Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 29-08-11, 14:34 #1
Chicharit0 Chicharit0 çevrimdışı
Question Ayak baş parmak ağrısı!


Arkadaşlar konuyu yanlış yere açtıysam kbakmayın .

Sorum şu daha 1 sene kadar önce sol ayak baş parmapımı feci şekilde burktum kan topladı fakat çok geç doktora gittim oda krem verdi fakat hala zorladıgım zaman acıyor ve sızlıyor .
Şuan futbola yazıldım fakat krampondanmı kaynaklanıyor bilemiyorum zıplayınca ve koşunca acıyor normal yürümede ise hiç birşey yokmuş gibi acaba ne yapmalıyım sanırım kalıcı gibi rahatsızlıgım bunu en aza indirebilmek için ne önerirsiniz mesela ayağa pamuk koymak gibi ?

Bahsettiğim yer ayağımda :not: ayak benım değildir
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-11, 16:56 #2
hunver55 hunver55 çevrimdışı
Varsayılan C: Ayak baş parmak ağrısı!


Geçmiş olsun
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-11, 16:57 #3
FASCINATED FASCINATED çevrimdışı
Varsayılan C: Ayak baş parmak ağrısı!


Şikayet
Ayak parmaklarınızdan birinde veya birkaçında ağrı var.
Ayak Parmağı Ağrısının Nedenleri

Parmak bükülmesi: Ayak parmağınız (muhtemelen ikinci parmak) acıyor ve pençe gibi bükülmüş bulunuyor. Parmak bükülmesi çok dar ayakkabı giymekten olabileceği gibi bazı insanlarda yaşlılık nedeniyle görülebilir. Sinirlerinde tahribat olan şeker hastalarında da söz konusu olabilir.

Çekiç parmak: Ayak parmağınız acıyor ve ucu içe dönmüş bulunuyor. Parmak bükülmesi gibi çekiç parmağın da nedeni ayakkabı sorunudur, bu durumda yüksek ve sivri topuklar ayağın ön tarafını sıkıştırır.

Tırnak batması: Ayak tırnağınızın etrafındaki deri kızarmış, şişmiş ve acı var. Yeşilimsi veya sarımsı bir akıntı da olabilir. Tırnağın sivri tarafı ayak parmağı (genellikle baş parmak) derisinin içine doğru büyürse, tırnak batması meydana gelir. Ayağa uygun olmayan ayakkabı veya tırnakları doğru şekilde kesememekten kaynaklanır. Şeker hastalığınız yoksa veya enfeksiyon (yeşil veya sarı akıntı) olmamışsa, kendi kendine tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Diğer Nedenler
Bunyon ve bunyoncuk, osteoartrit, enfeksiyon, gut, soğuk ısırması, ayağa uymayan ayakkabılar, nöropati.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
-
Parmak bükülmesi ve çekiç parmak için sandalet giymeye çalışın, çoğunlukla ayak parmakları üzerindeki baskının kalkması rahatsızlığın giderilmesi için yeterlidir. Ayak parmaklarınızın altına tıbbi malzeme satan yerlerde bulunan, köpükten yapılmış yükselticiler koyabilirsiniz. Rahatsızlık şiddetliyse, ameliyat bile gerekebilir.
- Tırnak batması söz konusuysa ayağınızı 2 çorba kaşığı tuz katılmış ılık suda 15 - 20 dakika kadar tutun. Tırnakla deri ayrıldıktan sonra tırnakla deri arasına tırnak büyüyünceye ve deri iyileşinceye kadar birkaç gün küçük bir pamuk ya da gazlı bez koyun. (Dikkat: Şeker hastasıysanız, dolaşım sistemi sorunlarınız varsa veya iltihaplanma oluşmuşsa, bu yöntemi uygulamayın.)

Önlem
-
Alçak topuklu, ön tarafı geniş rahat ayakkabılar giyin. Zaman zaman ayaklarınızı ölçtürün, ayak numaranız değişmiş olabilir.
- Ayak tırnaklarınızı keserken, düz kesmeye dikkat edin. Ayak tırnaklarını kesmek için yapılmış makaslar yuvarlak tırnak makaslarından daha iyidir. Ayak tırnakları kalın olduğundan, bu tırnakları kesmek için en uygun zaman, banyodan sonra yumuşadıkları zamandır.

Antrenmanlar
Antrenman hataları ayak yaralanmalarının başta gelen nedenlerindendir. Çok fazla antrenman yapmak, engebeli yerlerde koşmak veya koşu sırasında zemin değişmesi en çok rastlanan antrenman hatalarındandır.

Zemin
Spor sırasında ayak yerle temas ederken bir şok dalgası oluşur. Ayağın yerden destek aldığı bu süre sprinterlerde 0.11 saniye, orta mesafe koşucularında 0.14 saniye, yüksek atlayanlarda 0.21 saniye kadardır. Bu çok kısa zaman süresinde oluşan şok dalgasından sonar kompresyon dalgaları meydana gelir.

Bu dalgaların zemin, ayakkabı ve ayak dokuları arasında dağılması gerekir. Eğer zemin sertse ayağın korunabilmesi için ayakkabılara çok iş düşer. Ama çok yumuşak zeminde de şok dalgasının gücünü engelleyeceği için başka problemler ortaya çıkar. Mesela yumuşak kuma topuk batacağı için ayak yerden kalkarken kayma olur bu da Aşil tendonunda zorlanmaya neden olur. Islak, buzlu ve kaygan yüzeylerin herbiri ayak, ayak bileği, diz ve tüm bacak kas ve bağlarında hasara yol açabilir.

Yokuş yukarı koşmak baldır kasları ve Aşil tendonu kısa sporcular için zorlayıcıdır. Yokuş aşağı koşmalar ise diz eklemini zorlar ve aşırı yüklenmelere neden olur.


Ayaktan tedavi

Başağrınızı geçirmek için ayaklarınıza masaj yapmanızı söyleyenler olmuştur. Refleksoloji adı verilen bilim dalı, ayaklarla vücudun diğer kısımları arasındaki bağlantıyı esas alıyor. Haftada on beş dakika ayaklara masaj yapmanın stresi azaltabileceğini unutmayın.

1- Tiroid bezi Baş parmağın hemen altındaki şişkin kısma masaj yapmak, metabolizmayı hızlandırır, enerjinizi artırır ve sindirimi kolaylaştırır.

2- Belkemiği Baş parmaktan topuğa doğru ayağın iç kısımlarına yapılacak baskı, sırt ağrılarını azaltabilir, hatta geçirebilir.

3- Omuzlar Küçük parmağın altındaki bölgede yer alan refleks noktasına masaj yapmak, stresi azaltır.

Bütün bir kış kapalı kalan ayaklar, sandaletlerle yaz aylarında günlerinde rahatlıyorlar, ama bu kez de başka sorunlar çıkıyor. Örneğin parmaklar arasında kaşıntı yapan su dolu kabarcıklar, son derece rahatsız ediyor. Yalın ayak dolaşmak, ayakların mikrop kapmalarına neden oluyor. Bu durumda, mantarlara karşı kullanılan merhem, losyon ve tozlardan yararlanabilirsiniz. Ayakları yıkadıktan sonra iyice kurulamaya dikkat etmelisiniz


Ayrıca sıcak günlerde açık sandal ayakkabı giymek ayakları rahatlatır. Eğer kapalı ayakkabı giyecekseniz, mutlaka gerçek deri ayakkabı kullanmalısınız. Yürüyüş yapacaksanız, pamuklu soket çorap giyin.

Ayak baş parmağının öbür parmaklara doğru yönelmesi, parmak ile ayak arasındaki eklemi zedeler, o bölgede kızarma görülür. Bir süre sonra eklemin üzerinde şişlik meydana gelir ve acı çekmeye başlarsınız.

Uzun yıllar ayaklara tam uymayan ayakkabılar giymek problem yaratır. Özellikle de sivri burunlu ayakkabılar. Şişliklerin üzerini bantla kapatmak ya da ayak üzerine küçük sünger parçası koymak acıyı hafifletir. Buz torbası koyun.


Nasırlar için
Topuklarınızın altında biriken kitle sizi rahatsız eder. Parmaklar üzerinde beliren nasırlar ise daha çok canınızın acımasına neden olur. Nasırlı ayaklarla yürümeye çalışmak, başka ayak problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Nasırların nedeni, dar ve küçük ayakkabı giymektir. Ayaklarınızı sıcak suya sokup nasırların yumuşamasnı bekleyin ve sonra da topuklarınızdaki nasırı pomza taşıyla temizleyin. Topuklarınız yumuşatıcı krem sürün.


Ayak ağrıları
Çoğunlukla yorgunluk, eklem bağlarının zorlanması veya fazla kilo almak gibi sebeplerden kaynaklanan ayak ağrıları, bazen başka türlü rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Önemli bir hastalıktan kaynaklanmayan ağrılarda, masaj ve dinlenme çok faydalı olur. Ayrıca aşağıdaki reçeteleri uygulamak, şikayetlerin kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

- Bir kahve fincanı zeytinyağı, bir kahve fincanı amonyak, 2 kahve fincanı ispirto, 4 çorba kaşığı toz haline getirilmiş kâfur ve bir kahve fincanı gazyağı konur. İyice karıştırılır. Elde edilen karışımla ağrıyan yerler ovulur. Üşütmemek için yünlü bir bez parçası ile sarılır.

- Yarım kilo siyah turp, iyice yıkandıktan sonra kabuklarıyla birlikte rendelenir. Üzerine 3 fincan soğuk su ilave edilip hafif ateşte lapa haline gelinceye kadar pişirilir. Hazırlanan lapadan bir avuç alarak ağrıyan yere konur ve üzeri sarılır. Bir gece bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

- Bir litre suya 2 avuç söğüt yaprağı koyup kaynatılır. Sonra kaynamış yapraklar ağrıyan yere konup bağlanır.

Ayak ağrıları ve tedavisi Ayak ağrısı tedavileri hakkinda aciklamalar Ayak ağrıları ve tedavisi Ayak ağrısı tedavileri konusunda
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-11, 18:23 #4
Chicharit0 Chicharit0 çevrimdışı
Varsayılan C: Ayak baş parmak ağrısı!


Bilgiler için teşekkürler ama pek birşey anlamadım .

Benım normalde hiç bir problemim yok ne ağrı ne sızı ama normal koşudada yok fakat krampon giydim belki ondandır (umarım) eski ağrı nuksetti krampon için ne yapmam lazım ayak parmağımı aşağı bukunce acı yok fakat yukarı kaldırınca acı oluyor kramponda ne gibi önlemler alabilirim ?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-11, 00:40 #5
Chicharit0 Chicharit0 çevrimdışı
Varsayılan C: Ayak baş parmak ağrısı!


up .
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 07:31
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016