Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 27-11-09, 15:18 #11
Yakup Cemil'in Torunu Yakup Cemil'in Torunu çevrimdışı
Varsayılan C: TÜrkler hangİ irktandir?Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen By_Power Mesajı Göster
Son zamanlarda bazı gazete ve mecmualarda, Türklerin mensup olduğu ırk hakkında bazı yazılar çıktı. Bunların hülâsası şudur:

“Türkler Sarı Moğol ırkından değil, beyaz aryanî ırkındandır.”

İlim yolu ile söylenmek istenen ve fakat objektif esaslara istinat etmiyen bu hükümler hakkında düşündüklerimizi ve bugün bilinen şeyleri söylemek istiyoruz:

1- Bugün insan zümreleri artık renklere göre değil, dillere göre tasnif olunuyor. Eskiden beyaz ırk namı altında toplanan Aryanilerle Samilerin birbirinden çok uzak olduğu, keza eskiden sarı ırktan sayılan Türk ve Moğollarla Çinlilerin hiçbir ırkî yakınlığı olmadığı artık bugün herkes tarafından kabul edilmiştir.

2- Eskiden Türkler, sarı ırkın Ural – Altay zümresinden sayılır ve bu zümreye, Türkler, Moğollar, Tonguzlar, Finler ve Macarlar sokulurdu. Bugün Fin ve Macarların yakın akrabalığı ispat olunmuş ve hatta Fin, Eston ve Macarlardan mürekkep bir Fin – Ogur teşekkül etmişse de Türk, Moğol ve Tonguzların bunlarla akrabalığı ispat olunamamıştır.

3- Diğer taraftan Türklerle Moğolların bir asıldan geldiği kat’i suretle ispat olunmuş ve Tonguzların bu zümreye iltihakı için, muvaffakıyetli mesaiye başlanmıştır. Hatta şimdiye kadar sadece Türk sayılan Çuvaşların da Türklükle Moğolluk arasında olduğu anlaşılmıştır.

4- Türkler ve Moğollarla Aryaniler arasında ise şimdiye kadar hiçbir yakınlık gösterilmemiş ve ispata kalkışılmamıştır.

***

Türklerin aryani ırkından olduğu hakkındaki yanlış düşüncelerin niçin kabul edilmek istendiğini bilmiyoruz. Sanırız ki, Moğolların vahşi ve barbar, Aryanilerin ise medeni olduğu hakkındaki eskimiş telakkiler buna sebep oldu. Bu telakki bazan o kadar garip şekiller aldı ki, Kürtler hakkında bir seri makale neşreden bir zat, kendisine göre saydığı bir takım delillerden sonra “Kürtlerin de Türkler gibi Aryani ve Türk cinsinden olduğunu” ilan etti.

Bu meseleyi yalnız hissi düşüncelerin mahsulü de telakki edemeyiz. Vahşi Moğollarla akraba olmamak için, Turancılık inkar ediliyorsa, Çingenelerin de mensup olduğu Aryani ırkına girmek hislerimizi daha çok incitmez mi?

Moğol, ne kadar medeniyetsiz ve barbar olursa olsun, hiç olmazsa hakiki bir askerin meziyetlerine maliktir. Halbuki, Türk-Moğol akrabalığı bugün ilmi bir hakikattir. Bunları tarihleri ve kanları o kadar birbirine karışmıştır ki, ayrı ayrı tetkik edilmelerine imkan yoktur. Aynı adı taşıyan kabilenin yarısı Türkçe, yarısı Moğolca konuşuyor. Hatta bazan tarihin bir devresinde Türkçe konuştuğu halde bir zaman sonra Moğolca konuşan ve yahut her iki dili birden kullanan kabileler görüyoruz. Nitekim, Çingiz Han Moğollaşmış bir Türk’tü. Aksak Temür ise, Türkleşmiş bir Moğoldu.

***

Tarih tetkikatı ilerledikçe, Türklerin ve Moğolların barbarlığı hakkındaki telakkilerin çok mübaleğalı olduğu meydana çıkıyor. Bunların yaptıkları fütuhatın da büyük medeni neticeleri olduğu anlaşılıyor.

Türklerin Aryani sayılması neticesinde meydana çıkan telakkilerden biri de Hititlerin Türk olmasıdır. Bunu ileri süren nazariyeciler, Türklerin Anadoludaki eskilikleri ispat etmek ve bir veraset hakkı bulmak istiyorlar. Şüphesiz hissi cihetten bunu hepimiz isteriz. Fakat ortadaki hakikat şudur: Hititlerin abideleri okunmuş ve bunların Türk değil, Aryanî oldukları anlaşılmıştır. Hititlere intisap için Aryaniliği kabul ise, bizim için çok tehlikeli bir yoldur. Bir defa ırkımızın antropolojik hususiyetleri hiç de Aryanîlere uymaz. Hatta bizim antropolojik hususiyetlerimizi inkar ederek Anadolu Türkünü eski Yunanlıların bekayası diye göstermek isteyenlere faydalı bir zemin hazırlamış oluruz. Bugünün ilmî hakikatlerine dayanarak, düşüncelerimizi şöyle hulâsa edebiliriz:

Türkler için yabancı kavimlerin medeniyetine sahip çıkmaya lüzum yoktur. Biz, bizzat kendi yarattığımız medeniyeti tamamen meydana çıkarabilirsek vazifemizi yapmış oluruz.

Bugün medeni bir millet olarak yaşamak için, İsa’dan önceki asırlarda bir medeniyet yaratmış olmaya lüzum yoktur. Nitekim, bugünkü Avrupa milletlerinin hiç biri böyle eski bir medeniyete sahip değillerdir. Garbın medeniyette şarka üstün gelmesi 16’ıncı asırda başlamıştır. Eğer bilmediğimiz vesika ve deliller mevcut da bunlara müstenit yeni ve orijinal bir tez müdafaa edilmek isteniyorsa, şüphesiz bunun da yeri gazete sütunları değildir.

Böyle yazılar gençlerimizi ve henüz Türk tarihi ile yakından ve derinden alakadar olmayan kardeşlerimizin fikirlerini bulandırır. Mazimize karşı, itimat hislerini azaltır. Mevcut hakikatlere de şüphe ile bakmasına sebep olur. Bunun için Türk yavrularına gayet açık olarak söylemeliyiz ki: “Senin ataların çorak topraklarda, sert iklimlerde ve kalabalık milletlerin arasında yaşadığı için, mükemmel asker olmuş ve ömrü tabiatla ve milletlerle savaşarak geçmiştir. Buna rağmen fırsat bulduğu zaman, yüksek medeniyetler kurabilmiştir. Fakat askerlikte kazandığı yüksekliği, henüz medeniyet sahasında göstermeğe vakti olmamıştır.”

Bu halde, bizim anamız olan ırkın adı nedir?... Buna Altay ve Turan ırkı diyorlar. Biz bu ana ırktan türiyen ve sonra onun ayrıldığı şubelerden birini teşkil eden bir koluz. Aryanî olmadığımız ise, şarkî Türkistan’da bulunan resimler ve elde edilen Türk heykelleri ile de meydana çıkmıştır. Bu resimlerden mühim bir kısmı Alman âlimleri tarafından neşredilmiştir. Onlarda, Türk, Çinli, İranlı ve Hintli simaları gayet karakteristik bir suretle birbirinden ayrıdır. Bu mukayese de Aryanî olmadığımıza son ve müsbet bir delil teşkil eder.
Bu anlamlı ve gerçektende bize TÜRK tarihi hakkında çok gerekli ve lazım olan bilgileri veren bu makaleyi yazan kişinin Hüseyin Nihal Atsız (Atsız Ata) ve de bu yazısının 1931 yılında çıkan Atsız Mecmua adlı derginin 6. sayısında verildiğini belirtsen, çok daha iyi olurdu bana göre. Ayrıca bu makale Atsız ın ''Makaleler III'' adlı kitabında da yer almaktadır...
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-11-09, 16:35 #12
ÜstünTürkIrkı ÜstünTürkIrkı çevrimdışı
Varsayılan C: TÜrkler hangİ irktandir?Türklerin sarı ırktan olduğu konusu tamamen safsatadan ibarettir Türklerin sarı ırktan olduklarını iddia edenler sarı ırkın en kalabalık üyesi olan Çinlilerle kaynaşmış olan kişilerden yola çıkmış herhalde. Cengiz Han ise bir Moğol'du ve Türk hayranıydı en az kendi ana dili kadar iyi Türkçe biliyordu.

Kısacası Türkler beyaz ırktandır ne Arap tenli kürtlerle bir yakınlığı vardır ne sarı tenli Çinlilerle ne de siyah derili Afrikalılarla.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-11-09, 17:26 #13
drift3r drift3r çevrimdışı
Varsayılan C: TÜrkler hangİ irktandir?Türklerin sarı ırktan olduğu konusu Avrupalıların bir yalanıdır.Araplar da beyaz ırktandır,onlar zenci değildir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-11-09, 17:33 #14
ÜstünTürkIrkı ÜstünTürkIrkı çevrimdışı
Varsayılan C: TÜrkler hangİ irktandir?Dünyada 4 farklı ten ayrımı vardır beyaz ten sarı ten siyah ten ve kavruk ten Araplar ve kürtler kavruk ten olan gruba girerler. Türkler ise beyaz tenlidir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-11-09, 18:35 #15
Yakup Cemil'in Torunu Yakup Cemil'in Torunu çevrimdışı
Varsayılan C: TÜrkler hangİ irktandir?


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen ÜstünTürkIrkı Mesajı Göster
Türklerin sarı ırktan olduğu konusu tamamen safsatadan ibarettir Türklerin sarı ırktan olduklarını iddia edenler sarı ırkın en kalabalık üyesi olan Çinlilerle kaynaşmış olan kişilerden yola çıkmış herhalde. Cengiz Han ise bir Moğol'du ve Türk hayranıydı en az kendi ana dili kadar iyi Türkçe biliyordu.

Kısacası Türkler beyaz ırktandır ne Arap tenli kürtlerle bir yakınlığı vardır ne sarı tenli Çinlilerle ne de siyah derili Afrikalılarla.
Cengiz Han Moğollaşmış bir TÜRKTÜR, TimurLenk ise Türkleşmiş bir Moğoldur... Aradaki farkı iyi anlamak lazım...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 09:10
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016