Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 23-05-09, 11:48 #1
PuSAt PuSAt çevrimdışı
Varsayılan TRABLUSGARP SAVASI ve Balkan Savaşları..TRABLUSGARP SAVAŞI
( 1911-1912 )

Nedenleri :

İtalya'nın sömürge arayışı.

Trablusgarp'ın savunmasının zayıf olması.

İtalya'ya yakın oluşu.

M.Kemal Derne ve Tobruk'ta başarılı. Destek yetersizliği ve Balkan Savaşlarının çıkması.İtalya Rodos ve Oniki adayı işgal etti.
Sonuç :
Uşi ( Ouchy ) Antlaşması :


Trablusgarp ve Bingazi İtalya' ya verildi.

Oniki ada Balkan Savaşları sonuna kadar ( Güvenlik gerekçesiyle ) İtalya'da kalacaktı.Ancak İtalya adaları geri vermedi.II.Dünya savaşında yenilmesiyle de Adalar Yunanistan'a geçti.
Önemi : Osmanlı Devleti Kuzey Afrika'daki son toprak parçasını kaybetti.

BALKAN SAVAŞLARI
Sebep: Rusya'nın Panislavist politikası ve sıcak denizlere inme düşüncesi doğrultusunda Balkan Devletlerini Osmanlıya karşı kışkırtması.
AÇIKLAMA: İngiltere, Osmanlı-Almanya yakınlaşmasından rahatsızlık duyuyordu. Çünkü Almanya hem Avrupa’nın güçlü bir devleti hem de İngiltere’nin sömürgelerine göz diken bir tavırda idi.İngiltere Almanya tehlikesine karşı daha zayıf durumda olan Rusya’yı kullanmaya karar verdi.
1908 yılında Estonya’nın başkenti Reval’de yapılan görüşmelerden sonra İngiltere Rusya’yı Balkan ve Osmanlı politikasında serbest bıraktı. Yani Rusya boğazları ele geçirebilecek,İngiltere buna ses çıkarmayacaktı. Fırsatı değerlendiren Ruslar Balkan Devletlerini Osmanlı Devletine karşı kışkırttılar.

I. BALKAN SAVAŞI
Savaşın başlaması : Rusların kışkırtmasıyla Sırbistan, Yunanistan, Karadağ ve Bulgaristan aralarında anlaşarak Osmanlı Devletine savaş açtılar.


Osmanlı Ordusunun bir bölümü savaştan önce terhis edilmişti. Bu duruma bir de subaylar arasındaki siyasi çekişmeler eklenince Osmanlı Devleti bütün cephelerde yenildi.

Makedonya,Batı Trakya,Edirne ve Kırklareli işgal edildi. Arnavutluk bağımsızlığını ilan etti.

Balkanlarda Osmanlıdan ayrılarak bağımsız olan son devlet ARNAVUTLUK’tur.

Sonuç : Balkanların yeni haritasını belirlemek amacıyla LONDRA KONFERANSI toplandı.(1912) Londra Konferansında Osmanlı devleti Midye-Enez çizgisinin batısında kalan topraklarını kaybetti. (Makedonya, Batı Trakya, Edirne, Kırklareli). Ayrıca Bozcada ve Gökçeada dışındaki bütün Ege adaları Yunanistan’a geçti.

II. BALKAN SAVAŞI:

Nedeni : I.Balkan savaşında en çok toprağı Bulgaristan almıştı. Bu durumdan memnun olmayan Yunanistan,Sırbıstan, Karadağ ve Romanya Bulgaristan’a savaş açtılar. Bu durumdan faydalanan Osmanlı Devleti’de savaşa girerek Edirne ve Kırklareli’yi Bulgarlardan geri aldı.
NOT: I.Balkan Savaşı Osmanlı Devletine karşı, II. Balkan Savaşı ise Bulgaristan'a karşı yapılmıştır.
SONUÇ: Osmanlı Devleti Bulgaristan ile İSTANBUL, Yunanistan ile ATİNA Anlaşmalarını imzaladı.(1913)
NOT: İstanbul ve Atina Antlaşmalarında Bulgaristan ve Yunanistan'da yaşayan Türklere “Azınlık”statüsü verildi.
NOT: Balkan Savaşlarından sonra Talat,Cemal ve Enver Paşaların devlet idaresindeki etkinliği arttı.(Üç Paşa Devri)

Balkan Savaşları Sonucu Yapılan Antlaşmalar :


Londra Antlaşması (1913) ( Osmanlı Devleti-Balkanlı Devletler)

İstanbul Antlaşması (1913) (Osmanlı Devleti-Bulgaristan)

Atina Antlaşması ( 1913) ( Osmanlı Devleti-Yunanistan)

Bükreş Antlaşması ( 1913 ) ( Balkanlı devletler kendi arasında)

Balkan Savaşlarıyla Osmanlı Devletinin Kaybettiği yerler :

Ege Adaları

Batı Trakya

Tüm Makedonya

Arnavutluk

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-10, 01:06 #2
antigonos antigonos çevrimdışı
Varsayılan C: TRABLUSGARP SAVASI ve Balkan Savaşları..


italyanlar tüm dünyanın desteğini alarak savaşa girmişlerdi.hatta avrupanın soylu hanımları hemşireliğe gelmişlerdi.çok sayıda eşya italyan ordusuna gönderilmişti.en acısı italya bu savaşı düyun-ı umumiyeden çektiği 90.000 altınla finanse etmişti.kaynak tarih ve medeniyet.bizim askerlerin ele geçirdikleri arasında dünya halklarından gelme mektplar dahi varmış.bizim cephedeyse durum felaketti.yaraların üzerine amonyak vardır diye afedersiniz idrar döküyorlarmış.ilaçların çoğu italyanlardan alınmaymış.ancak italyan askerlerinin isteksizliği ve mehmetçiğin kahramanlığı savaşın uzun sürmesini sağlamıştır.elimde balkan savaşıyla ilgili çok büyük miktarda bilgi var.bunları arzu ederseniz paylaşmaktan şeref duyarım.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-10, 10:20 #3
serdar_87 serdar_87 çevrimdışı
Varsayılan C: TRABLUSGARP SAVASI ve Balkan Savaşları..


paylaşım için teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-05-10, 00:25 #4
antigonos antigonos çevrimdışı
Varsayılan C: TRABLUSGARP SAVASI ve Balkan Savaşları..


bir şey değil dostum.bulgarlar 1878 savaşından sonra ulusal kimliklerini geliştirmeye başlamışlardı.özellikle kral ferdinand ın çabaları büyüktü.bunu simgeleyen meclis binası,aziz aleksandr nevski kilisesi gibi pek çok yapılar vücuda getirdiler.çar ferdinand osmanlıyı engel olarak görüyor ve buna göre politika izliyordu.daha prensken 1898de avusturyayla gizli bir anlaşma imzalamıştı bile.ferdinand çok açgözlü ve kurnazdı kendisine balkanların makyaveli diyorlardı.bulgarların sırplarla ve yunanlılarla olan görüşmelerine ruslar aracılık etmişlerdi.kaynak güney dinç kartpostallarla balkan savaşı.daha devamını yazmak isterim tabi arzu ederseniz.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-12-13, 16:50 #5
gsfurkan gsfurkan çevrimdışı
Varsayılan C: TRABLUSGARP SAVASI ve Balkan Savaşları..

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen antigonos Mesajı Göster
italyanlar tüm dünyanın desteğini alarak savaşa girmişlerdi.
Hayır Avrupalılar tam aksine savaşın Libya dan başka bir cepheye sıçramamasını istiyor ve sık sık İtalya nın gözünü korkutuyorlardı . Tarihte uçakları zeplinleri ilk olarak savaşta kullananlar da İtalyanlardır . Trablus u Bingazi yi bombaladılar daha sonra çıkartma yaptılar fakat orada zorlanmaya başlayınca Akdeniz de Osmanlı gemilerini tek tek batırmaya başladılar . O da yetmedi adaları işgal ettiler yetmedi Ortadoğu şehirlerini ve Çanakkale yi topa tuttular . Osmanlı boğazları kapatınca Rusya ve tüm Avrupa ülkeleri ihracat durduğu için zarar gördü ve İtalya yı uyardı . Bunun üzerine de Uşi antlaşması imzalandı ve İtalyanlar Libya yı alıp adaları bize bıraktı . Tabi bizim balkan savaşı patlak verince donanması olmayan Osmanlı adaları koruyamamaktan dolayı almaktan vazgeçti .

İtalyanlar özellikle son yüzyılda savaşlarda pek bir şey becerememişlerdir . 1. ve 2. dünya savaşında rezillikleriyle bilinirler . Ama Trablus savaşında gerçekten iyi savaşmışlar ve Osmanlı nın bırak İtalya yı Balkan devletleriyle uğraşacak hali bile kalmamış ki ne akla mantık dünya savaşına girmiş o da merak konusu ..

Daha fazla bilgi

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
imvigo, pusat

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 00:52
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016