları bitirdiğin takdirde direk o kursu aldığın üniversiteye kayıt oluyorsun.Sana böyle bir yol da öneririm.İneternetten üniversiteleri araştır üniversitelerdeki Varsa türk hocalara yoksa uluslararası hizmet birimleri var buralara mail at mutlaka sana geri dönüp yardım edeceklerdir.Her konuda unutma kanada ağlayana meme veren bir ülke.

Dil kursundayken çalışma iznin yok. Üniversitedeykende yok. yani kendi imkanlarınla orada yaşacaksın.heee kaçak olarak çalışabilirsin.Ama yakalandığın takdirde kanadayı unut derim.Ama üniversite de okuduğun zaman sadece kampüs içinde (kafeterya,kütüphane) haftada 20 - 30 saat çalışma izni veriyorlar.Saati ortalama 10$ - 13$ falan ama gene dışarıda çalışma izni vermiyor.çoğu öğrenci kaçak olarak pizzacılık,ankettörlük,marketlerde falan çalışıyor

Burs işi zor çünkü sen oraya international students olarak gidiyorsun yani uluslar arası öğrenci olarak.Zaten kanada konsolosluğu senden okuyacağın zaman içerisindeki harçamalarına mütakip parayı banka hesabında göstermeni istiyor.Ama bu parayı göstermeyipte gidenlerde var.Burslar genelikle MBA yapanlar alıyor.Yani master yükseklisans,doktora yapanlar.Öbür türlü üniversitelerin diğer ülkelerden gelen öğrencilere ayırdığı burs çok az oda okul birincilerine,tofel puanına göre veriliyor bildiğim kadarıyla
Asistan olarak dediği de MBA yapanlar genellikle üniversitede para kazanmak için bu işi yapıyorlar ortalama 1000$ falan alıyorlar.Bazıları proje başına alıyor yani onun senle ilgisi yok.Yükseklisans,master yapanları ilgilendiriyor.

Bu söylediğin mesleki eğitim veren okullar.Collegeler bunlar genellikle 2-3 yıllık üniversiteler yani bizim 2 yıllık üniversiteler gibi ama tabiki bizimkisiyle kıyaslanamaz.Buralar genellik tofel puanı düşük olanların,lise puanı 3,50 düşük olanların genellikle tercih ettikleri yerler.Çünkü çoğu üniversite minimum diploma notu 3,50 ile alıyor. yada tofel puanı 80 le alıyor,gene ara eleman yetiştirmek için olan yerler ama neredeyse bütün bölümler mevcut yani yok yok.Birde bu okullarda puan5 üzerinden 3,50 ile bitirirsen gene sınavsız 3 sınıftan normal üniversiteden sınavsız olarak devam edebiliyorsun.kısacası bu okullarda iyidir.

Sen çok şanslı bir insan olmalısın ki konaklayacağın bir yerin var.Kanada da en fazla para konaklamaya gidiyor.üniversite'nin yurtları aşşağı yukarı 600$ - 700$ falan buna yemek dahil değil.Ev kiraları eğer 2- 3 kişi bir eve çıkarsanız.Kişi başı 400$ falan kalır.Yok ben aile yanında kalacağım dersen seni bir ailenin yanına yerleştiriyorlarki buralarda 700$ falan tabi bu meblalar yaşayacağın şehirlere göre değişir.

Bu okulların öğrenci kredileri oranın vatandaşlarını ilgilendiriyor.Unutma sen uluslar arası bir öğrencisin.

Okul bittikten sonra orada kalmak istiyorsun.kanada göçmenlik başvurularında kendi ülkesinde okumuş insanlara öncelik veriyor.ama bu kabul anlamına gelmiyor tabiki senin o zaman icerisindeki ülkesinde yaptıklarına falan bakıyor.Zaten okul bitimine yakın seni bir işe yerleştiriyor.Staj anlamında oralar sana referans mektubu falan verirse işin daha kolay olur.

Ama oraya gitmeden orada yaşamadan fazla kendini kaptırma derim.Ve çok büyük hayallerle oraya gitmeni tavsiye etmem çok büyük hayal kırıklığına uğrarsın.Tamam refah ve yaşam seviyesi çok yüksek yerler.Ama bu madalyonun sadece bir yüzü.


Bildiklerimi paylaştım ama sen daha araştır derim.
 
Eski 06-03-08, 20:05 #3
GoLdeM GoLdeM çevrimdışı
Varsayılan C: Kanada'da yaşamak,çalışmak,okumak..Öncelikle çok çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Ancak bi kaç şey kafama takıldı onlarıda size sormak istiyorum.

1-tofl sınavına girmeden üniversitelerin kendi dil kursuna gitsem ücret falan nasıl olur acaba.Birde sizin önerebileceğiniz üniversiteler var mı bunla ilgili.

2-Kolejlerinde kendilerine göre dil kursları oluyor mu.Kolejler daha mı hesaplı oluyor.Benim puanım 4.40 civarında acaba bu kolej bi avantaj teşkil eder mi?

3-Konaklayacak yer ücretleri bunlar aylık mı? 600 - 700 civarı?

4-Acaba madalyonun diğer yüzünden de biraz bahseder misin acaba?


Tekrardan teşekkürlerimi sunarım.Benim gerçekten çok aydınlatıcı ve yardımcı oldunuz..
 
Eski 06-03-08, 20:06 #4
GoLdeM GoLdeM çevrimdışı
Varsayılan C: Kanada'da yaşamak,çalışmak,okumak..Öncelikle çok çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Ancak bi kaç şey kafama takıldı onlarıda size sormak istiyorum.

1-tofl sınavına girmeden üniversitelerin kendi dil kursuna gitsem ücret falan nasıl olur acaba.Birde sizin önerebileceğiniz üniversiteler var mı bunla ilgili.

2-Kolejlerinde kendilerine göre dil kursları oluyor mu.Kolejler daha mı hesaplı oluyor.Benim puanım 4.40 civarında acaba bu kolej için bi avantaj teşkil eder mi?

3-Konaklayacak yer ücretleri bunlar aylık mı? 600 - 700 civarı?

4-Acaba madalyonun diğer yüzünden de biraz bahseder misin acaba?


Tekrardan teşekkürlerimi sunarım.Benim için gerçekten çok aydınlatıcı ve yardımcı oldunuz..

Mesajı son düzenleyen GoLdeM ( 06-03-08 - 20:09 )
 
Eski 07-03-08, 05:58 #5
rethua rethua çevrimdışı
Varsayılan C: Kanada'da yaşamak,çalışmak,okumak..


Madalyonun diğer yüzü,
Herzaman ikinci hatta üçüncü sınıf insan gözüyle bakılarak yaşıyosun.Bikere sen kanadalı olmuyosun en başında,sana orada yabancı gözüyle bakılıyo.Hoş gerçi nekadar çok göçmende olsa bu böyle.Önyargılı insanlar heryerde mevcut ne yazıkki.Öğrencilere iyi davranıyolar ama genelde.Onun dışında,canın sıkıldığında 3-4 arkadaşınla dışarı çıkıp,türkiyede olduğu gibi gezip tozamıyosun.Çıkıp bi çay simit yapamıyosun.Bunlar tabi kişiye göre değişecek şeyler.Ailen yok yanında,açıkcası aile yanına yerleştiriyolar falan mesela,büyük konuşmayım ama ben kalmazdım öyle sığıntı gibi.İnsanlarla aynı evde yaşayıp,hiçbişey paylaşmıyosun gibi bişey.Buraların insanı bizim ülkenin insanlarından farklı,bi bakıma bizim ülkenin insanınında kötü olduğu noktalar ve yerler var elbet ama,netice olarak "iyi" dediğin seni canından değerli görebilecek arkadaşlar bulman çok zor.Ülkendeki hemen herşeyden çok uzak,Türkiyedeki gibi ne güneşi var,ne havası var.Dahası bunlar sadece basit zorlukları,kimbilir daha negibi şeylerle karşılaşırsın,boşuna gurbet denilmiyo işte
Herşey oradan güzel görünüyo,tabi etrafta konuşan "kaç kendini kurtar"cıların söyledikleride cabası.Tabi sosyal olanaklar ve fırsatlar düzenlilik açısından çok daha iyi türkiyeden.Tartışılmaz bile,herşey mükemmel işliyo.Yinede buraya gelmeden bu ülke özlemini anlayamayacağını tahmin ediyorum,oyüzden engüzeli gel kendin gör.Yaşın genç bişey kaybetmezsin hem.Herneyse,

Toefl her alanda senin işine yarayacak bişey,iş olsun eğitimi olsun.Toefl'ı almak lazım oyüzden bence.Yani eğer kursa gideceksen zaten onu aksatma derim.Toefl kursu ingilizce kursundan farklı oluyo biraz daha.Yani çok iyi konuşan birisi sınava girse toefl alamayabilir.Biraz daha farklı bişey toefl oyüzden kursuna kesinlikle gidilmeli diye düşünüyorum ben.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 22:05
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016