Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 24-08-11, 12:34 #1
Elf Of Darkness Elf Of Darkness çevrimdışı
Varsayılan Erzurum Atatürk Üniversitesi


Tarihçe:

Atatürk Üniversitesi'nin tarihçesi Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli rüyalarından birinin gerçekleşmesidir. Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 1 Kasım 1937 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasama yılını açış konuşmasında Doğu Anadolu'da büyük bir üniversite kurmanın gereğini ifade ederek, bu husustaki çalışmaları başlatma talimatı vermiştir. Atatürk'ün ölümünün ardından bu çalışmalara 12 yıl ara verildikten sonra konu,1950 yılında tekrar gündeme getirildi. 1951 yılında oluşturulan bir komisyon Doğu Üniversitesi'nin Erzurum'da kurulmasını önerdi. 1954 yılında çıkarılan 6373 Sayılı Kanunla bu üniversitenin adının Atatürk Üniversitesi olması kararlaştırıldı. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri A.I.D. (USAID) teşkilatı aracılığı sonucu Atatürk üniversitesi Nebraska Üniversitesi ile eşleştirilmiştir ve işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Nebraska Üniversitesi Türkiye delegasyonu tarafından 1 Kasım 1954 de Atatürk Üniversitenin gelişmesi hakkında rapor hazırlamıştır. Delegasyon ilk olarak Ziraat, Fen Edebiyat, Mühendislik ve Mimarlık bölümlerinin açılmasında ve gerek duyuldukca ilave bölümlerin açılmasında hem fikir olmuştur.

Fakülteler:

• Ziraat Fakültesi
• Fen Fakültesi
• Edebiyat Fakültesi
• İktisadi ve İdarî Bilimler Fakültesi
• Tıp Fakültesi
• Diş Hekimliği Fakültesi
• Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi
• Mühendislik Fakültesi
• İlahiyat Fakültesi
• Güzel Sanatlar Fakültesi
• İletişim Fakültesi
• Eczacılık Fakültesi
• Veteriner Fakültesi
• Hukuk Faklültesi
• Oltu Yer Bilimleri Fakültesi
• Sağlık Bilimleri Fakültesi

Yüksek Okullar:

• Hemşirelik Yüksekokulu
• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
• Erzurum Sağlık Yüksekokulu
• Yabancı Diller Yüksekokulu
• Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

Meslek Yüksek Okulları:

• Erzurum Meslek Yüksekokulu
• Erzurum Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
• Aşkale Meslek Yüksekokulu
• Hınıs Meslek Yüksekokulu
• İspir Hamza Polat Meslek Yüksekokulu
• Narman Meslek Yüksekokulu
• Oltu Meslek Yüksekokulu ve Pasinler Meslek Yüksekokulu

Enstitüler:

• Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
• Fen Bilimleri Enstitüsü
• Güzel Sanatlar Enstitüsü
• Sağlık Bilimleri Enstitüsü
• Sosyal Bilimler Enstitüsü
• Türkiyat Araştırma Enstitü
sü.

[COLOR="DarkRed"]Kampüste Yaşam:[/COLOR]

Öğrencilere yönelik olarak Kültür Müdürlüğü bünyesinde her yıl halk oyunları (Erzurum, Artvin, Kafkas, Elazığ, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, Muğla, Adıyaman), Türk halk müziği, hafif batı müziği, alanlarında çalışmalar yapılmakta; bağlama kursları düzenlenmektedir.Deneyimli eğitmenler tarafından yürütülen bu kurslar için öğrencilerden herhangi birücret talep edilmemektedir. Ayrıca, Atatürk Üniversitesi yıl boyunca sunduğu eğlence programları konser, sergi, film, prodüksiyon, radyo kanalı ve diğer kültürel şenliklere ev sahipliği yapar. Eğlence aktiviteleri, müzikal ve tiyatro performansları, halk oyunları ve canlı konserleri içermektedir. Bu etkinlikler öğrenciler tarafından ücret ödenmeksizin izlenebilmektedir.Spor Faaliyetleri ve Aktiviteleri:

Üniversitemizde öğrencilerimizin her türlü sportif çalışmalarına olanak sağlamak amacıyla sportif tesislerin yapımına ayrı bir önem verilmiştir. Yörenin, ülkemizin önde gelen kış sporları merkezlerinden biri olması nedeniyle diğer spor dalları arasında kış sporlarına ayrıca önem verilmektedir. Kayak veya kros koşusu ile ilgilenen öğrenci ve eğitmenler yakınlarında olan hizmetlerden faydalanabilmektedirler. Erzurum'da kayak ve dağcılık gibi kış sporlarında popüler olan 2000 metre yükseklikte dağlar vardır. Üniversite kampüsüne sadece 6 kilometre uzaklıkta olan bu kayak merkezinden birçok öğrenci faydalanmaktadır. Hafta sonları için üniversite kayak merkezine servisler sağlamaktadır.
Yurtlar:

Üniversitemizde öğrencilerimizin her türlü sportif çalışmalarına olanak sağlamak amacıyla sportif tesislerin yapımına ayrı bir önem verilmiştir. Yörenin, ülkemizin önde gelen kış sporları merkezlerinden biri olması nedeniyle diğer spor dalları arasında kış sporlarına ayrıca önem verilmektedir. Kayak veya kros koşusu ile ilgilenen öğrenci ve eğitmenler yakınlarında olan hizmetlerden faydalanabilmektedirler. Erzurum'da kayak ve dağcılık gibi kış sporlarında popüler olan 2000 metre yükseklikte dağlar vardır. Üniversite kampüsüne sadece 6 kilometre uzaklıkta olan bu kayak merkezinden birçok öğrenci faydalanmaktadır. Hafta sonları için üniversite kayak merkezine servisler sağlamaktadır.

Konferans Salonları:

Kuruluşundan bu yana, üniversite, çok güçlü geleneksel, ulusal ve uluslararası konferanslar organize ve konaklamaktan gururlanmaktadır. İki büyük konferans salonu bine yakın katılımcıyı barındırabilmektedir. Ayrıca, görsel performanslar, konserler ve sanat sergileri için kullanılabilen çok amaçlı bir salon da mevcuttur. Öğrenci ve öğretim elemanlarının kalmak için yer bulmanın hiç zor olmadığı Türkiyedeki üniversitelerden biridir. Bütün yıl öğle ve akşam yemeği sağlayan öğrenci kantinleri mevcuttur. Öğrenciler için kampüste çeşitli fast food tesisleri ve de bir market vardır. Fakültelere, kütüphaneye, spor ve sosyal tesislere yakın olmak üniversitenin başlıca çekici yanlarından biridir.Üniversite Logosu:
Sıkça Sorulan Sorular:

1. Kredili sistem nedir?
Öğrenim yükünün kredi ile tanımlandığı, yıl değil de ders geçmeyi esas alan, ders sayısının ve ders yükünün azaltıldığı, seçmeli ders, uygulama ve araştırma olanaklarının arttığı, değerlendirmenin harf notu ile göreceli olarak yapıldığı bir eğitim-öğretim sistemidir.
2. Kredili sistemin önemli özellikleri nelerdir?
Kredili sistem;
I. Başarıyı ödüllendiren, başarısızlığı zorlaştıran bir sistemdir.
II. Öğrenci merkezlidir, öğrenciye kendi geleceğini şekillendirme olanağı verir.
III.Programlardaki derslerin işlenişi genellikle uygulama ve araştırmaya yöneliktir.
IV. Değerlendirme harf sistemi ile mutlak değil, görecelidir.
V. Sistemde bütünleme ve benzeri telafi sınavları yoktur. Daha çok ara sınavı vardır.
VI. Ders sayısının azaltılmış olması, öğrenciye bilinçli olarak ve kendi başına derslere hazırlanma fırsatı vermek içindir. Öğrenci, bu fırsatın bilinciyle derslerine araştırma yaparak hazırlanacaktır.

3. Bağıl değerlendirme nedir?
Bağıl değerlendirme sistemi, öğrencinin ara ve yarıyıl veya staj sonu notlarının ağırlıklarına göre belirlenen başarı not ortalamasının o dersi alan tüm öğrencilerin başarı düzeyine göre belirlenmesidir. Başarı düzeyi, notların istatistiksel dağılımı ve sınıf aritmetik ortalaması göz önünde bulundurularak yapılır.
4. Bağıl değerlendirme nasıl uygulanır?
Öğrencinin not giriş sistemi (NOTSİS) içerisinde öğretim elemanlarınca final sınavını girdikten sonra aktif hale gelen bağıl değerlendirme programı çalıştırılarak yapılabileceği gibi, internetten buna ilişkin yapılmış olan programı indirerek bütün sınav notlarını girmek suretiyle ayrıca bağıl değerlendirme de yapılabilir.
5. Her yıl programlara yeni kayıt yaptıracak öğrencileri kim belirliyor?
Üniversitemize kayıt yaptıracak öğrenciler ÖSYM tarafından öğrencilerin tercihleri doğrultusunda belirlenmekte ve buna göre yerleştirme yapılmaktadır.
6. İlk kayıt tarihleri nereden öğrenilir?
İlk kayıt tarihi ÖSYM`ce bastırılıp öğrencilere gönderilen yerleştirme kılavuzunda belirtilmektedir. Ayrıca üniversitemizin internet sitesine girerek de öğrenilebilir.
7. Üniversitemizde ilk kayıt işlemleri nasıl yapılıyor?
Üniversitemizde ilk kayıt işlemleri, ÖSYM yerleştirme belgesinde belirtilen tarihlerde üniversitemiz rektörlük merkezinde yapılmaktadır. Üniversitemizi kazanan öğrencilerin adreslerine kayıt için gerekli olan tanıtıcı ve yardımcı bilgi, belge ve kılavuz gönderilmekte. Gönderilen kılavuzda belirtildiği şekilde internetten veya rektörlük merkezinde otomasyon sistemiyle çok kısa bir sürede kayıtları yapılmaktadır.
8. Öğrenciler üniversiteye ilk kaydını süresi içinde yaptıramazsa ne olur?
İlk kayıt tarihleri arasında kaydını yaptırmayan öğrenci, kayıt hakkından vazgeçmiş sayılır.
9. İlk kayıt işlemlerini herkes kendisi mi yaptırmak zorunda?
İlk kayıt İşlemlerini öğrenci kendisi veya noterden vekalet verebileceği birisi tarafında yaptırılabilir.
10. İlk kayıtta, ÖSYS Kılavuzunda istenen belgelerden başka belge isteniyor mu?
Üniversitemizce, ÖSYS tarafından bildirilen kayıt belgelerinden başkaca belge istenmemektedir.
11. Üniversiteye ilk kez kayıt yaptırdıktan sonra başka kayıt işlemleri de var mı?
İlk kayıt yaptıran öğrenciler, ders kayıt yenileme zamanında ilgili fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokul ve devlet konservatuvara giderek almaları gereken dersler için ders kaydı yaptırmaları gerekmektedir.
12. Süresi içinde kayıt yenileme işlemi yapılmazsa ne olur?
Öğrenciler, her yarıyıl başında ilgili öğretim birimi yönetim kurulunun belirleyeceği esaslar ve Senato`nun belirleyeceği süreler içinde kayıtlarını yenilemek zorundadırlar. Bu süre içinde kaydını yenilemeyen öğrenciler o yarıyılda derslere giremezler ve bu süre öğrenim süresinden sayılır. İlk kayıt ve kayıt yenileme sırasında katkı payı ödemeyen öğrencinin kaydı yapılmaz veya yenilenmez. Ayrıca, yalnızca katkı payını yatıran öğrenci kaydını yenilemiş sayılmaz.


Kütüphane Hakkında:

Atatürk Üniversitesi Kütüphanesi
Atatürk Üniversitesi Kütüphanesi’nin amacı; öğretim elemanları, araştırmacılar, öğrenciler ve okuyucularının eğitim, öğretim ve araştırmalarını desteklemek her ortamda bilgi kaynaklarını temin edip gerekli düzenlemeleri yaparak okuyucularının hizmetine sunmaktır.

Kütüphanemiz binası 3 katlı ve 7000 m2 kullanma alanına sahiptir. Aynı anda 600 okuyucu kapasitesi olan kütüphanemizde her biri 440 m2 büyüklüğünde 7 adet Okuma ve Araştırma Salonu mevcut olup bu salonların kullanımı şöyledir. 4 adet kitap salonu, 1 adet süreli yayınlar teşhir ve okuma salonu, 1 adet Seyfettin Özege Nadir Eserler Salonu,1 adet 60 kişi kapasiteli Çalışma Salonu, Görsel işitsel Kaynaklar bölümü, 2000 m2 Depo, 7 adet Özel Çalışma Odası, 4 adet Öğretim Elemanları Çalışma Odası, 12 okuyucu kapasiteli Internet Salonu, Toplantı Salonu, Kafeterya ve bürolar bulunmaktadır

Yararlanma Saatleri:

Hafta İçi:
Sabah : 09:00 - 12:00
Öğleden Sonra :13:00 - 21:00

Hafta Sonu:
Sabah : 09:00 - 12:00
Öğleden Sonra : 13:00 - 17:00YURTLAR
Atatürk Üniversitesi Oltu Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını gidermek için Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bağlı 150 kişilik kız öğrenci yurduna ek olarak 150’si kız 150’si erkek olmak üzere yeni yapılan yurtla birlikte toplam 450 kişilik yurdumuz 2011–2012 Eğitim –Öğretim yılı başında hizmete girecektir. Yurt ve barınma ihtiyacı olan her öğrenci yararlanabilecektir. Oltu dışından gelen öğrencileri, Otlu’ya varışlarından kısa süre içinde yurtlarındaki odalarına yerleşebilmektedirler. Yurdumuz ile Meslek Yüksekokulu arasındaki mesafe sadece 400 metredir.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Yüksekokulumuzun Oltu dışından gelen öğrencileri için sunduğu yüksek kalitede modern yurt imkânları, ailelerin, çocuklarının rahat ve güvenilir bir ortamda olduklarını hissetmelerini sağlamaktadır. Yurt odaları 1 ve 3 kişilik olup modern bir tarzda son teknoloji ile donatılarak siz öğrencilere evlerindeki konforu sağlayacak düzeyde hazırlanmıştır. Her odada 24 saat sıcak su ile birlikte çalışma masası, Wireless İnternet ve diğer donanımlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yurt içerisinde etüt odaları, çamaşırhane ve diğer imkânlarda mevcuttur.
Ayrıca, yurtta kalmak istemeyenler için yeteri kadar konut bulunmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesinde hiçbir ilçede hatta birçok ilde bulamayacığınız imkanlar ilçemizde mevcuttur


Yurt Fotoğrafı:Üniversiteden Fotoğraflar:

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-11, 15:31 #2
Ferman Ferman çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi


Güzel tanıtım konusu için teşekkür ederiz.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-11, 16:01 #3
Bahcivanoglu Bahcivanoglu çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi


Tanıtım için teşekkürler .
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-11, 17:56 #4
JR JR çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Tanıtım için Teşekkürler .
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-11, 11:19 #5
'Sefa 'Sefa çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Ata üni 1 numaradır
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-11, 00:45 #6
FASCINATED FASCINATED çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

  • Tanıtım için teşekkürler..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-11, 16:04 #7
Mario Bros Mario Bros çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Tanıtım İçin Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-09-11, 10:16 #8
PreDLoNa PreDLoNa çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Üniversitemi Seviyorum Teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-11, 20:04 #9
JoLyriS JoLyriS çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

bilgilendirme için teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-11, 22:46 #10
CaReSse CaReSse çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Tanıtım için teşekkürler (:
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-11, 20:12 #11
ejder25 ejder25 çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Erzurumlu olarak deyil ama. Bizim üniversite çok Kraldır
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-11, 20:59 #12
JOKER025 JOKER025 çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Erzurumluyum diye söylemiyorum ama Atatürk üniversitesi sayılı üniversiteler arasındadır herşeyi bir harıkadır üniversitenin içi erzurumdan ayrı bir şehir gibidir gerek kampusü gerek öğrenimi filan çok kraldır
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-11, 22:27 #13
PreDLoNa PreDLoNa çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Erzurumlu değilim ama haftanın 5 gününü Atatürk Üniversitesinin içerisinde geçiren biri olarak Atatürk Üniversitesi gerek kampüsü gerek imkanları ile ilk sıraları hak eden bir üniversite.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-11, 23:14 #14
Retroactive Retroactive çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

kendi memleketim diye sölemiyorum number one bir ünv
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-11, 19:19 #15
amigom amigom çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Tanıtım için teşekkürLer.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-11, 20:46 #16
jrboyd jrboyd çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Tanıtım için teşekkürler. Ayrıca burası yeri mi bilmiyorum ama Erzurum Atatürk Üni. Gazetecilik bölümü nasıl sizce?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-12-11, 00:11 #17
memo00gs memo00gs çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

soğuk güzel tanıtım
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-12, 22:43 #18
lVaniLLa lVaniLLa çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Tanıtım için teşekkürler .
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-12, 16:58 #19
zexus75 zexus75 çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

tanitim icin cok tesekkur ederim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-12, 01:05 #20
Retroactive Retroactive çevrimdışı
Varsayılan C: Erzurum Atatürk Üniversitesi

Teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:18
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018