Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 22-11-08, 17:56 #1
turkeyhero turkeyhero çevrimdışı
5 Rönesans konusu[özet][10.sınıf]RÖNESANS
Skolastik düşünce:Hristiyanlık dininin esaslarının değişmez birer temel olarak kabul edildiği bir düşünce biçimidir.Aristo ve eski Yunan filozoflarının düşüncelerini örnek alırlar.Deney ve gözleme karşı bir siyasettir.16. yy ‘a kadar etkisini kaybetmeden sürdü.
Ortaçağ’da Avrupa’da skolastik düşünce hüküm sürüyordu.
Nedenleri
15. yy sonlarıyla 16. yy ın ilk yarısında İtalya’da başlamamıştır.Edebiyat ve güzel sanatlar alanında en büyük gelişmedir.Yeniden doğuş anlamına gelir.
Geçmiş yüzyıllarda yaşayan sanatçılar bu dönemin öncüleri olmuştur.Rönesans’ın en önemli özelliği Eski Yunan ve Roma uygarlıklarının kültürlerine doğru bir yöneliş olmasıdır.
Rönesans’ın başlıca sebepleri şunlardır:
1. Matbaanın bulunması ile eski döneme ait eserlerin basılması.
2. Coğrafi keşifler sonucu Avrupa halkının zenginleşmesiyle Avrupa’da sanatçı sınıfı ortaya çıktı.
3. Sanatçıları koruyan kişiler bulundu.
4. 15 ve 16. Yy da dahi sanatçıların yetiştirilmesi ve bunlara sanatlarını ortaya koyma fırsatının verilmesi
5. Güzel sanatların olgunlaşması
6. Bilginleri İstanbul’dan göç edip eski Yunanca’yı öğretmeleridir.
Yayılışı
Rönesans İtalya’da başladı.İtalya’nın coğrafi, tarihi ve siyasi yönden önemi Rönesans’ın bu ülkede başlamasına neden olmuştur.
Rönesans ilk olarak edebiyat alanında başlamıştır.Eski Yunan ve Roma eserleri okundu ve benzerleri yazılmaya çalışıldı.Eski metinler toplandı.Manastır kütüphaneleri araştırıldı.Eserler yayımlandı.O zaman, bu işlerle uğraşan kişilere hümanist ve bu harekete de hümanizm denildi.Hümanistler, modern insanı tasvir edip onun yaşam anlayışını ve duygusunu dile getirmişleridir.Hümanizm, insanın kendi doğasını tanımasına, yasalarını yapmasına, haklarına sahip çıkmasına yol açmıştır.Bu yeni anlayış, dinsel etkilerden uzak bir kültür kurmak, insan ve dünya ile ilgili bir felsefe yaratmak istiyordu.Ancak hümanizm hareketi dinden tamamen ayrı düşünülmemeli, hümanistlerin çoğu dinle yakından ilgilenen ancak dinsel kuralları ve Dünya’yı sorgulayan kişilerdi.Bu hareketin öncüleri arasında; Dante, Petrarch ve Boccacio sayılabilir.Rönesans insanın ilk temsilcisi kabul edilen Petrarch yaşam karşısında özgür düşünmeyi savunarak antik düşünürler gibi akla büyük önem vermiştir.
15. yy’ın sonları ile 16. Yy’ın başlarında Machiavelli, Gişarden, Tasso gibi hümanistler yetişti.Bilim ve edebiyatta alışılagelmişliği bozdu ve ulusal dillerini kullandılar.
15. yy’ın ortalarına doğru hümanizm, sadece edebiyat alanında kalmayarak tüm düşünce ve sanat dallarını kapsadı.
İtalyan hümanistlerinden Makyavel, yazdığı Prens adlı eserde hükümdarların amaçlarına ulaşabilmek için her istediklerini yapabileceklerini söylemiştir.Bu düşünce biçimi Makyavelizm olarak adlandırıldı.
İtalyan yazar Tommaso Campanella da Güneş Ülkesi adlı eserinde bir yolcuyu konuşturdu.Yolcu, hayali bir ülkeyi nasıl keşfettiğini anlatır.Güneş Ülkesi’ni, en bilge ve bilgin bir kişi yönetir.Erkekle kadın eşit haklara sahiptir.
Dönemin büyük mimarları arasında, Bramante ve Michelangelo büyük ün kazanmışlardır.
Bramante, Roma’da bulunan ST. Pierre Kilisesi’nin yapımıyla görevlendirilmiş, daha sonra yapının tasarımında Mikelanj bir takım değişiklikler yapmıştır.
Dönemin ressamları anatomiye, perspektife, insan vücudunun güzelliğinin yanı sıra biçim biçim kadar, duygu ve anlatıma da önem verdiler.Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Rafaello dönemin ünlü ressamlarıdır.Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosunun yanında, İsa’nın son yemeğini tasvir eden La Cene adlı freski ünlüdür.
Donatello, Ghiberti ve Mighelangelo ünlü heykeltıraşlardır.Mikelanj’ın; Musa, Davut, Zafer, Gece ve Gündüz gibi heykelleri dönemin önemli yapıtlarındandır.
İtalya’ya gelen tüccarlar, kral ve komutanlar ile papaları ziyarete gelenler, Rönesans’ın diğer Avrupa ülkelerine de yayılmasını sağladılar.
Fransa’da Rönesans hareketleri, kralların etkisiyle başladı.Özellikle 1. Fransuva, bu hareketlerin öncüsü oldu.Fransa’da yetişen hümanistler Fransız edebiyatı ve dilinin doğmasında büyük rol oynadılar.Rabelais, Ronsard ve Montaige Fransız hümanistlerden sadece üçüdür.
Ünlü Fransız mimarlarından Pierre Lescot, Paris’teki Louvre Sarayı’nı ,Jean Bulant ,Tuilleries Sarayı’nı yapmıştır.
Alman hümanistleri içinde Luther, Erasmus, Melankton ve Röklen en ünlüleridir.Erasmus, Deliliğe Övgü adlı yapıtında, din adamlarının insanlar üzerindeki baskısını eleştirmiştir.Onun Hristiyan Şövalyesinin El Kitabı adlı eseri geniş yankı uyandırmıştır.Resim alanında ise Hans Holbein, Abrecht Dürer dinsel konulu tablolarıyla ün kazanmışlardır.
İngiliz hümanistlerinin en büyüğü Shakespeare’dir.Tarihsel olayları örnek alarak birçok eser yazdı.
İspanya’da Rönesans, edebiyat ve resim alanında gelişme gösterdi.Cervantes, Don Kişot adlı yapıtıyla ün kazandı.Velazques, Meryem resimleri ve dinsel içerikli tabloları ile tanındı.
Hollanda’da Rönesans, resim alanında gelişti.Dünya’nın büyük ressamlarından Rembrant bu ülkede yetişti.Yapıtları içinde Bir Anatomi Dersi tablosu en ünlüsüdür.
Polonyalı Copernik Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve Güneş etrafında döndüğünü ortaya koydu.
Sonuçları
1. Bugünkü çağdaş Avrupa'nın temelleri atıldı.
2. Laik düşünce sistemi ortaya çıktı.
3. Güzel sanatlar,edebiyat,bilim gibi alanlarda gelişmeler yaşandı.
4. Skolastik düşünce iyice zayıfladı.
5. Küçük kan dolaşımı bulundu.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-08, 10:43 #2
ßσk ѕтуLєя ßσk ѕтуLєя çevrimdışı
Varsayılan C: Rönesans konusu[özet][10.sınıf]Teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:35
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016