Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 21-01-07, 11:47 #1
Bayley Bayley çevrimdışı
Post MILLIYETÇILIK, LAIKLIK ve INKILAPÇILIK..MILLIYETÇILIK

Atatürkçü düsünce sisteminin baslica ilkelerinden biridir.
Milli mücadele, Türk milliyetçiligine ve Türk Milletinin bagimsiz yasama azmine dayanilarak kazanilmistir.Atatürk, Türk milliyetçiligini
Sahlandirmis, dogru bir çizgiye yerlestirmis önderdir.
Millet ne demektir? Nasil olusur ? Milleti tanimlayan farkli görüsler vardir ; milleti belli bir dine irka dayandiran görüs, milleti belli bir dine dayandiran görüs, milleti belli bir dile dayandiran görüs gibi. Tecrübeler ve yasam göstermektedir ki bu unsurlar tek baslarina milleti olusturmada yeterli degildir. O halde millet kavraminin bilimsel tanimi nedir? Tarih , Gelecek , Kültür Birligi ile bu degerlere ortak olan Inanç
Millet olabilmenin temel ölçüleridir.
Bir ülkede yasayan insanlar, tarihte ortak degerlere sahip olmuslar , felaket ve mutluluklari ortaklasa paylasmislarsa , gelecekte de ayni biçimde davranacaklarina inanmislarsa , bu insanlari birbirine baglayan , ortak bir kültür , ortak bir yasama biçimi ve hayat görüsü varsa bu bir millet demektir.
Milliyetçilik; içinde bulundugu millete ait olma, kendisi yücelirse, milletinde yücelecegi duygusuna sahip olma ve gelistirmeye denilir.
Yakinçaglarin baslarina kadar çesitli asamalardan geçen yönetim biçimlerinden sonra milli devletlerin olusmaya basladigini görmekteyiz.
ABD ‘ nin kurulusu, Fransiz Ihtilali sonrasi dünyada Milliyetçilik akimi hizla yayilmaya baslamistir.
Osmanli Devletinde milliyetçilik akimi, önce azinliklar üzerinde etkili olmustur. Devletin gerçek kurucusu ve yöneticisi olmasina ragmen, çesitli nedenlerden dolayi Türk Milliyetçiligi, Osmanli Devletinde çok geç uyandi. Atatürk bu konuda söyle söylemektedir ;
“ Biz milliyet fikirlerini tatbikte çok gecikmis ve çok ilgisizlik göstermis bir milletiz, bunun zararlarini fazla faaliyetle (çalismakla) telafiye (gidermeye) çalismaliyiz… çünkü tarihi hadiseler ( olaylar) ve müsahedeler ( gözlemler) , insanlar ve milletler arasinda hep milliyetin hakim (egemen) oldugunu göstermistir. Özellikle bizim milletimiz milliyetini ihmal edisinin
( Önemsemeyisinin) çok aci cezalarini çekmistir. Osmanli Imparatorlugu içindeki toplumlar hep milli inançlara sarilarak milliyetçilik idealinin kuvveti ile kendilerini kurtardilar.Biz ne oldugumuzu onlardan ayri ve onlara yabanci bir millet oldugumuzu sopa ile içlerinden kovulunca anladik. Kuvvetimizin zayifladigi anda bizi hor ve hakir gördüler anladik ki kabahatimiz kendimizi unutmus oldugumuzmus. Dünya’nin bize hürmet göstermesini ( saymasini) istiyorsak, ilkönce biz kendi benligimize ve milliyetimize bu hürmeti hissi,fikri ve fiili olarak bütün davranis ve hareketlerimizle gösterelim.Bilelim ki milli benligini bulmayan milletler baska milletlerin avidir.”
Osmanlicilik fikrinin etkili olmadigi görülünce Türkçülük akiminin yayilmaya basladigini görmekteyiz.Bu akima edebiyat ve düsünsel alanda pek çok ismin katkisi olmustur. ( Ziya GÖKALP, Türk milliyetçiliginin gelismesinde etkili olmustur.)
Atatürk’ün Milliyetçilik anlayisi, “Akilci , çagdas , medeni , ileriye dönük , demokratik , toplayici , birlestirici , yüceltici , insani ve barisçidir.”
Bu anlayis komünizmle, irkçilikla ,fasizmle , sovenizmle ,teokrasiyle bagdasmaz.
Atatürk’e göre millet :
a- Zengin bir hatira mirasina sahip bulunan,
b- Beraber yasamak hususunda müsterek arzu ve muvafakatte samimi olan
c- Sahip olunan mirasin muhafazasina beraber devam hususunda iradeleri müsterek olan insanlarin birlesmesinden
olusur.
Türk Milletinin olusmasinda etkili oldugu görülen dogal ve tarihsel olgular sunlardir :
Siyasal varlikta birlik – dil birligi-yurt birligi-irk ve köken birligi-tarih akrabaligi-ahlak akrabaligi


ATATÜRKÇÜ DÜSÜNCEDE MILLIYETÇILIK ÖZELLIKLERI :
1- Atatürkçü Milliyetçilik anlayisi ülke ve millet bütünlügüne önem verir.
“ Türk milleti kendinin ve memleketin yüksek menfaatlerinin aleyhine çalismak isteyen bozguncu,vatansiz ve milliyetsiz beyinsizlerin saçmalamalarindaki gizli ve kirli emelleri anlamayacak bir topluluk degildir”
2- Atatürkçü Tük-k milliyetçiligi anlayisi irkçiligi reddeder.
" Ayni ortak geçmise tarihe, ahlaka ve haklara"
3- Atatürkçü Türk milliyetçiligi çagdaslasmayi amaçlar,medeniyetçidir.
"Büyük davamiz en medeni ve en müreffeh, millet olarak varligimizi yükseltmektir yalniz kurumlarinda degil düsüncelerinde temelli bir Inkilap yapmis olan büyük Türk milletinin dinamik idealidir»"
4- Atatürkçü milliyetçilik anlayisi laiklik ile baglantilidir.Her türlü mezhep ayrimciligini reddeder.
"Türk milletinin yürümekte oldugu terakki ve medeniyet yolunda elinde ve kafasinda tuttugu mesale müspet ilimdir»
5- Atatürkçü milliyetçilik anlayisi sinif kavgasini reddeder.Milli dayanisma ve sosyal adaletten yanadir.
"Bence bizim milletimiz birbirinden çok farkli menfaatler takip edecek ve bu itibariyla birbiriyle mücadele halinde
buluna gelen çesitli siniflara sahip degildir,"
6-Atatürkçü Türk milliyetçiligi vatan kavrami ile baglantilidir,ve gerçekçidir
"Türk milleti Asya’nin batisinda ve Avrupa’nin dogusunda olmak üzere kara ve deniz sinirlari ile ayirt edilmis dünyaca taninmis büyük bir yurtta yasar."
7- Atatürkçü Türk milliyetçiligi Demokrasiye yöneliktir.Millet Egemenligi ilkesiyle baglantilidir.
"Millet egemenligi öyle bir nurdur ki onun karsisinda zincirler erir taç ve tahtlar yanar mahvolur.”
8- Atatürkçü milliyetçilik saldirgan degil barisçi ve insancildir.
"Biz öyle milliyetçileriz ki bizimle is biriligi yapan bütün milletlere saygi duyar ve riayet ederiz.”
"Harp zaruri ve hayati olmali öldürecegiz diyenlere karsi ölmeyecegiz diye harbe girebiliriz lakin millet hayati tehlikeye ugramadikça harp bir cinayettir.”


LAIKLIK

Laiklik bir devletin temelini hukukunu dine dayandirmamasi demektir.Fransa ihtilali ile ilk kez temel haklari bir bütün olarak geçilmesi asamasina gelinmis,laiklik dünyaya yayilmaya baslamistir.Laiklik Devletin dine karsi cephe almasi demek degildir.
Müslümanliktan önceki Türk Devletlerinde Türklerde o döneme göredin özgürlügü vardir*Din görevlileri devlet islerine karismamislardir.
Türklerin müslümanligi kabil etmesi ile birlikte Türklerdeki laik yapi kaybolmaya basladi. Selçuklu Türkleri Osmanlilarin kurulus zamanlarinda Türkler yasama geleneklerinde serbest davranabilmislerdir.l6.yüzyildan sonra ise Osmanli imparatorluguna teokratik yapinin egemen olmaya basladigini görmekteyiz.l 9.yüzyilda Osmanli devleti, devlet yapisinda bazi de gisiklikler yapmasina ragmen devletin yapisal özelligindeki dinsellik sürmüstür.Kurtulus savasinin kazanilmasi sonucu Türkiye'de laiklige geçis asamalari basladi.Yeni devletin yapisi ulusal egemenlige dayandirilmistir.
Bunun için temelde yapilmasi gereken sey laiklik'e geçmedir. Saltanatin kaldirilmasi Halifeligin kaldirilmasi, egitim ögretimin birlestirilmesi,tekke,zaviye,türbelerin kapatilmasi laiklik ilkesinin anayasaya girmesi(l937) laiklik asamalaridir.


ATATÜRK' ün LAIKLIK ANLAYISI;
“Din bir vicdan meselesidir herkes vicdaninin emrine uymakta serbesttir.
biz dine saygi gösteririz, düsünce ve tefekküre muhalif degiliz, biz sadece din islerini millet ve devlet isleri ile karistirmamaya çalisiyor, kaste ve fiile dayanan taassupkar hareketlerden sakiniyoruz. Mürtecilere asla firsat vermiyecegiz" Bu sözler Atatürk'ün Laiklik anlayisini açikça ortaya koymaktadir.
Atatürk'ün laikligi kesinlikle dine karsi degildir
Atatürk Din gerçegini inkar etmez ”Din lüzumlu bir müessesedir" demektedir.
Atatürk’e göre din "Allah ile kul arasindaki bagliliktir" Atatürk çesitli konusmalarinda islam dinini "Akla en uygun, en mükemmel din" olarak tanimlamistir. Islamlik "Tanri ile kul arasindaki iliski demektir.Laiklik bu iliskiyi koruyup gelistirmeye çalisir.Din ve mezhep herkesin vicdanina kalmis bir istir.Hiç bir kimse hiç bir kimseyi zorlayamaz."
"Laiklik asla dinsizlik olmadigi gibi sahte dindarlik ve büyücülükle mücadele kapisi açtigi için hakiki dindarligin gelis-
mesi imkanini da temin etmistir.Laikligi dinsizlikle karistirmak isteyenler terakkinin ve canliligin düsmanlari ile gözlerinden perde kalkmamis sark kavimlerinin fanatiklerinden baska kimse olamaz.
"Laiklik yalniz din ve dünya islerinin ayrilmasi degildir,bütün yurttaslarin vicdan ibadet ve din ögürlügü de demektir."
Laiklik ile Devlet bilim ve akil ile yönetilecek millet de kendini bu yolda gelistirecektir.Bu gelismede dinin yeri vicdanlardir.
Laiklik, dine saygi, din devlet islerinin ayrilmasinin yaninda din sömürüsü yapilmamasi da demektir.Din ve mezhep hiç bir zaman politika aleti olarak kullanilamaz. Ayrica din, halki sömürme araci da yapilamaz." Softa sinifinin din simsarligina müsaade edilmemelidir.dinden maddi çikar saglayanlar igrenç kimselerdir.iste biz bu vazifeye muhalif la ve buna müsaade etmiyoruz”.
Atatürk'ün laiklik anlayisi kalkinmanin,çagdaslasmanin en önemli itici gücü olacaktir.


INKILAPÇILIK

Atatürk'e göre Türk inkilabi nedir? Neden yapilmistir "Yaptigimizve yapmakta oldugumuz inkilaplarin gayesi Türkiye Cumhuriyeti halkini tamamen çagdas ve Modern ve bütün anlam ve görünüsü ile uygar bir toplum
durumuna ulastirmaktir".
"Biz büyük bir inkilap yaptik, memleketi bir çagdan alip yeni bir çaga götürdük" sözleriyle
Atatürk Türk inkilabi ile çagdaslasmayi hedef almistir. Bütün alanlarda gelisme ana hedeftir.
"Türk milletini son asirlarda geri birakmis olan müesseseleri yikarak yerlerine milletin en yüksek medeni icaplara göre ilerlemesini temin edecek yeni müesseseleri koymus olmak "Atatürk'e" göre Türk inkilabidir.Atatürk,inkilaplarin basariya ulasabilmesi için millete dayanmak gerektigini de anlamistir."Türk milletinin son yillarda gösterdigi harikalarin, yaptigi siyasal ve toplumsal inkilaplarin gerçek sahibi kendisidir,sizsiniz ,milletimizdeki bu yetenek ve gelisme var olmasaydi onu yasatmaya hiç bir güç ve kudret yeterli gelmezdi"
"inkilap hareketlerinde dikkat edilecek»nokta,insan cemiyetlerini emellerini,fikirlerini teshis ettikten sonra onlara yenilikleri kabul ettirebilmektir."
Atatürk Türk inkilabini milletin yetenegi ve gelisme gücüne dayanarak gerçeklestirmistir,Türk inkilabi genel kurallara uygun,düzensizlik evresi geçirmeyen köklü ve büyük bir toplumsal sistem degisikligidir.
Türk inkilabini korumanin yolu:"înkilabin temellerini her gün derinlestirmek, saglamlastirmak,güçlendirmek gerektir."
"Mutlu inkilabimizin karsisinda düsünce ve duygu tasiyanlari aydinlatma ve dogru yolu göstermek, aydinliga düsen milli görevlerin en önemlisi ve birincisidir."
"En ileri demokrasilerde bile rejimi korumak için sert tedbirlere basvurulmustur. Bize gelince, inkilabi koruyacak tedbirlere daha çok muhtaciz."
Inkilapçilik konusunda Atatürk söyle demektedir “Inkilabin hedefini kavramis olanlar onu daima muhafazaya muktedir olacaklardir."
"Gerçek inkilapçilar onlardir ki ilerleme yenilesme inkilabina yöneltmek istedikleri insanlarin ruh ve vicdanindaki gerçek egilimi sezinlemeyi bilirler"
Türk inkilabi sürekli olarak yenilenmelidir.Eger bu yapilmazsa çagdaslasma yolundaki çabalar sonuçsuz kalir.Atatürk ilke ve inkilaplari sürekli yenilesmeye açiktir,
Atatürk'ün inkilapçilik ilkesi ile,Çagdas uygarlik düzeyine ulasma çabasinda hem geçerliligini,yararliligini sürdüren inkilapçi uygulamalara sahip çikilmasini, onlarin korunmasini,gelistirilmesini;hem de yeni ihtiyaçlar karsisinda yeni inkilapçi uygulama ve çözümlere gidilmesini istemektedir.
Inkilapçilik kaliplasmayi, duraganligi, köhnelesmeyi, islevini kaybetmeyi, çagin toplumun gerisinde kalmayi önlemek,dinamik bir Inkilap anlayisini saglamak ve sürdürmek için konmustur.
Atatürkçülük dinamik bir ulusal ideolojidir.onu duraganliktan dogmaciliktan kurtaran,yasayan, yasatacak olan, çagin gerisinde birakmayacak olan inkilapçilik ilkesidir.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 09:12
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016