Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 06-06-11, 01:10 #1
errcaan errcaan çevrimdışı
Varsayılan Osmanlı ordusuDeliler:deliler osmanlı ordusunda 10 yaşlarından itibaren ellerini mermere vurarak kalınlaştıran bu elleriyle bir tokatla boyunu kıran ve bir tokatla atı deviren silahsız savaşan askeri birliktir.

Tımarlı sipahiler:tımarlı sipahiler osmanlı ordusunda parasız savaşan asıl işleri çiftçilik olan osmanlı savaşa gittiğindede çiftçiliği bırakıp osmanlı ordusuyla savaşa giden süvarilerdir kullandıkları silahlar üçgen bir kalkan ve 250 cm boyunda üç uçlu mızraktır.

Akıncılar:akıncılar kaleleri yağmalamak için ve yağmaladıkları kalelerdeki altınları alıp ve yağmaladıkları kaledeki esirlerden bilgiler öğrenen bir nevi casusluk yapan süvarilerdir kendilerine esir düşenlere krallarıyla ilgili bilgiler sorarlar bu bilgileri padişaha iletirler silah olarak 250 cm boyunda mızrak 150 cm boyunda kılıç ve yuvarlak bir kalkan kullanırlar.

Azablar:azablar bekar ve genç erkeklerden oluşan askeri birliktir ordunun en ön saflarında yer alırlar okçudurlar silah olarak boyu 100 cm olan yay ve boyu 50 cm olan ok kullanırlar azabların kullandıkları yaya osmanlı yayı denir ve bu yay okla atış yapıldığı zaman oka öğlesine bir hız verirki ok en güçlü zırhları bile delebilir ve ayrıca azablar 20 cm boyunda bıçakta kullanırlar.

Tüfekçiler:tüfekçiler rakip ordu hücum ederkene hızlıca düşmanı şaşırtmak için en ön saflara geçerek tüfeklerle ateş eden ve düşman ordusunu bozguna uğratan askeri birliktir tüfekle savaşırlar uzaktan tüfekle ateş ederler tüfekleri kahverengi 80 cm boyunda bir tüfektir.

Sağ garipler:sağ garipler sağdan düşmana hücum ederek düşmanı çembere almaya yardımcı olan askeri birliktir silah olarak 230 cm boyunda mızrak 130 cm boyunda eğri kılıç ve büyük kalkan kullanırlar.

Sol garipler:sol garipler soldan düşmana hücum ederek düşmanı çembere almaya yardımcı olan askeri birliktir silah olarak 230 cm boyunda mızrak 130 cm boyunda eğri kılıç ve büyük kalkan kullanırlar.

Bostancılar:bostancılar sarayı korumakla görevli padişah veya vezir şehiri gezmeye çıktığı zaman korumalık yapan osmanlı savaşa gittiği zaman orduya katılan orduyla birlikte savaşan askeri birliktir silah olarak 170 cm boyunda eğri kılıç ve yuvarlak kalkan kullanırlar.

Baltacılar:baltacılar sarayı korumakla görevli saray kapılarında nöbet tutan osmanlı savaşa gittiğinde orduya katılan orduyla birlikte savaşan askeri birliktir silah olarak 250 cm boyunda balta ve 30 cm boyunda hançer kullanırlar.

Yörükler:yörükler osmanlı ordusunun piyadeleridir yeniçerilerden önce düşmana ilk saldırıyı yapan birliktir silah olarak 110 cm boyunda eğri kılıç ve yuvarlak kalkan kullanırlar.

Yeniçeriler:yeniçeriler osmanlı ordusunun çekirdeğini oluşturan olmazsa olmaz bir askeri birliktir silah olarak 170 cm boyunda eğri kılıç ve yuvarlak kalkan kullanırlar.

Mancınıklar:mancınıklar 300 kişinin çektiği ve kullandığı kale kuşatmalarında düşman kalesine kayalıklar çoklu taşlar ve ateş topları fırlatan düşman kalesinin surlarını yıkarak surlardan askerlerin kaleye girmelerini sağlayan kuşatma silahıdır.

Şahmerdanlar:şahmerdanlar 100 kişinin çektiği ve kullandığı kale kuşatmalarında düşman kalesinin kapısını kırarak askerlerin kaleye girmelerini sağlayan kuşatma silahıdır.

Savaş kulesi:savaş kulesi 400 kişi tarafından çekilen ve kullanılan kale kuşatmalarında düşman kalesinin surlarına yaklaştırılır ve kapısı açılır kapısı açıldığı zaman kulenin kapısından kuleyle sur arasında oluşan köprüden kulenin içindeki askerler surlara geçerler ve surlardaki askerlerle savaşırlar.

Merdivenler:merdivenler 50 kişi tarafından taşınan ve kullanılan kale kuşatmalarında düşman kalesinin surlarına dayanarak bu surlara dayanan merdivenlerden askerler surlara tırmanırlar ve surlara çıkarak surlardaki askerlerle savaşırlar.

Toplar:toplar 200 kişi tarafından çekilen ve kullanılan kale kuşatma savaşlarında düşman surlarına top atarak düşman surlarını yıkarak bu yıkılan alandan askerlerin şehre girmelerini sağlayan kuşatma silahıdır.

Savaş gemileri:savaş gemileri 40 metre uzunluğunda 20 metre eninde içinde 500 askerin olduğu her iki tarafında 30 tane top olan önünde ve arkasında 10 top olan osmanlı donanmasıdır.
__________________

Mesajı son düzenleyen errcaan ( 10-06-11 - 22:18 ) Neden: yanlış yazı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-11, 17:28 #2
Very intense Very intense çevrimdışı
Varsayılan C: Osmanlı ordusu


Gereksiz tartışmalardan kaçınalım, haber için teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-11-17, 20:16 #3
MusTi MusTi çevrimdışı
Varsayılan C: Osmanlı ordusu


Eline Saglik
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 08:12
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016