Eski 26-10-06, 14:59 #1
ezoezim ezoezim çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Temel Uydu Arizalari

bynogame
Uydu Cihazlarının Temel Arıza Notları Bu Topikte

8500-8600-8700 Ariza Bİlgİlerİ

YUMATU 8000 SERİSİ ARIZA NOTLARI


1- TV de Görüntü Siyah Beyaz (Beşiktaşlı)

Bord üzerindeki kristali değiştiriniz

2-Sinyal var Görüntü Yok

Tuner arızalı değilse C1100 0339 (tuner yanındaki entegre) ısıtılarak soğuk lehimi açılır.

3- Receiverin display karanlık, hiçbirşey yok, yani receiver açılmıyor:

İlk önce receivere 3V (standart değildir. 3.3V, 3.4V) gelip gelmediğine bakın. Bunun için anakarta elektrik soketinin takıldığı yerin hemen arkasında 0(sıfır) ohm'luk bir direnç vardır, onu ölçün. Direnç yanık olabilir (eğer yanıksa zaten kararmış olarak kendini belli eder,değiştirilmesi gerekir vaya lehimle kısa devre yapılır). 0 ohmdan 3 V çıkmıyorsa arızayı beslemede arayın. 3,V var ise, IBM işlemcide voltaj olup olmadığına bakın. Bunun için IBM'in hemen üzerinde FB 151 isimli bir bobin var, onun IBM'e yakın olan ucunda 1,6V olması gerekir, eğer 1,6V dan çok farklı bir değer varsa (3,3V 5V gibi) büyük ihtimalle 27000 MHz kristal arızalıdır.. Kristalin önünde FB 105 bobinini ölçün, normalde 1,6V civarı olması gerekir, orda da 3,3 veya 5V varsa kristali değişin. Kristali değiştikten sonra cihazın açılması gerekir. Eğer yine açılmıyorsa ve IBM'e giren 1,6V düzelmişse sorun flash entegresinde demektir. Ön panele giden soketin hemen üzerinde FB 455 bobinini ölçün, bacaklarında 5 - 5,2V olması gerekir, voltaj yoksa FB 455 i değişin. Daha sonra flash entegresini söküp yeniden programlayıp taktığınızda cihaz açılır. Eğer tüm voltajlar normal ise, (sıfır ohm, FB 151, FB 105, FB 455) sorun direk flash entegresindedir. Flash yüklendiği veya değiştirildiği taktirde cihaz açılacaktır


4- Display – (tek çizgi) veya ---- (dört çizgi) kalıyor:
Receiveri, pover tuşuna basarak fişe takın, ekranda UUUU yazıyorsa yeniden yükleme yapın, cihaz düzelir. Eğer yükleme sırasında receiver kitlenirse vaya fişe takarken UUUU yazmıyorsa, ilk önce flashı yükleyip tekrar takın, yine ayni arıza devam ediyorsa IBM işlemciye kadar uzanabilir.5- Receiver fişten kapatılıp tekrar açıldığında kanallar siliniyor (nOPr):
Sorun flash entegresindedir. Flash bastırılarak bacakları tekrar güzelce lehimlenirse sorun düzelir, flashı değiştirmek nihai çözümdür.

6- Görüntü çıkışı yok:
Transistörün ön bacağına voltaj geliyor çıkış olmuyorsa scart soketlerinin hemen arkasında olan Q 301 transistörü (1 A) arızalıdır. Q 301 değiştiğinde yine görüntü çıkmıyorsa, RCA soketlerin arkasında olan Q 358 (1 A) değişmelidir. transistor e voltaj hem geliyor hem de çıkıyorsa arıza farklı yerlerdedir

7- Receivere RS 232 soketten yükleme yapılamıyor

Flash ta sorun yoksa, RS 232 soketin arkasında, MAX 232 entegresinin üstünde 3 tane bobin vardır. Bobinler arızalı olabilir. Bobinlerde arıza yoksa ve MAX 232 nin 1. bacağında 5V, 2. bacağında şase varsa, MAX 232 nin bacakları tekrar lehimleyin, yine olmuyorsa MAX 232 arızalıdır.


8- Receivere hiç sinyal gelmiyor
Değer ölçümleri sonucu pek çok malzemeden arıza kaynaklanabilmektedir. Bir örnek…
(Receiveri horizontal yayın yapan herhangi bir kanala ayarlayarak tünerin ilk bacağında 18V olup olmadığını ölçün. Bu işlemi vertikal bir kanal için de 13V olup olmadığını yönünde tekrarlayın. Eğer voltajlar tamam ise tünerin değişmesi gerekir, fakat buarıza pek sık karşılaşılmayan bir arızadır. Tünerin ilk bacağında voltajlar 13 ve 18V dan farklı ise , tünerin altındaki iki tane A 1273 transistörünü bacaklarında 13V veya 18V olup olmadığını ölçün. Voltaj yoksa A 1273 transistörünü değiştirin. Eğer hala sinyal yoksa, soğutuculu KIA 7812 transistörünü değiştirin.) Bir başkası (Tunerde 13,18 V hepsi normal fakat A2 bozuk)

9- Receiver vertikal sinyal alıyor, horizontal sinyal almıyor ve display çalışmıyorsa….


KIA 7812 nin biraz üstünde olan Q 408 transistörünü (2 A) değiştirin. Olmuyorsa KIA 7812 yi değiştirin. Düzelmediyse tuner arızalıdır.

10- Görüntü donma veya karelenme sorunuTuner değişim gerektiren bir arızaya sahip değilse….Fec değerleri oto değil ve doğru ise….
Tüneri anakarta bağlayan plaketin üzerindeki, scartların bulunduğu tarafa bakan kondansatörü değiştirin. Düzelmediyse sorun IBM işlemciden kaynaklanmaktadır.

11- Reciverdan ses çıkmıyorIBM entegresinin üzerindeki RN 201 dörtlü direncin alttan en sol bacağından ses çıkmalıdır. Eğer çıkmıyorsa sorun IBM entegresindedir. RN 201 dörtlü direncin hemen üzerindeki PCM 1725 entegresinin sağ 2. bacağından ses çıkmalıdır. PCM 1725 de ses yoksa, değişilmesi gerekir. 10μF 50V kondansatörlerden ses çıkmalıdır. Buraya kadar herşey tamamsa, Q 351, Q 353 ve Q 302 lerden arızalı olanlar değişecek.

12- Voltaj dengeli Olduğu Halde Receiver RF çıkışı vermiyor


RF çıkışın yanındaki Q 360, Q 361, Q 362 (1 A) transistörlerinden biri veya birkaçı arızalıdır.

13- Receiver kumanda sinyali almıyor (kumanda da sorun yok)


İlk olarak ön panele giden şerit soketinin hemen yanındaki FB 455 bobinin kısa devre olup olmadığını ölçün. Açık devre ise bobini değişin. Bobinde sorun yoksa ön paneldeki sinyal alıcı göz arızalı olabilir veya ön panelde kısa devre olabilir.

14- Ön paneldeki displeylerden biri veya birkaçı yanmıyor

Display arızalı değilse….
Ön panelde kısa devre veya açık devre vardır. Ön paneldeki entegrelerin bacakları iyi lehimlenmemiş olabilir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-06, 14:59 #2
ezoezim ezoezim çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Temel Uydu Arizalari

bynogame
15- Manual Kanal Arama


8000 serisi cihazlarda kullanıcıların ensık karşılaştıkları sorunlardan biri manual kanal aramasında bir kanalın diğer kanal üzerine binmesi… Kullanım hatası olan bu durumla karşılaşmamak için menü > kurulum > kanal arama > manual > Kumandadaki yeşil tuş > değerler (fec oto değil) > ok . Kumanda üzerindeki yeşil tuşa basılıp rakamların sıfırlandığı görülmeden frekans ve diğer değerler girilirse bir kanal üzerine yeni bir kanal kaydedilmiş olur. Yeşil tuşa basıldığında yeni bir kanal açmış oluruz.

16-Sinyal Var Görüntü Kırılıyor


Manual arama sırasında frekans, sembol, polirizasyon dan sonra girilecek fec değeri oto olmayacak. Değer ne ise o yazılacak (3/4, 5/6 vb) Fec oto bırakırsa sinyal olur fakat görüntü kırılır.

17-Manual Kanal Aramada TP Hanesi Dolu Mesajı (Manual Arama Yapamama)


Manual aramada yeşil tuşa basıldığında rakamlar sıfırlanmaz TP Hanesinin Dolu olduğuna dair mesaj çıkarsa geri dönülür. Menü > kanal ayarı > Trasporter ayarı > sağ bölümde mavi zeminde no channels yazan satırları mavi tuşla silin

18- Sesin açılıp kapandığı şeritten belli oluyor fakat ses sabit

Scart çıkışlarından TV kullanılmalı, VCR den görüntü alınıyor. Teknik sorun yok


19- Voltaj Yok

IRF830 ve Zener Diot bozuk


1 Mb ve 2 Mb 8000 SERİSİ CİHAZLARIN AYRIMI

8000 Serisi Cihazlar genellikle FTA lar 1, CI lar 2 Mb bilinmekle birlikte ayrım şekli şöyledir.
1- Sistem Bilgisi
2- 8000 CI ve FTA Plus lar genellikle(Ön panel değiştirilmediyse) 2 Mb, sadece FTA lar 1 Mb tır.
3- Arka tost giriş şekilleri. 2 Mb CI ve FTA Plus larda tost girişleri üst üste üçlü grup,1Mb FTA larda ise yanyana ikili grup halinde kare şeklindedir.
Resimde üstteki cihaz 1 Mb lık, alttaki cihaz ise 2 Mb lık cihazdır.


8000 SERİSİ CİHAZLAR İLE 5500 VE 7500 SERİSİ CİHAZLARIN AYRIMI

Dostlar, 5500-8600 ile, 7500-8700 ile ön panel şekli olarak birbirleri ile aynıdır. Bu konuda fazla bir karmaşa olmamakla birlikte, 1 Mb olan 5500-7500 FTA, CI,CAS ile 2Mb olan 8500-8600-8700 FTA PLUS, CI CAS, CAS CI ve 1Mb 8000 Serisi FTA ların kısaca en basit ayrımı;
1- 8000 serisi cihazlarda yatay tuner, 5500 ve 7500 serisi cihazlarda dikey tuner kullanılmıştır.
2- Sistem bilgileri
3- Ön panel şekilleri aynı olmakla birlikte panel emprimeleri farklıdır. 8000 serisi ön panel film şeridi kalın, 5500-7500 serisi ön panel şeridi incedir.


8000 SERİSİ CİHAZLARDA ÇİFT RADYOLARI DİNLEME VE BAZI TV KANALLARININ SES PROBLEMİ


Dostlar, 8000 serisi cihazlarda bazı kanallarda oynayan görüntünün sesi yerine sinyal sesi (Türksatta MesajTV) yahut farklı bir yayın sesi olabiliyor.Bu durumda ne yapılmalı????
Öncelikle cihazlarda radyo modu olduğu gibi direk kanal görüntüsü üzerinden yayın yapan radyoları da dinleme özelliği var.Bunun için
Kumanda üzerindeki audio tuşuna bastığınızda sağ üst köşede açılan menüden stero-left-rıgt ayrımını sağ-sol ok tuşlarla/ aynı frekanstan yayın yapan radyo yayın ayrımını sol-sağ ok tuşları ile, yayın üzerindeki radyoları dinlemek ve kanal sesi yerine duyulan farklı sesleri düzeltmek için yukarı-aşağı ok tuşlarını kullanıyoruz
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-06, 15:00 #3
ezoezim ezoezim çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Temel Uydu Arizalari

bynogame
EXPLORER ARIZA NOTLARI

1- Cihaz Açılıyor Fakat Hemen Kapanıyor

Bir seri cihazda tunerde kullanılan reçineden dolayı çalışan makine bir müddet sonra benzeri sıkıntılar çıkartabiliyor.
Tunerin altının tinerle yıkanması lazım.
Birde ters yada bacakları kayık takılan bir entegre var.93V434Z Bunun için de cihazın servise bir uğraması gerekiyor.

2- UK Beliri Bir Mesafeden Sonra Çekmiyor

Cihaz uk 2m ileriden çekmiyor şikayeti ile geldi.UK değişti olmadı, Alıcı göz değişti olmadı. Sonunda firmada ön panel camı değişti sorun çözüldü.Yani cihazda veya uk da teknik problem yok.Aynalı cam kalın gelmiş.!!!

3- Cihaz Modül Yakıyor

Modül entegresi kısa devredir

4- Ayar Karışıklığı

Explorer cihaz kullananların ,cihazın kullanımını merak edip ayarlarıyla oynadıklarına( ki son derece normal karşılanmalı) görüntü alamama, kanalların bazılarının kaybolması vb. birçok şikayetle servis için yollara düştükleri görülmekte…..Bu durumlarda hiç evinizden çıkmaya gerek yok. Menü > kulanıcı ayarları > kanal koruma > OK > menü > ayarlar > fabrika ayarları > menü > kullanıcı ayarları > kanal çağırma > OK Fabrika ayarlarına dönüş ya da yeni yükleme yapıldığında emu aktive edilmelidir. Menü > kanal kilidi > 3453 > esc

Ve Son bir hatırlatma..

Dostlar, marka ve model farketmeksizin Digital Uydu cihazlarını arızalı diye getiren müşterilerimde, ekseri LNB izolasyonunun iyi yapılmaması veya başka nedenlerle tuner bölümünden cihaza su girişi hadisesi büyük boyutlara ulaştı.(Günde 2-3 cihaz felaket)
LNB den, diseq yukarıda ise dıseq den veya kablodaki bir çatlaktan boşluğa giren su, tunerin ürettiği akım sayesinde zamanla suyu içeri doğru çekiyor.Bir süre sonra tunerden içeri oradan da borda iniyor.Tuner kapağı açıldığında su girişini çok net görebilirsiniz.Tabi bu durumu müşteriye anlatmak biraz zor oluyor.Su girmiş denildiğinde üzerinden dökülme harici bir yol olabileceğini düşünemiyor haliyle..(Temizlik yapan ablaların cihazı ıslatmaları, çocukların oyunları, hatta içerisine çorba ve kahve dökülen veya toka, bozuk para gibi maddeler sokularak zarar verilen cihazları izah etmek daha kolay da!!!! ) Ancak tuner girişinin hem içerden hem de dışardan oksitlenmesi ve paslanması bir nebze olsun problemi anlamalarını sağlıyor.Bu defa da başlıyorlar cihazı kurana ''Ya montörün suçu olmayabilir'' desek de adam söyleyeceğini söylemiş oluyor.
Sadece tuner hasar gördü ise çıkan masraf nispeten az olmakla birlikte, su borda inmiş flash ve işlemciye zarar vermişse veya iç yolları hasar uğratmışsa komple bord değişimi ve yeni bir cihaz fiyatı ile karşı karşıya kalıyor kullanıcı.Zira bu arıza garanti kapsamı dışında tutuluyor.

Montaj yapan teknik arkadaşların, izolasyon işlemini dikkatli yapmalarını rica eder, cihaz kullanan tüm dostların kar ve yağmurlu havalarda, tesisatlarını kontrol etmelerini öneririm
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-06, 15:01 #4
ezoezim ezoezim çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Temel Uydu Arizalari

bynogame
MX SERİSİ ARIZA NOTLARI


1-Display Yok


Besleme devresinde sigorta atması, hızlı diot arızası ve ön panel kristal arızası sıra ile kontrol edilir

2-UK Cihazı Çalıştırmıyor


Cihazdaki alıcı göz bozuktur. Değilse işlemci arızalıdır.

3-Vertical var Horizantal YokTuner altındaki bacaklarda kısa devre vardır.

4-Sinyal Yok


LM317 önündeki A1 transistörlerden biri ya da birkaçı arızalıdır.

5-Display de 0 olup gezmesiÖn panel kristali TD 4000 arızalıdır.

6-Cihaz Yükleme Kabul Etmiyor


1A 2A transistor leri kontrol edin

7-Görüntüde beyaz noktacıklar var (Karıncalar film çevirmiş)RAM değiştirilir. Düzelmezse işlemci arızalıdır.

8-TV den aşırı cızırtı geliyor
Dostlar, MX cihazlarda TV den aşırı hışırtı gelme problemi forumda zaman zaman sorulmakta. MX FTA cihazlarda MX CI lara göre bu ses çok daha yüksek düzeyde.
Yeni takılan beslemelerden kaynaklandığı tesbit edilse de aşırı hışırtı çıkartan cihazlara alınacak tedbir ... Ön panel soketinin yine ön panele giren kısmındaki 5V kablosu kesilip araya 4148 diot ekleyip kabloyu tekrar bağladığınızda hışırtı oldukça azalacaktır. (besleme-ön panel kablosu) Yeni üretilen cihazların bordunda değişiklik yapılarak sorun çözülmüştür.

9-PRE Tuşu ÇalışmamaMX modellerde donma ve takılma probleminin yanı sıra müşterilerim bir şikayetle daha geliyor.P+ve P- tuşları ile kanal değişimi yapıldığında çalışan PRE tuşu(bir önceki kanala geri dönüş), OK- liste-kanal seçimi yapıldığında çalışmıyor. PRE tuşuna basıldığında ayni kanala dönüyor.Bu şikayet eski yazılımlı cihazlarda mevcut. Yazılım yenilendiğinde problem kalkıyor.PRE tuşu istenilen şekilde çalışıyor.

10-Ayar KarışıklığıMX Serisi cihaz kullananların ,cihazın kullanımını merak edip ayarlarıyla oynadıklarına( ki son derece normal karşılanmalı) görüntü alamama, kanalların bazılarının kaybolması vb. birçok şikayetle servis için yollara düştükleri görülmekte…..Bu durumlarda hiç evinizden çıkmaya gerek yok. Menü > ayarlar > fabrika ayarları > OK Fabrika ayarlarına dönüş ya da yeni yükleme yapıldığında emu aktive edilmelidir. Herhangi bir kanal üzerinde kumandadan 9339 yazılıp çıkan menüden exıt ile çıkılır.

11-Sinyal YokLM317 22V veya sabit bir voltaj ise (23V,25V) LM317 Vertical Horizantal ayrımı yapmaz arızalıdır

12- Ön panel 0000 MX FTA İçin

MX FTA serileri ön panel 0000 kalması arızası ile ilgili flash ı sökmeden problem çözme yolu....
Cihazın üst kapağını açın...
rs232 bağlantısını yapın..
cihazı fişe takın...
yükleme işlemlerini yapıp start ı tıklayın...(halen cihazda tık olmayacak)
flash ın sağındaki P 436 entegrenin flash tarafındaki alt ve üst ayağını cımbız ile kısa devre yapın...
yükleme başlayacaktır

13- Cihaz Açılmıyor / Ekran Siyah BeyazMX FTA ve CI KİLİTLENME YEŞİLLENME SORUNU ÇÖZÜMÜ
Kilitlenme ve yeşillenme gibi problemlerde MX CI modellerde Ds3 ve Ds4 diotlarının yerine SF 12 normal diot (2 adet) veya, SR60 hızlı diot bir adet takınız
Kilitlenme ve yeşillenme gibi problemlerde MX FTA modellerde, Ds3 e SR 60 hızlı diottan bir adet takınız.


27000 Kristal arızalıdır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-06, 15:02 #5
ezoezim ezoezim çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Temel Uydu Arizalari

bynogame
YUMATU X SERİSİ ARIZA NOTLARI


1-Display 0000 Cihaz hiçbir işlem yapmıyorX Serisinde görülen en kronik arızadır.
Besleme devresindeki C15 üzerinde bulunan kondansatör ister 470mf olsun ister 1000mf farketmez yerine 1000mf 16 voltluk(25V daha iyi) kondansatörü taktığınızda sorun çözülür. Artı ve eksi kutuplarına dikkat edin kutuplu kondansatördür. Yapılan bu işlem sorunu gidermekle birlikte nihai çözüm firma tarafından temin edilen malzeme yerleri değiştirilmiş yeni bir besleme devresi ile eski besleme devresinin değişimidir.

2-Ekran Siyah Beyaz


Kristalin değişmesi lazım

3-Ses Cızırtılı


Video entegresinin altındaki CC3 CC1 arızalıdır4-Sinyal Yok


LM317 22V veya sabit bir voltaj ise (23V,25V) LM317 Vertical Horizantal ayrımı yapmaz arızalıdır.
5-Vertical var Horizantal Yok


LM317 yi besleyen trasistörü değiştirin ya da C E ye bir transistör bağlayınız6-Display yok Ekran KaranlıkBu belirti geneikle flash diye ayrılır. Besleme soketi yanındaki işlemciyi besleyen hızlı diot 2V ve altı ise arızalıdır. Öncelikle buna bakılıp flash ondan sonra değerlendirilmelidir.

7-Ön Panel Yanıp Sönüyor


Emprimeyi besleyen voltajların birinde kısa devre vardır.3V kısa devre ise işlemci, tuner, rf ya da video entegresi bozuktur.

8-Görüntüde Kayma Var


İşlemciden çıkan video entegresine giriş var fakat çıkış yoksa video entegresi bozuktur.Çıkış da mevcutsa 12V devresini takip ediniz.

9-Sinyal ve Görüntü Var Renk Mat (Yeşil Ağırlıklı) Görüntü Kayma Yapıyor

İşlemci arızalı

10-Sinyal var yayın yok (Özellikle X 100 lerde)
Tuner arkasındaki LD33 transistör soğuk lehimdir

11- Display de OuLd


LM 317 yanındaki BT772 transistörü ile önünde 2 ohm direnç arızalıdır.Kararmıştır. 1ohm 0.5 vatlık dirençle değiştirin.

12- Display 0000 ya da görüntüde donma ve renk karışımı

Besleme soketi yanındaki Hızlı diot arızalıdır


Dikkat

X Serisi Cihazlarda Kanal Listesi Sıralamsı Yaparken 5 ten fazla kanalın yerini aynı anda değiştirmeyiniz. 5 Kanal değiştirdikten sonra exıt ile çıkıp görüntü alıp tekrar taşıma bölünme dönünüz.

AYNI PANELE SAHİP X ve MX CİHAZLARIN AYRIMI

1- Sistem Bilgileri
2- Menü Açılışı MX 2 Mb cihazda müzikli ve ön panel dönerek, X Serisi 1 Mb cihazda 0000 olarak
3-Menü düzeni MX Serisi , X Serisi
4- Arka Scart girişleri. MX Serisinde arka panelle aynı seviyede, X Serisinde çıkıntılı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-06, 15:05 #6
ezoezim ezoezim çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Temel Uydu Arizalari

bynogame
TRİDENT TCI 6000 VE 4500 FTA CI UYDU ALICI ARZA NOTLARIBESLEME ARZALARI


U1 5L0380R IC Aşırı ısınıyor veya kesilme yapıyorsa D5 (BA 157-BA 158) diyotlarını değiştirin.
ST 5518 işlemci entegre ve tüner aşırı ısınıyor ve yayınlarda bir süre sonra donma yapıyorsa besleme bordunda olan U4 3V3 regüle entegresi bozuktur.Birinci ayak şase ikinci ayak 3V3 üçüncü ayak 5V olacaktır.
Sgorta sağlam besleme çalışmıyorsa ZD1 9V1 zenerdiyotu kontrol edin.
Besleme devreden fazla voltaj cıkarıyorsa U2 opto kuplörü değiştirin (PC 817) .
Sigorta ve ZD1 zenner sağlam , besleme voltajları cıkmıyorsa , besleme çıkış diyotlarında biri kısa devre olabilir.(D7-D8-D9-D10-D11-D12)
U1 5L0380R patlamış ise değiştirin ve ZD1 9V1 zenne diyotu mutlaka değiştirin.

D9-5volt - D10-5volt çıkması gerekiyor eğer çıkmıyorsa diyotlardan birisi kısa devre olmuştur,yerine kesinlikle orijinal (SR360) takınız.


SMPS trafosundan çık çık çık ses geliyorsa ve cihazın kırmızı lambası yanıp sönüyorsa trafonun ayaklarındaki sargıların lehimlerini mutlaka tazeleyin.


ÖNEMLİ NOT:


Besleme katındaki kabloların renklerine göre çıkış voltajları
Siyah:3.2 volt
Siyah:3.2 volt
Sarı:5 volt
Kırmızı:şase
Kırmızı:şase
Siyah:eksi 12 volt
Kırmızı:5 volt
Kırmızı:artı 12 volt
Siyah:30 volt
Mor:23 volt

Borda takılan besleme soketinin karşısında bulunan bobinlerin voltaj çıkışları
L45-5 volt
L2-3.2 volt
L1-5 volt
L6-5 volt
L3-11.6 volt
L4-30 volt
L5-24 volt


NOT:Besleme bordunda arza onarımı yaparken besleme voltajlarını tam görmeden besleme soketine ana kartı takmayınız.

ANA BORD ARZALARI:-

TÜNER ARIZALARI

1-LNB Besleme (14v-18v-LM317’nin ikinci ayağında) voltajı düşük veya çalıştıktan sonra düşüyorsa Q25 NPN transtör bozuk olabilir değiştirin veya devredenher söküp cihazı kontrol edin.

2-LNB Besleme voltajı 24 volt sabit çıkar vertikalı 14 volt olur horzanteli 18 volt olur.3-U 30 LM 317 kısa devre olursa (14 volt vertical 18 volt horzantıl)voltajlarını ayırmaz ve Q25 trastörünüde bozar Bu durumda Q25 transtörünü ve LM 317 değiştirin.
Bu arza olduğunda her kanalı göstermez azeri tv ve kanal 7 gibi kanalları !

4-Vertikal ve Horzantıl yapmıyor kanallar eksik çıkıyorsa Q26 NPN transtörünü değiştirin.

5-Alt bant veya üst bantan yayınları almıyor 22khz.çalışmıyor veya kapama yapmıyorsa Q20 PNP ve Q23 NPN transtörlerden biri arzalıdır.

6-Cihaz açılırken boot yazıp kayboluyorsa dısplay çizgilenip yeşil led yanıyorsa tünere veya resim osilatörüne giden SDA veya SCL uçlarını ayırın.Sorun tüner veya modülatörden kaynaklanmaktadır.

7-S-VİDEO çıkışında siyah beyaz video sinyali göreceksin Tos çıkışdanda video sinyali alamıyorsan Q17 PNP tipi transtörü ölçün sağlamsa U16 MM1232 video-audio siviç entegresini değiştirin.


8-Kırmızı ışık yanıyor,besleme voltajları normal çıkıyor cihaz açılmıyorsa


xs3 27 Mhz. ösilatör kristalinin ayağında olan (C215-C216) kondansatörlerin birer ayağı şase diğer birer ayakları 27 MHZ kristale bağlıdır.Ayaklarında 2.3volt olacak eğer yoksa kondansatörlerde arzalı olabilir.
27 MHZ kristal resmi

Yanlış yazılım atılmışsa U9 flash memory entegre arzalı olabilir.


ST 5518 işlemcinin ayaklarında soğuk lehim vardır.Lehimleri tazelerken kesinlikle havya kullanmayın sıvı reçineyi bol döküp i komprasörlü havya ile sıcak hava tutun dikkat edin fazlası borda ve entegreye zarar verir.
9-Sistem ayarları normal resimde renk yoksa XS 27 MHZ osilatör kristali değişecek.
10-Cihazda video ve audıo çıkış yok U16 MM 1232 entegre sağlamsa Q12 NPN transtör ölçülecek transtörün beyz ayağına tetikleme voltajı gelip gelmediği ölçülecek.
Q12 AV kontrol transtörüdür
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-06, 15:08 #7
ezoezim ezoezim çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Temel Uydu Arizalari

bynogame
SUNNY RECEVİERLERIN TEMEL ARIZALARI

1.VoLtaj girişi var ve dispLepyde haraket yoksa beslemedeki PC817 ve TL431-C329 değişecek ....

2.Cihaza voLtaj giriyor dispLeye biran voLtaj geLip gidiyorsa cihaza program atıLmaLı...

3.Cihaz kapanıp açıLdığında kendini resetLiyorsa tunerin, işLemcinin, fLash'ın ayakLarını sıcak havayLa soğuk Lehimden geçiriLmeLi....

4.1030 DCI SKY RecevierLerinde görüntüde donma yapıyorsa yerLeşik modüL üzerinde buLunan 100 mf 16v yerine 1000mf 16v takıLmaLı...

5.1030 DCI SKY kart tanımıyorsa iLk önce program yükLenmeLi eğer yine modüLü tanımıyorsa data kabLosu kontroL ediLmeLi....

6.Tüm modeLLerde geç açıLma veya cihaz çaLışır durumdayken kapanıp açıLıyorsa besLemeden borda giden sokete siyah kabLodan itibaren 3. Ve 4. Ayağa 5ohm veya 6 ohm direnç takıLmaLıdır...

7.Tüm Next-Sunny-Ora-Digiçağ modeLLeri dahiL sinyaL arızaLarı:Sinyal beLirLi bir frenkanstan itibaren var ise LNB entegresi değişecek veya tuner değişecek tüm kanaLLarda sinyaL var fakat kanaL buLmuyorsa tüner değişecek...ONARIM ÖNERİLERİ

1- Arızalı olarak gelen cihazlar öncelikle ;
a) Gelen cihaz açılıyor ve menüyü kullanabiliryorsanız, Öncelikle fabrika ayarlarına dön.
b) Cihazla ilgili software ( yazılım ) yükle.
c) Tekrar fabrika ayarlarına dönerek, yeniden kanal taratması yap.
d) Hala arıza/problem devam ediyorsa onarım için ekteki yolları takip et.
2- Besleme voltajlarını kontrol et.
a) Çıkış voltajları : 30 Volt - 22 Volt - 12 Volt - 7 Volt - 5 Volt - 3 Volt
3- Kutucuklar içindeki * - ** - veya işaretsiz olan kutucukları aşağıdaki ölçü aletleriyle kontrol et.
İşaretsiz kutucuklar Volt metre ile okunacak
* işaretli kutucuklar Osiloskop ile okunacak
* * işaretli kutucuklar hem Osiloskop hemde Volt metre ile okunacak
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-06, 15:09 #8
ezoezim ezoezim çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Temel Uydu Arizalari

bynogame
VESTEL TELKOM SEG REX REGAL ARIZA NOTLARICİHAZ AÇILMIYOR. "UNIT" YAPMIYOR

1- PL501 soketinde 3.3 ve 5 volt okunabiliyor mu. Yoksa besleme devresi kontrol edilecek.
2- X101 kristalinde 27MHz lik sinyal var mı. Kristali deneyin.
3- IC104 entegresinin (74HCU049) 6 no lu bacağında 27 MHz lik clock sinyali çıkıyor mu?
4- R135 şase no lu direnç sağlam mı? Sağlam sa çıkışında 27MHz i kontrol edin.
5-R531 şase no lu direçte 5 volt yükselip yükselmediği kontrol edilmeli. Yükselmiyorsa STİ 5518 işlemcisi arızalıdır. TAbi ki Flaş ve SDram de öyle.
6-"Unıt" yapıca RS232 çıkışından sinyal çıkıyor mu?
7- IC501 ENTEGRESİNİN (NDS8947) 5 ve 6 no lu bacaklarında 3.3 volt; 7 ve 8 no lu bacaklarında 5 volt olduğu görülmeli. ( Bu entegrenin 2 ve 4 no lu bacaklarına gelen stand by bilgisine göre 6 ve 7 no lu uçlardan 3.3 ve 5 volt çıkar.Stand by konumunda 6 ve 7 no lu uçlarda voltaj olmayacak.)
__________________________________________________


VESTEL CİHAZLARI MOTORLU ÇANAKLARLA KULLLANIRKEN MEYDANA GELEN "AŞIRI AKIM" HATASI:


Bir çok cihazda koruma devreleri mevcuttur. Ve bunların çoğu da sıcaklığa karşı PTC uyarlamalarıyla oluşturulan koruma devreleridir.
Vestellerde ise aşırı akıma karşı koruma sistemi tercih edilmiştir. Motorlu canak kurulumunda LNB normalden daha fazla akım çeker. Dolayısıyla cihaz kendini koruma durumuna geçirir. Bunu önlemek için koruma devresinde bulunan R502 şase no lu 1 R değerindeki direncin değerini 0,47 R değerine düşürünüz. KESİNLİKLE BU DEĞER SIFIR OLMAMALI!
__________________________________________________
VESTELLERDE ÜST BANT YAYINLAR ÇIKMIYOR HATASI


Üst bant yayınlar çıkmıyorsa (örneğin star paketi gibi) bunun tek nedeni 22KHz
sinyalinin LNB ye ulaşmamasındandır. Vestellerde bu sinyali Tunerin 15 no lu bacağından çıkar. Bu sinyal kontrol edilmeli.
Ayrıca PL501 soketinin (beslemeye giden soket) 11 no lu ucundan bu sinyal okunabiliyor mu? Yine aynı şekilde 1 no lu ucundan da LNB voltajının çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
__________________________________________________

REX3000 FTA LARA ÖZGÜ GARİP BİR DURUM


zaman zaman rex3000 FTA cihazlarında, kilitlenme (cihazı kontrol edememek gibi), açılıp kapanma, zaman zaman düzelme, vb. "garip" arızalarla karşılaşılırsa: Ve bu cihazlar başka uydularda (çanaklarda) normal çalışıyorsa, bilinsinki sistemde bulunan dısquec in bu cihazlara uymadığıdır. (Üretici firma ile görüşüldüğünde, bu uyumsuzluğu kabul etmiş, ve düzelteceklerini söylemişlerdir. Gerçekten de daha sonra cıkan dısquec lerin bu problemi yaratmadığı görülmüştür. Ancak piyasada eskileriyle de karşılaşma olasılığı mümkün. Ve bunlar rex3000 fta lara da denk gelebilir.)
Böyle problemle karşılaşıldığında en iyi çözüm dısquec in başka markayla değiştirilmesidir.
__________________________________________________


CW3001 (ZAP) LARDA "KOLAY KURULUM" YAPILAMIYOR


ZAP cihazları olarak bilinen CW3001 modellerinde gerekli yazılımlar atıldığı halde "Kolay Kurulum" yapılamıyorsa arıza besleme kartındadır.

Bu arıza ana kart arızası gibi görülse de, besleme kartında bulunan Q02, Q06, Q07, Q08 transistörleri kontrol edilmeli: ya bunlardan biri veya birkaçı arızalıdır, ya da bunlara gelen hatlarda çatlak, soğuk lehim, kısa devre vardır.
__________________________________________________


DVB3 MODELLERİNDE BESLEME VOLTAJLARI

DVB3 olarak bilinen cihazların, (çalışır pozisyonunda ve yapılan ölçümler sonucunda) besleme bölümünden çıkan voltajlar aşağıdaki gibidir.


Soketin;
1 nolu ucundan LNB voltajı okunabilir. (18 volt veya 13 volt),
2 no lu ucundan tuner besleme voltajı (33 volt civarında),
3 no lu uçtan 12 volt,
4 ve 5 no lu uçlar şase (GND),
6 no lu uçtan 5 volt,
7, 8, 9, 10 no lu uçlardan 3.3 volt,
11 no lu uçtan 1.06 volt (yanlız bu uçtan voltaj yerine 22 KHz lik sinyal ölçmek daha doğrudur).
__________________________________________


DVB840 CI VE FTA LARDA VERTİKAL PROBLEMİDVB840 CI ve FTA larda vertikal yayınların çıkmaması nedenlerinden biri de besleme kartı ile ana kart arasındaki kablolama hatasındandır.
Bu cihazların kimilerinde bu problemle karşılaşılmış, üretici firma bu kabloları düzeltmiştir.
Böyle bir arıza ile karşılaşıldığında kablo demeti kontrol edilmeli, karşılıklı bire bir soketlere bağlanıp bağlanmadığı tesbit edilmelidir. Farklı bir bağlantı sözkonusu ise, bire bir olacak şekilde ( yani 1 no lu uç 1 no lu uca, 2 no lu uç 2 no lu uca gibi) kablolar düzeltilmelidir
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-06, 15:10 #9
ezoezim ezoezim çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Cvp: Temel Uydu Arizalari

bynogame
kyoto 9900DCI Sinyal arızasıKYOTO 9900 DCI Sinyal Arızası;
Kyoto receiverlerde Arasıra sinyalin kesilmesi Turksat uydusunda sinya var disecq1 konumundayken ama hotbird (disecq 2-3-4) sinyali yoksa aşşağıdaki
anlatım biçimine göre,

Bu tipte sinyal problemi yaşayanlar besleme devresindeki

[b 722] transistörleri Kontrol etsin, birde; [C 16 1000mf-10v] ve [c 14 1000mf-16v] kondansatörü değiştirip deneyin. kolay gelsin frmtr dostları replerinizi umarım esirgemezsiniz
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 03:46
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Tatil


bynogame