Eski 29-03-04, 23:04 #1
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Lightbulb Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

Windows Server 2003 Ailesi'ne Giriş
Beta 3 sürümü yaklaşan Windows Server 2003 ailesi, hızla değişen pazar koşullarındaki işletmeler için tasarlanmış bir temeldir. Windows Server 2003, her boyuttaki işletmede benzersiz bir bilgi işleme temeli sağlamayı amaçlamaktadır.

Windows 2000 işletim sistemi üzerine kurulan .NET Server, güvenilebilirlik, güvenlik ve ölçeklendirilebilirlik gibi, müşterilerin bir Windows Server işletim sisteminden beklediği tüm temel işlevleri içerir. Buna ek olarak Microsoft, işinizde gereken tüm niteliklere sahip .NET işlevlerini kullanabileceğiniz şekilde Windows Server ürün ailesini geliştirmiş ve genişletmiştir.


Windows Server 2003 Ailesi'nde Neler Var
Windows Server Ailesi dört ürün içerir:
Windows Server 2003 Web Edition Windows Server Ailesi'nin yeni ürünlerinden biri olan Windows Server 2003 Web Edition, hem Web sunucusu, hem de ev sahipliği hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirecek şekilde tasarlanmıştır.

Windows Server 2003 Web Edition
• Dağıtılması ve yönetilmesi kolaydır.
• .NET Framework'ün önemli parçalarından biri olan Microsoft ASP.NET teknolojisini kullanan ve hızla gelişen ve dağıtılan Web hizmetleri ve uygulamaları için bir platform sağlar.
• Tarayıcı tabanlı arabirimle uzak iş istasyonundan yönetilebilir.

Windows Server 2003 Standard Edition
Standard Server, iş çözümlerini hızla ve kolaylıkla sağlayan, güvenilir ağ işletim sistemidir. Bu esnek sunucu, tüm boyutlardaki işletmelerin günlük gereksinimleri için ideal bir çözümdür.

• Dosya ve yazıcı paylaşımını destekler.
• Güvenli Internet bağlanırlığı sunar.
• Merkezi masaüstü uygulaması kullanımına olanak verir.
• Çalışanlar, ortaklar ve müşteriler arasında kapsamlı işbirliği yapılmasını sağlar.
• İki yönlü simetrik çoklu işlemi ve en fazla 4 gigabayt (GB) belleği destekler.

Windows Server 2003 Enterprise Edition
Orta ve büyük ölçekli işletmeler için tasarlanmış Windows Server 2003 Enterprise Edition, kuruluş altyapısı, iş kolu uygulamaları ve e-ticaret işlemleri için gereken işlevleri sağlar.

• En fazla sekiz işlemciyi destekleyen eksiksiz işlevlere sahip işletim sistemi.
• Dört düğümlü kümeleme ve en çok 32 GB bellek gibi kuruluş sınıfı özellikler sağlar.
• Intel® Itanium™ tabanlı bilgisayarlarda kullanılabilir.

Windows Server 2003 Datacenter Edition
Ölçeklendirilebilir veritabanlarının çoğunu ve yüklü miktarda işlem yapılmasını gerektiren, işletme açısından kritik çözümleri bulmak üzere tasarlanmış Windows Server 2003 Datacenter Edition aynı zamanda sunucu güçlendirmesi için ideal bir platformdur.

• Microsoft'un şimdiye dek sunduğu en güçlü ve işlevsel sunucu işletim sistemidir.
• 64 yönlü simetrik çoklu işlemi destekler.
Windows Server 2003'ün Avantajları
Windows Server 2003 aşağıdakileri gerçekleştirmenizi sağlayan başlıca dört avantaj sunar:

• İşlerinizi en güvenilir sunucuda yürütme Server, işletmenizi .NET'e hazırlayan ek geliştirmeler ve özelliklerle, Windows 2000 işletim sisteminin üzerine kurulmuştur. Microsoft tarafından sunulan en kapsamlı, güçlü ve esnek bilgi işlem mimarisidir. Server, müşterilere, bugün ve gelecekte BT yatırımlarından en yüksek kazancı sağlayan kapsamlı, tümleşik ve esnek bir bilgi işlem ortamı oluşturulması için gereken sağlam temeli sağlamaktadır.
Tamamen farklı bir geliştirme platformunda yenilikçi iş uygulamaları oluşturma Server, müşterilerin varolan uygulamaların ötesine geçmesini ve hızla yenilerini geliştirmesini sağlayan endüstri standartları üzerine kurulmuştur. Geliştiriciler, Web hizmetlerini ve yönetilen kodu kullanıp, uygulamalarını doğrudan uygulama sunucusunda oluşturabilir ve söz konusu uygulamaları herhangi bir Web uygulamaları platformunda çalıştırabilir.

Bu kolay uygulama geliştirme düzeyi, iş süreçlerinde yenilikleri özendirir ve hem iç, hem de dış bağlamda iş fırsatlarını çoğaltır.
İşletmenizdeki çalışanlar arasında iletişimi ve işbirliğini iyileştirme Windows Server 2003 Ailesi, kolaylaştırılmış ekip işbirliği araçları ve güvenli gerçek zamanlı iletişim kullanarak, çalışanların daha etkin iletişim kurmasına ve birlikte çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, güvenli mobil verilerin ve akış ortamının pek çok farklı bağlantılı aygıta gönderilmesini de sağlar.

Sunucu her zaman kullanılabildiğinden, çalışanlar her yerden, her zaman ve herhangi bir aygıttan bilgiye erişebilir, bu şekilde işletmenizin verimliliği artar.
Müşterilerinizle güvenli şekilde bağlantı kurma Server, işletmelerin kendi müşterileriyle güvenle bağlantı kurmasına ve her bağlantının kalitesini iyileştirmesine yardımcı olur. İşletmeler, özelleştirilmiş araçlar ve akış ortamı gibi esnek iletişim yöntemleri kullanarak, hizmetlerini ve iletişim araçlarını müşterilerin gereksinimlerini karşılayacak şekilde uyarlayabilirler.

Windows .NET Server 2003, Windows 2000 tabanlı sunucularla birlikte çalışabilir. Zaten Windows 2000 Server kullanıyorsanız, kolayca Server'a yükseltme yapabilir ve sunduğu çok sayıdaki gelişmiş özellikten yararlanabilirsiniz.
XML Web Hizmetleri
Microsoft .NET vision, geliştiricilerin gelecek nesil uygulamalar oluşturmasını sağlayan ve XML Web hizmetleri adı verilen birleştirici bir yenilikle güçlendirilmiştir. Bu yeni uygulamalar, arka uç uygulamalarıyla desteklendiğinde, uygulamalar ve sistemler arasında iletişim kurulmasını sağlar. Endüstrideki bu dönüşümün öncüsü olan Microsoft .NET Platformu XML Web hizmetlerini oluşturma, dağıtma, yönetme ve kullanma konularında en kapsamlı ve güçlü araçtır.

Windows Server 2003 üzerine kurulan .NET işlevselliği, müşterileriniz, ortaklarınız ve çalışanlarınızla daha hızlı, daha esnek ve daha verimli bağlantılar kurmanıza olanak verir; böylece, şirketiniz artık her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu bir dünyada gelişme göstermesi için gereken çevikliği kazanmış olacaktır. Bu gelişme, özellikle bir XML Web hizmetleri platformu olan .NET Framework olmak üzere, Windows Server 2003 ürünlerinin içerdiği birçok teknoloji sayesinde gerçekleşebilir. XML Web hizmetleri, işletim sistemi veya programlama dilinden bağımsız olarak, uygulamaların Internet üzerinden veri alıp göndermesine ve paylaşmasına olanak tanır.

Uygulama geliştiriciler, Windows Server 2003 ile, XML Web hizmetlerini geleneksel uygulamalarla harmanlayan uygulamalar oluşturabilir. Bu yöntem, uygulama oluşturma, dağıtma ve bakım işlemini kolaylaştırır ve şirket içinde ve dışında, iyileştirilmiş iletişim, işbirliği ve bağlanılabilirlik sağlanması için işletmenizi Web'de etkin duruma getirebilir.

Windows Server 2003 ürün ailesindeki diğer .NET teknolojileri aşağıdakileri içerir:
• Microsoft .NET Passport ile Microsoft Active Directory™ uygulamalarını kapsamlı şekilde tümleştirme.
• Microsoft Message Queueing'de (MSMQ) yer alan SOAP tabanlı XML ileti ayrıştırması yerel desteği.
• COM+ bileşen mimarisini .NET Framework üzerindeki XML Web hizmetleriyle tümleştirme.
• İyileştirilmiş çekirdek Windows sunucu altyapısı üzerinde çalışan bu teknolojilerin tümü, .NET platformunun tamamının temelini oluşturur.

Şimdiden Sonrası
Beta 3, Windows Server 2003 Ailesi'nin gelişim sürecinde üretilen son beta sürümüdür. Tüm Microsoft ürünü sürümlerinde olduğu gibi, bir numaralı önceliğimiz ürünün kalitesidir. Müşteri görüşleri, Windows Server 2003 ailesinin tamamlanacağı ve son sürüm için hazır olacağı zamanın belirlenmesine yardımcı olacaktır.


Kaynak: www.microsoft.com.tr 'den alıntı yapılmıştır.
Umarım Yararlı Olur..
Saygılar..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-04, 00:42 #2
Ps_ychopat Ps_ychopat çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

Peki Win2kPro'nun yerini hangisi tutar
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-04, 00:45 #3
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

Windows Server 2003 Standard Edition tabiki.. aslında yanlış bir cevap olur bu. çünkü 2kpro nun devamı xp produr 2003 2k server ailesinin devamı niteliğindedir...

Saygılar..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-04, 04:11 #4
DJ SONSUZLUK DJ SONSUZLUK çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

MiRaBiLiS çoşmuşsun

Teşekkürler paylaşımın için...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-04, 11:24 #5
Cronic Cronic çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

şunu da belirtemeden geçemicem. Çogu kişi Windows 2K nın windows 2000 oldugunu bilmiyor, ona gore K ne demek diye cok soruldu bana, bi de win2kpro nun devamı winxppro tabiki çünkü ikisi de workstation.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-04, 00:58 #6
deaThkiSs deaThkiSs çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

işLetim sistemLeri ßöLümüne ta$inmi$tir..

Mesajı son düzenleyen DJ SONSUZLUK ( 31-03-04 - 02:51 ) Neden: düzeltildi kaynak bölümü...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-04, 02:50 #7
DJ SONSUZLUK DJ SONSUZLUK çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen deaThkiSs
işLetim sistemLeri ßöLümüne ta$inmi$tir.. kaynak yanLi$ ßeLirtiLmi$..
http://www.sorunne.net/forum_posts.asp?TID=118&PN=1 oLmaLiydi..

Kaynak nedir ? Aslı demektir o sitede kaynak neresi yazıyor ?

www.microsoft.com.tr 'den alıntı yapılmıştır burda ki kaynakta aynısı yazıyor sorun yok sanırım...

Kaynak dogru belirtilmiş...

Saygılar..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-05-04, 17:09 #8
radyan radyan çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

Abi win2k bilmeyen olsun daha iyi yaaa :P
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-05-04, 00:17 #9
powerhead powerhead çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

2003 Standart'ı bir türlü edinemedim yahu enterprise sarmıyor.Gerçi XP'den daha kasıntı diye duyumlar geliyor ama...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-06, 23:04 #10
kemal1983 kemal1983 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

ArkadaŞlar Server 2003 Kurulu Bİr Hard Dİsk BaŞka Bİr Bİlgİsyarda Nasil ÇaliŞir Bİlen Var Mi?Şİmdİ Hacİzde Bİlgİsayar Gİttİ Hard Dİskİ Kurtardim Makİnadan Ama BaŞka Makİnede Hard Dİsk ÇaliŞmiyor,wİndows 2003 BaŞliyor Dİyor Ve Mavİ Bİr Ekran Çok Az Bİr SÜre GÖzÜkÜp Kayboluyor,yardim Edersenİz Çok TeŞekkÜr Ederİm...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-06, 19:12 #11
dArkdAwN dArkdAwN çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

Arkadaşlar bu konuyu merak ediyordum. Sitede araştırdım buldum

emeği geçenlere tşk ederim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-06, 20:23 #12
interferon31 interferon31 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

kemal1983 Windows 2003 hiç kullanmadım ama büyük bir ihtimalle chipset den dolayı öyle yapıyordur eger onarma yöntemi varsa Windows 2003 onar yada dene ama büyük bir ihtimalle bundan dolayıdır
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-06, 21:20 #13
Gecenin_Rengi Gecenin_Rengi çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

Teşekkürler. Güzel Bir Çalışma. Az bişide caps lar olsaydı fena olmazdı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-06, 13:05 #14
Baronvalek Baronvalek çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

Ellerine sağlık. Paylaşım için teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-07, 13:46 #15
cool00007 cool00007 çevrimdışı
40 Döküman: Windows 2003 Server group policy ve active direktory

merhabalar


elinde Windows 2003 Server group policy ve active direktory ile ilgili dokumanı olan arkadaslar paylasabilirmi

herkese kolay geLe
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-07, 05:34 #16
freekays freekays çevrimdışı
Varsayılan C: Döküman: Windows 2003 Servere Giriş

elimde standart edition var ve kurulu şu an bayaa kasıyo

ilaçta mevcut

Mesajı son düzenleyen freekays ( 08-05-07 - 05:36 ) Neden: değiştirme
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 07:16
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.