Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 31-08-09, 20:27 #1
_facetoface_ _facetoface_ çevrimdışı
Thumbs up 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı

Savaş öncesi

Osmanlı Devleti'ne ait olan Tesalya ve İyon Denizi kıyısındaki Arta limanı 1878 Berlin Antlaşması uyarınca 1881 yılında Yunanistan’a verilmişti. Bu genişlemeden sonra Yunanistan’ın yeni hedefi Epir (Yanya vilayeti) ve Girit adasıydı. Bu bölgelerdeki nüfusun yaklaşık üçte ikisini oluşturan Osmanlı rumları Yunanistan tarafından Osmanlı Devletine karşı devamlı kışkırtılıyordu.

Yunanistan’ın Osmanlı idaresindeki Rumları isyana kışkırtmaya devam etmesi üzerine Osmanlı Devleti de 17 Nisan 1897’de Yunanistan’a savaş ilan etti. Yunanlar özellikle engebeli bölgelerde Osmanlı ordusunu uğraştırırken Balkanlar'daki diğer devletlerle anlaşıp Osmanlıları iyice zor durumda bırakmayı planlamaktaydılar. Osmanlı kuvvetlerini teşkil eden Müşir Edhem Paşa komutasındaki yaklaşık 120.000 askere karşılık Yunanistan Kralı 1. Yorgi'nin (Γεώργιος Α΄) veliahdı Konstantin’in (Κωνσταντίνος Α΄ της Ελλάδας) kumanda ettiği Yunan ordusu ise 75.000 kişilik bir kuvvetten meydana geliyordu.

"Bu savaş Osmanlı Devleti ve Büyük Devletler’in irâdesine aykırı olarak Yunanistan’ın yayılmacı politikalarının bir neticesi olarak meydana gelmiştir. Osmanlı Devleti Büyük Devletler’den savaşı engellemelerini beklemiş; fakat bu devletler Yunanistan’a uygulanacak zorlayıcı tedbirler üzerinde uzlaşamadıklarından iki devleti yalnız başlarına bırakmışlardır. Osmanlı Devleti barışın devamından yana olmasına rağmen Yunan çetelerinin sınırı tecavüz etmesi üzerine Yunanistan’a savaş ilân etmiştir."[1].Ayrıca bu savaşa Yunan kralı 1. Yorgi'nin Danimarka asıllı olması sebebiyle bir miktar Danimarka askeriyle İtalyan gönüllülerinden oluşan bir birlik de Yunanlılar'ın yanında savaşa katılmıştır.

Savaş Sırasındaki Osmanlı Askerleri ve ÜnüformalarıSavaşın gelişmesi18 Nisan 1897'de Milona geçidindeki ilk savaşı Osmanlılar kazandılar. Ancak savaşın yavaş tempoda cereyan etmesi üzerine büyük devletlerden gelebilecek bir müdahaleyi önlemek için Sultan 2. Abdülhamid Edhem Paşa'ya yıldırım harbi emrini verdi. Bu durum üzerine 25 Nisan 1897'de Yenişehir (Λάρισα) 28 Nisan'da da Tırhala (Τρίκαλα) zaptedildi. Yunan ordusu güneydeki Dömeke’ye (Δομοκός) doğru çekilirken Edhem Paşa kumandasındaki birlikler doğuya doğru ilerleyerek 8 Mayıs'ta çok büyük stratejik öneme sahip bir liman kenti olan Volos'a (Βόλος) girdi. Bundan sonraki muharebenin Dömeke’de olacağı ve bu savaşın da galip tarafı ortaya çıkaracağı belli olmuştu. Çünkü Yunanlılar bu müstahkem mevkiye çok fazla yığınak yapmışlardı. Savunma savaşı yapacak olan Yunanlılar Türkleri püskürteceklerinden eminlerdi. 17 Mayıs 1897 tarihinde çok şiddetli geçen muharebe sonunda Osmanlılar galip geldi. Yunan ordusu daha güneydeki Lamia'ya (Λαμία) doğru düzensiz bir biçimde çekilirken Osmanlı kuvvetleri onları süratle takip etti. Zira Avrupa'da savaşı durdurmaya yönelik diplomatik adımlar atılmaya başlamıştı. Osmanlılar ise Avrupa'dan baskı gelmeden mümkün olduğunca ilerlemek niyetindeydiler.


Savaşın sonu

Artık Osmanlı ordusunun Yunanistan’ın başkenti Atina’ya girmesini engelleyecek ciddi bir güç kalmamıştı. Fakat Avrupa Devletleri'nin aralarında anlaşması üzerine Rus çarı 2. Nikolay (Николай II) 2. Abdülhamid'e bizzat telgraf çekerek savaşın durdurulmasını talep etti. Padişahın iradesi uyarınca 19 Mayıs'ta Osmanlı ordusu fiilen savaşı kesti. 20 Mayıs 1897 tarihinde ise mütareke imzalandı.Savaş Zamanında Bulunan Ertuğrul Süvari Alayı

Bu Tarihi Bir Konu Olduğu İçin Alıntıdır Diyelim Sorun Çıkmasın

+Rep
__________________

Mesajı son düzenleyen _facetoface_ ( 31-08-09 - 20:46 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-09, 20:48 #2
_facetoface_ _facetoface_ çevrimdışı
Varsayılan C: 1897 Osmanlı-Yunan Savaşıya arkadaşlar şu ilk en üstteki resim çok süper gözüküoda bana gerçek gibi görünmüyo çünkü tamam giysi rengi aynı tarzı ayn olabilir ama bunda çok ciks olmuş normal piyadeler sanki özel muhafız alayı gibi görünmüş bu konudada yorumlarınızı bekliyorum bu arada +rep verirseniz sevinirim iyi forumlar
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-08-09, 20:59 #3
GÜNEYKUTBU GÜNEYKUTBU çevrimdışı
Varsayılan C: 1897 Osmanlı-Yunan SavaşıPaylaşım için teşekkürler.Yalnız rep istemek yasak.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-09, 17:52 #4
_facetoface_ _facetoface_ çevrimdışı
Varsayılan C: 1897 Osmanlı-Yunan Savaşıbilmiodum pardon ya
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-10, 17:13 #5
antigonos antigonos çevrimdışı
Varsayılan C: 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı


osmanlı devleti bu savaşta taaruz taktiği uygulamıştır.yunan ordusu bir süre direndiyse de kaçmış ve zafer böyle gelmiştir.kaynak balkan savaşı günlüğü.osmanlı ordusu almanya yunan ordusuysa fransa tarafından eğitilmişti.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 14:11
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016