Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 29-12-11, 22:50 #1
merverzgr merverzgr çevrimdışı
Varsayılan fiziğin bu zor soruları için yardım rica ediyorum :(sorular şöyle;
1) skaller bir nicelik ile vektörel bir niceliği toplamak mümkün müdür? açıklayınız.
2)bir parçacığın hızının konum vektörüne dik olduğu bir durumu açıklayınız. şu ifade için yanlış olan nedir; "araba durgun olduğu için üzerine etki eden net kuvvet yoktur" bu cümleyi nasıl düzeltirsiniz?
3)durgun haldeki bir kutuyu itersek, onun harekete başlaması için net kuvvet uygulamamız gerekiyor ya, kutu kaymaya başlayınca
hareketi devam ettirmek için niçin daha küçük bir kuvvet uygulamamızgerekiyor
4) bir çiğ yumurta yere düşerse parçalanır ve kırılır. eğer bu yumurtayı 1 m yükseklikten kalın bşr sünger üzerine düşürürseniz yumurta kırılmadan sıçrar bu nasıl mümkün olur açıklayınız
5) roket itmesinin gerekli mekanizmasını göstermek için bir balonu nasıl kullanabileceğinizi açıklayınız
6) hareket halindeki bir cisim dengede olabilir mi? açıklayınız.
bir merdiven duvara dayalı duruyor. tabanın sürtünmesiz fakat duvarın pürüzlü olduğu veya tabanın pürüzlü olduğu fakat duvarın düz olduğu söylendiyse merdivene tırmanmaya kalkışır mısınız, cevabınızı açıklayınız
7) ip cambazları ip üzerinde yürürken kendilerini dengede tutmak için neden uzun bir sırık taşırlar?
8) ince bir boru ile bir sıvıyı içerken ağzınızdaki hava basıncını azaltırsınız ve atmosfer basıncının sıvıyı hareket ettirmesine izin verirsniz. bunun nasıl çalıştığını açıklayınız
9) kar ayakkabıları niçin kar yüzeyinde batmamızı önler ,açıklayınız. bir hortumdan çıkan suyun çıkış hızı , hortumun çıkış ucundaki deliğin genişliği başparmakla azaltıldığı zaman nasıl değişir , açıklayınız .
10)hava yastıkları çarpışmalar esnasında yolcular üzürine uygulanan kuvveti düşürmek suretiyle pek çok hayat kurtarmıştır . bir çok insanı yüksek hızdan durgun hale getirmek i.in gerekli kuvveti hava yastıkları nasıl değiştirir ? açıklayınız .
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-12-11, 14:01 #2
erkanyard erkanyard çevrimdışı
Varsayılan C: fiziğin bu zor soruları için yardım rica ediyorum :(


1) Hayır toplanamaz, ancak çarpılır. Vektörel büyüklükte bir yön söz konusudur,oysa skaler büyüklükte yön yoktur. İkisini farklı birimler olarak düşünebiliriz.
2) a) Valla anlamadım b) Araba durgun olduğu için üzerine etki eden kuvvetlerin toplamı sıfırdır.
3) Ataletini (ağırlığını) yenmek için bir kuvvet uyguluyoruz sonra cisim harekete başlayınca, cisim harekete kendisi devam ediyor. Bizim hareketten sonra uyguladığımız kuvvet sadece onun hareketine mani olan kuvvetleri yok etmek içindir. Yani araba ilk hareket ettikten sonra benzin sadece hava sürtünmesi için harcanıyor. Cizim ilk aldığı hızda ilerlemeye kendi devam ediyor ama bu devam edişte ona mani olan bazı kuvvetler, ağırlığından daha az olduğundan.
4) Yumurtanın bir geometrisi ve bir yüzey alanı vardır. Süngere temas eden kısmı fazla olduğundan, tek noktaya maruz kalacağı kuvvet yayılmıştır. Yumurta kabuğu da kırılmamak için gereken mukavemete sahiptir. Kırılmamıştır. Sonra yukarıdan düştüğü için ağırlığından fazla bir kuvveti süngere uygulamış olduğundan etki-tepki ilkesine göre geri aldığı "ağırlığından fazla" olan kuvvet etkisi onu tekrar yukarı iter.
5) Roket, arkasından çıkardığı kütlenin (gaz) itme etkisiyle fırlar. Şişmiş bir balonu da ağzını açarsak, ağzından çıkan kütle (hava) onu fırlatır.
6) Ewet. Denge: statik olabildiği gibi dinamik de olabilir. Bir nokta üzerine gelen bütün kuvvetleri toplayabildiğimiz an dengedir. Yani her an.
7) İpin üzerinde durabilmek= Ağırlık merkezini tam ip üstünde tutmak ile olur. Canbaz elindeki sırık ile beraber bir kütledir. Yani canbazı yalnız olarak bir kütle halinde değil elindeki sırık ile beraber bir kütle olarak düşünmeliyiz. Bu halde düşeceğini hisseden canbaz elindeki sırığı ters istikamete kaydırarak ağırlık merkezini tam ip üstüne getirir.
8) Sıvıyı boru içinde yukarı kaldıran, aşağıdaki kap üzerine etki eden atmosfer basıncıdır. Ağzımızda da aynı basınç olduğu halde sıvı yükselmez. Ancak ağzımızdaki basıncı atmosfer basıncından daha alt seviyeye (vakum) getirirsek, kaba etkiyen basıç sıvıyı yukarı kaldırır.
9) a)Yumurta gibi, tek bir noktaya gelecek olan kuvveti dağıttığımızdan kar içinde batmıyoruz. Şöyle düşünebiliriz. Tabut taşıyan insanlar var. Bir kişi zorlanıyor ama 6 kişi rahatlıkla taşıyor. İşte sadece 1 kar taşıyamıyor ama bir çok kar taşıyabiliyor.b) Sıvı bir kesitten bir debi ile akar. Yani hortum içinde belli miktarda sıvı akar. (1 cm kareden 1 litre gibi.) Q=AxV (debi=kesit x hız) Bu akışı sağlayan hortum içindeki basınçtır. Yani hortum içindeki basınç ile dışındaki (ucundaki) basınç farklıdır. içerde daha fazla basınç vardır. Sıvı hortum ucundan çıkar-çıkmaz sıfır basınca ulaşır. Başa dönelim ne demiştik Q=AxV. burada A azalınca (yani hortumu sıkınca) sıvıya V hızını veren basınç yani Q debisini sağlayan basınç değişmediğinden V yani hız artıyor.
10) Jerk, yani şok. Şimdi fizikte yolun zamana göre türevi hız, hızın türevi ivme,,,peki ivmenin zamana göre türevi ???? İşte o da jerk'tir. Yani ivmenin zamana göre değişimi...Hareket eden bir cismi aniden durdurmak yerine yavaş yavaş durdurmak ona iç yapısında daha az zarar verir. Hava yastığı bunu sağladığı gibi, kişinin sert yerlere çarpmasını da önler. Tıpkı süngere düşen yumurta gibi......


Öfffff göbeğim çatladı be............
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-14, 18:52 #3
unsal80 unsal80 çevrimdışı
Varsayılan C: fiziğin bu zor soruları için yardım rica ediyorum :(


Görünmez Ali
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 02:13
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016