Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 10-07-18, 07:32 #1
zWar zWar çevrimdışı
Varsayılan Sharp Objects[2018]Gillian Flynn’in 2006 yılında yayınladığı romandan diziye uyarlanan Sharp Objects, daha başlamadan ilgiyi üstüne çekmiş durumda. Bu uyarlamanın televizyon dünyasının devi diyebileceğimiz HBO’dan gelecek olması da ayrı bir heyecan konusu çünkü HBO, izlettiği dizilerde şimdiye kadar büyük başarılar yakaladı. Bunlara Game of Thrones, Westworld, True Detective dizilerini örnek verebiliriz. Ayrıca kitap gerilim türünde ve tam da HBO’nun uzmanlıkla ifade edebileceği olaylara sahip. Diziyi izlemeden kitabını okumanızı da öneririm.Dizinin daha yayınlanmadan heyecan yaratmasının bir diğer sebebiyse tabii ki Amy Adams. Kendisi hem başrolde olacak hem de dizinin yapımcılığını üstlenecek. Amy Adams’a House of Cards’tan tanıdığımız Patricia Clarkson anne rolünde eşlik edecek. Ayrıca The Handmaid’s Tale’e yeni katılıp oldukça iyi bir performans gösteren Sydney Sweeney de dizinin kadrosunda.Konusuna gelecek olursak, Amy Adams’ın canlandırdığı Camille Preaker, bir gazeteci ve büyüdüğü kasabadaki iki kızın olayını araştırmak için kasabasına gönderiliyor. Kızlardan biri cinayet kurbanı, diğeriyse kayıp. Bu olayları araştırıp yazmak için uğraşırken bir yandan da geçmişinde yaşadığı psikolojik sorunlara yeniden tanıklık edecek.

Ayrıca dizi bir psikolojik hastalık üzerine kurulu: Munchausen by proxy sendromu, bir çocuk istismarı formudur. Çocuğun ailesi ya da bakıcısı, çocukta bir hastalık varmış gibi yapmakta ya da çocukta hastalık yaratmakta ve “hasta” çocuğu doktora götürmektedir. Böylece olmayan hastalığın tedavisi çocuğa zarar vermektedir. Hatta bazı vakalarda aile ya da bakıcının çocuğa doğrudan zarar verdiği görülmüştür. Böyle derin ve ciddi bir duruma odaklanacak dizinin oldukça etkileyici, belki rahatsız edici sahnelere sahip olacağını şimdiden tahmin edebiliriz.
birdizihaber
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-18, 07:35 #2
zWar zWar çevrimdışı
Varsayılan C: Sharp Objects[2018]


  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-18, 07:36 #3
zWar zWar çevrimdışı
Varsayılan C: Sharp Objects[2018]


  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-18, 13:44 #4
Pretend Pretend çevrimdışı
Varsayılan C: Sharp Objects[2018]

Geçen gün ilk bölümü hem Amerika'da, hem de
(BeIN Series Vice) yayınlanan, gelecekte ses getirmeye aday, benzer HBO projeleri gibi limitli çekilecek bir dizi (8 bölümdü sanırım). Başta Amy Adams olmak üzere oyuncu kadrosu ve kitap uyarlaması hikayenin -ki kitabın yazarı, daha önce filme alınan Kayıp Kız (Gone Girl) kitabının yazarıymış- sağlam old. söyleniyor. Bonusu ise Big Little Lies yönetmeni Jean Marc Vallee imiş. Birkaç aydan bir seneye kadar ödül törenlerinde görünebilir. Bu sene GOT yokluğunda Westworld'le bir hayli ödül toplayacak HBO için bir bonus olabilir.

Mesajı son düzenleyen Pretend ( 10-07-18 - 13:51 ) Neden: İmla.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-18, 13:56 #5
Pretend Pretend çevrimdışı
Varsayılan Sharp Objects’in mini dizi olarak kalacağı açıklandı

Sharp Objects’in mini dizi olarak kalacağı açıklandıTelevizyon Eleştirmenleri Derneği'nin düzenlediği panellere katılan HBO'nun başkanı Casey Bloys, Sharp Objects hakkında da bazı açıklamalarda bulundu. Gillian Flynn'ın romanının uyarlaması bir mini dizi olarak ekrana gelmeye başlayan dizinin devamı gelmeyecek ve planlandığı gibi mini dizi olarak kalacak.

Sekiz bölümlük sezonunun şimdiye kadar ilk üç bölümüyle ekrana gelen Sharp Objects, kanalı tatmin edici reyting oranlarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Ancak başrolünde Amy Adams'ın yer aldığı dizi için Bloys, "Big Little Lies'ın tüm yıldızları devamını istemişti ama onun aksine Sharp Objects'in çok karanlık bir karakteri ve materyali var. Amy bu karaktere devam etmek istemiyor ve onu suçlayamam. Bir aktris için baş etmesi çok fazla bir durum. O nedenle ikinci sezon planımız yok. Mini dizi olarak kalması konusunda çok mutluyuz," açıklamasında bulundu.


Kaynak:Ranini.tv
---
Bence doğru bir noktaya dikkat çekmiş. Sanatın bir zirve noktası vardır ve sanatçı psikolojisi de epey etki katıyor. Unutulmaz dizi ve oyuncuların arkasındaki sırlardan bir tanesi de rolü yaşamak.

BLL'in devam ettirilmesi gerekliydi. Pretty Little Liars vari bir gizem - suç hikayesinden öte, değindiği sosyal sorunlar üzerinden tema olarak geniş bir konsepte yayılan bir hikaye. İnsan ilişkileri, çıkarcılık ve bencillik üzr. toplumca bilerek yada bilmeyerek nasıl kutuplaştığımızı ve bunların sonuçlarını/yansımalarını anlatan bir hikaye.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-19, 10:56 #6
Pretend Pretend çevrimdışı
Varsayılan C: Sharp Objects[2018]

Beklendiği gibi bu senenin "mini dizi" adaylarından biri oldu. Hazır benzer tarzda diziler ilgimi çekerken (The Sinner ve farklı bir eksende olsa da When They See Us) bunu da eriteyim ve biraz kendimi Netflix'in sınırlarında kurtarayım dedim, birkaç saate ilk iki bölümünü izlemiş olurum, şu anda torrent'tan indiriyorum. Umarım indirdiğime ve izlediğime pişman etmez
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-19, 02:25 #7
Pretend Pretend çevrimdışı
Varsayılan C: Sharp Objects[2018]

Dizinin ilk 2 bölümünü bitirdim. Amy Adams'ı Nocturnal Animals adlı muhteşem filmde izleme imkanı bulmuştum, epey iyi oynamıştı oradaki iç bunalım yaşayan kadını, ne kadar orada Jake Gyllenhaal karakterinin kapsamıyla ön plana çıksa da. Bu dizide de iç bunalımı olan, daha doğrusu çocukluğunda travmatik şeylerle ve huzurlu aile ortamından yoksun büyüyen gazeteciyi canlandırıyor. Aslında senaryo klasik gibi görünebilir, bir gazeteci veya polis, sırlara sahip ışsız bir kasabada yaşanan cinayetleri çözmeye çalışır gibi. Hatta ilk bölüm benim aklıma Twin Peaks'i getirmedi değil, orada da Ajan Cooper Laura Palmer cinayetini çözmek için bu kasabaya gönderiliyordu. Fakat bu dizide biraz daha cinayetlerin arka planda bırakıldığını, kadının travmatik geçmişinin hikayesinin daha ön plana çıktığını gördüm, dizi sanırım o eksende gidecek, cinayet hikayesi de işin sosu gibi olacak diye düşünüyorum, öyle bir hava aldım. Eninde sonunda Camille geçmişine dair soruların cevaplarını da haber yapmak için gittiği kasabada bulup öyle bitirecek gibi bir havası var. Biraz kasvetli gibi görünebilir fakat hikayesinin yapısı gereği bunalım takılabiliyor, oyunculuklar Hollywood filmlerinden zaten farksız. Dizinin 2.sezonunun gelmemesini de daha iyi anlıyorum hikayenin yapısı çünkü öyle, 8 bölüm sonrasında Camille'in aradığı sorulara cevap bulup, cinayet işinin de çözülüp öyle biteceğini tahmin ediyorum.

Hiç fena bir dizi değil. İzleyebilirsiniz. Dizinin yaratıcısı, yine bir kitap uyarlaması Big Little Lies'ın da yaratıcısı Jean Marc Vallee. Bu nedenle de beklentim yüksek. Zaten bu senenin mini dizi adaylarından Emmy'lerde ve şans kovalayacak.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-19, 02:37 #8
Pretend Pretend çevrimdışı
Varsayılan C: Sharp Objects[2018]

-BÖLÜM 8 SPOILER-

Öncelikle müthiş dizi ve müthiş oyunculuklar. Emmy'lerde biliyorsunuz Mini Dizi adayı. Hem en iyi mini dizi, hem en iyi kadın oyuncu (Amy Adams), hem yardımcı kadın oyuncu (Patricia Clarkson) olmak üzere 3 dalda yarışıyorlar. Eğer boşluk olsaydı, en az Adams ve Clarkson kadar başarılı, Amma'yı oynayan genç aktris Eliza Scanlen'i de aday gösterirlerdi diye tahmin ediyorum. Tahminim, daha önce 5 defa Oscar'a aday gösterilen Amy Adams, kendi kategorisinde Emmy'yi alacak. Amy Adams demişken, sinematografisinde yer alan ve benzer bir bunalım karakteri canlandırdığı Nocturnal Animals filmi şiddetle izlenmelidir.

Şuna hemfikirim. Gerçekten bu dizideki karakterleri canlandırmak ve o ruh halini hissettirmek çok zor ve insanüstü sinirler gerektiriyor. Belki tek normal karakterler, şu gazetenin yayın yönetmeni amcaydı, ki Camille'i gerçek anlamda tek destekleyen öge. Şunu da düşünmek lazım, Camille eğer geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalmasaydı bir vesileyle gittiği kasabada, salgın hastalık gibi o kasaba mahvolurdu. Bir kasaba bu kadar mı anormal olabilir veya örtbas düşkünü olabilir ? Aile ve toplum kurumuna, muhafazakarlığa vs. sağlam mesajlar vermekte. Güneş balçıkla sıvanmıyor.

Dizi ağır aksak akıyor. Fakat bütün psikolojik diziler hemen hemen öyledir, ki 50'şer dakikalık 8 bölüme bir de sığdırmak devasa bir başarı. Bir sürü olayı anlatıyorlar ve bir yerde birbirine bağlanana kadar final bölümü geliyor. Fakat final bölümü halen koca bir beyin sarsıntısı geçirtmekte bana. Bilmeden beyninizi fena yaktığını anlıyorsunuz. Sonuncu saniyeye kadar neyin ne olduğunu çözemiyor, en sonunda hele hele trajikomik bir formatta gerçeği yüzünüze çarpıp öyle kapatıyor. Sözlük ve blog sitelerinde bu diziyle ilgili analizleri inceleyince, bendeki beyin sarsıntısının boyutları yine ortaya çıkıyor. Mesela "Münchausen by Proxy" diye tuhaf bir adı olan bir psikolojik sendrom varmış. Halen anlam vermekte zorlanıyorum. Halen şu sorular havada ve idrak etmekte zorlanıyorum, beyin yanık vaziyette. Aklıma gelen bazı sorular:

- Natalie ve Ann neden öldürüldü ? -Ki somut bir cevap alamadığımı söylemeliyim-
- Eğer doğruysa, Amma bütün bunları nasıl becerdi ? Adora'nın payı nedir ?
- Son bölümlerde aniden Adora ekseninde patlayan zehirli işkencenin nedeni nedir ? Bir insan nasıl ilgi çektirmek adına zehir yedirir-içirir ? Aklım mantığım almıyor bu Crellin evinde yaşananlar genel olarak. Camille ve Amma kurtarıldığına şükretsin.
- Camille'in babası, anneannesi gibi şeylerden bahsediliyor. Camille'nin mahvolan hayatında payı nedir ?
- Tutuklanan abi Keene'in bu işteki payı nedir ? Payı old. düşünüyordum, ters köşe yaptılar sanırım orada.
-Camille neden vücuduna zarar verme gereksinimi duydu ve nasıl bir kusursuzlukla yazdı ? Bu da bana akılalmaz geliyor. Gerçi Amy Adams muhtemelen özel bir giysi giydi.
-Münchause sendromu nedir ? İnternette çok açıklayıcı bir tanım bulamadım. Beyin o yönden de iptal.
- Bazı sorularım basit olsa da şu anda aklıma gelen belli başlı sorular bunlar. Diziyi izleyenler veya izleyecekler forumda kaç kişidir bilmiyorum fakat aptala anlatır gibi anlatırlarsa çok memnun olurum.

Sanırım bu diziyi sağlam beyin devreleriyle, biraz araştırarak veya kitabını temin ederek yeniden ve bu kez HD formatında izlemeliyim. Sırf yer ve zaman tasarrufu olsun diye SD indirdim, indirdiğime pişmanım. Analizleri incelediğimde, Final bölümüne giden taşlar aslında ufak ufak döşenmiş. Detaylardan çok sorulara eğilen bir seyirciyim ve bu detaylardan bir şey kapana kadar beynim yanıyor.

Henry Czerny de alkışı hakediyor. O da Revenge dizisinde Victoria'nın kocası Conrad'ı canlandırıyordu. Onun canlandırdığı, sinir yıpranmasına sebep karakteri öyle ustalıkla canlandırmış ki adama duyduğum saygı arttı. Karaktere kızabilirsiniz fakat Czerny'ye asla. Keşke bu adamın sonunu da izletselerdi. Fakat bütün bu zehirli aile ilişkisini gizleyenlerden biri de o. Big Little Lies'dan daha geniş bir playlist kullanmışlar.

Çok çok çok iyi bir dizi. İzlemeniz önerilir. Fakat sonunda acayip bir beyin error verdirtebilir dikkat. Kitabını da okumayı düşünüyorum. Artemis Yayınları'ndan çıkmış. Fakat gerçek kapağı korkunç, dizi özel baskısını alırım.


-BÖLÜM 8 SPOILER-

Mesajı son düzenleyen Pretend ( 17-08-19 - 02:56 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
amy, ayrıca, bir, dizinin, hastalık

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 23:21
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018