Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 17-06-09, 17:31 #1
tonyjaa_1 tonyjaa_1 çevrimdışı
Question Dünyanın Yeni Süper Gücü Kim?


Dünyanın Yeni Süper Gücü Kim?


Çin
Rusya
ABD

Ordu Sıralaması
Çin 2.225.000 asker.
ABD 1.426.713 asker.
Rusya 1.037.000 asker.
Çin Donanması :


Son 25 yılda sergilediği ve dünyada eşi görülmemiş ekonomik büyüme seviyesiyle, küreselleşme sürecinin parlayan yıldızı olan Çin, GSYİH bakımından dünyanın altıncı ülkesi olmuştur. 1,3 milyar nüfusa sahip olan Çin'in, insan gücü bakımından dünyanın en büyük ordusuna ve nükleer silahlara sahip olması, ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde daimi üyeliğinin bulunması, onun sadece ekonomik değil aynı zamanda stratejik güç olarak tanımlanmasını sağlamaktadır. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)'ne üye olmak suretiyle Çin, dünya ile bütünleşmesini sağlayacak en önemli adımlardan birini atmıştır. Ayrıca, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), Güneydoğu Asya Uluslararası Birliği (ASEAN) gibi örgütleri dikkate aldığımızda Çin, içinde yer aldığı örgütler aracılığıyla nüfusu dünyanın yarısından fazlasına karşılık gelen bir bölgede etkin olabilecektir. Bu şekilde, bölgesinde barışı koruyarak ekonomik ve askeri bakımdan süper güç olmak isteyen Çin'in, uluslararası ortamın uygun olması durumunda ABD'nin bölgedeki girişimlerini sınırlandırması mümkündür. Günümüz dünyasındaki sosyo-ekonomik gelişmeler bizi gelecekte, ABD, AB ve Çin'den oluşacak çok renkli bir dünyanın beklediğini göstermektedir.

NOT : Pentagon ÇHC ordusunu 21.yüzyıl'ın en büyük tehlikesi olarak görmektedir.2007 yılında orduyu modernize etmek için tam 137 milyar [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] dolar harcanmıştır.Ayrıca Komünist ünlü ÇHC ordusunun ihtiyaçlarını kendileri karşılamaktadır.[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] adında bir jet ve Type serisi altında birçok tank yapılmıştır.

Tang Hanedanlığı Song Hanedanlığı ve Yuan Hanedanlığı döneminde Dünyanın en gelişmiş devleti olan Çin tekrar mı lider olucak ?

6000 Yıllık Tarihi Olan Ve Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Süreklilik Arzeden Irkı Çin Liderlik Koltuğunu Tekrar İstiyor !RUS DONANMASI:
Geçtiğimiz yıl Gürcistan’ı bir hafta süren çatışmalar sonucunda dize getiren Rusya, tüm dünyaya gövde gösterisi yaparken, gerçekte ordusunun zayıflıklarını da ortaya koydu.

Askeri uzmanlar, Gürcü topraklarında zırhlı araçlarının üzerinde zafer kazanmış komutanlar edasıyla giden Rus askerlerinin görüntülerinin, gerçekte Soğuk Savaş’ın korkulu rüyası Sovyet ordusundan eser taşımadığını söylüyor.

Uzmanlar, Gürcistan’a giren 58. Rus ordusunun rakiplerini sayı üstünlüğü ve görece hızlı manevralarıyla alt ettiği görüşünde.

Merkezi Londra’da bulunan Uluslar arası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nden Rus ordusu uzmanı Yarbay Christopher Langton, Rusların operasyonda kullandığı zırhlı araçların, günümüz anti-tank silahları karşısında son derece savunmasız olduğunu söylüyor.

Sovyet döneminden kalma araçların son derece kullanışsız olduğunu vurgulayan Langton, Rusların operasyona insansız hava gözlem araçlarıyla çıkmasının da, ordunun ne kadar geri kaldığının bir göstergesi olduğunu savunuyor.

Çatışmalar boyunca 4 uçak kaybeden Rus ordusu, Gürcü hava savunma birimlerinin Tupolev 22 tipi bir ağır bombardıman uçağını vurmasını da engelleyememişti.

Gürcü ordusunun, sayıca zayıf kalmasına karşın teknolojik anlamda Rusları bazı noktalarda geçtiğini kaydeden Langston, buna örnek olarak Gürcü T72 tankları ve Su25 jetlerinde bulunan gece izleme tertibatlarını gösteriyor.

Uzmanlar, Rus ordusunun sayı üstünlüğünü kaybetmesi halinde, Batılı pek çok ülke ordusu karşısında olası bir çatışma durumunda zor duruma düşeceği görüşünde birleşiyor.

Kremlin yönetimi, son yıllarda Rus ordusunun günümüz şartlarına uygun şekilde modernizasyonu için bütçesinden önemli bir payı ayırmaya başladı. Moskova, bu amaçla önümüzdeki 10 yıl boyunca ordunun yeniden yapılandırılması için 200 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını açıklamıştı.ABD DONANMASI:
Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri birleşik olarak oluşturduğu yapıdır. ABD Ordusu ilk kez, yeni kurulan ulusu [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]'nda [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]'ya karşı savunmak üzere [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] oluşturduğu Kongre yönetimi sırasında kuruldu. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ve [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] 1776'daki bağımsızlık bildirisinin açıklanacağı öngörüsüyle 1775'te oluşturuldu. Dünyadaki en büyük hava kuvvetlerinden birine sahip olmasına rağmen, [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] 1947'ye kadar bağımsız bir komutanlık haline getirilmedi.
Kurulmasından itibaren ordu [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]'nde belirleyici bir rol oynadı. Zafer ile biten [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] (1.si 1801-1805; 2.si 1815) ve daha sonra Amerika'nın "İkinci Bağımsızlık Savaşı" olarak nitelenen [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] sonra bir ulusal birlik ve kimlik duygusu oluşmaya başladı. ABD'nin kurucu babaları olarak bilinen kurucuların sürekli silahlı bir güce sahip olmakla ilgili kuşkuları vardı ve resmi olarak [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]'nın başlamasına kadar bir barış zamanı ordusu kurulmadı.
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], ordunun uyumlu çalışmasında rol alan [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ve [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ile beraber ordunun başkomutanı olarak görev yapar. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] saldırıları, Birleşik Devletler'e dönük olarak iç saldırılarla mücadele etmek için [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]'nin kurulmasına neden olmuştur.
Ordu yaklaşık olarak yarısı aktif görevde diğer yarısı ise yedek olmak üzere yaklaşık olarak 3 milyon kişiden oluşmaktadır. Ordu insan gücünü gönüllülerden oluşan büyük bir havuzdan temin edebildiği için zorunlu askere çağırma ihtiyacı duymamaktadır. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], ve [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] nakliye uçaklarından oluşan büyük filo ile yoğun koruma yetenekleri etkin biçimde kullanılan personelin çoğunluğu ordunun lojistik birimlerinde bulunmaktadır. Gerekli yakıtı güçlü havada ikmal tanker filosu sağlamaktadır. Ordunun 11 tane [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] diğer donanma unsurları ile beraber ABD'ye dünya çapında harekat olanağı sağlamaktadır.


YORUMLARINIZI BEKLİYORUM
(Tartışmalı)

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-09, 20:31 #2
KaranLık Uyku KaranLık Uyku çevrimdışı
Varsayılan C: Dünyanın Yeni Süper Gücü Kim?


Çin olabilir ama İsrail diye düşünüyorum ben...Amerika bile ellerinde oyuncak gibi duruyor
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-09, 20:58 #3
Diabol!cal Diabol!cal çevrimdışı
Varsayılan C: Dünyanın Yeni Süper Gücü Kim?


bencede Çin 1.3 milyar nufus ne demek ya adamlara mermileri sık sık ardından yine gelir ülkede mermi kalmaz
şaka bi yana gerçektende çin pilimizden , bilgisayarımıza , donlarımıza kadar hersey ç
n malı xD EKENOMİ OLMAYAN BİR ÜLKEDE ASKERİYEDE OLMAZ !!!!
lafı aklımıza gelince zaten hersey meydana çıkar
ama bu işler artık askere bakmaz teknelojiye bakar , örneğin su an israil İstanbul'un yarısı kadar ama su an dünyaya adamlar resmen kafa tutuyor neden çünki adamlarda tekneloji var Türkiye bile uçak parçalarını israilden alıp Türkiye'de birlestiriyor sözün tek kelimesiyle REZİLLİK !!!
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-06-09, 01:49 #4
tonyjaa_1 tonyjaa_1 çevrimdışı
Varsayılan C: Dünyanın Yeni Süper Gücü Kim?


Yanlız şöyle bir şey var nükleer silaha sahip olan ve olmuyan ülkeler resmi olarak belli Benim verdiğim seçeneklerdeki devletlerde en büyük nükleer silaha sahip ülkeler! Ama ne yazikki Türkiye nükleer silahı olmayan ülkelerden birisi!! Bu arada Diabol!cal çinde ekonomi yok demişsin anlam veremedim en büyük ekonomiye sahip ülkeler den birisi hatta en korkutan büyüme olarak görünen bir ekonomi! İsrail gibi kuzey kore var! Kuzey Kore ordusu rusya ordusunun sayısından çok hatta yedek askerlerinide sölemiyim ve nükleer silahı çok gelişmiş bir ülke.

NOT : Dünyadaki her devletin ordu sayısı sınırlıdır ! Çinde 1.5 milyar insan yaşıyor diye istediği kadar asker sayısını çoğaltamaz! Onun için o kadar nufustan bu kadar askeri eşleştirmeyin

Mesajı son düzenleyen tonyjaa_1 ( 18-06-09 - 01:55 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-06-09, 08:54 #5
by_reset by_reset çevrimdışı
Varsayılan C: Dünyanın Yeni Süper Gücü Kim?


ilerde çinin süper güc olmayacagı %100 dür.

1.Neden Nüfüs Cok Fazla

Bu kadar fazla nüfüs katlaarak gelısıcegı ıcın alttan gelen genc nufusa istihdam alanı nasıl saglamasını beklıyorsunuz ?

2.Neden 1.5 milyarlık bir ülkeye en düz mantıktan günde hişi başına 1 ekmek düşse 1 günde 1.5 milyar ekmek üretilmesi demektir bu bu adamları hıcbırsey öldürmesn kıtlık öldürür...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 13:16
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016