Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 07-06-07, 03:11 #1
AnThoN AnThoN çevrimdışı
Alarm İflas Kararı / Ticaret HukukuTicaret mahkemesinde incelenen iflas davası sonunda verilen depo kararı üzerine borçlu borcunu ödemez ve depo da etmezse, ticaret mahkemesi, depo kararından sonraki ilk oturumda borçlunun iflasına karar vermek mecburiyetindedir. Ancak, bu kararın verilebilmesi için, iflas isteyen alacaklı, ilk alacaklılar toplantısına kadar olan giderlerden sorumludur. (İİK m. 160/1) Mahkeme, bu giderlerle iflas kararının kanun yolları için gerekli bütün tebliğ giderlerinin peşin verilmesini ister. (İİK m. 160/2, Değişik: 9.11.1988-3494/27 m.)

Borçlu, depo kararına rağmen, borcunu ödemez veya depo etmez ve alacaklı, gerekli giderleri peşin olarak yatırırsa, ticaret mahkemesi, depo kararından sonraki ilk oturumunda borçlunun iflasına karar verir. Bu karara “iflas kararı ” denir.

İflas kararı ile birlikte borçlu hakkında iflas da açılmış olur. İflas kararında iflasın açılma anı gün, saat ve dakika olarak gösterilir. (İİK m. 165) İflas kararı bütün hüküm ve sonuçlarını, iflas kararında gösterilmiş olan iflasın açılma anından itibaren meydana getirir. İflasa karar veren mahkeme, bu kararı derhal yargı çevresindeki iflas dairesine bildirir. (İİK m. 166/I) Bu daire, söz konusu kararı derhal ilan eder.

Nihayet kendisine iflas kararı bildirilen iflas dairesi bu kararı kendiliğinden ve derhal tapu sicil memurluğuna, ticaret sicil memurluğuna, gümrük idaresine, o yerdeki ticaret odasına, sanayi odasına, menkul kıymet borsalarına, Sermaye Piyasası Kurulu’na ve diğer lazım gelenlere bildirir. Daire, ayrıca kararı, yurt düzeyinde tirajı en yüksek beş gazeteden biriyle birlikte iflas edenin işlem merkezinin bulunduğu yerdeki bir gazete ve Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan eder. Tirajı en yüksek gazetenin yayınlandığı yer aynı zamanda işlem merkeziyse, yerel gazetede ilan yapılmaz. (İİK m. 166/2, Değişik 9.11. 1 9 8 8 3494 / 30 m.) İflasın kapandığı ya da kaldırıldığı da aynı yolla bildirilir ve ilan olunur. (İİK m. 166/3)

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 12:18
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016