Anket Sonuçlarını Görüntüle: Bu Üye Adayınız mı ?
Evet 30 73.17%
Evet 11 26.83%
Oy verenler: 41. You may not vote on this poll

 
 
Konu Araçları
Eski 09-07-08, 12:46 #1
Risus Risus çevrimdışı
Varsayılan Sistem Geri Yükleme Hakkında Herşey Ve Yapılışı [Resimli Anlatım]
Konun Orjinal Linki
Sistem Geri Yükleme Hakkında Herşey Ve Yapılışı [Resimli Anlatım]

Herkese Başarılar Dilerim..


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen тнє_∂яα¢υℓα Mesajı Göster


Sistem Geri Yükleme Hakkında Herşey ve Yapılışı..

Windows XP nin nimetleri arasında en önemlileri arasına Sistem Geri Yükleme giriyor. Sistem geri yükleme sayesinde XP nizi format atmaya gerek kalmadan sorunsuz hale geri getirebiiyorsunuz. Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturduktan sonra XP de herhangi bir arıza oluşması durumunda daha önceden belirlediğiniz Sistem Geri Yükleme Noktasını seçerek sorunu halledebiliyorsunuz. Bu sayede XP nizi sorunusuz kullandığınız zamana geri döndermiş oluyorsunuz. Şimdi gelelim Sistem Geri Yüklemeyi bilmeyen veya kullanmayan kullanıcıların neler kaçırdıklarına.

Sistem Geri Yükleme:
Sistem Geri Yükleme XP deki sistem dosyalarında meydana gelen arızayı gidermek suretiyle geri yükleme noktasını belirlediğiniz zamana XP yi geri yükleme işlemidir.

Sistem Geri Yüklemenin Faydaları: Sistem geri yükleme sayesinde XP de yüklediğiniz program veya daha başka yaptığınız işlemler sonucunda XP düzgün çalışamaz hale geldiğinde ve çalışması nerdeyse durduğunda XP yi tekrar geri yüklemeyi aldığınız sorunsuz hale geri getirir. Bu sayede XP formatlamaktan kurtulmuş olursunuz. Sistem geri yükleme noktası belirledikten sonra yanlışlıkla sildiğiniz dosyalar için artık üzülmeyeceksiniz. Çünkü sistem geri yükleme noktası belirledikten sonra dosyalarınızı yanlışlıkla sildiyseniz Sistem Geri yükleme yaptıktan sonra silinen dosyalarınızın silinmediğini göreceksiniz. Yani artık veri kaybına son vermiş oluyorsunuz.

Sistem Geri Yükleme Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar: Sistem geri Yükleme çok faydalı bir işlem olmakla birlikte size yanlış kullanıldığında zararda verebilir. Bahsedilen zarar veri kaybıdır. Diyelimki Sistem geri yükleme noktası oluşturdunuz. Sistem geri yükleme noktası oluşturduktan sonra internetten veya CD den bilgisayara yeni veriler aktardınız. Yüklediğiniz bir program yüzünden XP zarar gördü. Hemen aklınıza aldığınız sistem geri yükleme noktası geldi ve sistem geri yükleme yaptınız. Büyük ihtimalle sistem geri yükleme noktası oluşturduktan sonra bilgisayara aktardığınız veriler silinirken, sildiğiniz verilerin geri döndüğünü göreceksiniz. Büyük ihtimalle diyorum çünkü bazen veri kaybı yaşanmayabiliyor. Sebebini tam anlayabilmiş değilim. İşte bu veri kaybını önlemek için yapamamız gereken sistem geri yükleme işleminden önce sistem geri yükleme noktası aldığınız zamandan sonraki verileri sistem geri yükleme yapmadan yedeklemenizdir. Bu sayede veri kaybı yaşamamış olursunuz. (Diyelimki yedek almadan sistemi geri yüklediniz ve veri kaybı yaşadığınızı gördünüz. O zaman yapmanız gereken son geri yüklememi geri al seçeneğini işleme koymaktır. Bu işlemi aşağıda ayrıntılı olarak anlattım) Sistem geri yükleme noktasına geri dönmek içinde bazı şartlar vardır. Mutlaka hergün XP düzgün iken yeni bir sistem geri yükleme noktası oluşturmalısınız. En önemlisi günde sadece 1 defa sistem geri yükleme noktası oluşturmalısınız. Eğer aynı gün 2 tane yada daha fazla sistem geri yükleme noktası oluşturursanız XP hasar gördüğünde ve oluşturduğunuz sistem geri yükleme noktasına geri dönmek istediğinizde başarısız olursunuz. (%90 başarısızlıkla sonuçlanıyor). İşte bu sebeplerden günde sadece 1 tane geri yükleme noktası oluşturunuz. Zaten oluşturduğunuz geri yükleme noktası XP normal çalışıyorken oluşturmuşsunuzdur ve tekrar aynı gün bir tane daha oluşturmak mantıksızdır.

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma:
Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Sistem Geri Yükleme bu yolu izleyerek sistem geri yüklemeyi aktif hale getirebilirsiniz. Resimli anlatmama gerek yok çünkü dili Türkçe. Karşımıza iki seçenek çıkacaktır; Bilgisayarımı önceki bir zamana geri yükle, Geri yükleme noktası oluştur. Geri yükleme noktası oluşturu işaretleyip ileri ye tıklıyoruz ve kutucuğa herhangi bir ad tanımlıyoruz. Mesela düzgün çalışan xp şeklinde yazabilirsiniz. Buraya yazdığınız ad önemlidir. Sistemi geri yüklerken bu ad ile sistem geri yüklemeyi çağıracağız. Adı yazıp oluştur a tıklayınca sistem geri yükleme noktası oluşmuş oluyor.

Bilgisayarımı Önceki Bir Zamana Geri Yükle: Sistem geri yükleme noktasını oluşturduktan sonra XP arızalandı. Şimdi yine Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Sistem Geri Yükleme ye tıklayarak çıkan pencereden Bilgisayarımı önceki bir zamana yükle seçeneğini işaretliyoruz. Daha önce yazdığımız adı seçiyoruz ve devam ediyoruz. XP açılıp kapandıktan sonra sistem şu zamana geri yüklendi (veya yüklenmedi) gibi bir mesaj alarak işlemi tamamlıyoruz.

Son Geri Yüklememi Geri Al: Diyelimki Xp yi daha önceden belirlediğiniz geri yükleme noktasına geri yükledik. Fakat geri yükleme noktası oluşturduktan sonra bilgisayara aktardığınız veriler silindi. O verilere tekrar ulaşmak için yapmanız gereken son geri yüklememi geri al işlemini uygulamaktır. Bu seçenek sadece sistem geri yükleme noktasına geri döndüyseniz karşınıza çıkacaktır ve bu işlemi başlatmak için Donatılar > Sistem Araçları > Sistem Geri yükleme ye tıkladığınızda görebilirsiniz.

Aldığınız Sistem Geri Yükleme Noktalarının Silinmesi: Bu işlemi yapmak oldukça basittir. Bilgisayarım > Yerel Disk C (XP nin kurulu olduğu sürücü) ye sağ tıklayarak Özelliklere giriyoruz. Genel sekmesindeki Disk Temizlemeye tıklıyoruz. Biraz bekledikten sonra karşımıza çıkan pencereden Diğer Seçenekler sekmesini seçerek en altta bulunan Sistem Geri Yükleme seçeneğindeki temizleyi tıklıyoruz. Çıkan pencereye evet diyoruz. Daha sonra temizle seçeneğine tıkladığımız penceredeki tamam düğmesine tıklayarak çıkan mesaja evet ile yanıt veriyoruz. Bu işlemler sonucunda en son aldığınız geri yükleme noktası hariç diğerleri silinecektir.

Önemli Noktalar (özet):
* Günde sadece 1 tane sistem geri yükleme noktası oluşturunuz ve bunu hergün yapınız.
* Sistem geri yükleme noktası aldıktan sonra yüklediğiniz programlar varsa sistem geri yükleme yaptığınızda programlar silinir.
* Sistem geri yükleme can simidi gibidir. Doğru kullanıldığında işinizi iyi görür.
* Veri kaybı yaşamamak için verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.
* Sabit diskinizde yer kaybını önlemek için eski sistem geri yükleme noktalarını yukarıda anlattığım gibi sık sık temizleyiniz.

Şimdi Sırada Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır Resimli Anlatımı..:
Not:Anlatımlar Kendi Anlatımlarımdır...Alıntı Vs Değildir..!!


[IMG]http://img529.**************/img529/6826/16683975wn6.jpg[/IMG]

[IMG]http://img529.**************/img529/6653/64008890wu3.jpg[/IMG]
[IMG]http://img518.**************/img518/7433/44186897za9.jpg[/IMG]
[IMG]http://img352.**************/img352/8332/60373463uk2.jpg[/IMG]
[IMG]http://img518.**************/img518/9227/35778757qh2.jpg[/IMG]
[IMG]http://img529.**************/img529/7286/12yc3.jpg[/IMG]
[IMG]http://img352.**************/img352/6033/13uj0.jpg[/IMG]
[IMG]http://img352.**************/img352/2765/14xl7.jpg[/IMG]
__________________

Mesajı son düzenleyen Escape ( 09-07-08 - 13:02 )
 
Eski 09-07-08, 12:47 #2
MeteorFaLL MeteorFaLL çevrimdışı
Varsayılan C: Sistem Geri Yükleme Hakkında Herşey Ve Yapılışı [Resimli Anlatım]Başarılar
 
Eski 09-07-08, 12:57 #3
King King çevrimdışı
Varsayılan C: Sistem Geri Yükleme Hakkında Herşey Ve Yapılışı [Resimli Anlatım]Başarılar Dilerim.
 
Eski 09-07-08, 13:02 #4
Escape Escape çevrimdışı
Varsayılan C: Sistem Geri Yükleme Hakkında Herşey Ve Yapılışı [Resimli Anlatım]İmzanızı kapattım.

Başarılar dilerim..
 
Eski 09-07-08, 13:03 #5
Calavera Calavera çevrimdışı
Varsayılan C: Sistem Geri Yükleme Hakkında Herşey Ve Yapılışı [Resimli Anlatım]


başarılar dilerim
 
 

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 10:28
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016