Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 27-01-11, 12:59 #1
X Rey X Rey çevrimdışı
Varsayılan Kafatası Ölçümü


Kafatası ölçümü, 20. yüzyılın ortasına kadar antropolojide uygulanan bir ırk sınıflama yöntemidir. Irk temelli ideolojiler tarafından da kullanılmıştır. Günümüzde esas olarak zooloji alanında uygulanmaktadır; insanlarin tasnifi için yeterliliği antropolojide kabul edilmemektedir.
Kafatası ölçümü yöntemi, bir kulağın üst bitiminden diğer kulağın üst bitimine kadar olan mesafenin, burun deliklerinden kafatasının arkasına kadar olan mesafeye bölümü sonucunda çıkan sayının 100 ile çarpımı sonucunda bulunan kafatası indisi temel alınarak yapılır. Kafatası indisi76'nın altında ise kafatası dolikosefal olarak adlandırılır.
76 ve 81 arasında ise kafatası mezosefal olarak adlandırılır.
81'den büyükse brakisefal olarak sınıflanır.

Kafatası ölçümünün kullanım alanı

Arkeoloji

Arkeolojik kazılarda yazılı belgelere ulaşılamadığı, testi motiflerinin ve diğer eşyaların kimlik belirlemesi için yeterli olmadığı durumlarda kültür kalıntılarının kimlere ait olduğununun tespiti için kafatası ölçümünden yararlanılabilmektedir. Kafatası ölçüsü ilk adımdır. Kazı alanı civarında yaşayan halkların iskeletleri o kazıda bulunanlardan tamamen farklı çıkıyorsa, tesbiti istenen kültürün onların eseri olmadığı anlaşılır. Kafatasları diğerlerine benzer çıktığı durumda ise vücut ölçüleri, DNA örnekleri gibi göstergelerden yola çıkılarak ayniyet veya başkalık belirtir.
İnsan ırklarının sınıflanması

19. yüzyıl ortasından 20. yüzyıl başına kadar antropolojide kafatası ölçümünü insan ırklarının sınıflanması için temel ölçüt olarak ortaya atan hipotezler ortaya çıkmıştır. Ancak bu hipotezlerin basitleştiriciliği günümüzde kabul edilmektedir. Örneğin brakisefallik Türk kökenli halkların çoğunlukla paylaştığı bir özelliktir, ancak bu özellik İsviçreliler, Bavyeralı Almanlar, Fransa'nın orta bölümünde yaşayan topluluklar, Boşnaklar ve Gürcüler tarafından da paylaşılmaktadır. Sarışın, mavi gözlü, ak tenli İsveçliler ise dolikosefal dir; ancak Afrika zencilerinin hemen hepsi de onlar gibi uzun kafataslı dırlar. Başka bir deyişle, kafatası temelli bir sınıflama insan ırklarının sınıflanması için temel oluşturamaz. Buna ek olarak, dünya halklarının tarihsel süreç boyunca birbirleriyle karışarak gelişmesinden dolayı, insanlığın ırklara ayrılması (ve buna bağlı olarak ırk tasnifinin nesnel ölçütlere bağlanması) çabası bilimsel temellere oturmamaktadır.
Siyasi ideolojiler ve kafatası ölçümü


Irkçı ideolojiler, Nazizm
Cumhuriyet Türkiyesi

Kafatası ölçümü, döneminde Türkiye'de geliştirilen tarih yorumunun başlıca yöntemlerinden biri olmuştur. Kafatası sınıflaması, başlıca kaynaklarındandır: ulus temelli bir tarih yorumu ortaya koyma çabasındaki cumhuriyet kadroları Türklerin brakisefal olduğu tespitinden yola çıkmış. Bu şekilde dünya üzerindeki halkların büyük bir kısmının brakisefal olduğu gözlemlenmiş, sözkonusu halkların (örneğin Eski Mısırlılar, Sümerler, Hititler, İranlılar, Avrupa halklarının bir kısmı) Türk kökenli oldukları sonucuna varılmıştır. Bu dönemde yayınlanan tarih dersi kitaplarında kafatası ölçümü temelli tarih anlatımı önemli bir yer tutmaktadır.
Atatürk'ün mânevî kızı Afet Hanım (sonraki Prof. Dr. Afet İnan) Cenevre'de doktorasını yaparken Türklerin vücut (antropolojik) ölçülerinin iyi araştırılmamış olduğunu, tezi için lüzumunu belirtip yardım istemiştir. Atatürk de Sıhhiye Vekâleti nden (Sağlık Bakanlığına) Anadolu'da iki kerede 40.000 ve 60.000 Türk'ün ölçülerinin alınmasını istemiştir. Bu şekilde toplanan verilerden yola çıkan tez, 1939'da Cenevre'de Fransızca olarak yayınlanmıştır: Recherches sur les caractères anthropologiques des populations de la Turquie (Türkiye Halklarının Antropolojik Özellikleri Üzerine araştırmalar), Genève, 1939. Kitapta Türklerin yalnız kafatası ölçüleri değil, boy ortalamaları, cilt-göz-saç renkleri ve göz kapağı çekikliği gibi yirmi kadar özellik tesbit edilmiştir.
Bununla birlikte, cumhuriyetin kuruluş yıllarında gelişen kafatası temelli incelemelerin totaliter-ırkçı ideolojilerle aynı düzlemde değerlendirilmemesi gerekir. Dönemin Türk Tarih Tezi'nin amacı bir yandan Osmanlı döneminden miras alınan İslam merkezli tarih yazımından, diğer yandan da Avrupa merkezli tarih yazımından farklı bir yorum meydana getirmek, bu şekilde Türklerin tarihin büyük uygarlıklarında etkili olduğunu gösteren bir ulusçu tarih yazımı oluşturmaktır. Buna bağlı olarak kafatası ölçümü yöntemleri Cumhuriyet Türkiye'sinde bir üstün ırk sorunsalını kanıtlama amacıyla kullanılmamıştır.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-12, 20:53 #2
suylateng suylateng çevrimdışı
Varsayılan Türk müsünüz ?


Arkadaşlar konuya başlarken konunun amacının ayrımcılık olmadığını belirtelim. Ancak her topluluk içinde bulunduğu şartlar sebebiyle özgün farklılıklara sahip olmuştur. Buna biz Türkler de dahiliz.

Antropoloji bilim dalı insan ırkları hakkında büyük çalışmalar yapmıştır gelelim biz Türklerle ilgili olan kısıma.

Türklerin fiziksel özellikleri

-Açık ten rengi (elbette tabiri caizse amele yanıklarını kast etmiyoruz)
-Düz veya dalgalı saçlar
-Brakisefal kafa yapısı
-Düz burun
-Çok ince veya çok kalın olmayan dudak yapısı
-Dar olmayan alın
-Çıkık ve köşeli olmayan yüz kemikleri
-Çok yakın olmayan gözler
-Az kıllı vücut yapısı


Gelelim kafatasına

Kafatası ölçümü yöntemi bir kulağın üst bitiminden diğer kulağın üst bitimine kadar olan mesafenin burun deliklerinden kafatasının arkasına kadar olan mesafeye bölümü sonucunda çıkan sayının 100 ile çarpımı sonucunda bulunan kafatası indisi temel alınarak yapılır.


Kafatası indisi
- 76'nın altında ise kafatası dolikosefal olarak adlandırılır.
- 76 ve 81 arasında ise kafatası mezosefal olarak adlandırılır.
- 81'den büyükse brakisefal olarak sınıflanır.(ve biz Türklerin grubu)
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-12, 15:10 #3
3fs 3fs çevrimdışı
Varsayılan C: Kafatası Ölçümü


banlanan birinin konusu duruyoo kaldırılsa guzel olurdu
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-17, 21:36 #4
Altaykai Altaykai çevrimdışı
Varsayılan C: Kafatası Ölçümü

uzunluk ölçerken kaşın biraz altından başlanır burun ucu yanlış bir tabirdir. Bazı art niyetliler burun ucu diyerek insanları kafasını mezosfal çıkarmasına sebep oluyor türklük ten soğutmaya çalışıyorlar. Ki uzunluk ölcülurken burun ucu değil kaşın 1 cm altından başlanır sonuçlar tam olarak öyle çıkar.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 09:44
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018