Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 12-08-19, 09:04 #1
yunusrey yunusrey çevrimdışı
Varsayılan Video Montaj Programları


2. Montaj Programları:

Montaj programlarını kendi içerisinde farklı farklı sınıflandırmak mümkündür. Animasyon programları, modelleme programları, kurgu, slayt programları vs.

Ancak ben bu sınıfllamayı yapmak yerine gene kolaydan zora doğru anlatma yoluna gideceğim.

[IMG]Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.[/IMG]

1. Windows Movie MakerMicrosoft firmasınca geliştirilen bu ürün, basit bir slayt oluşturma programıdır. Video ve resim materyallerinin birbiri ardınca sıralanıp aralarına geçiş efekti verdikten sonra ses dosyası da eklenir. İsteğe göre filtreler de eklendikten sonra wmv formatında video oluşturur.

Geçtiğimiz yıllarda piyasadan çekildi ve yerini şimdi bahsedeceğim WindowsLive Movie Makera bıraktı.

2. Windows Live Movie Maker

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

Windows movie makerın yetersiz kalmasıyla geliştirilen live movie maker, halen daha microsoft tarafından desteklenmekte olan stabil bir slayt oluşturma programıdır.

Windows movie makerın sahip olduğu tüm özelliklerin yanısıra, intro oluşturmak için içerisinde yer alan hazır temalar ile de dikkat çekicidir.

Başlangıç seviyesi için öneririm.

3. Photodex Proshow Gold & Producer

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

Aynı firmanın geliştirmiş olduğu iki müthiş slayt programıdır. Tek farkı arayüz ve birkaç fx tir. Ben Proshow Producer kullanıyorum ve şiddetle tavsiye ederim. Nickler ile yaptığım videoda producer, çok yardımcım oldu, bunu da belirttikten sonra ufaktan anlatıma başlayayım

Proshow ürünlerini, diğer slayt programlarından farklı kılan en önemli özelliği plugin desteğidir.
Hiçbir görsel tasarım yazılımı, plugin olmadan kaliteli çıktılar vermez. Proshow yazılımlarının geliştirilmiş 3D plugin arşivi, kullanıcılara bambaşka bir deneyim sunmakta. Bir slayt karesine birden fazla resim yerleştirmenin yanısıra, 3D slayt stilleri ve 3D transitionları ile vazgeçilmezdir. Ücretlidir.
Şiddetle tavsiye ederim!!!

4. Camtasia Studio

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

Profesyonel video editörlüğüne giriş niteliğinde olan camtasia studio; video kesme, kırpma, yavaşlatma, hızlandırma, filtreleme, green screen ve birçok stüdyo malzemesini içinde barındırır. Kolay bir arayüze ve kullanıma sahiptir. Katman yapısıyla video akışını kolaylıkla sağlar. Ücretlidir.

5. Wondershare Filmora
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

Camtasia Studio gibi, kolay bir arayüze sahip olan filmoranın da en önemli özelliği, plugin desteğidir. Camtasiayı birçok yönden bu şekilde geride bıraksa da katman yetersizliği kendini hissettirmektedir. Ancak pluginlerin sağladığı filters, overlay ve elementsel destek ile bu eksikliği hemen hemen hissettirmez.

Gene şiddetle tavsiye ettiğim bir yazılımdır. Nickler ile video çalışmamdaki sicence fiction fx lerini filmora ile verdim

6. Adobe Prelude
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

Adobe firmasınca geliştirilen bu yazılım, videoları sıralama, yani yukarıda bahsettiğimiz programların işlevlerini yerine getirmektedir. Kolay bir arayüze sahip olması ve premiere pro ile entegre çalışması, prelude programına karşı ilgiyi artırmıştır. ÜCRETSİZDİR

7. Corel/Ulead Video Studio


Corel firmasınca geliştirilen video düzenleme yazılımı, camtasianın birkaç kat iyileştirilmiş hali gibidir diyebilirim

Geliştirilmiş filtreler, introlar için hazırlanmış temalar, artırılmış geçiş efektleri ve sahip olduğu kolay arayüz ile muazzamdır. İçerisinde minik bir ekran kayıt programı da bulunan bu programı, sistemi iyi olanlara şiddetle tavsiye ederim.

8. Pinnacle Studio


Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

Pinnacle studio, amatör film yapımcılarınca kullanılan bir video düzenleme yazılımdır. İçerdiği filtreler sayesinde kaliteli videolar elde etmek mümkün. Kolay bir kullanıma sahip olmasının yanısıra düşük sistemler için uygun değildir. Color balance, hue consantration, green screen gibi özellikleri mevcuttur.

9. Magix Video Deluxe & Pro

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

Magix firmasınca geliştirilen bu yazılımlar, video düzenlemede, daha doğrusu profesyonel video düzenleme alanında dünyada bir ilktir. Adobe, magixin bu üstünlüğünü kısa zaman sonra ele alsa da, video deluxe ile magix birçok ödül almıştır.

İşin magazin tarafını bi kenara bırakıp programa geçecek olursak; içerisinde minik bir ekran kayıt programı da barındıran video pro, aslen camtasia studio ve ulead video studio ile aynı işlevle çalışır. Ek olarak, keyframe desteğine sahip en basit yazılımdır. Tek farkı, birkaç madde sonra bahsedeceğimNew Blue Bundle pluginleri ile desteklenmesidir.

10. Edius Pro

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

Stüdyoların vazgeçilmez programlarının başında gelen edius, canlı yayın desteğine de sahip, televizyon programcılarının da kullandığı bir video düzenleme yazılımdır. Color Balance, Contrast, Brightness, Hue, green screen vb. birçok ayarı yapabileceğiniz bu programın maalesef internet üzerinde *****li bir versiyonu yoktur. Trial reset ile kullanabilirsiniz.

Audio master desteğine sahip edius ile, ses dosyaları üzerinde pitch işlemi vb ses efektleri uygulayabilirsiniz. (Echo, delay, reverb vs.) Ayrıca, birçok plugin ile de desteği bulunmaktadır. Keyframe esaslı çalışır.

11. Adobe After Effects:

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

Adobe firmasınca geliştirilen bu program ile aklınıza gelebilecek herşeyi yapmanız mümkündür. Kompozisyon sistemine dayalı olarak katman esaslı çalışır. Asıl olarak efekt oluşturma, düzenleme işleri için geliştirilse de, gelişmiş sistemler ile video düzenlemek de mümkün.

Hemen hemen tüm pluginleri destekleyen after fx; kamera stabilizasyon, camera track, face track vb. birçok yeniliği bünyesinde barındırır. Adobe firmasının tüm yazılımlarının çıktılarının yanısıra 3D modelleme yazılımlarının çıktılarını da destekleyen after fx bu özellikle sanal gerçeklik oluşturma düzeyine sahip profesyonel bir programdır. Çalışma esası keyframe üzerine kuruludur. Her ne kadar ses efektine sahip olsa da pek kullanılmaz. Blending option seçenekleri ile katmanlar arasında karışım yapabilir.

12. Adobe Premiere Pro
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.
Adobe firmasına ait grafik ve video yazılımlarınca alınan tüm çıktıları destekleyen bir kurgu programıdır. Prelude programına benzer şekilde sekans esaslı çalışsa da, profesyonel kurgu yöntemleri, plugin desteği, çoklu kamera desteği ve canlı yayınlarda kullanılabilme özelliği ile preludedan; bir katmana birden fazla video yerleştirerek animasyon ve efektten ziyade kurguya önem vermesi ile de after effectsten ayrılır. Ses efektleri yoğun olarak kullanılır. Keyframe desteğine de sahip olan premiere pro, color balance, hue contrast, brightness gibi birçok efekte sahiptir. Ayrıca birçok plugin ile de desteklenmektedir.

13. Magix Vegas Proİlk başlarda Sony firmasına ait olan vegas yazılımı, 12. sürümden sonra Magix firmasına satıldı. Aslen Sony Vegas Pro olarak bilinse de, artık o Magix Vegas Pro...

Bu, işin magazin kısmıydı Vegas, video kurgu programıdır. Premiere Pro ile her ne kadar benzerlik gösterse de kullanım açısından daha zordur. Keyframe desteği olmasına karşın, bu keyframeleri kullanıcı başka bir menüden atamak durumunda kaldığı için keyframe atama sonucunda videoda yer alan değişikliği aynı anda fark edemez. Bunun dışında, blending option desteğine de sahip olduğu için katmanlar arasında karışım yapabilmekte. Birçok video ve ses efekjtine sahip olmasının yanısıra, birçok plugin ve vst ile de desteklenmektedir.

14. Avid Media Composer:

[COLOR=Black]Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

Genellikle MAC sistemlerde kullanıldığı için fazla bilinmeyen video kurgu programıdır. Birçok plugin desteğine sahip olmasının yanısıra, içerdiği efektlerle de kendini bu alanda hissettirmiştir. Windows sürümü de çıktı, belirteyim
[U][B][SIZE="4"]

15 Da Vinci Resolve

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.


Daha çok sinema sektöründe kullanılan kurgu, renk düzenleme, ses montaj yazılımıdır. Renk düzenleme deyip geçmemek lazım. Rujunu beğenmediğiniz aktristin rujunu değiştirebilirsiniz diyim, gerisini siz hayal edin

3. Pluginler:

Pluginler, görsel ve işitsel tasarım yazılımlarına destek amaçlı oluşturulmuş yazılımlardır. Video yazılımları için oluşturulan pluginler vfx, işitsel yazılımlar için oluşturulmuş pluginler ise vst olarak adlandırılır ki, VFX- GFX-VST Terimleri Nedir ? başlıklı konumda uzunca bahsetmiştim. Şimdi ise ünlü vfx geliştiricileri bir tanıyalım:1. Video Copilot :
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.
Video Copilot firması, genel olarak Adobe yazılımları üzerine plugin geliştirir.

Kod:
Elements 3D Optical Flares Metropolition Pro Shade

en çok bilinen pluginleridir.

2. New Blue


İçerisine yer alan pluginler; Vegas, Avid Media Composer, After Fx, Premiere Pro, Video Deluxe & Pro ve Edius Pro yazılımlarına uyumludur. Ayrıca Titler Pro adlı plugini harici yazılım olarak da kullanılabilmektedir.

3. Red Giant:

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.

Red Giant firmasınca geliştirilen bu seri; after effects, premiere pro ve media composer tarafından desteklenmektedir.

4. Zaxwerks 3D Complete BundleDaha çok, videomanipülasyonda kullanılan paketlerdir. After fx için zaxwerks firmasınca geliştirilmişlerdir.DERLENMİŞTİR:

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 13:57
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018