Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-07-12, 07:27 #1
saraband saraband çevrimdışı
Varsayılan Ygsye Nasıl Hazırlanılır?Bildiğiniz gibi artık piyasada milyonlarca kitap var ve herkes bu kitaplara kolayca ulaşabiliyo; ama eskiden böyle değilmiş. Dershaneler olmadığından dolayı kaynak bulmak da zormuş ve azcık çalışma fırsatı bulabilen insanlar istedikleri yerlere kolayca girebiliyolarmış. Ama herkesin gördüğü gibi artık öyle bi durum yok ve artık en önemli olan şey piyasadaki o milyonlarca kaynaktan verimli bir şekilde yararlanabilmek. Şimdi size burda bir boğaziçi öğrencisi olarak tecrübelerimi aktarıcam ve umarım en azından bikaç hevesli öğrenciye yardımım dokunur.

1-Ygs Türkçe
Ygs Türkçesinde dil ve anlatım olarak bildiğimiz dersin içeriğinden soru gelir ve olay şudur: Kuralları ve soru tiplerini iyi bileceksin. Kuralları öğrenmek kendini gerçekten vererek çalışmaktan geçer. İsteksiz olursan normal olarak öğrenememekten şikayet edersin. Ama bu konuları öğrenip de artık sorularda sıkıntı çekmediğini gördükçe de senden mutlusu olmaz pek. O yüzden istekli olmak biraz da mutluluğun kaynağı bence. Türkçe kurallarını geçtiğimize göre şimdi de paragraf sorularına geçelim. Paragraf soru tipleri hemen hemen standarttır. Bunlar da "paragraftan hangisi çıkarılamaz","paragrafın ana düşüncesi nedir","parçanın yazarına göre hangisi doğrudur" gibi sorulardır. Bu soruların da kendilerine has teknikleri vardır. Mesela sizin de düşüneceğiniz gibi hangisi çıkarılama sorularında 4 cevap aynı doğrultu da ama 1 tanesi farklı doğrultuda olmalıdır. Bu yüzden bazen soruyu okumaya bile gerek kalmaz. Ama bunu sadece hızlanmanız gereken durumlarda tavsiye edebilirim. Normalde doğru olan şey düzgünce okuyup anlamaktır. Tabi kısa sürede parçayı anlayabilmek de hızlı okumaktan geçer. Bu yüzden son sınıfa hezün gelmemiş öğrencilere son sınıfa gelene kadar hızlı okumaya bir nebze alışabilmeleri için kitap okumalarını tavsiye ederim. Pek tabi son sınıf öğrencileri ders yoğunluğundan dolayı kitap okumaya vakit bulamayacaklardır. Özetle Türkçenin kurallarına karşı istekli olup paragraflar için de bolca kitap okuyarak hem hızlı okuyabilme becerisi kazanıp hem de hayal gücünüzü geliştirmelisiniz. Son sınıf öğrencileri de kitap okumaya vakit bulamazlarsa. bolca paragraf sorusunu hızlı okuyarak çözmeye çalışarak hem ders çalışmış olurlar hem de hızlı okuma konusunda alıştırma yapmış olurlar.

2-Ygs Sosyal
Tarihten başlayalım işe. Ygs tarihi için insanlar yorum soruları bolca çıkıyo o yüzden kendimiz yorumlayabiliriz çalışmaya çok fazla gerek yok diye düşünürler ama bana göre hiç de öyle değil. Çünkü ben karşıma çıkan hemen hemen bütün tarih sorularını daha önceden o konu hakkında yapılan yorumları öğrenerek çözdüm. Yani bence tarih soruları kendi yorumlarımızla değil de o konu hakkında daha önceden yapılmış yorumlarla çözülüyo. Zaten bence birçoğunuz da kendi yaptığınız yorumlarla sorunun doğru cevabının çeliştiğine şahit olmuştur. O yüzden napıyoruz bu yorumları öğrenebilmek için mümkün olduğunca farklı tipte soru çözüyoruz.

Coğrafyada bilgiyi öğrenip o bilgiyle soruyu çözemesen bile o bilginin sayesinde yaptığın yorumlarla çözebilirsin bence. Yani bunda olay biraz da konuları ezberlemek. O yüzden yeryüzü şekilleriymiş iklimmiş böyle şeyleri iyi öğreniyoruz.

Felsefede adamlar yorum sorularında senden felsefe yapmanı bekliyolar. O yüzden şıkları çok mantıklı gelmeyen sorularda en garip cevabı vermeyi deneyebilirsin ya da boş da bırakabilirsin ama garip cevapların doğru olma ihtimallerini görmek benim çok hoşuma giderdi

3-Ygs Matematik
Ygs Matematiğinde de diğerleri gibi soru tipleri hemen hemen bellidir ancak bu soru tiplerindeki sayılar değişik olduğu için ve bazen soru üzerinde biraz da oynandığı için bize zor gelebilir. Ama bi soru tipiyle ilgili birçok çözüm yolu vardır ve senin bunları öğrenip sorulara biraz da mantığını kullanarak uygulaman gerekir. O yüzden matematik konusunda hocanın sorduğu soruları ve bu soruları nasıl çözdüğünü iyi takip etmelisin. Tabi bu iş ezberle olmicağı için bu öğrendiğin çözüm yöntemlerini de uygulayabilmek adına farklı tipte sorular çözmelisin.

4-Ygs Geometri
Geometri bulmaca gibi zevkli bi şeydir ama o zevki siz bi de göremeyen insanlara sorun. Hatta zamanında bi sorunun çözümünü görememek benim için çalışmayı bırakma sebebiydi. Ama ygsde görülmicek tipte zor soru da pek sormuyolar doğrusunu isterseniz. Çıkan sorular da genelde tam olarak şöyle oluyo: Hani deriz ya diki gördüğün zaman yüksekliği ineceksin ondan sonra gerisi gelir falan diye işte bunun gibi sorular geliyo. O dikleri tam olarak nerelerde indireceğimizi öğrenebilmek için de yine hocayı dinlemek gerekiyo. Çünkü hocalar bu konuda tecrübeliler ve iyi tavsiyeler verebiliyolar.

5-Ygs Fen
Ben sayısal mezunu bir tmci olarak derece yapmamdaki en önemli sebebin fenim olduğunu düşünüyorum. Çünkü tm için fen ne kadar önemsiz addedilse de
diğerleri karşısında öne geçebileceğin pek de bi şey yok zaten 1 netin bile bizi ne kadar öne geçirdiğini düşünürsek 40 fen sorusu hiç de az değil. O yüzden siz tmciler feni yabana atmayın özen gösterin bu derse. Şunu da unutmayın ki ne kaç net yapsanız kârdır. Fende de kimyada aynı tip sorular gelebiliyo da çoğunlukla ama biyoloji ve fizikte çok garip sorular sorabiliyolar. O yüzden bunda hem hocayı dinleyip hem bolca soru çözmek gerekiyo. Affınıza sığınarak şunu söyleyebilirim ki bu başka türlü olmuyo malesef. Siz tmciler de dershaneye gidiyosanız ve fen dersleri çok sınırlıysa buna izin vermeyin ve onların artmasını sağlamaya çalışın.

Evet burdan da anlicağınız gibi bütün derslerde başarılı olmanın sırrı kazanmak için istekli olmak ve bu uğurda üşenmeden hem hocayı dinleyerek hem de farklı tipte mümkün olduğunca soru çözmek. Aslında sizin bildiğinizden çok da farklı şeyler söylemedim ama kazanmanın sırrı zaten sizin bildiklerinizde gizli. Olay o bildiklerinizi uygulamada bitiyo işte. Bi de uygulayabilirseniz kral sizsiniz zaten. Ama şu da var ki emin olun hiçbir şey sizin evinize kapanıp sosyal ortamdan soyutlanarak durmadan ders çalışmanızı gerektirmiyo. Çünkü artık iş sektöründe aranan eleman sürekli ders çalışan ortalaması yüksek ama asosyal insanlar değiller. Patronlar ortalama işine daha az dikkat ederek insanlarla ilişkileri iyi olan ve sosyal alanda faal insanları tercih ediyolar. Bunu sakın unutmayın. Benden bugünlük bu kadar. Yakında küçük lys taktikleriyle buluşmak üzere. Hepinize başarılar.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:05
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016