Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 18-09-09, 00:02 #1
PuSAt PuSAt çevrimdışı
Arrow Genel Türk Dili Dilin Tanımı, Önemi ve Özellikleri Ödev Timi


Dil, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan tabiî bir vasıtadır. Kendisine mahsus kuralları içinde gelişen dilin temeli bilinmeyen zamanlarda atılmıştır.
Dil, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan bir vasıta olduğu kadar, milleti ayakta tutan, millî birliği sağlayan en önemli dayanaktır. Dil, milletlerin geçmişleriyle gelecek zamanlarını da nesiller boyu bir köprü vazifesi görerek bağlar ve kuvvetlendirir. Dil, kültür ve sanat değerlerini dünden bugüne ve yarına bağlayıcı vazife görür.
Diller zaman içinde gelişir, değişir ve güzelleşir. Bir dil dıştan zorlamalarla bozulamaz. Çünkü her dilin kendine has kanunları, gelişme kuralları, türeme ve zenginleşme yolları vardır. Bilim dışı baskılar dilin özünü değiştiremez. Dili ancak milletin kendisi, asırlar içinde benimsediği ölçüde değiştirebilir. Kısacası dil milletindir. Son söz her konuda olduğu gibi millet dediğimiz asıl kaynaktadır.
Diller, tarih boyunca yaşanan uzun asırlar içinde sararan yapraklar gibi bazen kendi öz kelimelerini yıpratır, eskitir yerine başkalarını bulur ve benimser. Tıpkı "sü""asker" mânâsında kullanılırken bugün bu kelimenin yerini aynı köke bağlı "subay" kelimesi almıştır. Bu kelimenin yerine "asker" kelimesi kullanılmaktadır. kelimesi gibi. Eski Türkçede bu kelime
Dil, bazen de başka dillerden kelime alarak kendi ses ve şekil yapısına uygun hâle getirir. Önemli olan, konuşma dili ile yazı dilinin birbirinden uzaklaşmaması, halkın benimsediği Türkçenin aydınların dili ile kaynaşabilmesidir.

Dilin tanımı ile ilgili çeşitli bilim adamlarımızın, düşünürlerimizin görüşleri şöyledir:
Prof. Dr. Faruk Kadri TİMURTAŞ kelimeleri, düşüncenin temeli ve kalıbı sayar. Bu yüzden kelimelerin temel yapı taşı olarak önemine değinir ve onların doğru üretim ve doğru kullanımlarının üzerinde durarak kelimeleri; dili, kültürü, milleti ve medeniyeti meydana getiren en önemli unsurlar olarak kabul eder.1
Prof. Dr. Muharrem ERGİN'e göre dil: "İnsanlar arasında anlaşmayı sağlayan tabiî bir vasıta, kendisine mahsus kanunları olan ve ancak bu kanunlar çerçevesinde gelişen canlı bir varlık, temeli bilinmeyen zamanlarda atılmış gizli bir antlaşmalar sistemi, yapısı seslerden örülmüş sosyal bir kuruluştur."2
Prof. Dr. Doğan AKSAN'a göre dil: "Bir anda düşünemeyeceğimiz kadar çok yönlü, değişik açılardan bakınca başka başka nitelikleri beliren, kimi sırlarını bugün de çözemediğimiz büyülü bir varlık; gerek insan, gerek toplum gerekse insan ve toplumdan ayrı düşünülemeyecek olan bilim, sanat, teknik gibi bütün alanlarla ilgili bulunan, aynı zamanda onları oluşturan bir kurumdur."3
Agop DİLAÇAR'a göre dil: "İnsanlık tarihinin herhangi bir çağında, belli bir topluluğun veya toplulukların içinde, kamunun kullanmasıyla evrim geçirerek saymaca değer kazanmış ve tanınabilir bir duruma gelmiş sistemlere göre düzenlenip telaffuz edilen boğumlu seslerden meydana gelmiş bir anlatım ve anlaşma aracıdır."4

1Türkçemiz ve Uydurmacılık, Dil Davamız, İst.1977.S.29
2Türk Dil Bilgisi, İst. 1962, 3
3 Her Yönüyle Dil,Ana Çizgileriyle Dilbilim, Ank. 1995, s.11
4 Dilaçar, Dil, Diller ve Dilcilik,s.3


Dil hakkında daha pek çok tanım vermek mümkündür . Ancak hemen hemen her tanımda dilin şu önemli özelliklerinden söz edilmekte ve dil bu özellikleri etrafında tanımlanmaya çalışılmaktadır:
  • Dilin kendisine ait yasaları vardır: Dil kendi çizdiği yolda , yaratılışa uygun bir gelişim çizgisi takip eder. Dışardan zorlamaları, kendi iç yasalarına uymayan müdahaleleri kabul etmez. ( Herhangi bir sesin, diğer bir sesle yer değiştirmesinde, bir ekin işlevi dışında kullanılmasında...vb.) Örneğin taq sözcüğü Kıpçak grubunda taq/ tav/ taw/ too biçimlerini alırken; Oğuz grubunda dağ biçimine dönüşmüştür. Her iki koldaki gelişme ve değişme de dilin iç yasaları gereğince olmuştur. Dil bu gelişim çizgisinde akraba lehçe ve şivelerden kelime alışverişinde de bulunabilir. Örneğin Türkiye Türkçesine Azerbaycan şivesinden çimerlik ( plaj ), çalar ( nüans, fark ) kelimelerini alsak dilimiz bu kelimeleri hiç yabancı saymaz. Çünkü bunlara iç ödünçleme denir. Fakat plaj ve nüans kelimeleri dilde eğreti durmaktadır. Çünkü bu kelimeler başka bir dil grubundan dış ödünçleme yoluyla alınmıştır.
  • Dil canlıdır: Çünkü, canlılar arasında işlev görmektedir. Canlıların özellikleri olan: Doğma, büyüme, gelişme, reddetme- kabul etme, hoşlanma- hoşlanmama, hastalanma, ölme...gibi canlılık göstergesi tüm özelliklere sahiptir.
  • Dilin yapısı seslerden oluşmuştur: Dilin en küçük birimi seslerdir. Seslerin yan yana gelmesiyle oluşan hece- kelime- cümle- metinler... aslında irili ufaklı ses birlikleridir.
  • Sosyal bir kuruluştur: Ast-üst ( ses-ses birlikleri ) ilişkileri , işleyişi , yasaları, anlamları ile bir bütün oluşturmuş sosyal bir kuruluştur. Nasıl bir müessesede birimler arasındaki uyum ve disiplin başarıyı getirirse bu durum dil için de geçerlidir.
Sakarya üniversitesi

__________________

Mesajı son düzenleyen PuSAt ( 18-09-09 - 00:09 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-09, 11:48 #2
adamus adamus çevrimdışı
Varsayılan C: Genel Türk Dili Dilin Tanımı, Önemi ve Özellikleri Ödev Timi


teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
pusat

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 16:36
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018