Forum TR

Forum TR (https://www.frmtr.com/)
-   Türk Dili ve Edebiyatı (https://www.frmtr.com/turk-dili-ve-edebiyati/)
-   -   Kişisel Hayatı Konu Alan Edebi Türler (https://www.frmtr.com/turk-dili-ve-edebiyati/5647412-kisisel-hayati-konu-alan-edebi-turler.html)

Hükümdar2015 01-11-13 13:00

Kişisel Hayatı Konu Alan Edebi Türler
 
Kişisel hayatı konu alan edebi türler genellikle iki birey arasında olan ya da bireyin kendisi için yapmış olduğu eserleri kapsamaktadır. Kişisel edebi türlerin en belli başlı olanları aşağıda başlıklar halinde verilmiştir. Bu türleri tanımlayalım.

MEKTUP:

Mektuplar bir zamanların en çok kullanılan iletişim araçlarından birisiydi. Şimdi her ne kadar kullanılmasa bile, mektuplar iki kişi arasında olan ve uzak mesafeleri yakınlaştıran araçlardır. Mektup sadece uzakta olan bireyleri yaklaştırmak için kullanılmazdı elbette. Örneğin; iş amaçlı, kurumların bilgilendirmesi amaçlı olarak da mektuplara başvurulmaktaydı.

GÜNLÜK (GÜNCE):

Bir bireyin yaşadığı olayları günü gününe kaydetmesi sonucu oluşan yazılara günlük denilir. Günlüklerde tarih ve saat gibi kavramlar belirtilmektedir.

HATIRA (ANI):

Hatıra günlükten farklıdır ve aralarındaki en önemli fark günlük günü gününe tutulur, anı ise üzerinden zaman geçtikten sonra kaleme alınır. Hatırada yazar kendi hayatını ya da tanıdığı insanların yaşadıklarını anlatır.

OTOBİYOGRAFİ:

Bir kişi kendi hayatını kaleme alırsa bu yazıya otobiyografi denir.

BİYOGRAFİ:

Bir kişinin (genellikle ünlülerin) hayatının başkası tarafından yazıldığı yazılara biyografi denir.

GEZİ YAZISI:

Gezi yazıları yazarının gezip gördüğü yerleri anlatması ile oluşur. Genellikle gezilen yerlerin her yönüyle tanıtıldığı eserlerdir. Gezi yazısı denildiğinde akla gelen ilk kişi ve eser Seyahatname ile Evliya Çelebi’dir.


Tüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:02
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)