Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-08-08, 09:47 #1
BATIŞAD BATIŞAD çevrimdışı
Arrow ATATÜRK'ÜN FATİH SULTAN MEHMET hakkındaki sözleri...


Birgün İstanbul ve İstanbul'un Fethi'nden konuşurlarken söz tabii Fatih'e geldi. Atatürk'ün tarihin kendi hakkında vereceği hükmü etrafındakilere sık sık sorduğu malumdur. Söz sırası yine gelmişti. Ortaya şöyle bir sual attı:
"Tarih acaba benim mi, yoksa İkinci Mehmet'in mi yaptığı işleri daha mühim bulacaktır?" Bulunanların hemen hepsi: "Siz" dediler. Atatürk, böyle meselelerde daima olduğu gibi: "Niçin?" dedi. Sual sırası kendisine gelenler Atatürk'ün Fatih'ten çok büyük olduğunu ispat için akla gelecek ve gelmeyecek delilleri toplamakta birbirleri ile yarışa başladılar. Hatta bazıları: "Sizin yanınızda Fatih kim olurmuş!" diyecek kadar ileri bile vardılar. Fakat, ne söylenirse söylensin, verilen cevapların Atatürk'ü hiç tatmin etmediğini anlamak güç olmuyordu. Nihayet söz orada bulunanların en gencine geldi:

"Efendim, tarih bir imtihan salonuna benzer. Karşısına gelenlere birtakım hususi meseleler verir. Neticede verdiği problemleri halledişine ve bundaki maharetine göre bir numara verir. Aşağı yukarı tarihin imtihanına çıkanların hepsi ayrı şartlar dahilinde, ayrı meseleler karşısında kalmışlardır. bunları en iyi halledenler de tereddütsüz on numara almışlardır. Zannımca, tarihin adamı olan şahsiyetlerin karşısında kaldıkları hadiseleri birbirleri ile karşılaştırmakla hükümlere varmak mümkün değildir. Fatih, karşısına çıkan problemleri en iyi şekilde hallederek on numara almıştır. Siz de önünüze serilen meseleleri halletmiş ve on numarayı kazanmış bir tarih büyüğüsünüz." Atatürk, bu sözleri büyük bir dikkatle dinledi ve neticede:

"Bravo!" dedi. Sonra, biraz evvel Fatih'i küçümseyen kişiye dönerek: "Sen halt etmişsin. Ben Fatih'ten büyük olabilir miyim? Çok kereler Fatih'in karşısında kaldığı meseleleri düşündüğüm zaman ben de aynı hal çarelerine varmışımdır. Yalnız, Fatih, benim karşısında kaldığım hadiseleri nasıl hallederdi. Bunu çok merak ederim. İkinci Mehmet büyük adamdır, büyük..."

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-06-09, 11:11 #2
blackmurat07 blackmurat07 çevrimdışı
Varsayılan C: ATATÜRK'ÜN FATİH SULTAN MEHMET hakkındaki sözleri...


ataturkcu olmucan ataturkı kalben sevıcen
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-06-10, 22:18 #3
maliu maliu çevrimdışı
Varsayılan C: ATATÜRK'ÜN FATİH SULTAN MEHMET hakkındaki sözleri...


Sizin atatürkçülüğünüzün atatürkle alakası olmadığı için atatürkçü değiliz
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-11, 18:48 #4
halil fatih halil fatih çevrimdışı
Varsayılan C: ATATÜRK'ÜN FATİH SULTAN MEHMET hakkındaki sözleri...


Fatih Sultan Mehmet Han ınımız Peygamberimizin (S.A.V) kutlu müzdesine nail olmuştur hazreti peygamberimizin fethini asırlar öncesinden bildirdiği zaferi kazanan ve islam yolunda fetihler yapan ve ezanı Muhammed i susturmaya çalışan ve hiçbir zaman bunu başaramayan ve daimada başaramayacak olan dinsiz ve yüce yaradana şirk koşan müşrikler kafirlerle savaşmıştır ve aziz terini dökmüştür Sultanımız sadece yaptıgı savaslarla degil imanıyla da bunları başarmış ve hepimize örnek olmuştur nice evliyalar ve velilerle birlikte devlet ve milletin bekası için uğrasmıs sultanlarımız için onlara layık olmak için onlar gibi yaşamak için elimizden geleni yapmamız gerektigine ve Allah katından Peygamber müjdesi verilen bir büyük olan Sultanımızla hiç bir kimse asla karşılanamaz ve onlara uzanan ellerin ve dillerin yüce Allah tarafından bedbaht olmasını dilerim saygılarımla...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-11, 19:33 #5
lets14 lets14 çevrimdışı
Varsayılan C: ATATÜRK'ÜN FATİH SULTAN MEHMET hakkındaki sözleri...

Teşekür Ederiz Çok Güzel Bir Konu 63
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:52
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016