Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 09-02-09, 23:35 #1
peregrine_falcon peregrine_falcon çevrimdışı
Varsayılan Trabzon'un fethi - Fatih Sultan Mehmet 1461Trabzon tarihi ile ilgili Şakir ŞEYİHOĞLU tarafından tuval üzerine 180cm x 120 cm boyutlarında bir yağlıboya resim yapıldı.Yağlıboya resim, konu itibarı ile neredeyse hiç resimlenmemiş Trabzon tarihini görsellemektedir.

Şakir ŞEYİHOĞLU'nun yaptığı Trabzonun Fethi, Fatih Sultan Mehmet yağlıboya resmin fotoğrafına kişisel web sitesinden ulaşabilirsiniz.TARİHİ TABLOLAR

Trabzon bir liman kenti olmanın ötesinde ipek yolu üzerinde yer alan tarihi geçmişi ile de önemli bir kenttir. Geçmişten günümüze, sahip olduğu jeopolitik ve kültürel değerine oranla çokta hak ettiği değeri aldığı söylenemez. Çeşitli zorluklar sebebi ile hep göç vermek durumunda kalmıştır. İş gücü gitmiş, beyin gücü gitmiş, hatta sanatçılar bile büyük şehirlerde kendilerine iskân olanakları araştırmışlardır. Ancak Trabzon’da halen yaşayan insanlar var ve Trabzon’u çok seviyorlar. Trabzon şehri terk edilmiş olmayı hak etmiyordu, deniziyle, yaylasıyla, insanıyla. Kalanlarda oldu ve çok ta iyi oldu. Trabzon’da kalanlar ulusal boyutta hak ettikleri bir tanıtım imkânı bulamadılar ancak, Trabzon da gençlere gerçek anlamda ışık oldular. Şimdi tek tek saymak zor ancak, benim bizzat tanıdığım ve bundan da mutluluk duyduğum bir Ceyhan MURATHANOĞLU ve Haydar DURMUŞ var, biz sanatseverlere sanatın her noktasında örnek olan yol gösteren.
İnsan önce yaşadığı yeri güzelleştirmeli. İşlemeli geliştirmeli ve bir değer haline getirmeli. Bakın bazı insanlar sadece giyim kuşam almak için Paris’e İtalya’ya gidiyor. Venediksiz, Romasız tatil düşünülemiyor. O şehirlerde sıradandı bir zamanlar. Şehrin insanları, sanatçıları bir mücevher gibi işlediler yaşadıkları kenti. Kendilerini bir şekilde özel yapabilmeyi başardılar ve tüm dünyaya tanıttılar.
Benim kendimce ve elimden geldiğince küçükte olsa yaşadığım kente katkıda bulunabilme gayesiyle başladığım bir proje var. Trabzon un 1461 den itibaren önemli şahsiyet ve olaylarını imkânım elverdiğince resmetmek. Karanlığa bir kibrit çakıp, bilinen tarihe görsellik kazandırmak. İşimin çok zor olduğunu Trabzon’un Fethini araştırmak noktasında anladım. Net bilgi ve görsel kaynak yetersizliği işi güçleştiriyordu. Pes etmedik ve kitaplarla birlikte, çağımızın sihirli kutusu olan internette benzer zaman diliminde Türk askeri ve silahlarını araştırdım. Çok doyurucu olmasa da bazı bulgulara ulaşabildim. Malum bizde ne tarih yazma geleneği nede koleksiyon anlayışı ciddi boyutta yok. Tabi ki bu tür resimler önce araştırma, daha sonra biraz empati, birazda yorum istiyor. İlk çalışma olarak “Fatih’in Trabzon’u Fethi “ Tablosunu çalıştım. Daha sonra bu konunun farklı versiyonlarını da yapmayı düşünüyorum. Ardından Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın da Trabzon’la ilgili bir resmini kurgulamayı planlıyorum. Ardından tarihi sıraya göre muhacirlik ve Trabzon’un Kurtuluşu, Atatürk ün Trabzon a gelişi olacak. “TRABZONUN TARİHİ RESİMLENİYOR”. Bu bir proje, imkân, destek ve zaman istiyor. İş zor ama biz de kararlıyız.
...
Tarih toplumlar için önemlidir. Birçok emek vardır, eser vardır, gözyaşı vardır. Doğrusuyla yanlışıyla her olay geleceğe ışık tutar, birçok dersler barındırır içinde. Toplumların bir nevi hafızasıdır, kimliğidir.
Günümüz modern dünyanın hızlı ve yoğun karmaşasında birçok detay maalesef ya gözden kaçıyor, ya da yeterince vurgulanamadığı için gerektiği kadar bilinmiyor. Şüphesiz tarihi tarihçiler yazar ancak, bazı şeyler vardır ki olayı çok daha çarpıcı bir şekilde iletir. Ruh kazandırır kuru bilgilere. O da sanatın gücüdür. Resim sanatı da bu alanda en önde gelenlerden bir tanesidir. Binlerce yıl öncesinin pek çok olayı kaydedilmeseydi bu gün geçmiş, karanlıktan başka bir şey olmayacak, beklide hep söylenti – efsane olarak kalacaktı. Ancak olayların yazıyla kaydedilmesi, notalara dökülmesi, mimari, heykel ya da rölyeflerle anıtlaştırılması, ya da resmedilmesiyle günümüze kadar çok yönlü olarak bilgi taşıyabilme imkânı oluşturmuşlardır. Bugün bilhassa Avrupa da bunun çok fazla örneklerini görmekteyiz. Sanatçılar uzun yıllar önce dini temaları resmetmiş, daha sonra siyasi, tarihi olayları ve kişileri betimlemiş bir nevi propaganda olarak ta değerlendirmişlerdir. Hepimiz Mona Lisa diye birinin varlığından haberdarız. Leonardo nun sayesinde. 16.yy. Hollanda sından pek çok görüntüyü günümüze taşıyan başta Rembrandt, Frans Hals ya da Rubens olmak üzere pek çok ressam tarihte yerini almıştır. Ya da Leonardo nun “Son Akşam Yemeği”ne ne demeli. Fransız ihtilali, İspanya iç savaşı, Magna Carta vs vs. saymakla kolay kolay bitiremeyiz örnekleri. Bütün unsurlarıyla kültürler kendilerini inşa eder ve yüceltirler. Bu o toplumun sahip olduğu tüm değerlerin uyumuyla, evrensel boyuta ulaşacak kadar geliştirilmesiyle mümkün olabilir. Batı bunu başarmış ve dünyayı yönlendirme noktasına kadar ulaştırmıştır. Zayıflayan toplumların önce kültürleri bozulmuş ve yarıştan kopma noktasına gelmişlerdir. Geçmişini unutma, unutturulma noktasına sürüklenmişlerdir. Bunun sonucu felaketlerle, acılarla dolu bir süreç olmuştur. Tarih bilinci, toplumları aynı hataları tekrarlama zafiyetinden kurtarır. Sahip olunan değerlerin nasıl bir sıkıntı ve gayretten sonra elde edildiğini gösterir, veya hangi hata ve ihmallerin kaybettirdiğini. Bilim ve teknolojide, sanatta geri kalmamanın gerekliliğini öğretir.
Gelecekte mutlu olabilmenin çok çalışmak, milli birlik ve bütünlüğü muhafaza etmeye bağlı olduğunu bilmemiz gerekir.
Cumhuriyetten sonra Türkiye de anıt yapımına önemli şahsiyetlerin heykellerinin dikilmesine önem verilmiş, bu iş için Avrupa dan sanatçılarda getirtilmiştir. Yine Türk tarihinde önemli kişi ve olaylar resmedilmiştir. “Fatih Sultan Mehmet’in portresi” İtalyan ressam Gentille Bellini, “İstanbul’un Fethi “ İtalyan Ressam Zonaro Tarafından, Anıtkabirdeki “Çanakkale savaşları” Rus Ressamlar tarafından resmedilmiştir. Kurtuluş savaşında cepheler resmedilmiştir. Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK ün portresi de pek çok ressam tarafından resmedilmiştir. ( İbrahim Çallı, Feyhaman Duran vb) Cumhuriyetten sonra Anadolu’nun her köşesi resmedilmeye çalışılmış, pek çok proje bu amaçla hayata geçirilmiştir.

Kaynak: Şakir ŞEYİHOĞLU kişisel web sitesi.
__________________

Mesajı son düzenleyen peregrine_falcon ( 09-02-09 - 23:53 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-09, 21:21 #2
eeeeeaaa eeeeeaaa çevrimdışı
Varsayılan C: Trabzon'un fethi - Fatih Sultan Mehmet 1461paylaşım için saol
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-09, 12:34 #3
demirayak demirayak çevrimdışı
Varsayılan C: Trabzon'un fethi - Fatih Sultan Mehmet 1461Çok güzel bir çalışma. Bu tür çalışmaların daha önce yapılması gerekirdi. Siteyede şöyle bir baktım. Çok beğendim. Devamını bekliyoruz arkadaşa başarılar.Konuyu buraya taşıyan arkadaş resim eklememiş keşke resimde eklenmiş olsaydı.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-02-09, 21:45 #4
SAGOPAKAJM3RRAP SAGOPAKAJM3RRAP çevrimdışı
Varsayılan C: Trabzon'un fethi - Fatih Sultan Mehmet 1461Gerçekten de İstanbul'un fethini temsil eden bir çok resim olmasına rağmen güzel Trabzonumuzunda Türk dünyasına katılmasını temsil eden bir resmin bulunmaması üzücü bir durumdu taki bu -şaheser de denilebilir- güzel tasvirin ortaya çıkışına kadar.Duyarlılığı için ressam dostumu en içten duygularımla tebrik ederim.Devamının gelmesi dileği ile ...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-09, 11:09 #5
kraly61 kraly61 çevrimdışı
Varsayılan C: Trabzon'un fethi - Fatih Sultan Mehmet 1461


teşekkürler paylaşım için
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 11:32
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016