Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-02-11, 21:26 #1
Adenozin Adenozin çevrimdışı
Varsayılan Koçi Bey'in hayatı ve RisalesiKoçi Bey


Sultan Dördüncü Murâd ve kardeşi Sultan İbrâhim’e sunduğu risâleleri ile tanınan 17. yüzyıl Osmanlı devlet adamı. Asıl adı Mustafa olduğu söylenen Koçi Beyin doğum ve vefât tarihleri bilinmemektedir. Gençliğinde Rumeli’de Görice kasabasından devşirilerek Enderun Mektebine kabul edilen Koçi Bey, Sultan Birinci Ahmed (1603-1617)den sonra pâdişah olan Sultan Dördüncü Murâd (1623-1640) devrinde hasodaya alındı. Padişahın itimadını kazanarak musahibi oldu. Bu sıfatla Bağdat Seferine iştirak etti. Devlet idâresinde gördüğü yolsuzlukları rapor hâlinde pâdişaha arz etti (1631). Sultan Murâd’ın yerine geçen kardeşi Sultan İbrâhim’in de musâhip ve sırdaşı oldu. Ona da risâleler sundu (1640). Sultan İbrâhim’in son günlerinde veya hemen sonra emekliye ayrılarak Görice’ye gitti. Orada vefât edip, Plamet köyünde defnedildi..


oçi Bey Devrinde Osmanlı'nın durumu

17. asıra tekabül eden bir zaman birimidir. Saray ve İstanbul'un durumu kötü, devlet idaresi yozlaşmış, değersiz devlet adamlarının cirit attığı, isyanların ve iktisadi çöküntünün kendini hissettirdiği bir devir olsa da, Osmanlı Devleti hala dünyanın en güçlü devletidir. Risaleler, IV. Murad ve Sultan İbrahim'e sunulmuştur.
  • Padişah'ın etrafında dalkavuk devlet adamları vardır ve bu yüzden padişah, halkın sorunlarından uzaktır.
  • Tımar ve Zeamet sistemi bozulmuş, topraklar verimsiz, halk rahatsızdır.
  • Rüşvet artmış, memuriyet alım satımı yapılmaya başlanmıştır.
  • Kuruluş felsefesi, disiplin ve devletin beka'sı olan Yeniçeri ocağı artık silahını, padişah, devlet ve millete çevirmiştir.
IV. Murad ve Sultan İbrahim'in Karakterleri

IV. Murad; iyi bir tahsil görmüş, Arapça ve Farsça bilen biridir. Çocukluğundan itibaren, Yeniçeriler'in itaatsizliklerini görmüş, devletin durumu hakkında haberdardır. Ancak devlet teşkilatı hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bu yüzden göreve gelir gelmez, Koçi Bey'den, kendisine layihalar sunmasını istemiştir.
Sultan İbrahim ise; hayatını karanlık bir odada geçirmiş, ölüm korkusu nedeniyle şuurunu kaybetmiş, tahsil görmemiş, şanssız biridir. Ancak devletin kötü durumundan haberdardır. Onun için Koçi Bey'den, IV. Murad'a verdiği layihalardan kendisine de vermesini istemiştir.
IV. Murad ve Sultan İbrahim'e sunulan risalelerin farkları

IV. Murad'a sunulan risale; Üslup açısından daha üst düzey ve dil açısından daha ağdalı bir yapıdadır. Bunun nedeni, IV. Murad'ın Osmanlıca, Arapça ve Farsça'ya vakıf olması ve iyi bir eğitiminin olmasıdır. İyi eğitimli ve zeki birine sunulan layihaların da, sunulan makam ve kişiye uygun üslupta olması gerekir.

Sultan İbrahim'e sunulan risale; Üslup açısından makam'a uygun olsa da, dil açısından basit, açıklayıcı mahiyettedir. Bunun gerekçesi ise, Sultan İbrahim'in eğitimsiz ve yıllarca hapisten sonra şuurunu kaybetmiş olmasıdır. Sultan İbrahim'e sunulan layihalar, açık ve öğretici mahiyette yazılmıştır ki, araya tercüme edecek başka biri girmesin ve çıkan emirler, Sultan'ın ağzından çıkmış görünsün, böylece de Padişah'ın prestijine gölge düşmesin! Çünkü, Sultan İbrahim sarayda, kimin hangi işi yaptığını ve kime nasıl hitap edileceğini bilmiyordu ve kendisi de bunun bilincinde olduğu için, padişah olmak istememişti.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-11, 21:31 #2
Ruon Ruon çevrimdışı
Varsayılan C: Koçi Bey'in hayatı ve RisalesiTeşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-11, 21:34 #3
1nexpLicabLe 1nexpLicabLe çevrimdışı
Varsayılan C: Koçi Bey'in hayatı ve RisalesiTeşekkürler .
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-11, 19:17 #4
Saw Saw çevrimdışı
Varsayılan C: Koçi Bey'in hayatı ve RisalesiTeşekkürler .
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
adenozin, koçi, koçi bey, koçi bey risalesi, risale

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 19:07
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016