Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 28-06-10, 13:56 #1
4XioN 4XioN çevrimdışı
Varsayılan Kratos Kimdir ?Oyun dünyasının hiç tartışmasız en ilginç oyunu sayılan God of War, mitolojik temasıyla ön plana çıkıyor. Şu ana kadar yapılmış oyunlar içerisinde, Yunan mitolojisini bu denli yansıtan başka oyun görmemişsinizdir. Oyunun bir diğer önemli unsuru ise baş karakteri. Sürekli çatık kaşları ile Kratos oyunun içinden çıkıp bir iki tokat da bize atacakmış gibi duruyor. Neyse bırakalım şimdi Kratos'u çekiştirmeyi de bu oyundan bize yansıyan mitolojisi ile gerçek Yunan mitolojisini biraz harmanlayalım.

Oyunun en başındaki videosunu izlediğimizde sevgili Kratos'umuzun hayatına son vereceğini düşünüyoruz ve gerçekten de amacı bu; fakat0 ,görevi yüzünden bu emeli gerçekleşemiyor. Peki neydi bu kalpsiz adamı böylesine hayattan bezdiren, hayatına son verecek kadar gözünün dönmesini sağlayan şey. Bunun cevabını bulmak için aslında kolundaki; Olimpostan getirilmiş zincirlerle desteklenmiş ölümcül kılıçlara bakabiliriz. Nerden gelmiş olabilirdi bu kılıçlar? Üstelik böylesine güçlü bir insan neden hayatına son vermek istesin ki? Çok geçmeden bunun sebebini anlıyoruz. Kratos'un savaş meydanında tam da düşmanı tarafından dümdüz edilecekken, yapmış olduğu yakarışı bize ipuçlarını vermeye başlıyor. Birden gökyüzü parlıyor ve kendisinden aman dileyen kuluna yardım etmek için savaş tanrısı Ares iniyor.


Kratos'un ruhu karşılığında savaş meydanını kan gölüne çeviriyor. Buraya kadar her şey normal; fakat olaylar bundan sonra gelişiyor. Elbette ki bir ölüm makinesinin ailesi olamayacağını düşünen Ares, benliğini kaybetmiş olan Kratos'a engel olmayarak ailesini katletmesine göz yumuyor. Ve böylelikle Ares'in kartını göremeyen Kratos blöfü yemiş oluyor.Ailesi yok edilmiş olan Lord intikam için gözünü savaş tanrısını öldürmeye dikiyor. Buraya kadar olan bölümü birde gerçek Yunan mitolojisiyle karşılaştıralım. Tarihte Kratos isminde bir kralın yaşadığına dair elbette ki bir işaret yok. Fakat Kratosun büyük Sparta Kralı 1. Leonidas olabileceği tahminleri bulunuyor. Leonidas'ın Kratos'tan çok büyük farkları yok zaten. O da tıpkı Kratos gibi tanrılara meydan okuyup ölüme meydan okumuş. Hakkındaki rivayetler öyle ilginç ki bir inanca göre de Olimpos dağına çıkıp tanrıları öldüren kişi olarak tasvir edilmiş. Bu yönüyle Kratos'a benzetilebilir. Asi ve savaşçı yönü ile birlikte korkusuzluğu tam da bizim kahramanımıza benziyor. Elbette ki bunlar birer hipotez ve hipotezin gerçekçiliği benzerliklerden yola çıkılarak bulunur.Bir diğer ihtimal ise ki efsane yunanlı Achilles olabileceği yönünde. Mitolojiye göre zaten Achilles'i topuğundan tutarak ölümsüzlük havuzuna sokan Zeus'un bu büyük savaşçıya sürekli yardımlarını görüyoruz. Zaten oyunda da Zeus'un Kratos'a yaptığı yardımları değerlendirdiğimizde az da olsa bir benzerlik gösterdiğini görebiliriz.

Oyunun bir çok kısmı neredeyse Yunan tarihini daha doğrusu mitolojik tarihi, resimli mecmua gibi gözümüzün önüne seriyor. Olimposlular ile Tiranlar arasındaki çekişme ve inatlaşmalar oyun içerisinde çok güzel yansıtılmış. Her neyse bu çekişmelerden oyunun ikinci bölümünde bahsedeceğim, şimdi konumuza dönelim.Kratos'un intikam için Ares'in peşine düştüğünü söylemiştim. Halbuki Ares hep gözümüzün önündeydi; ortalığı yerle bir ediyordu. Fakat olimposluluğunun vermiş olduğu güçle boyu devasa bir şekilde büyüktü. Elbette ki Kratos bu şekilde onunla baş edemezdi. Bu nedenle onun boyutuna gelmesini sağlayacak olan Pandora'nın kutusunu bulmalıydı. Bu yüzden Çöldeki dev tiranın sırtında saklı olan kutuyu almalıydı. Bu amaçla yola düşüp önüne ne gelirse devirerek hedefine doğru ilerlemeliydi. Fakat bu çetin mücadelede yalnızda değildi, sağ duyusu gibi ona sürekli yol gösteren Artemis vardı. Aldığı güçlerini tanımasına da hep o yardımcı olmuştu.

Fakat belki de en çok dikkat çeken şey de şuydu, güçleri veren tanrılar bu güçleri Kratos'a neden veriyorlardı? Yıldırım gücünü veren Zeus Kratos'un sonradan çok büyük bir bela olacağını göremiyor muydu? Bunlar hep kafamda takılıp kalan soru işaretleri aslında. Bunların cevaplarını ne yazık ki ben de bulamadım. Bu belki de oyunun devamı için yapılmış bir hile de olabilir aslında. Yani sürekli sorun çıkaran ve bir insanı kendine köle yapan Ares'i, diğer tanrıların özellikle de Zeus'un cezalandırması için de yapılmış olabilir. Eğer böyleyse gerçekten de çok ilginç bir noktadan yakalamışlar. Keza mitolojiye baktığımızda da bunu destekler olaylar görüyoruz. Aslında Yunan mitolojisindeki tüm tanrılar Tanrıların Kralı olan Zeus'un çocuklarıdır. Baba olmasına rağmen evlatlarına şevkatin yanı sıra acımasızlığını da gösteren Zeus, tıpkı Tiranları cezalandırdığı gibi evlatlarını da bazen cezalandırıyormuş. Tabi ki evlatları arasında en fazla cezalandırılan da savaş tanrısı Ares görünüyor. Cezalandırma ile öldürtme elbette çok farklı şeyler oyunda ki mantığa göre Zeus, Ares'in ölmesi için Kratos'a yardım ediyor ona güçlerini bile kullanmayı gösteriyor. Bunun mantığını mitolojiye bağlamak biraz yanlış oluyor tabi. Farklı yönlerden de alınsa ilginç bir şekilde Yunan mitolojisine bağlılığı gözümden kaçmadı.Oyunun son bölümlerinde Pandora'nın kutusunu bulan Kratos tam kutuyu açıp gerçeklerle yüzleşecekken! Ares durumu fark ediyor ve Kratos'u ilginç bir şekilde öldürüyor. Tabi kutuyu kendisi alıyor. Ve oyunda şunu görüyoruz ki bitmek tükenmek bilmeyen kini yüzünden ölse de rahata kavuşamıyor. İntikam hırsı öylesine ateşli ki öbür dünyadan bile sağ çıkmayı başarıyor. Kratosun öldüğünü zanneden Ares kendiyle övünürken birden Kratos ortaya çıkıyor ve Ares'in elinde tuttuğu kutunun zincirlerini kesiyor ve kutu aşağı düşüyor. Doğal olarak Kratos düşen kutunun yanına gidiyor ve kutuyu açıyor. Kutudan yayılan büyü ile Ares'in boyutlarına ulaşıyor.Şimdi gelelim şu meşhur Pandora'nın kutusuna. Yunan mitolojisinde kendini beğenmiş, kibirli ve güçlü erkekleri cezalandırmak için yaratılan genç bir kadın olan Pandora'ya, güzellik, beceriklilik, cazibe, kurnazlık, zeka, kıvraklık gibi bir dizi özellik bahşedilmiş.

Zeus'un verdiği düşünülen ve içinde kötülüklerin bulunduğu bir kutu verilmiştir. Pandora, Tiranların lideri ve dünyanın en zeki insanı olan Prometeus'un, kardeşi Epitemeus'la evlendikten sonra merakına dayanamayıp içi kötülüklerle dolu kutusunu açmış ve tüm kötülükler dünyaya yayılmış, kutunun içinde sadece umut kalmıştır. Mitoloji Pandora'nın kutusu için böyle söylüyor. Peki oyunda bu kutu nasıl oluyor da Kratos'u devasa bir büyüklüğe getiriyor. Bunun açıklaması ise kutunun içinde bulunan ''umut'' olarak değerlendirilebilir. Yani Kratos'un tek umudu o kutuydu yani ona tüm beklentilerini o kutuya yöneltmişti. Doğal olarak da kutu Kratos'un beklentisini ya da umudunu kırmadı ve onun isteğini gerçekleştirdi. Size garip gelebilir; ama, bu çözüm bana tek mantıklı yol gibi geldi.Ve geliyoruz birinci oyunumuzun sonuna dövüşü kazanan Kratos, Ares'i öldürüyor ve onun yerine savaş tanrısı oluyor. Ve tahtına kuruluyor. Açıklama biraz basit oldu; ama, durum böyle. Neyse birinci bölümün sonuna gelmiştik zaten. Diğer bölümde görüşmek üzere Savaş Tanrısı Kratos sizi korusun diyorum.

Resimler :__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-10, 01:24 #2
Calibre Calibre çevrimdışı
Varsayılan C: Kratos Kimdir ?

Kim olacak, psikopatın teki.
Hayatımda böyle bir oyun karakteri görmedim yahu, çok sağlam tasarlanmış gerçekten.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-10, 02:43 #3
Saw Saw çevrimdışı
Varsayılan C: Kratos Kimdir ?

Özellikleri ve savaş tekniği çok güzel,karizma adam.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-10, 11:11 #4
JєαηKιLLαн JєαηKιLLαн çevrimdışı
Varsayılan C: Kratos Kimdir ?

İlk 2 yoruma katıldığım gibi sesine de hastayım Kratos'un. Terrence 'T.C.' Carson çok güzel seslendirmiş Kratos'u. Hele oyun içi mimikleri, sinirlenişi, üzülüşü vs. her şeyi tam oturtmuşlar, tam yapmışlar. Hiç kuşkusuz bir çok kişinin en çok sevdiği oyun karakteri.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-10, 17:18 #5
gokhancatar gokhancatar çevrimdışı
Varsayılan C: Kratos Kimdir ?

Kratos u tek geçerim bu alemde yedi zeus la gaia nın başını goçum benim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 16:25
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016