bynogame

bynogame


Bilgi

Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 24-02-09, 21:40 #1
McKruGer McKruGer çevrimdışı

bynogame
Varsayılan FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
KATSAYI SORUNU?
2010 sistemi ile ilgili henüz belli olmayan en önemli konu 'yerleştirmeye esas puanlar hesap edilirken, okul puanlarının çarpıldığı katsayıların ne olacağı' sorusu. Mevcut sistemde 0.3 ve 0.8 olan bu katsayıların nasıl değişeceği ile ilgili belirsizlik sürüyor.

Bu konuda Prof. Yarımağan, katsayının tamamen kalkmasının beklenmemesi gerektiğini, ancak 0.3-0.8 arasındaki makasın daraltılarak, (Daha önce bu katsayılar 0.6-0.8 olabilir şeklinde açıklanmıştır. Yani 0.3 katsayısını 0.6'ya çıkarmayı düşünüyorlar) adayların lehine bir düzenleme yapılmasının daha olası ve yerinde bir gelişme olacağını belirtiyor.SINAVLAR NE ZAMAN YAPILACAK?
- 2010'daki YGS'nin (ilk aşama sınavı) nisan ayının ilk yarısında (4 veya 11 Nisan),
- LYS (ikinci aşama sınavlarının) sınavlarının ise haziran ayının son yarısında iki ardışık hafta sonu (19-20 ve 26-27 Haziran) yapılacağını anlıyoruz. Testlerin isimleri ve hangi derse ait olduğu kesinleştiğinden hareket edersek ayrıntılı tarih şu şekildedir:

19 Haziran Cumartesi günü LYS-1: Matematik Sınavı (Matematik, Geometri)
20 Haziran Pazar LYS-4: Sosyal Bilimler Sınavı (Tarih, Coğrafya-2, Psikoloji/Sosyoloji/Mantık)
26 Haziran Cumartesi LYS-2: Fen Bilimleri Sınavı (Fizik, Kimya, Biyoloji)
27 Haziran Pazar LYS-3: Edebiyat-Coğrafya Sınavı (Türk Edebiyatı, Coğrafya-1)

Not: Yabancı Dil Sınavı'nın (LYS-5'in) ne zaman uygulanacağı konusu net değil.
SINAV KONULARI/İÇERİKLERİ VE UYGULANMASI NASIL OLACAK?
YGS Konuları; şu anda uygulanmakta olan ÖSS birinci bölüm içeriği ile aynı olacağı ve ortak müfredat konularını içereceği anlaşılıyor.

YGS'de dört farklı test uygulanacak: Temel Matematik, Türkçe, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri.
Henüz kesinlik kazanmamış olsa da, YGS'de adaylara her test ayrı bir kitapçık olarak dağıtılacak ve her testin kendi süresi olacak. YGS'ye girecek aday sayısının çok olması nedeniyle pratikte bu zor olabilecek. O nedenle henüz kesinlik kazanmamıştır bu.

LYS sınavlarındaki konular; şu anda uygulanmakta olan ÖSS ikinci aşama sınavından farklı olmayacak. Yani aynı konular olacak. Ayrıca hangi testin hangi isime sahip olduğuda kesinleştiini söyleyelim.

Ancak sınav uygulamasında önemli değişiklikler var. 5 farklı LYS yapılacak:
* LYS-1 : Matematik Sınavı (Matematik, Geometri)
* LYS-2 : Fen Bilimleri Sınavı (Fizik, Kimya, Biyoloji)
* LYS-3 : Edebiyat-Coğrafya Sınavı (Türk Edebiyatı, Coğrafya-1)
* LYS-4 : Sosyal Bilimler Sınavı (Tarih, Coğrafya-2, Psikoloji/Sosyoloji/Mantık)
* LYS-5 : Yabancı Dil Sınavı (Almanca / Fransızca / İngilizce)


LYS'lerin uygulanmasında, derslerin test kitapçıkları ayrı ayrı olacak ve her ders için belli bir süre ayrılacak. Örneğin LYS-2'de Fizik, Kimya, Biyoloji için üç ayrı kitapçık olacak. Her testte sorulması planlanan soru sayısı (kesin olmamakla birlikte) 80-100. Her test için ayrı süre verilecek. Mesela önce fizik testi dağıtılacak, süre başlayacak, süre sonunda fizik testi toplanacak, sonra kimya testi dağıtılacak.

LYS-4 testi ile ilgili bir detayı açıklamakta fayda var. Bu testte yer alan Psikoloji/Sosyoloji/Mantık testi tek kitapçık olarak uygulanacak.

LYS-1 testi ile ilgili bir detay önem taşıyor. Bu sınavda Matematik ve Geometri testleri ayrı kitapçık olarak uygulanacak.


SORU SAYILARI NE KADAR OLACAK?
Sınavdaki soru sayıları henüz belli değil ancak, YGS'de sürenin 180 dakika olması soru sayısının da yine her testte 45 olacak şekilde toplam 180 olması büyük bir olasılık.

LYS sınavlarında her testte sorulması planlanan soru sayısı (kesin olmamakla birlikte) 80-100SINAVLARDA HESAPLANACAK PUAN HESAPLAMALARI

YGS sonunda adayların 3 puanı hesaplanacak: Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık.

Puanların hesaplanma yöntemi henüz netlik kazanmadı. Bugün uygulanmakta olan hesaplama mantığının korunacağı anlaşılıyor. Sadece, halen en düşük 100 en yüksek 300 olan ÖSS puan aralığının değiştirilmesi söz konusu olabilir (100-500 ya da 500-1000 gibi)


Detayları henüz netlik kazanmamış olsa bile, YGS'de bir ya da iki baraj puan olması öngörülüyor (Şu andaki sistemde 145 ve 160'a karşılık gelen). Bu baraj puanlardan düşük olanı geçenler, açıköğretim önlisans ve lisans programlarına yerleşebilecekler ve iki yıllık meslek yüksekokulu önlisans programlarını (sınavsız geçişten sonra boş kalan kontenjanlar için) tercih edebilecekler. Ayrıca bazı lisans programlarına da (özellikle bazı meslek lisesi alanlarının devamı niteliğinde olup, ilgili meslek lisesi mezunlarının ek puan aldığı programlar) LYS'ye girmeye gerek kalmadan YGS ile yerleşmesinin söz konusu olabileceğni, bunun detaylarınınsa henüz netleşmediğini belirtti.

YGS'de ikinci ve daha yüksek baraj puanı geçen adaylar LYS'ye girme hakkı kazanacaklar. Bu konuda, Prof. Yarımağan, Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık YGS puanlarından herhangi birinden barajı aşıyor olmanın yeterli olacağını söyledi. Yani örneğin, YGS'de sadece Sözel'den barajı geçen bir aday LYS'de sayısal alan ile ilgili testlere de girebilecek.LYS SINAVLARINDAKİ PUAN HESAPLAMALARI ÇOK FARKLI OLACAK.
YENİ sistemde, puan türlerinde beklenen artış, 'uygun vasıftaki adayı uygun bölüme yerleştirme' açısından sağlıklı ve etkin bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

LYS sonunda 4 temel puan grubu oluşacak:
* TM (Türkçe Matematik) (bugünkü sistemde EA-2'ye karşılık geliyor)
* MF (Matematik-Fen) (bugünkü sistemde SAY-2'ye karşılık geliyor)
* TS (Türkçe-Sosyal) (bugünkü sistemde SÖZ-2'ye karşılık geliyor)
* DİL (Yabancı Dil) (bugünkü sistemde DİL'e karşılık geliyor)

İşte bu noktada belki de yeni sistemin getirdiği en önemli değişiklik karşımıza çıkıyor. ÖSYM her puan grubunda alt puan türleri belirleyecek. Örneğin MF grubu içinde MF1, MF2, MF3.... şeklinde çok sayıda (alt) puan türü hesaplanacak. Puan türleri arasındaki fark, derslerin ağırlıklarıda olacak.

Hangi puan türünde, hangi dersin ne kadar ağırlıklı olacağı belli değil. Yeni uygulamada amaç, bölümlere yerleşecek adayların başarılarını bölümlerin beklentileri ile örtüştürmek. Örnek vermek gerekirse Mimarlık ile Biyoloji bölümlerini ele alalım. Şu andaki sistemde bu iki bölüm de SAY-2 puanı ile öğrenci alıyor. Ancak iyi bir mimar olabilmek için bilinmesi gereken biyoloji bilgisi ile iyi bir biyolog olmak için bilinmesi gereken biyoloji bilgisi doğal olarak birbirinden farklı ve şu andaki sistemde bu ayrıştırılamıyor. Yeni sistem ile bu ayrışma yapılabilecek.

Bu konuda merak edilebilecek bir konu, aynı isimli bölümlerin puan türlerinin ayrı olup olamayacağı. Prof. Yarımağan, aynı isimli bölümlerin farklı puan türü ile öğrenci almayacağını belirtiyor. Örneğin bazı inşaat mühendisliği bölümleri söz gelimi MF4 ile öğrenci alırken diğer inşaat mühendisliği bölümleri MF5 ile öğrenci almayacaklar.YGS PUANI LYS PUANLARINI NASIL ETKİLEYECEK?
Bu konuda her ne kadar YÖK tarafından daha önce yapılan açıklamada LYS puanları hesaplanırken YGS'nin sadece temel-Matematik ve Türkçe testlerinin sonuçlarının dikkate alınacağı belirtilmişse de, Prof. Yarımağan, eğitim çevrelerinden gelen öneriler doğrultusunda YGS'deki tüm testlerin LYS puanında dikkate alınacağını belirtti. Yani ilk yapılan açıklamada YGS testindeki sadece Matematik ve Türkçe testleri LYS puanlarına katkı yapacaktı. YÖK bu yanlıştan dönerek artık YGS deki tüm testlerin LYS puanlarına katkı yapacağını açıklamıştır.


Bilindiği üzere, şu andaki sistemde birinci bölüm testlerinin ikinci puan türleri üzerindeki ağırlığı % 55-60 civarında. Yeni sistemde bu oranın % 35-40 civarında olacağı, Ünal Hoca'dan aldığımız detay bilgiler arasında.

Mesajı son düzenleyen McKruGer ( 02-10-09 - 20:06 )
 
Eski 24-02-09, 21:58 #2
Gybraleon Gybraleon çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
Çok Teşekkürler.
 
Eski 25-02-09, 09:13 #3
sft_eses sft_eses çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
Bunlar bu sistemi eline yüzüne bulaştırır,adamlar sınav sonuçlarının açıklanacağı gün herkesin rahatlıkla sonucunu öğrenebileceği,çökmeyen bir internet sitesi bile yapamıyorlar
 
Eski 25-02-09, 11:56 #4
uuRzZz uuRzZz çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
Teşekkürler
 
Eski 27-02-09, 01:01 #5
4ZP 4ZP çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
BEnım anlamadıgım bırsey var ben sozelcıyım

2010 DA MATEMATIK VE FIZIK GIBI SEYLERI YAPMAMMI GEREKIO?
 
Eski 27-02-09, 02:12 #6
Burak_90 Burak_90 çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
Çok Teşekkürler.
 
Eski 27-02-09, 10:27 #7
deadsilence deadsilence çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
Yine belirsizlik çok, ayrıntılarıyla açıklansa da rahat etsek..
 
Eski 28-02-09, 00:40 #8
McKruGer McKruGer çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen 4ZP Mesajı Göster
BEnım anlamadıgım bırsey var ben sozelcıyım

2010 DA MATEMATIK VE FIZIK GIBI SEYLERI YAPMAMMI GEREKIO?
YGS (ilk sınav) de evet gerekiyor ve puanda sana kazandırıyor. Ama LYS sınavlarında gerekmiyor ve sözel puana Mat-2 testinin (LYS-1 sınavının) katkısı da yok.
 
Eski 28-02-09, 12:59 #9
overtime overtime çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
Teşekkürler
 
Eski 28-02-09, 13:03 #10
lg_444 lg_444 çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
teşekurler
 
Eski 28-02-09, 13:05 #11
record record çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
PayLaşım için tşkLer...
 
Eski 28-02-09, 13:07 #12
sercan117 sercan117 çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
bu sistemde geldi bizi buldu yaa pfff..kardes çok saolasın ama bende bunu arıyordum...
 
Eski 28-02-09, 14:12 #13
|SecretpoweR| |SecretpoweR| çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
bilgilendirdiğin için saol dostum
 
Eski 28-02-09, 22:49 #14
McKruGer McKruGer çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
2 MART pazartesi günü ÖSYM başkanı Yarımağan, Yeni ÖSS Sistemiyle ilgili açıklamalar yapacaktır.
 
Eski 22-03-09, 19:28 #15
Dolcenera Dolcenera çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
Yaw arkadaşlar..Ben TM öğrencisiyim ama ikinci bölümde (LYSde) mat ve geometri çözmek istemiyorum çünkü dil ile girmek istiyorum..Anladığım kadarıyla yeni sistemde lys de istediğim sınava giriyorum ve puan kaybım azalıyor hatta yok? Ne dersiniz?
 
Eski 23-03-09, 01:36 #16
McKruGer McKruGer çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Dolcenera Mesajı Göster
Yaw arkadaşlar..Ben TM öğrencisiyim ama ikinci bölümde (LYSde) mat ve geometri çözmek istemiyorum çünkü dil ile girmek istiyorum..Anladığım kadarıyla yeni sistemde lys de istediğim sınava giriyorum ve puan kaybım azalıyor hatta yok? Ne dersiniz?

Haziran ayında ayrıntıların kesinleşeceğini ve resmiyet kazanacağını açıkladılar. DİL ile girmek istiyorsun; OBP nin etkisini %21 den %10 hatta %5 lere kadar indirmeyi düşünüyorlar. %21 etkide en fazla 80 net puan getiriyorsa %5e inerse 20 net puan gelecek. Farklı alan seçsen bile puan kaybın düşük olacak. (Bu olabilecek ihtimallerden sadece birisi)

Ayrıca diğer ihtimal; dileyenin dilediğini seçmesi.(Şu aşamada uygulanma zorlukları açısından düşük ihtimal)
 
Eski 22-07-09, 00:34 #17
xxxmurat69xxx xxxmurat69xxx çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
2010 Yeni Sınav Sistemi YGS- LYS: Yeni sınav sistemi acaba ne kadar uzun ömürlü olabilecek ve beklentileri ne kadar karşılayabilecek?
Meslek liselilerin önü açılıp mesleki eğitimin eski güç ve itibarını kazanması sağlanabilecek mi?
Dahası Hukuk veya Psikoloji isteyen bir üniversite adayının mat-2 yerine sos-2 (tarih, coğrafya, psikoloji, sosyoloji ve mantık) çözmesi sağlanacak mı, yoksa psikoloji bölümüne girecek öğrencinin psikoloji yapmayıp limit, türev, integral çalışması şeklindeki bu gariplik devam mı edecek?
 
Eski 22-07-09, 00:36 #18
y0zqat y0zqat çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
KAYNAK lutfen ?
 
Eski 22-07-09, 00:36 #19
McKruGer McKruGer çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen y0zqat Mesajı Göster
KAYNAK lutfen ?
Güncel yazıyı buradan takip et: http://www.frmtr.com/2009-osyse-hazi...iklamadir.html
 
Eski 22-07-09, 00:41 #20
neo_74 neo_74 çevrimdışı

bynogame
Varsayılan C: FlaŞ flaŞ! 2010 Öss sİstemİnİn yenİ ayrintilari

bynogame
2009 öss hazırlık forumundayız bırakın bu 2010u ya
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 12:32
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Tatil


bynogame