Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 25-08-06, 17:38 #1
sabah yıldızı sabah yıldızı çevrimdışı
40 çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkiler hakkında bilgiarkadaşlar ben çeko da okuyorum ve genelde herkes bana okuduğum bölümle ilgili sorular soruyor. bu nedenle bende sizlerle kendi bölümümle ilgili bildiklerimi paylaşmak istedim... aşağıdaki bilgiler çeko bölümünü anlatıyor. umarım işinize yarar ve lütfen yorum ve repleri unutmayalım....ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLER

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü, başta hukuk İktisat olmak üzere, işletme, maliye ve yönetim bilimi alanlarından faydalanarak, çalışma hayatında gerekli olan bütün bilgileri, özellikle işçi-işveren ilişkileri, sosyal güvenlik, endüstriyel demokrasi, servet ve gelir politikası, milletlerarası planda sosyal politika alanına giren bilgilere ilişkin konularda eğitim ve araştırma yapar.

Eğitim Süresi ve Başlıca Dersler

Bu bölümde eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre içinde hukuk, ekonomi, maliye, işletmecilik ve yönetim bilimlerine ilişkin derslerle matematik, sosyal düşünceler ve sosyal politika tarihi, sosyal politika, çalışma ekonomisi, sendikacılık, sosyal güvenlik, endüstriyel demokrasi, gelir ve servet dağılımı, ücretler, kentleşme ve konut politikası, Türkiye ekonomisi ve sosyal yapısı, kooperatifçilik ; çalışma sosyolojisi ve psikoloji, istatistik gibi dersler okutulur.

Aranan Özellikler

Bu alanda öğrenim yapmak isteyenlerin üstün akademik yeteneğe sahip ve insan ilişkilerinde başarılı olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümlerini bitirenler "lisans diploması" almaya hak kazanırlar ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Uzmanı Ünvanı ile iş piyasası, sosyal sigorta, iş mevzuatı, toplu sözleşme ve sendikacılık konularında araştırma ve incelemeler yaparak, teklifler geliştirirler.
Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri uzmanı, ayrıca, devletin genel sosyal politikası ile sosyal güvenlik ve endüstri ilişkileri politikasını planlama, düzenleme ve geliştirilmesinde; ilgili bakanlık ve kamu kuruluşlarında, sosyal işlerin düzenleme ve yürütülmesinde; kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel sektör işletmelerinin çalışma, işçi -işveren ilişkileri ile diğer sosyal işlerin düzenlenmesi ve yönetiminde de etkili bir rol oynar.

Çalışma Alanları, İş Bulma İmkanları ve Kazanç

Bu alanda öğrenim görenler, DPT, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtdışı ve yurt içi ünitelerinde, SSK, Bağ Kur, T.C. Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarında, müfettiş, uzman ve ateşe olarak öteki bakanlıkların sosyal işler bölümünün yönetiminde; işçi ve işveren kuruluşlarında;kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinde yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler. İşçi ve işveren sendikalarında Toplu Sözleşme Uzmanı olanakları bulunmaktadır. Mezunlar ayrıca kamu yönetimi, iktisat ve işletme bölümleri mezunlarırun çalışabilecekleri öteki alanlarda da görevalabilirler. Özel sektörde ilerleme şahsi yetenek ve yabancı dile bağlıdır. Kazanç devlet sektöründe yürürlükteki kanunlarla, özel sektörde sözleşme ile tespit edilir. Özel sektörde ödemeler devlet sektöründekinden daha doyurucudur. Kamu ve özel kuruluşların personel yönetimi bölümlerinde bu program mezunları tercih edilmektedir.
Bölüm şu anda sadece Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi anabilim dalından oluşmaktadır.

( bölüm hakkındaki bilgileri netten alıntı yaparak buldum )
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-06, 01:00 #2
unintended unintended çevrimdışı
Varsayılan Cvp: çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkiler hakkında bilgi


bende bu sene ist üni. çeko yu kazandım..hayırlısı artık..güzel paylaşım saol
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-06, 14:38 #3
sabah yıldızı sabah yıldızı çevrimdışı
Varsayılan Cvp: çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkiler hakkında bilgi


hadi hayırlısı umarım başarılı olursun... yorum için teşekkür ederim...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-06, 15:34 #4
gzmklc gzmklc çevrimdışı
Varsayılan Cvp: çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkiler hakkında bilgi


hazırlık warmı çekoda?yani muafiyet sınawı??
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-06, 01:24 #5
punish8 punish8 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkiler hakkında bilgi


bende 9 eylül çeko yu kazandım.hazırlık sınavı var sınavı veremezsen hazırlığı okuyosun...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 13:08
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016