Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 19-05-09, 20:09 #1
ChastroyeS ChastroyeS çevrimdışı
Varsayılan Deneme ve Özellikleri Hakkında BilgiDeneme ve Özellikleri

batı edebiyatında deneme deneme makale farkı deneme sohbet farkı denemenin özellikleri konularına göre denemeler türk edebiyatında deneme

Yazarın kendi seçtiği bir konu üzerindeki fikirlerini serbestçe anlattığı yazı türüdür. Deneme kişiselliğin en fazla öne çıktığı yazı türüdür. Bu türün kesin sınırlarını çizmek oldukça güçtür. Tenkit ve sohbete yaklaşan bir yönü vardır. Bazen felsefi ve bilimsel konular da deneme türü içinde ele alınabilir. Ancak deneme bilimin, ahlakın ve felsefi te*orilerin denetleyici kurallarının dışındadır. Yazarın şahsi düşünceleri ön plana çıkar. Deneme, kendi kendiyle söy*leşme, içten gelen itiraflar gibidir.
Deneme yazarının kesin sonuçlara varmak, bir görüşü ispat etmek, belgelere başvurmak gibi kaygıları yoktur. İle*ri süreceği görüşlerin nasıl karşılanacağını hiç düşünmez. İnsanlığı ilgilendiren konulara yeni açılardan bakmak, genel görüşleri ve peşin hükümleri sarsmaya çalışmak denemenin ayırıcı özellikleridir.Bu türün ilk kurucusu sayılan Montaigne, denemenin ilkelerini şöyle açıklar: "Herkes önüne bakar, ben içime ba*karım: Benim işim yalnız kendimledir. Hep kendimi gözden geçiririm, kendimi yoklarım, kendimi tadarım. Bir şey öğretmem, sadece anlatırım." Denemenin her cümlesinde yazarın kendisi vardır. Okuyucu ile yazar arasında bir duygu, düşünce ve ruh alışverişi meydana gelir. Esere hâkim olan unsur, insanın ta kendisidir.

Deneme yazan kişi, okuru düşünmeye yöneltmeyi, pratik hayatın gerçekleriyle bireyin ilişkisini ortaya koymayı, kül*tür alanındaki değişme ve gelişmelerle insanın nasıl zenginleştiğini göstermeyi ve insanın birey olarak zaman ve toplum karşısındaki tavrını dile getirmeyi amaçlar.Denemeler, rahat okunabilen düşünce yazılarıdır.
Denemeler, konularına ve yazılış amaçlarına göre şu şekilde gruplandırılabilir:

Kişisel duyarlılık ve dikkatleri konu alan denemeler
Öğretici ve eleştirel denemeler
Sosyal ve felsefi konularda bireysel düşünceyi ifade eden denemelerDenemenin Özellikleri

Yaşam içindeki her şey denemenin konusu olabilir.
Deneme yazarı okuyucuya iletmek istediği fikri bilimsellikten uzak, ispatlama amacı gütmeden, etkileyici bir üs*lupla anlatır, ortaya koyar.
Denemede, yazar kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi bir anlatımı tercih eder.
Denemede bir sonuca ulaşmak önemli değildir. Denemenin inandırıcılığı kanıtlardan, belgelerden değil, anlatı*mındaki samimiyetten gelir.
Deneme yazarı konusunu işlerken bir düşünceden diğerine sıçrayıverir. Makalede olduğu gibi bir düşünsel dü*zenin katı kalıpları içine hapsolup kalmaz.
Denemede yazarın kendi beni ortaya çıkar. Çünkü deneme yazarı, her olaya, her duruma "ben"i açısından bak*maktadır.
Batı Edebiyatında DenemeDenemenin edebi bir tür olarak dünya edebiyatında öncülüğünü Fransız yazar Michel de Montaigne (1533-1592) yapmıştır. Onun "Essais" adlı eseri bu türün ilk örneği olarak kabul edilmektedir. Montaigne'nin denemeleri kilise*nin yanlış bir uygulamayla belirli sınırlar içinde izin verdiği düşünce, bilgi, sanat üretimi anlayışına karşı bir tepki hareketi olarak doğdu. Onun denemeleri, herhangi bir dine, kitaba, kanuna, toplum kurallarına, geleceğe bağlı ol*mayan serbest düşünceler olarak ortaya çıktı.

İngiliz yazar Bacon, 1597'de denemelerini, "Tokluk veren değil de daha çok tat veren tuz taneleri" olarak tanımlamıştır. O, farklı olmayan başlıklar seçmesine rağmen kıskançlık, zenginlik, diyalog, nesne ve durum değişiklikleri gibi kısa, öz, öğretici ve daha ciddi konulara eğilmiştir. Denemeler adlı kitabında daha çok felsefi düşüncelerini or*taya koymuştur.Türk Edebiyatında DenemeKlasik Türk edebiyatında münşeat mecmualarındaki yazılar, bir kenara bırakılırsa, deneme türü Türk edebiyatın*da asıl olarak gazete ile birlikte ortaya çıkmaya başlamıştır. İlk özel gazetenin (Tercüman-ı Ahval) yayın hayatına başlamasıyla beraber gazetelerde çıkan değişik yazılar, zamanla ayrı bir tür olan deneme için zemin oluşturmuş*tur. Tanzimat'tan itibaren bir süre gazete ve dergilerde musahabe üst başlığı altında deneme benzeri yazılar kale*me alınmıştır. Ahmet Haşim'in Bize Göre ve Gurabahane-ı Laklakan adlı eserlerinde yer alan bazı yazılar Türk edebiyatında deneme türünün ilk örnekleri sayılır.Konuları Bakımından Denemeler:Sanat ve Edebiyat Konulu DenemelerVedat Günyol: Dile Gelseler

Nurullah Ataç: Karalama Defteri, Günlerin Getirdiği

Peyami Safa: Sanat Edebiyat Tenkit

Mehmet Kaplan: Büyük Türkiye Rüyası

Oktay Akbal: Konumuz Edebiyat

Sezai Karakoç: Edebiyat Yazıları

Hilmi Yavuz: Denemeler Karşı Denemeler

Suut Kemal Yetkin: Edebiyat Konuşmaları, Yokuşa Doğru, Düş'ün Payı

Behçet Necatigil: Bile Yazdı

Melih Cevdet Anday: Yiten Söz

Samim Kocagöz: Roman ve Yazarlık OnuruDil Konulu DenemelerBu denemeler dil felsefesi, dilin güncel sorunları, eski dil, yeni dil, uydurmacılık, öztürkçecilik, yaşayan dil, konuş*ma ve kültür dili gibi tartışmaları ele alır.Mehmet Kaplan: Kültür ve Dil

Nihat Sami Banarlı: Türkçenin Sırları

Peyami Safa: Osmanlıca-Türkçe Uydurmaca

Ahmet Bican Ercilasun: Dilde Birlik

Emin Özdemir: Dilin Öte YakasıFelsefe Konulu DenemelerBu gruba giren denemeler, genellikle felsefe eğitimi görmüş ve bu alanda çalışan bilim adamları tarafından yazıl*maktadır.Karışık Konulu DenemelerTarih, kültür, gün****k hayat, sanat, uygarlık gibi alanlara ait değişik pek çok konuda deneme yazılabilir.Ahmet Haşim: Bize Göre, Gurabahane-i Laklakan

A. Hamdi Tanpınar: Beş Şehir

Cemil Meriç: Bu Ülke, Kırk Ambar

Adnan Binyazar: Duyguların Anakarası

Selahattin Batu: İnsan ve Sanat

Salah Birsel: Kendimle Konuşmalar, Yapıştırma Bıyık, Kediler

Sabahattin Eyuboğlu: Mavi ve Kara
Deneme ile Makale Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

Makalede ortaya atılan düşünce iddia ya da görüş, kanıtlara dayanır. Denemede ise konu kişisel düşünceler, yorum ve bakış açısıyla desteklenir.
Makalede düşünce kesin bir sonuca bağlanır. Denemede ise böyle bir zorunluluk yoktur.
Makalenin üslup ve anlatımı ciddi, kurallı ve ağırbaşlıdır. Denemenin üslubu yazarına göre değişir.
Makalede söz oyunlarına yer verilmez, açık ve anlaşılır bir anlatımı vardır. Deneme yazarı ise konusuna uygun ola*rak söz sanatlarına ve anlam oyunlarına yer verebilir. Denemede dilin doğru ve güzel kullanımı çok önemlidir.
Makalede de denemede de konu sınırlaması yoktur; her konuda deneme de makale de yazılabilir.
Deneme ile Sohbet Arasındaki FarklarDeneme türündeki yazılarda da sohbette olduğu gibi içtenlik ön plandadır. Ancak denemedeki içtenlikle sohbette*ki içtenlik aynı değildir. Denemelerde daha çok, düşünen insanın kendi dünyasındaki bütünlüğü, hoşgörüyü sağ*layan, onu sevimli ve tutarlı kılan içtenlik söz konusudur. Sohbette yazar okur ile konuşur gibi bir anlatımı tercih eder. Böyle yapmakla okuru etkilemeye ve yönlendirmeye çalışır.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-09, 15:21 #2
itsmeyoda itsmeyoda çevrimdışı
Varsayılan C: Deneme ve Özellikleri Hakkında BilgiTeşekkürler ..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-06-09, 11:44 #3
adamus adamus çevrimdışı
Varsayılan C: Deneme ve Özellikleri Hakkında BilgiTeşekkürler paylaşımınız için
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-09, 21:57 #4
Az4ZeL Az4ZeL çevrimdışı
Varsayılan C: Deneme ve Özellikleri Hakkında BilgiTeşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-09, 10:13 #5
GÜNEYKUTBU GÜNEYKUTBU çevrimdışı
Varsayılan C: Deneme ve Özellikleri Hakkında Bilgi


Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
bilgi, deneme, hakkında, özellikleri

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 04:23
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016