Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 21-04-06, 20:48 #1
el_presidente_tr el_presidente_tr çevrimdışı
Question Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir ?


arkadaşlar bu konuda beni biraz aydınlatırsanız çok memnun olurum. eğer varsa doktor yorumu daha makbule geçer.şimdi ben bu anksiyete bozukluğunun tanımını vereyim ( internetden buldum ) ;Alıntı:

Yaygın Anksiyete Bozukluğu:

Baslıca özelliği en az 6 ay sureyle hemen her gün ortaya çıkan, bir çok olay ya da etkinlik hakkında aşırı kaygı, endişe, evham ya da huzursuzca bir beklenti içinde olmaktır. Kişi gerilimini ve kaygısını kontrol etmekte zorlanır. Bu kaygı durumuna huzursuzluk, kolay yorulma, düşüncelerini yoğunlaştırmada güçlük çekme,kaslarda gerginlik hissi ve uyku bozukluğu belirtilerinden en az 3 u de eslik etmektedir


Yaygın anksiyete bozukluğu olan hastalar nasıl kişilerdir

Kişi halk arasında evhamlı olarak tarif edilen bir yapıya sahiptir. Huzursuz, genellikle sabırsız,çabuk heyecanlanan ve ürkek kişilerdir. Yüzünün ve vücudunun görünümü gergindir. Ciltleri soluk olup, el, ayak ve koltuk altları gibi ter bezlerinin olduğu bölgeler terlidir. Bas ağrıları olup,alin ve ense bölgelerinde ağrı bulunmaktadır. Bunlara boyun ve sırt ağrıları eslik etmektedir. Pek çok kişiye önemli gelmeyen konularda bile endişelendikleri ya da bu konuların olumsuz olabilecek sonuçları hakkında düşünmeden edemedikleri görülür. Korku duyulan olayın gerçek olabilme olasılığına ya da ortaya çıkabilecek etkilerine nazaran, kişinin bunlar olmadan hissetimi endişe ve üzüntüsünün yoğunluğu, suresi ve miktarı çok daha fazladır. Herhangi bir olayda, olası en kotu olayın basına gelebileceğini düşünüp, kendilerini devamlı olarak diken üzerinde ve ağlamaya hazır hissederler. Kabus benzeri korkulu rüyalar görülebilmektedir.

Bu kişilerde rastlanabilecek baslıca endişeler

Bu kişiler islerinde yeni ortaya çıkabilecek sorumluluklar, parasal sorunlar, aile bireylerinin sağlıkları, çocuklarının basına gelebilecek kazalar ya da diğer küçük konular (günlük ev isleri, arabanın onarımı ya da randevularına geç kalma gibi ) günlük, sıradan yasam olayları hakkında çoğu zaman üzüntü duyar ve endişelenirler. Endişelerinin konuları zaman içinde değişebilmekte, biri bitip,oburu başlayabilmektedir.

Endişeyle birlikte yaşanabilen diğer belirtiler

Kas gerginliğine bağlı olarak titreme, seğirme kendini sarsak hissetme, kaslarda ağrı olabilir. Çoğu kişinin çeşitli vücutsal şikayetleri vardır.

Bunlar arasında soğuk, nemli eller, terleme, mide-bağırsak yakınmaları (ağız kuruluğu, aşırı geğirme hissi, bulantı ya da ishal, ,yutma güçlüğü,),solunuma ait yakınmalar (nefes alma güçlüğü, hızlı nefes alma, boğazda bir yumru hissi ,nefesin yetmediği hissi gibi), idrar yolları ve cinsel sistem ile ilgili (idrara gitmede artış, kadınlarda adet bozuklukları ve cinsel isteksizlik, erkeklerde sertleşme ve boşalma sorunları gibi cinsel işlev bozuklukları), kalp-damar sistemine ait (göğüs üzerinde ağrı,kalp atışlarının hızlanması gibi) ve fazla bir şekilde, sese karsı irkilmeleri ,bulanık görme, el ve ayakta uyuşma ,kulak çınlamaları görülebilmektedir.

Hastalıkta saptanmış olan bulgular

Endişe ve gerilim eğer hafif düzeyde ise beyne giden kan miktarında artış olmakta, ancak gerilim arttıkça ,şiddetli kaygı anında beyne ulasan kan miktarında azalma olduğu gözlenmiştir. Yaygın anksiyete bozukluğunda beynin bazı bölgelerinde (oksipital, temporal ve frontal loblar) metabolizma dediğimiz oksijen ve kan ile gelen diğer besleyici maddelerin kullanımının arttığı, o bölgelerdeki çalışmanın arttığı gözlenmiştir. Beyinde noradrenerjik sinir hücreleri sisteminin aşırı çalıştığı , GABA sisteminde işlev azlığı, serotonin sisteminde ise reseptör düzeyinde değişmeler saptanmıştır.


Sebepleri
Beyindeki sinirler arasında iletiyi sağlayan maddelerden bimir olan Noradrenerjik sistemin aşırı etkinliğin kaygı ve korku oluşturduğu bilinmektedir. Yaygınlaşmış kaygı bozukluğunda (YKB) noradrenerjik sistemde artmış bir etkinlik ya da adrenoseptör duyarlılığında değişmeler olduğu; diğer bir madde olan ayrıca seronerjik etkinlikte artış, GABA etkinliğinde azalma olduğu gösterilmiştir.

Biyolojik araştırmalar beynin kaygı ile ilişkili bölgelerinde (kortikal yapılar, limbik sistem, bazal gangliyonlar ve serebellum) nöral iletinin bozulmuş olabileceğini düşündürmektedir.
Normalde stres yanıtlarında olması gereken otonomik esnekliğin azaldığı görülmektedir.
Hastaların 1.derece yakınlarında %20 gibi yüksek oranda YKB'ye rastlanması genetik etkenleri düşündürmekteyse de genel kabul çevresel etkenlerin daha önemli olduğu yönündedir.
Kaygı ile kişilik özelliklerini araştıran çalışmaların çoğunda "çekingen, bağımlı, kompülsif ve düşük benlik saygısı" özelliklerinin önemli yatkınlaştırıcı etkenler olduğu gösterilmiştir.
Stres verici yaşam olayları YKB'de en azından tetikleyici bir etkendir.

Sonuç olarak bu bozukluğun kalıtsal ve biyolojik bir temel üzerinde çevresel olumsuzluklarla ortaya çıktığı düşünülmelidir.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-06, 21:16 #2
bergran bergran çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir ?


anlamadıgım kardeş cok guzel bi acıklama bulmussun şimdi tam olarak ögrenmek istedikleri yazarsan eger yardımcı olmaya calısayım doktor degilim ama doktor adayıyım elimden geldigi kadar takıldıgın ve ogrenmek istedigin konularda yardımcı olayım
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-06, 08:44 #3
el_presidente_tr el_presidente_tr çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir ?


benim öğrenmek istediğim bu hastalığa yol açan sebeplerdir ( özellikle aile içindeki sebepler ).bu sebepleri kısa ve öz şekilde bilmek isterim.bir de aile içi şiddetli anlaşmazlık ile bu hastalık arasında bir ilişki varmı onu merak ediyorum. yukarıdaki açıklamada pek ayrıntıya yer verilmemiş ve daha çok tıp dilinde bir açıklama yapılmış.benim öğrenmek istediklerim;

aile içinde veli tarafından çocuğun üzerinde kurulan devamlı psikolojik baskı ( hakaret, aşağılama, doğrudan veya dolaylı tehdit...) bu hastalığa yol açarmı?

hastalık tedavi edilmezse sonuç ne olur?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-11, 23:55 #4
bombjak bombjak çevrimdışı
Varsayılan C: Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir ?


bir psikiyatri uzmanı sorumu yanıtlarsa sevinirim
sorunun şu ben askerim
bana adlandırılamayan anksiyete bozukluğu tanısı konup 21 gün hava değişimi verildi hava değişiminin bitmesine 8 gün var şimdi soruma gelirsek ben yine sivilde bi pskoloğa çıkıp uzatma imkanım olabilirmi hava değişimini şimdiden cevaplarınız için tşkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 19:03
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016