Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 22-03-06, 23:49 #1
isoterk isoterk çevrimdışı
Varsayılan >>>osmanlıda harem<<< talha uğurluel


harem konusu herzaman eleştirilen bir konu olmuştur. malesef ecdadımıza yapılmış olan hakaretvari ve aşağılayıcı ifadelere hiç araştırma gereği duymadan körü körüne batılılardan daha fanatikçe yapışmışız. ben geniş olarak bu konuyu araştırmak isteyen arkadaşlara <<<prof dr ahmet akgündüz>>>e ait olan <<<osmanlıda harem>>> kitabını okumalarını tavsiye ediyorum. ama kısa bir bilgi olması açısından tarihçi talha uğurluelin kısa ve tatmin edici ifadelerini vermeyi uygun buldum şahsen lütfen üşenmeyip okuyalım..... saygılarımlaOsmanlı'da Harem

Soru: Batılı bir kısım yazarların Harem’le ilgili kitapları hakkında neler söylenebilir?Bunlar gerçekleri yansıtıyor mu?

Batılı bir kısım yazarların Hare’le ilgili kitapları , erotik romanlar gibidir ve tamamen hayali olan sahnelerle doludur.Burada Kitaplarda ki hayal mahsulü iftiraları tek tek ele almamız fazlaca uzun süreceğinden bu mesele ile ile ilgili 1960’lı yıllarda Harem’in restorasyonunda görevli bir Fransız tarihçisi olan Robert Anhegger’i dinlemek gerekiyor:

“ Harem’in Avrupalıların yüzyıllarca yazıp çizdiği ile hiç bir alakası olamdığını farkettim.Harem padişahın dilediği kadınla yatması için düzenlenmiş bir kurum değil.Mimarisi bile vuna uygun değil. Padişahın cariyeleri görebilmesi ve aralarından birini seçebilmesi mümkün değil.Kapılar daireler geçişler buna göre planlanmamış.Cariyeler 25 kişilik koğuşlarda kalıyor,üst katta yatan kalfaların sıkı denetimi söz konusu.Padişahın annesi kendi bölümünde, padişahın kadınları ayrı bölümde, padişah ise kendi dairesinde. Padişahın kadınını annesi seçip oğluna sunuyor.Padişahın kalkıpcariyeler bölümüne geçebilmesi için kuş olup uçması lazım.Harem bir üniversite gibi düşünülmüş. Cariyeler ise öğrenciler.Burada yaşayanların bir dakikası bile boş geçirilmiyor sürekli bir eğitim biçki, nakış,müzik,....Cariyeler köle değil,hele cinsel köle hiç değil, bence doğru deyim cariyenin padişahın evlatlığı olduğudur.”

Soru: Saray’daki cariyelerin hepsi Padişahların hanımları mıydı? Yoksa görevleri nelerdir?

Osmanlı padişahları, harem dairesinde istihdam ettirdikleri veya aile hayatı yaşadıkları cariyelerle şer-i şerifin hükümlerini aynen tatbik etmişlerdir. Saray’daki cariyelerin sayıca artması Fatih zamanına rastgelir. Nasıl devşirilen erkekler, Enderun Mektebinde terbiye edilerek Osmanlı devleti’nin askeri ve idari üst makamlarına yükselme imkanı elde etmişlerse, Harem Mektebine alınan cariyelerde zekalarına, ahlaklarına ve güzelliklerine göre evvela haremin hizmetçisi statüsündeki grubu olan cariye, kalfa ve ustalar makamlarına ve sonra da Padişahlar tarafından seçilmeleri halinde (Bu seçim yukarıda da bahsettiğimiz gibi padişahın anneleri tarfından oluyor, padişah ise sadece nihyi kararı veriyordu) Padişah ile karı-koca hayatı yaşayan gözde, ikbal ve Kadın Efendi ve neticede Valide Sultan payelerine kadar yükselme imkanları vardı. O halde Harem Mektebinde yetişen cariyeleri iki gruba ayırabiliriz;

Birinci grub, asıl haremin ve padişah ailesinin hizmetini gören cariyeler.Haremde azen ayıları 400-500’ e ulaşan cariyelerin % 90’ ı bu gruba girer.Bunların Padişah ve ailesinin hizmetlerini görme dışında padişahla aile hayayı yaşamaları mevzubahis değildir.Bunlar kendi aralarında seviyelerine göre 1-Acemiler, 2-Cariyeler, 3-Kalfalar, 4-Ustalar olmak üzre 4 gruba ayrılılardı.Bunlar günümüzde bir çok insanın evlerinde paralı çalışan hizmetçiler statüsünde idi, Ama bekar olduklarından her an padişahın annnelerince seçilip 2. gruba girme imkanları vardı.Ayrıca bunlar istedikleri herhangi biriylede evlenebiliyorlardı, böylece çırağ edilme adı altında evlendirilip haremden çıkarılıyorlardı.

İkinci grub, ise padişahın ailesi idi ki padişah asla 4 kadından fazlası ile aile hayayı yaşamamış, zaman zaman boşadıkları olmuşsada padişahlar içinde 8 den fazla kadınla aile hayatı yaşayanı çıkmamıştır.Ama biraz evvel de dediğimiz gibi padişahın aynı anda nikahlı bulunduğu yani aile hayatı yaşadığı kadın ayısı dörttü.

talha uğurluel
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-06, 23:54 #2
oz_enje oz_enje çevrimdışı
Varsayılan Cvp: >>>osmanlıda harem<<< talha uğurluel


teşekürler paylaşımın için
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-06, 09:53 #3
elenorbaiker elenorbaiker çevrimdışı
Varsayılan Cvp: >>>osmanlıda harem<<< talha uğurluel


paylaşımın için teşekkürler...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-06, 15:48 #4
Emesbo Emesbo çevrimdışı
Varsayılan Cvp: >>>osmanlıda harem<<< talha uğurluel

verdiğin bilgiler için tşkr ediyorum
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-07-08, 20:12 #5
mehmetcqn mehmetcqn çevrimdışı
Varsayılan C: >>>osmanlıda harem<<< talha uğurluel

Bilgiler İçin Teşekkürler Yakın Zamanda Temin Edeceğim Bu Kitabı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-08, 15:20 #6
SpOaK_BozKurT SpOaK_BozKurT çevrimdışı
Varsayılan C: >>>osmanlıda harem<<< talha uğurluel

Bilgi için teşekkürler...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 10:27
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018