Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 07-08-05, 12:47 #6
xpxp xpxp çevrimdışı
Varsayılan Cvp: amerikada okumak için???Sat sinavi ile Toefl`i ayni kategoriye koyup bir degerlendirme yapman yanlis bir hareket olur. Toefl Ana dili ingilizce olmayan bir sahsin ingilizce duzeyini belirlemek icin yapiliyor.

Sat ise, anadili ne olursa olsun, bir ogrencinin cesistli dallardaki, bilgisini olcmek icin. Fakat sinavin dili ingilizce , Yani OSS gibi bir sinav, sadece farki dili ingilizce, Turkiyeden ortalama notlarlarla, orlatama bir liseden mezun bir adam, Sat i yeterli derecede alabilir. Matematik kismi bizim oss den biraz daha kolaydir. Verbal yani sozel kismi da, Ingilizce olmasindan dolayi zor gelir dogal olarak, Cunku hic ingilizce bilmeyen biri dahi, Eger islemin sonunda bir soru isareti varsa, ve matematik bilgisi var ise, matematik kismini yapar, fakat sozel kisimda malum dil gerekli.

Sen Amerikan dili gibi sozel bir bolum istemiyorsan, Sat`in sayisal kisminin yuksek olmasi gerekli ve yeterli.
Fakat, hangi bolume,okula,bransa basvuracagini kararlastirip ona gore hazirlik yapmakta fayda var.

Sonucta hakkinla gectiysen lisede matematigi zorlanmazsin.
__________________
 
Eski 07-08-05, 14:40 #7
selchuck selchuck çevrimdışı
Varsayılan Cvp: amerikada okumak için???Şİmdi arkadaşlar,
bir eğitim uzmanı olarak bazı yanlış bilinen şeyleri düzeltmek istiyorum.
Öncelikle TOEFL (Bir yabancı dil olarak İngilizce testi) bütün üniversiteler için gerekli olan birincil koşuldur.Eğer TOEFL ın yoksa, üniversiteye kabul edilme şansın yok.Sadece Dİl okuluna gidebilirsin ama seni üniversiteye kayıt oldun falan diye bir şekilde kandırabilirler.
ABD de 5000 tane üniversite var ve parası olan hamburgerci gibi üniversite açabiliyor.
Maalesef burdan bir çok arkadaşımız ABD diye bu tabela üniversitelerine gidebiliyorlar.Sunuçta ABD de bir kariyer hayal olduğu gibi, Türkiye'de de insanlar bu konuda son derece bilinçlendi.
İlk 200 dışındaki üniversitelerin kişiye bir şey katacağını sanmıyorum.Hatta mümkünse ilk 100 çok çok iyi olur tabi.
SAT'dan Türklerin yüksek not aldığına çok tanık oldum. Hatta TOEFL ı iyi yapamayan SAT'dan iyi bile yapabilyor. Çünkü, SAT ÖSS benzeri bir sınav.Açılımıyla, Okulda kazandığın bilgilenmeyi ölçen bir test.Sözel bölümünde ABD tarihi ve coğrafyası var.
Başvurduğun okul da sen yabancı olduğun için direkt senin sayısal skoruna bakıyor.
AMA sende TOEFL yoksa, bu sefer SAT ın sayısal bölümü de kurtaramaz seni.
ZAten, İngilizcen iyi olmadan ABD ye gitmek sadece zaman ve para israfıdır.
Hiç olmazsa burdan iyi bir İngilizceyle git, orda geliştirirsin.Yoksa sudan çıkmış balığa dönüyolar çocuklar, bilesin..
Neyse herkese okul hayatında başarılar...
 
Eski 07-08-05, 14:48 #8
wasaban wasaban çevrimdışı
Varsayılan Cvp: amerikada okumak için???valla kardes ben amerikada
turkiyeye denk gelicek sekilde lise 2 ve lise 3 u okudum
toefl pek zor gelmedi
ama SAT baya kaziktir
dikkat et!!!!
obur arkadaslarin dedigi her okulun farkli istedigi seyler var
onun icin aklinda okullar varsa bi onlarla konus yada
en iyisi bir danisman falan bulursan baya yardimci olurlar sana

saygilar
 
Eski 07-08-05, 19:56 #9
d3fault d3fault çevrimdışı
Varsayılan Cvp: amerikada okumak için???cevaplar için teşekkürler..
dediklerinizi düşünücem..
 
Eski 07-08-05, 21:18 #10
ayan beyan2 ayan beyan2 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: amerikada okumak için???


arkadaşlar.......belki işinize yarar diye yeni bulmuş olduğum yazıyı vermek istedim..daha önceden verildiyse...özür...
--------------
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NDE
YÜKSEK ÖĞRENİM ve DİL ÖĞRENİMİ İÇİN
GENEL BİLGİ


************************
1. GİRİŞ
Bu bölüm; Amerika'da yüksek öğrenim ve/veya dil öğrenimi yapmak isteyen öğrencilere yardım amacıyla hazırlanmış olup, Amerika'da yüksek öğrenim hakkında genel bilgi, üniversitelere başvuru koşul ve yöntemleri ile yapılması gereken işlemler konularında bilgi içermektedir.

2. AMERİKA'DA YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMLARI
Amerika'da 3000'in üzerinde yüksek öğrenim kurumu vardır. Bu kurumlardan üniversite, kolej (Amerika'da kolej yüksek okul anlamına gelir) ve teknoloji enstitülerinde lise üzerine 4 yıllık lisans öğrenimi ve birçoğunda ayrıca yüksek lisans ve doktora öğrenimi yapılmaktadır. Verdikleri öğrenim ve diploma dereceleri bakımından bu okullar arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Ayrıca Amerika'da ön lisans diploması veren iki yıllık "Junior College" lar veya "Community College"lar, yani meslek yüksek okulları da mevcuttur.

3. AMERİKA'DA YÜKSEK ÖĞRENİM DİPLOMALARI

A. Ön Lisans Öğrenimi: Amerika'da liseden sonra iki yıl süren ve A.A. ya da A.S. (ön lisans) derecesine yönelik öğrenime denir. Lise ve dengi okul mezunları girebilir.

B. Lisans Öğrenimi: Amerika'da liseden sonra dört yıl süren, B.A. veya B.S. (lisans) derecesine yönelik öğrenime undergraduate study yani lisans öğrenimi denir. (lisansüstü öğrenime ise graduate study adı verilir) Türk liselerinden veya dengi meslek okullarından mezun öğrenciler, normal olarak, Amerikan üniversitelerine lisans öğrenimi için kabul edilirler.

C. Yüksek Lisans Öğrenimi: Türk üniversitelerinden mezun öğrenciler, normal olarak, Amerikan üniversitelerinin yüksek lisans (master) programlarına kabul edilirler. M. A. veya M.S. (yüksek lisans) derece programı genelde 1.5-2 yıl devam eder.

D. Doktora Öğrenimi: Amerika'da Ph.D. (doktora) programı yüksek lisans üzerine, normal olarak, 3-5 yıllık bir öğrenimi ve bu süre zarfında bir doktora tezinin hazırlanmasını gerektirir.

4. DERS YILI
Amerika'da üniversiteler, öğrenime Ağustos sonlarında veya Eylül'ün ilk yarısında başlarlar. Ders yılı Mayıs sonlarında veya Haziran başlarında biter. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devamı mecburidir. Birçok üniversitede ders yılı semester denen iki eşit kısma bölünmüştür. Ayrıca yaz dönemi vardır. Bir kısım üniversitede ise takvim yılı dört eşit kısma ayrılmıştır. Öğrenciler yaz dönemlerine katılıp katılmamakta serbesttirler.

5. AMERİKAN ÜNİVERSİTELERİNE GİRİŞ ŞARTLARI
Amerikan üniversitelerine giriş şartları içinde en önemlileri, öğrencinin bilgi düzeyi, akademik durumu, bilgi ve yetenek testlerinde aldığı sonuçlar, referans mektupları ve Amerika'da öğrenim ve geçim masraflarını karşılayabilmektir.

A. İngilizce Bilgi Düzeyi:
Amerikan üniversitelerinde okumanın temel şartlarından bir tanesi, İngilizce dilini, dersleri bir Amerikalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde bilmektir. Çok iyi İngilizce bilmeyen öğrencinin, Amerika'daki herhangi bir lisans, yüksek lisans ya da doktora programına katılabilmesi mümkün değildir. İngilizcesi yeterli olmayan öğrenci Amerika'da ancak dil okuluna gidebilir. Akademik programa ancak İngilizcesini yeterli duruma getirdikten sonra başlayabilir. İngilizce düzeyi TOEFL testi ile ölçülür.

B. Öğrencinin Akademik Durumu:
Öğrencinin herhangi bir üniversiteye kabul edilebilmesi için daha önceki öğrenimi süresince başarılı olması gerekir. Örneğin, lisans öğrenimi için başvuran öğrenciden lise, yüksek lisans için başvuran öğrenciden üniversite derslerini ve notlarını gösteren transkriptler istenir. Birçok üniversite, kabul şartı olarak en az B (10 üzerinden 7.5 ya da 4.00 üzerinden 3.00) genel not ortalaması ister. Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden başka birçok üniversite de vardır. Dereceye girmek de (örneğin 57 öğrenci içinde 4'üncü olmak) kabulde önemli rol oynar.

C. Bilgi ve Yetenek Testleri:
Amerikan üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin aşağıda belirtilen testlere girmeleri istenebilir. Dünyadaki birçok merkezde ve bu arada Türkiye'de de bilgisayarda (computer based) yapılan bu testlerde başarı çok iyi İngilizce bilmeye bağlıdır. Sözkonusu testler konusudna ayrıntılı bilgi ve başvuru formları aşağıdaki web sitelerinden öğrenilebilir:

-Scholastic Aptitude Test (SAT)
(lisans öğrenimi için başvuran öğrencilerden istenen genel bilgi ve yetenek testi)

-Test of English as a Foreign Language (TOEFL)
(yabancı öğrencilerden istenen İngilizce testi)

-Graduate Record Examinations (GRE)
(yüksek lisans ve doktora öğrenimi için başvuranlardan istenen genel bilgi ve yetenek testi)

-Graduate Management Admission Test (GMAT)
(işletme-iş idaresinde yüksek lisans ve doktora programına kabul için istenen genel bilgi ve yetenek testi)

Öte yandan, bütün bu testlerin bilgi ve başvuru formları Ankara ve İzmir'de Türk - Amerikan Dernekleri'nden, İstanbul'da Robert Kolej veya Bilmerk’ten ([Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] Tel: 212-230 6600) ya da Türkiye'deki Amerikan okullarından sağlanabilir.

D. Referans Mektupları:
Amerikan üniversitelerine başvuran öğrencilerden istenen, genellikle öğrencinin hocaları tarafından yazılan, öğrencinin derslerdeki başarısını, sınıftaki tutumunu, kültürel ve sosyal faaliyetlerini, arkadaşlarıyla uyumunu vb. belirten ve öğrenciyi üniversiteye tavsiye eden belgelerdir.

E. Amerika'daki Masrafları Karşılayabilmek:
Öğrenci yeterli maddi imkanı olduğunu bir banka mektubu ile ya da bir burs belgesi ile kanıtlamalıdır. Banka mektubu, bankadan alınan ve öğrencinin veya ailesinin o bankada belirli miktarda parası olduğunu belirten bir yazıdan ibarettir.

6. ÖĞRENCİNİN MASRAFLARI
Amerika'da yüksek öğrenim paralıdır ve üniversiteler öğrencilerden öğrenim masrafları için tuition; kayıt, sağlık hizmetleri, öğrenci faaliyetleri vs. için yapılan idari hizmetlere karşılık da fee adı altında ücret alırlar. Amerika'da öğrenim masrafları normal olarak ve okuldan okula değişmek üzere, $4,000-$26,000 arasındadır. Özel okullar genelde devlet okullarından daha pahalıdır. Geçim masrafları ise bir yıl için, normal olarak $11,000-$18,000 arasında değişir. Buna göre bir yıllık toplam masraf $15,000-$44,000 arasındadır. Yabancı öğrencilerin Amerika'ya gitmeden önce Amerika'daki bütün masrafları karşılamaya yetecek maddi kaynakları olduğunu belgelemeleri zorunludur.

7. ÇALIŞMA İMKANLARI
Amerika'da yabancı öğrencilerin hem çalışıp hem okumaları ve böylece masraflarını karşılamaları, normal olarak, mümkün değildir. Ancak, Amerika'da öğrenime başladıktan sonra okulda ufak bir iş sağlanabilir. Maddi yönden beklenmedik bir sıkıntıya düşen öğrencilere de öğrenimlerini aksatmamak koşuluyla ve haftada 20 saati geçmemek üzere, birinci yıldan sonra çalışma izni verilebilir. Bu gibi işlerde çalışan öğrenci normalde masrafın ancak bir bölümünü karşılayabilir. Çünkü bunlar genelde düşük ücretli ve geçici işlerdir. Esasen, Amerika'daki bütün masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlayan bir mali durum belgesi sunmadan öğrenci vizesi alamayacağınızı unutmayın.

8. BURS İMKANLARI
Yabancı öğrencilerin Amerikan üniversitelerinden burs temin edebilmeleri çok güçtür. Normal olarak, üniversiteler yabancı öğrencilere ilk sene burs ya da asistanlık vermeme eğilimindedirler. Öğrenciler birinci yıldan sonra akademik başarılarına ve ihtiyaçlarına göre burs için gözönüne alınabilirler. Bununla birlikte, akademik bakımdan, test sonuçları ve İngilizce bakımından en üst düzeyde başarı göstermiş olan öğrencilerin birinci yılda ve ilk aşamada burs almaları mümkün olabilir. Burslar çoğunlukla kısmidir, yani genellikle toplam masrafın yalnızca bir kısmını karşılar. Yüksek lisans ve doktorada burs imkanları lisansa göre daha fazladır. Devlet okullarının çoğu lisans düzeyindeki yabancı öğrencilere hiç burs vermez. Çok iyi İngilizce bilen, TOEFL ve SAT sınavlarında üst %1'e girebilen lise birinci, ikinci ya da üçüncülerinin, veya not ortalaması 10 üzerinden en az 8.5 - 9 (5 üzerinden 4.2 - 4.5) olanlar, çok iyi referansları ve aynı zamanda kültürel, sportif, bilimsel vb. ödülleri veya aktiviteleri olması durumunda bazı Amerikan üniversitelerinden burs alabilirler. Ancak, sonuçta bu düzeydeki öğrencilerin bile küçük bir bölümünün gerçek anlamda burs alabildiği unutulmamalıdır. Üstün başarılı öğrencilerin burs için başvurabilecekleri okulların bazıları aşağıda belirtilmiştir. Daha geniş listeyi Amerika da Yüksek Öğrenim için El Kitabı’nda bulabilirsiniz.

California Institute of Technology
Pasadena, California 91125
Tel: 818-356-6811, Fax: 818-795-1547

Cornell University
Ithaca, New York 14853
Tel: 607-255-200, Fax: 607-255-7116

Dartmouth College
Hanover, New Hampshire 03755
Tel: 603-646-1110

Harvard University
Cambridge, Massachusetts 02138
Tel: 617-495-1000, Fax: 617-495-0500

Massachusetts Institute of Technology
Cambridge, Massachusetts 02139
Tel: 617-253-1000, Fax: 617-252-8800

University of Pennsylvania
Philadelphia, Pennsylvania 19104
Tel: 215-898-5000, Fax: 215-898-5756

Princeton University
Princeton, New Jersey 08544
Tel: 609-258-3000

Stanford University
Stanford, California 94305
Tel: 415-723-2300, Fax: 415-725-6847

Swarthmore College
Swarthmore, Pennsylvania 19081
Tel: 215-328-8000, Fax: 215-328-8673

Yale University New Haven,
Connecticut 06520
Tel: 203-432-4771

Diğer taraftan, İngilizce ve akademik başarı yönünden yeterli olan ve Amerikan üniversitelerine öğrenci olarak kabul edilen Türkiye çapındaki başarılı sporcular, kabul edildikleri üniversiteden, genellikle birinci seneden sonra ve başarılarının devamına bağlı olarak bir miktar spor bursu alabilirler. Spor bursu alan öğrenci hem sporu hem de öğrenimi birarada yürütmek zorundadır. Spor bursu yalnızca lisans düzeyinde verilir.

Öte yandan, yüksek lisans ve doktora öğrenimi için başvuran, İngilizce, akademik durum, referanslar ve test sonuçları bakımından çok üstün nitelikli öğrencilerin üniversitelerden öğretim ve araştırma asistanlıkları sağlayarak öğrenim ve geçimlerini finanse etmeleri mümkündür. Teknik sahalarda ve fen dallarında burs ve asistanlık imkanları genelde diğer alanlara göre daha fazladır. Yukarıda belirtilen nitelikleri haiz lisansüstü öğrencileri bu broşürde listelenen üniversitelere burs ve asistanlık için başvurabilirler.

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, TÜBİTAK, Türk Eğitim Vakfı gibi kuruluşlar da yurtdışında lisansüstü öğrenim için burs vermektedirler. Ayrıca yurtdışında üniversite ve dil öğrenimi için Türk bankalarından öğrenim kredisi almak da mümkündür.

9. FULBRIGHT ÖĞRENİM BURSLARI
Fulbright Öğrenim Bursları, yüksek lisans veya doktora düzeyindeki Türk vatandaşı öğrencilere verilir. Burslar tıp dalları hariç bütün dallar için açıktır. Yüksek lisans burslarına başvurabilmek için öğrencinin çok iyi İngilizce bilmesi, üniversite mezunu veya üniversite son sınıf öğrencisi olması, 30 yaşından büyük olmaması, üniversite ders notu ortalamasının 100 üzerinden en az 75 (4.00 üzerinden 3.00) olması şarttır. Doktora bursları için ise, Türkiye'deki bir doktora programına kayıtlı olması, çok iyi İngilizce bilmesi ve 30 yaşından büyük olmaması gerekir.

Gerek yüksek lisans gerekse doktora burslarına başvuranların TOEFL ve GRE (işletmeciler için GRE yerine GMAT) sınavlarına da girmeleri şarttır. Fulbright Bursları öğrenime başlama tarihinden 2 yıl kadar önce ilan edilir. Örneğin Eylül 2006’da (2006-2007 Akademik Yılı) öğrenime başlayacak öğrenciler, Kasım 2004’den itibaren Fulbright Eğitim Komisyonu’na başvurabilirler. Başvurular Temmuz 2005 sonuna kadar tamamlanmalıdır. 2006-2007 Fulbright Öğrenci Bursları konusunda ayrıntılı bilgi ve başvuru formunu almak için tıklayınız.

10. PASAPORT ve VİZE İŞLEMLERİ
Öğrenim görmek amacıyla geçici olarak Amerika Birleşik Devletlerine gidecek şahısların öğrenci (F) veya Mübadil Ziyaretçi (J) vizesi alması gereklidir. ABD vizesi konusunda bilgi almak için tıklayınız.

A. Kabul belgesi (Akseptans, I 20 veya DS 2019 formu): Bu belge Amerika'daki bir üniversiteye akademik öğrenim için, veya bir dil okuluna İngilizce öğrenimi için başvurarak sağlanır. Kabul belgesi; öğrenci pasaportu ve vizesi alabilmek için şarttır.

B. Mali Durum Belgesi: Bu bir burs belgesi, öğrencinin Amerika'ya transfer edilebilir kendi parası olduğunu gösterir bir belge veya öğrencinin masraflarını karşılayacak olan ailesi ya da yakını tarafından verilen bir garanti belgesi olabilir. Öğrencinin veya ailesinin mal varlığını gösteren her türlü evrak da buna ilave edilmelidir. Mali Durum Belgesi, Amerika'da öğrenim için gerekli masrafların nasıl karşılanacağını açıkça belirtmelidir. Sözkonusu Belge için ayrıntılı bilgi Amerikan konsolosluklarından sağlanabilir.

C. Pasaport: Amerika'ya öğrenime gidecek kişilerin 2 yıl veya daha uzun süreli öğrenci pasaportu almaları tavsiye olunur. Turist pasaportu ile de çıkış yapılabilir; ancak yukarıda da izah edildiği üzere, turist pasaportuna alınacak vize muhakkak öğrenci ya da mübadil ziyaretçi vizesi olmaldır. Pasaport hakkında daha fazla bilgi Emniyet Müdürlüklerinden, öğrenci pasaportu için başvuru formları ise Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınabilir. Öğrenci ya da mübadil ziyaretçi vizesi ile Amerika'ya gidenlerin tam gün öğrenim yapmaları zorunluluğu vardır. Herhangi bir okuldan alınan akseptans yalnızca o okul için geçerlidir. Normalde bir dönem devam etmeden başka bir okula geçilemez.

11. AMERİKA'DA YÜKSEK ÖĞRENİME GİTMEK İÇİN YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER
Yukarıdaki bilgilerin ışığında, Amerika'ya öğrenim için gidebilecek durumda olduğunuzu belirlediğiniz ve gitmeye karar verdiğiniz takdirde yapmanız gereken işlemler aşağıda belirtilmiştir.

A. Uygun gördüğünüz 10-20 kadar okula yazarak bilgi ve başvuru formu isteyiniz. Normal olarak bir yıl öncesinden (bazı okullara 6 ay öncesinden) başvurmanız gerekir. Amerika'ya bundan daha çabuk gitmek isteyenler Amerikan üniversitelerinin Türkiye temsilcilerine başvurmak zorundadırlar.

B. Üniversitelerden gelen bilgi ve başvuru formlarını inceleyiniz. Bu formlarda okulu tanıtan ve giriş şartlarını belirten en son ve detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

C. Amerika'da öğrenime karar verdikten sonra en kısa zamanda üniversitelerin şart koştuğu testlere girmek ve sonuçları üniversitelere ulaştırmak için gerekli teşebbüslere geçiniz. Bu konuda her türlü bilgi test başvuru formlarında bulunmaktadır. Test ücreti bankaların kambiyo servislerinden alınacak çek ile ödenebileceği gibi telefon ya da faks ile yapılacak başvurularda yurtdışında da geçerli olan VISA ya da Master kredi kartıyla da ödenebilir.

D. Girebileceğinize inandığınız üniversitelerin formlarını doldurup başvuru ücreti ve istenen belgeler (diploma veya çıkış belgesi, transkript, banka mektubu, referans mektupları, test sonuçları vs.) ile birlikte üniversitelere ulaştırınız. Başvuru ücreti (genellikle $30-$200 arasında) bankaların kambiyo servislerinden alınacak çek ile ödenebileceği gibi pek çok okula VISA ya da Master kredi kartıyla da ödenebilir. En az 3 üniversiteye kesin başvuru yapınız. Sadece bir üniversiteye başvurduğunuzda, o okul sizi kabul etmezse başka okullara başvuru için geç kalmış olabilirsiniz. Bu aşamada kalacak yer (yurt) hakkında bilgi ve başvuru formları için seçtiğiniz üniversitelere yazmak da yerinde olur.

E. Başvurduğunuz üniversite, evrakınızı inceledikten sonra sizi kabul ederse bunu belirten bir akseptans gönderir. Bununla öğrenci pasaportu almak için Milli Eğitim Bakanlığı na ve öğrenci ya da mübadil ziyaretçi vizesi almak için de Amerikan konsolosluğuna başvurunuz.

F. Amerika'ya gitmeden önce her kaynaktan ve şahıstan faydalanarak İngilizcenizi ilerletmeye, Amerika ve özellikle de gideceğiniz bölge ve okul hakkında bilginizi artırmaya gayret ediniz.

12. TRANSFER
Türk üniversitelerinde okuyan öğrencilerin veya örneğin meslek yüksek okulları mezunlarının Amerikan üniversitelerinin ara sınıflarına transfer olmaları, ya da Amerika'daki bir üniversiteden diğerine transfer mümkündür. Şartlar ve yapılması gereken işlemler Amerikan üniversitelerine girişle aynıdır. Yalnız, ek bir belge olarak öğrencinin yüksek öğrenimi süresince aldığı dersleri ve notları gösterir bir transkript gerekir. Not ortalaması transferde de çok önemlidir. Bazı üniversiteler kabul için 4.00 üzerinden en az 3.00 yada üzerinde bir not ortalaması talep ederler. 4.0 üzerinden 2.00'ın altındaki bir not ortalaması ile herhangi bir okula kabul şansı ise çok düşüktür. Transferde bazen dönem veya yıl kaybı söz konusu olabilir. Doktora düzeyinde yapılan transferlerde ise daha önce alınmış doktora derslerinin hemen hiçbiri sayılmaz. Diğer taraftan, transfer genellikle aynı sahada olur. Yakın dallara transfer de mümkündür.

13. İNGİLİZCE ÖĞRENİMİ
İngilizceleri yeterli olmayanlar, üniversiteler yerine Amerika'daki dil okullarından kabul belgesi sağlayabilirler ve bu okullarda İngilizcelerini geliştirebilirler. Amerikan üniversitelerinin birçoğunda İngilizce dil okulu vardır. Ancak bunları bazı Türk üniversitelerinin hazırlık sınıfları ile karıştırmamak lazımdır. Öğrencinin, üniversiteye bağlı bir dil okuluna kabul edilmesinin, normalde, üniversiteye de kabul anlamına gelmediği unutulmamalıdır. Dil okuluna devam eden öğrenci, üniversiteye girebilmek için ayrıca başvuruda bulunmak zorundadır.

Amerika'da bir aylık İngilizce öğrenimi için okul ve geçim masrafı olarak en az $2,000 gereklidir. Bu masraf bazı okullarda $4,500 ı geçebilir. Eğer Amerika'da yanında barınabileceğiniz bir yakınınız varsa bu rakam doğal olarak düşecektir. Öte yandan, yeterli derecede İngilizce bilmeden Amerika'ya giden öğrencilerin orada birçok sorunla karşılaştıkları bilinmektedir. Bu bakımdan Amerika'ya gitmeden önce İngilizcenizi Türkiye'deki dil okullarında, ya da öğretmen tutarak ilerletmenizde fayda vardır. Amerika'daki dil okulları sizi düzey belirleme sınavına sokacaklarından Türkiye'de yapılacak böyle bir hazırlık Amerika'daki dil öğrenimini daha kısa sürede tamamlamanıza da yardımcı olacaktır.

Öğrencinin Amerika'daki bir dil okuluna gidebilmesi için broşürün 11. maddesinde belirtilen işlemleri yapması gerekir. Ancak, dil okullarından akseptans sağlamak için Amerikan üniversitelerine girişte istenen testler girmeye gerek yoktur. Dil okullarına girmek üniversitelere girmekten çok daha kolay olduğundan çok sayıda okula kesin başvuru da gereksizdir. Öğrenci karşılaştırma amacıyla 10 kadar okuldan başvuru formu sağlamalı, bunları inceleyerek kendisi için en uygun olanı tercih etmelidir.

Amerika'nın birçok değişik kentinde programı olan bazı dil okullarının adresleri aşağıda belirtilmiştir. Ayrıca bu broşürün 14, 15 ve 18. bölümlerinde listelenen bütün yüksek okulların ve üniversitelerin kendi dil okulu vardır. Bunlara yazarak bilgi ve başvuru formu sağlayabilirsiniz. Daha geniş listeleri Amerika’da Yüksek Öğrenim için El Kitabı’nda bulabilirsiniz.

ELS Language Centers

Aspect International Language Schools
26 Third Street
San Francisco, California 94103
Tel: 415-777-9555, Fax: 415-495-4299
(Amerika'daki 7 ayrı üniversitenin dil okulu)


EF International Language Schools
One Memorial Drive
Cambridge, Massachusetts 02142
Tel: 617-252-6149, Fax: 617-252-6207
(Amerika'daki 7 ayrı üniversitenin dil okulu)

Interlink Language Centers
2110 Bonvue Drive Golden, Colorado 80401
Tel: 303-273-3516, Fax: 303-273-3529
(Amerika'daki 4 ayrı üniversitenin dil okulu)

Language Institute For English (BERLITZ)
c/o Fairleigh Dickinson University
Rutherford, New Jersey 07070
Tel: 201-660-0555, Fax: 201-660-0131
(Amerika'daki 7 ayrı üniversitenin dil okulu)

LCP International Institute
930 AT&T Tower
8001 Irvine Center Drive
Irvine, California 92618
Tel: 714-753-0660, Fax: 714-753-0880
(Amerika da 4 ayrı üniversitenin dil okulu)

14. AMERİKAN ÜNİVERSİTELERİNİN ve DİL OKULLARININ KISMİ LİSTESİ

Aşağıda listelenen üniversitelerde, bilgisayar bilimleri, ekonomi, elektrik - elektronik mühendisliği, inşaat mühendisliği, işletme-iş idaresi ve makina mühendisliği dallarında ve daha pekçok dalda lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde programlar mevcuttur. Ayrıca bütün bu üniversitelerin kendi dil okulu da vardır.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru formu sağlamak için aşağıda belirtilen adreslerin başına:

Üniversite öğrenimi (lisans) için: Admissions Office
Yüksek Lisans ve Doktora Öğrenimi için: Graduate Admissions Office
İngilizce Dil öğrenimi için: English as a Second Language Program
ekleyiniz.

Daha geniş okul listelerini Amerika da Yüksek Öğrenim İçin El Kitabı nda bulabilirsiniz.

Arizona State University
Tempe, Arizona 85287
Tel: 602-965-9011, Fax: 602-965-1608

University of Arizona
Tucson, Arizona 85721
Tel: 602-621-2211, Fax: 602-621-9323

University of California/Berkeley
Berkeley, California 94720
Tel: 510-642-6000, Fax: 510-643-8245

University of California/Los Angeles
Los Angeles, California 90024
Tel: 310-825-4321

City University of New York/City College
New York, New York 10031
Tel: 212-650-7000, Fax: 212-650-7680

University of Colorado
Boulder, Colorado 80309
Tel: 303-492-1411, Fax: 303-492-5105

Columbia University
New York, New York 10027
Tel: 212-854-1754, Fax: 212-749-0397

University of Florida
Gainesville, Florida 32611
Tel: 904-392-3261

George Washington University
Washington, DC 20052
Tel: 202-994-1000, Fax: 202-994-0458

University of Illinois Urbana
Illinois 61801
Tel: 217-333-1000, Fax: 217-333-9758

University of Iowa
Iowa City, Iowa 52242
Tel: 319-335-3500, Fax: 319-335-0807

University of Kansas
Lawrence, Kansas 66045
Tel: 913-864-2700

Louisiana State University
Baton Rouge, Louisiana 70803
Tel: 504-388-3202, Fax: 504-388-6400

University of Maryland
College Park, Maryland 20742
Tel: 301-405-1000, Fax: 301-314-9560

Michigan State University
East Lansing, Michigan 48824
Tel: 517-355-1855

University of Minnesota
Minneapolis, Minnesota 55455
Tel: 612-625-5000, Fax: 612-624-6369

Ohio State University
Columbus, Ohio 43210
Tel: 614-292-6446, Fax: 614-292-9180

Pennsylvania State University
University Park, Pennsylvania 16802
Tel: 814-865-4700

University of Pittsburgh
Pittsburgh, Pennsylvania 15260
Tel: 412-624-4141

Rice University
Houston, Texas 77251
Tel: 713-527-8101, Fax: 713-523-4117

University of South Carolina
Columbia, South Carolina 29208
Tel: 803-777-7000, Fax: 803-777-0101

University of Southern California
Los Angeles, California 90089
Tel: 213-740-2311, Fax: 213-740-7254

State University of New York/Buffalo
Buffalo, New York 14260
Tel: 716-645-2000

Syracuse University
Syracuse, New York 13244
Tel: 315-443-1870, Fax: 315-443-3503

University of Tennessee
Knoxville, Tennessee 37996
Tel: 615-974-1000, Fax: 615-974-3536

University of Texas
Austin, Texas 78712
Tel: 512-471-3434, Fax: 512-471-8102

Texas A&M University
College Station, Texas 77843
Tel: 409-845-3211

Texas Tech University
Lubbock, Texas 79409
Tel: 806-742-2011, Fax: 806-742-1615

Vanderbilt University
Nashville, Tennessee 37240
Tel: 615-322-7311, Fax: 615-343-5555

Washington University
Saint Louis, Missouri 63130
Tel: 314-935-5000, Fax: 314-935-5799

Washington State University
Pullman, Washington 99164
Tel: 509-335-3564, Fax: 509-335-3421

University of Washington
Seattle, Washington 98195
Tel: 206-543-2100, Fax: 206-543-9285

University of Wisconsin
Madison, Wisconsin 53706
Tel: 608-262-1234, Fax: 608-262-0123

15. AMERİKA'DAKİ İKİ YILLIK YÜKSEK OKULLAR
Amerika'da lise öğrenimi üzerine işletme, iş idaresi, muhasebe, yöneticilik, mühendislik teknolojisi, bilgisayar operatörlüğü, sağlık uzmanlığı ve daha pekçok başka dalda öğrenim görebileceğiniz iki yıllık meslek yüksek okullarınının (Community College/Junior College) kısmi listesi aşağıdadır. Bu listedeki okulların herbirinin kendi dil okulu vardır ve bunu bitirdikten sonra aynı okulda akademik programa devam etme şansı yüksektir. İki yıllık yüksek okullara giriş dört yıllık okullara göre normalde daha kolaydır ve iki yıllık okullar genelde dört yıllık okullara göre daha ucuzdur. Bu okullarda yüksek not ortalaması tutturan öğrencilerin ara sınıftan ya da mezuniyetten sonra dört yıllık üniversitelere transferi mümkündür. Aşağıda belirtilen okulların "Admissions Office"lerine veya "English as a Second Language" programlarına yazarak başvuru formu sağlanabilir. Daha geniş liste Amerika da Yüksek Öğrenim İçin El Kitabı'nda verilmiştir.

Bellevue Community College
Bellevue, Washington 98007
Tel: 206-641-2205, Fax: 206-641-2230

Delgado Community College
New Orleans, Louisiana 70119
Tel: 504-483-4114, Fax: 504-483-4386

Edmonds Community College
Lynnwood, Washington 98036
Tel: 206-640-1500, Fax: 206-771-3366

El Paso Community College
El Paso, Texas 79998
Tel: 915-594-2000, Fax: 915-775-6126

Fulton-Montgomery Community College
Johnstown, New York 12095
Tel: 518-762-4651, Fax: 518-762-4334

Gadsden State Community College
Gadsden, Alabama 35902
Tel: 205-549-8200, Fax: 205-549-8444

Keystone Community College
La Plume, Pennsylvania 18440
Tel: 717-945-5141, Fax: 213-945-5141

McCormac Junior College
Chicago, Illinois 60605
Tel: 312-922-1885, Fax: 708-941-0937

College of Marin
Kentfield, California 94904
Tel: 415-457-8811, Fax: 415-485-0135

Salt Lake Community College
Salt Lake City, Utah 84130
Tel: 801-957-4111, Fax: 801-957-4444

Santa Barbara City College
Santa Barbara, California 93109
Tel: 805-965-0581, Fax: 805-963-7222

Seattle Central Community College
Seattle, Washington 98122
Tel: 206-587-3800, Fax: 206-344-4390

16.AVRUPA'DAKİ AMERİKAN ÜNİVERSİTELERİ
Avrupa'daki bazı Amerikan üniversitelerinin adresleri aşağıda verilmiştir. Bunların hepsi Amerika da akreditedir. Yani verdikleri öğrenim ve diplomalar Amerika da kabul edilmektedir. Ancak bu okulların Türkiye de denkliğinin olup olmadığını öğrenmek için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ün Denklik Bürosuna başvurmanız gerekmektedir.

The American College in London
110 Marylebone High Street London W1M 3DB, İngiltere
Tel: 4471-486-1772, Fax: 4471-935-8144

The American University of Paris
31, avenue Bosquet 75007 Paris, Fransa
Tel: 33-1 40.62.06.00, Fax: 33-1 47.05.34.32

Franklin College
Via Ponte Tresa 29, 6924 Sorrengo, Lugano, İsviçre
Tel: 41-91-55-01-01, Fax: 41-91-994-41-17

Harlaxton College
Grantham, Lincolnshire, İngiltere NG32 1AG
Tel: 0476-72723

Johns Hopkins University/Bologna Center
Via Belmeloro 11, 40126 Bologna, İtalya
Tel: 051-23-21-85, Fax: 051-22-85-05

University of Maryland/Germany
Universitatspark, 73525 Schwabisch Gmünd, Almanya
Tel: 49-0-7171-18070, Fax: 49-0 7171-37525

Richmond College
Richmond, Surrey TW10 6JP, İngiltere
Tel: 44-181-332-9000, Fax: 44-181-332-1596

Schiller International University
453 Edgewater Drive, Dunedin, Florida, 34698, U.S.A.
Tel: 813-736-5082, Fax: 813-734-0359
(Schiller'in ayrıca Almanya'da, Fransa'da, İngiltere'de, İspanya'da ve İsviçre'de merkezleri vardır)

Webster University
St.Louis, Missouri 63119, U.S.A.
Tel:314-968-6900, Fax: 314-968-7112
(Webster'ın ayrıca Avusturya'da, Hollanda'da, İngiltere'de ve İsviçre'de merkezleri vardır)

17. AMERİKA'DAKİ KISA SÜRELİ SERTİFİKA PROGRAMLARI VE YAZ OKULLARI
Amerika'daki kısa süreli sertifika programlarında uzmanlaşmış bazı okullar aşağıda belirtilmiştir. Ayrıca bu broşürde belirtilen üniversite ve yüksek okulların hemen hepsinin, başta işletme ve iş idaresi dallarında olmak üzere sertifika programları vardır. Bunların "Admissions Office/Certificate Programs"lerine yazmak suretiyle bilgi ve başvuru formu sağlayabilirsiniz. Ayrıca, 13. bölümde listelenen dil okullarının da birçok sertifika programı ile bağlantıları vardır. Diğer taraftan broşürde listelenen üniversite ve yüksek okulların yaz dönemlerine de devam etmeniz mümkündür. Bununla ilgili bilgi ve başvuru formu sağlamak için okulların "Admissions Office / Summer School"a yazmanız yeterlidir.

Arthur D. Little Management Education Institute
35 Acorn Park, Cambridge, Massachusetts 02140
Tel: 617-498-6200, Fax: 617-498-7100

University of California/Santa Barbara
International Certificate Programs
Santa Barbara, California 93106
Tel: 805-893-8383, Fax: 805-893-8427

Council on International Educational Exchange
205 East 42nd Street, New York, New York 10017
Tel: 212-661-1414, Fax: 212-697-7235

The Economics Institute
909 14th Street, Boulder, Colorado 80302
Tel: 303-492-3000, Fax: 303-492-3006

Golden Gate University/Certificate Programs
San Francisco, California 94105
Tel: 415-442-7000, Fax: 415-543-2779
(Bu üniversitenin ayrıca birçok dalda lisans ve lisansüstü programları vardır)

USDA Graduate School/The International Institute
600 Maryland Avenue, S.W. 140 Washington D.C. 20024
Tel: 202-401-9279, Fax: 202-401-9133

Pace University/Certificate Programs
New York, New York 10038
Tel: 212-346-1200, Fax: 212-346-1933
(Bu üniversitenin ayrıca birçok dalda lisans ve lisansüstü programları vardır)

San Diego State University/Certificate Programs in Business
San Diego, California 92182
Tel: 619-594-5907, Fax: 619-287-2735
(Bu üniversitenin ayrıca lisans ve yüksek lisans düzeyinde birçok programı vardır)

18. AMERİKA DA TEST HAZIRLIK OKULLARI

Kaplan International Institute
810 Seventh Avenue, New York, NY 10019
Tel: 212-492-5990, Fax: 212-957-1654
(Amerika'nın 130 ayrı kentinde merkezi olan test hazırlık merkezi)

Princeton Review
2315 Broadway, New York, NY 10024-4332
Tel: 212-874-8282, Fax: 212-874-0775

19. AMERİKA'DA TIP ÖĞRENİMİ
Amerika'da tıp öğrenimi (ve diş hekimliği, hukuk gibi diğer bazı dallar) üniversite üstüdür. Yani tıp fakültelerine girebilmek için lise mezunu olmak yetmez. Tıp fakültelerine ancak 4 yıllık üniversite eğitimini üstün başarıyla tamamlayan öğrenciler, Amerika'da yapılan tıp fakültelerine giriş testinde de yüksek puan tutturabildikleri takdirde girebilirler. Buna karşılık, tıp fakültesini Türkiye'de üstün başarıyla bitiren doktorların Amerika'ya ihtisas için gitmeleri mümkündür. Bunun için çok yüksek bir not ortalamasının yanısıra (fakültenin en iyi öğrencileri arasında olmak şarttır), klinik dallarda ihtisas için USMLE testini geçmek gerekir. (Temel bilimlerde ihtisas için normal olarak GRE istenir). Amerika'da ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu başka bazı merkezlerde bilgisayarda (computer based) yapılan USMLE testinde başarılı olabilmek için çok iyi İngilizce bilmek şarttır. USMLE'nin bilgi ve başvuru formu şu adresten sağlanabilir:

Educational Commission for Foreign Medical Graduates - USMLE
3624 Market Street, Philadelphia, PA 19104-2685 U.S.A.
Tel: 215-386-5900

Diğer birçok dalın yanısıra tıp öğrenimi de verilen bazı Amerikan üniversitelerinin adresleri aşağıdadır. Adreslerin başına "Medical School" ilave ederek bilgi ve başvuru formu sağlayabilirsiniz. İhtisas için başvuracaklar da konularını belirterek aynı adreslere yazabilirler. Diğer taraftan, bu broşürün 8. ve 14. bölümlerinde adresleri bulunan ve aşağıda listelenmiş olan okullarda da tıp fakültesi bulunmaktadır.

Arizona, California/Los Angeles, Dartmouth, Florida, George Washington, Harvard, Iowa, Louisiana State, Michigan State, Minnesota, Ohio State, Pennsylvania, Pittsburgh, South Carolina, Southern California, Stanford, SUNY/Buffalo, Texas A&M, Texas Tech, Vanderbilt, Washington, Washington/Seattle, Wisconsin, Yale. Daha da geniş liste Amerika da Yüksek Öğrenim İçin El Kitabı’nda verilmiştir.

Boston University
Boston, Massachusetts 02215
Tel: 617-353-2000, Fax: 617-353-2053

Georgetown University
Washington D.C. 20057
Tel: 202-687-0100

University of Miami
Coral Gables, Florida 33124
Tel: 305-284-2211

University of Michigan
Ann Arbor, Michigan 48109
Tel: 313-764-1817

University of Missouri/Columbia
Columbia, Missouri 65211
Tel: 314-882-2121, Fax: 314-882-9907

New York University
New York, New York 10012
Tel: 212-998-1212

University of South Florida
Tampa, Florida 33620
Tel: 813-974-2211

Tulane University
New Orleans, Louisiana 70118
Tel: 504-865-5000, Fax: 504-865-5202

20. DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN
Daha fazla bilgi için, Fulbright Eğitim Komisyonu’nca hazırlanmış olan Amerika'da Yüksek Öğrenim İçin El Kitabı'nı aşağıda belirtilen banka hesabına basım masrafı olarak 5.00 YTL yatırdıktan sonra makbuzunuzun kopyasını Fulbright'ın Ankara bürosuna göndererek kitabınızı isteyiniz.

Türkiye İş Bankası
Ankara Çankaya Şubesi
Fulbright Kitap Fonu
Hesap No: 14085

Bankamatik kullanmak isteyenler de aşağıdaki hesap numarasına havale gönderebilirler:

4238-00-14085

Amerika'da Yüksek Öğrenim İçin El Kitabı, Fulbright Eğitim Komisyonu nun Ankara ve İstanbul Bürolarında elden de alınabilir. Sözkonusu kitapta bu broşürde özetlenen konular ve Amerika'da okuyabilmek için yapılması gereken işlemler ayrıntılı olarak verildiği gibi, üniversite, meslek yüksek okulu ve dil okullarının geniş listeleri, adresleri, telefon ve faks numaraları, e-mail adresleri, burs imkanları, yabancı öğrencilere burs veren üniversitelerin listeleri, fiyatlar, Amerika'ya gidişte bazı tavsiyeler ve Amerikan üniversitelerinden başvuru evrakı sağlamakta kullanılabilecek mektup formu örnekleri bulunmaktadır.

21. FULBRIGHT BÜROLARININ ADRESLERİ

Fulbright Eğitim Komisyonu
Şehit Ersan Caddesi, 28-4
Çankaya-Ankara 06680
Tel: (0-312) 427 1360, (0-312) 428 4824
Faks: (0-312) 468 1560
e-posta: [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

Fulbright Eğitim Komisyonu
İstanbul Bürosu
Gümüşsuyu, Dümen Sokak , 3-11
Taksim – İstanbul 34437
Tel: (0-212) 244 1105
Faks: (0-212) 249 7581
e-posta: [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

Mesajı son düzenleyen ayan beyan2 ( 07-08-05 - 21:21 )
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 09:12
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016