Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 19-08-09, 02:01 #11
ß u Я ک ą ک p o Я ß u Я ک ą ک p o Я çevrimdışı
Varsayılan C: Sigarayı Bırakınca Akciğer Biraz Olsun Düzelir mi ?en geç 6 ayda çok iyi ciğerlere sahip olursun.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-09, 02:45 #12
0sm4n1905 0sm4n1905 çevrimdışı
Varsayılan C: Sigarayı Bırakınca Akciğer Biraz Olsun Düzelir mi ?


Dayı sende bilirsin bıraktıktan 3-5 gün sonra düzelmicek ..
Ama hiç bi zaman düzelmicek değildir bu ..
Sana tavsiye yapabiliorsan temiz hawada bol ve temiz oksijenli bir yerde spor yapmaya basla kasma kendini hemen ama gerekirse ilk gün 5 dk koş ondan sonra 10 dk koş ..
Nefesin düzelicektir zamanlada akcigerin yenilenmeye baslicaktır .. kolay gele
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-09, 13:21 #13
asil899 asil899 çevrimdışı
Varsayılan C: Sigarayı Bırakınca Akciğer Biraz Olsun Düzelir mi ?BIRINCI DAKIKA

Sevgili günlük
Bu sabah Hürriyet'in Kelebek ekinde sigarayı bırakmanın vücuda yaptığı olumlu etkileri anlatan bir haber okudum. Bu tarz haberlerden oldum olası tiksinmeme rağmen nedense coşup sigarayı bırakmaya karar verdim. Kararım kesin sigarayı bırakıyorum. Bu kararımın vücuduma etkilerini gösteren tabloyu başucuma astım. İçimin zehirden temizlenmesini tabloya bakarak daha rahat hissedeceğim. Simdi masanın üzerindeki dolu sigara paketini buruşturup çöpe sallıyor ve sağlıklı gürbüz bir kişi olma yolundaki ilk adımımı atıyorum.


SEKIZINCI SAAT

Sevgili günlük
Tabloya göre sigarayı bıraktıktan sekiz saat sonra tansiyon ve nabız normale dönüyormuş. İnanır misin bunu hissediyorum sanırım. Tamam tansiyon ve nabzımın bundan sekiz saat önceki halinde de anormallik hissetmemiştim ama normale dönmesi iyi bir şey herhalde. Coşkumu paylaşmak için Teoman'ı aradım sigarayı bırakmama "geçici Ubeyd Korbey sendromu" adini takti. "Oğlum" dedim "bak tam sekiz saattir sigara içmiyorum tansiyonum ve nabzım cillop gibi oldu". Bunu söyleyince kendi nabzının ve tansiyonunun da harika olduğunu söyledi meğer sekiz saattir uyuyormuş. Y_a_v_s_a_k iste ben ne diyorum o ne diyor. Yalnız laf aramızda kafama takıldı gerçekten demek ki günde sekiz saat uyuyan bir sigara tiryakisinin tansiyonu ve nabzı da günde bir kere normalleşiyor. E peki tansiyon ve nabız günde üç kez normale dönemeyeceğine göre benim kazancım ne bu isten? Demek ki savaşı erken bırakmayacaksın. Yoksa Teoman i_t_i_n_d_e_n ne farkım kalır? Onun tansiyonu da normal benimki de.... Neyse bakıcaz....


ONUNCU SAAT

Sevgili günlük
Sigarayı bırakırken başlangıcın çok zor geçtiğini duymuştum. Hiç de değilmiş. Az önce yemek yedim iştahım açılmış yemeklerin tadını daha iyi aldım. Yıllardır ilk kez yemeğin üzerine sigara içmeyeceğim.


ON BIRINCI SAAT

Acaba azaltarak mi bıraksam? Sadece yemeklerden sonra içsem mesela? Yok yok dayanmam lazım. Kuruyemişçiye gidip kabak çekirdeği alayım oyalanırım.


ON ÜÇÜNCÜ SAAT

İki saattir aralıksız kabak çekirdeği yiyorum. Ve bir de yıldıran dejavu: "abi bu çekirdeğe elini sürünce bırakamıyorsun."


ON DÖRDÜNCÜ SAAT

Kabak çekirdeğini bırakınca yemekten sonrakine benzer bir sigara içme isteği uyandı. Çöpe attığım sigara paketini ararken telefon çaldı Teoman mis. "Sağlığında yeni düzelmeler var mi?" diye sorup kahkaha attı. Vay ayı vaaay sigarayla mücadelemde basarisiz olmamı bekliyor demek ki. Bu beni sinirlendirmekten çok kamçıladı. Ulan Teoman görüşürüz bakalım. İlk isim sigara paketinin olduğu çöp torbasını evden atmak.


ON YEDINCI SAAT

Sevgili günlük
Kendimden utanıyorum. Az önce kapıdaki çöp torbasını geri almaya karar verdim kapıcı g.türmüs. Kararsızım sigarayı bırakanların sinirli olmaya başladığı ve kilo aldığı söyleniyor. Şişman ve sinirli biri olup Hüseyin'e benzemeyeyim sakin?


YIRMI DÖRDÜNCÜ SAAT

Sevgili günlük
Biliyor musun sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra kalp krizi riski yüzde 25 azalıyormuş. Fena değil ha ne dersin? Teoman'ı aradım az önce sana en fazla 15 gün veriyorum dedi. Kalp krizi riskinin azalmasından söz ettim güldü. Gül bakalım Teoman efendi gül... Gidip kabak çekirdeği alayım.


IKINCI GÜN

Sevgili günlük
Dün çok kötü geçti. Kuruyemişçiye gidip bir kilo kabak çekirdeği aldım. Gazeteleri çıkmadan okusaydım keşke Hincal Uluç kösesinin yazısını "kabak çekirdeğinin cinsel güce katkılarına ayırmış. Allahım ya kuruyemişçi de okumuşsa yazıyı? Ulan yüz gram al çık bir kilo niye alıyorsun? Bundan sonra o dükkanın önünden geçemem.


ÜÇÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük
Çok güzel bir gündeyiz. Sigarayı bırakmamın üzerinden 72 saat geçti yani sinir uçlarım bugünden itibaren yenilenmeye başlıyor. Daha da güzeli sevgilim geliyor. Bugün biraz sinirli gibiyim kızın yanında arıza yapmasam bari...


DÖRDÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük
Dün ne güzel başlamıştı hatırlarsın ama korktuğum başıma geldi ve sevgilimle kavga ettim. Her şey iyi başlamıştı halbuki. Bir ara dışarı çıktık ben sosisli sandviç almak istedim hanımefendi karşı çıktı. Neymiş yürüyerek yemek yenilmezmiş. Durduk yerde kavga çıktı. Sonunda dayanamayıp karşıdaki lokantaya gittim ve patlıcan musakka söyledim. Garson tabağı getirir getirmez hatunun yanına koştum ve "yürüyerek yemek öyle yenmez böyle yenir" diyerek elimde tabak yürümeye başladım. Bir yandan da musakkayı yemeye çalışıyorum. kız kaçmaya başladı ben de pesinden koşuyorum. Bir ara ağzımdan köpükler çıktığını fark edince durakladım. Elimdeki tabağı çöpe atıp eve döndüm. Sevgilimin telesekreterine not bıraktım umarım arar.


BESINCI GÜN

Bu sabah İstikbal'den çek-yat gelecekti öğlene kadar bekledim ne gelen var ne giden. Birden sinirlerim tepeme çıktı elimde odunla beklemeye başladım. Hayır niye sözünde durmuyorsun kardeşim? Sabah dediysen sabah getir. Adamlar saat üçte geldiler ben odunla kapıya çıkınca tedirgin olup kaçtılar. İstikbal'i arayıp siparişi iptal ettim Yataş'ı var Mobella'si var canim banane yani...


ALTINCI GÜN

Sevgilim aradı bana çok kızgın olduğunu söyleyip bir çuval zır zır yaptı. Zaten ona moralim bozuk bir de Teoman gelip karşımda fosur fosur sigara içmesin mi? Dumanı suratıma üflediğinde çaktırmamaya çalışarak içime çekmeye çalıştım. Ulan özlemişim be...


YEDINCI GÜN

Kabul etmem gerekir ki bugün çok sinirliydim. Gevşemek için televizyonu açıp belgesel izlemeye başladım. Discovery Channel'da Timsah Avcısı diye bir lavuk var 10 dakika dayanamadım herife. Eline bir yılan almış yılan çıtır çıtır ısırıyor bu gevrek gevrek gülüyor. Neymiş yılan zehirsizmiş. Ya arkadaşım zehirsiz diye ne bu yani? National Geographic'i açıyorum zürafalar var daha iyi. Ama zürafalardan Mary ve ailesi diye söz ediliyor. Allah belanızı versin hepinizin. Süt içip uyumaya karar veriyorum süt şişesinin üzerine "lütfen çalkalayınız" yazmışlar. Çal-ka-la-mi-yo-rum. Mecbur muyum lan sizin şişenizi temizlemeye. Para almasını biliyorsunuz essogluessekler sizi be!


SEKIZINCI GÜN

Aksam arkadaşlarla bira içmeye gittik. Bu insanlar ne kadar anlayışsız var ya günlük aklin oynar. Ulan zaten sigarasız bira içiyorum beynim sulanmış hala üzerime geliyorlar. Masada ideolojik hadise çıktı dışarı kadar uzadı. Tartışma sorun değildi de "sigarayı bıraktığından beri kilo aldın lan koca g.t" deyince dayanamayıp kafa attım Teoman'a. Yapmasam iyiydi.


SEKIZINCI GÜN

Teoman arayıp bir daha benimle görüşmek istemediğini söyledi. Çok umurumdaydı lavuk. Gereken cevabi verdim zaten. Bu arada gazetede okudum yine. Sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemlerinden bahsediyordu. Azaltarak bırakma ve marka değiştirerek bırakma maddeleri ilgimi çekti. Acaba? Ama yok yok bu kadar dayandım gerisini getirmek lazım.


DOKUZUNCU GÜN

Sevgili günlük
Sana ne zamandır sevgili günlük diye seslenmediğimi fark ettim. Oysa sen bu dünyada beni anlayan tek varlıksın tek dostumsun. Bugün ne oldu biliyor musun sevgilim beni terk etti. Alçak kadın manyaklaştığımı söyleyip ayrıldı benden. Bu arada kabak çekirdeğinin b.kunu çıkardım her tarafımda sivilce çıktı.


ONUNCU GÜN

İki gün önce sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemlerinden söz etmiştim. Ben iki yöntemi
birleştirip hem marka değiştirdim hem de azalttım. Günde üç tane yemeklerden sonra Parliement içiyorum. O kadar zaman sonra ilk içilen sigaranın bir güzel kafası var şaşırırısın.


ON BIRINCI GÜN

Kendime bir iyilik yapıp sigarayı beşe çıkardım. Ha üç ha beş. Eskiden günde bir paket içiyordum simdi beş tane içiyorum. Yine kazançlıyım yani...


ON IKINCI GÜN

Bugün gazetede Amerika'da yapılan bir araştırmayla ilgili haber okudum. Habere göre günde 10 taneye kadar sigaranın çok fazla zararı yokmuş. Üstelik sigaranın markasını değiştirmekten falan bahsedilmiyordu. Madem öyle günde 10 tane Camel içebilirim.


ON ÜÇÜNCÜ GÜN

Sevgilimi ve Teoman'ı arayıp özür diledim. Sevgilim bir süre daha görüşmek istemediğini söyledi. Ağzımdan köpükler çıkarken koşturduğum sahneyi unutamıyormuş. Haklı kız bir şey söyleyemedim. Teoman aramızda geçen hadiseyi sigaraya yordu ona göre yavaş yavaş sigara içmeye başlayınca beynim tekrar faaliyete geçmiş. Neyse barıştık ve yarin aksam buluşmaya karar verdik.


ON DÖRDÜNCÜ GÜN

Teoman'la ocak başına gittik. İçtiğim sigaraları saymadım. Teoman'ın da dediği gibi sigaranın zararlarını bilerek içiyorum kime ne? Sana da soruyorum günlük sanane?


ON BESINCI GÜN

Püfür püfür içiyorum sigaraları. Bir de "sigaraya tekrar başlayınca ne olur" tablosu yapmaya başladım. Sevgilim de bir daha sigarayı bırakmayacağım sözünü verince geri döndü. Elveda günlük bir daha isim olmaz seninle.

[TABİ BU İŞİN ŞAKASI ]
Son sigarayı içtikten 20 dakika sonra:
•Kan basıncı normal sınırlara iner
•Kalp atım hızı yavaşlar
•El ve ayaklar ısınır
8 saat sonra:
•Kandaki karbon monoksit seviyesi normale döner
•Oksijen seviyesi yükselir
24 saat sonra:
•Kalp krizi riski azalmaya başlar
2 gün sonra:
•Koku alma ve ağzınız tadı yerine gelir,
•Sinir uçlarındaki hasar tamir olmaya başlar
1 hafta ila 3 ay içerisinde:
•Nikotin vücuttan tamamen temizlenir
•Kan dolaşımı düzelmeye başlar
•Vücudun enerji düzeyi yükselir
•Yürümek kolaylaşır
•Solunum kapasitesi %30 artar
•Öksürük, sinüslerde doluluk, nefes darlığı azalır
1 yıl sonra:
•Akciğerler kendini temizleme yeteneğini tekrar kazanır
•Sigara içen birisine göre sigaraya bağlı kalp krizi riski yarıya düşmüştür.
5 yıl sonra:
•5 ila 15 yıl içerisinde inme ve felç riski hiç sigara içmemişlerin seviyesine iner
10 yıl sonra:
•Akciğer kanseri riski sigara içenlerin yarısına düşer
•Ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, böbrek ve pankreas kanseri riski azalır
15 yıl sonra:
•Artık kalp damar hastalığı riski hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır
•Sigaraya bağlı ölüm tehdidi hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır
Görüldüğü gibi sigaranın kötülüklerinden kurtulmak bir süre alır ama her geçen sigarasız dakika vücut kendini tamir edip sağlığını kazanır.
Bir grup insan ise sigarayı bırakırsa kilo alacağından korkar. Sigarayı tamamen bırakanlar arasında ortalama kilo alımı sadece 2.5-4 kilodur Asıl gerçek ise, sigaranın yarattığı sağlık tehdidine eş bir tehdit ancak 40 kilo alımı ile mümkündür. Bu da sigaranın tek başına yarattığı riskin büyüklüğünü açıkça göstermektedir. Kilo alımından kaçınmak için şu ip uçları verilebilir;
•Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın en önemli sebeplerinden biri ağza bir şey koyma alışkanlığıdır. Bu istek duyulduğunda yiyecek yerine kürdan, Red Kit’in yaptığı gibi saman yada şekersiz çiklet tercih edilebilir. Yani ağzınızı kandırın!
•Lifi bol, kalorisi düşük yiyecekler seçin.. Çiğ sebzeler yada meyveler yeyin, bunlar sigaranın pasından kurtulan dil için güzel tatlardır
•Abur cuburu boş verin, bol su için.
Yıllarca sigara içen çoğu insan sigarayı bırakınca bir anda tertemiz olmak ister. Fakat 40 yıl sigara içip sonra bir haftada her şeyi toparlamak mümkün değildir. Sigara dumanının ve nikotinin yarattığı hücre harabiyetini düzeltmek için C vitamini, E vitamini, selenyum gibi antioksidanların faydası vardır. Fazlalığı damarlara zararlı bir madde olan homosisteini düşürmek için folik asit ile B12 ve B6 vitaminleri kullanılabilir. Balgam söktürücü şuruplara, akciğer kendini temizleyeceği için gerek yoktur.
Haftada en az üç, günde de 30 dakika tempolu yürümek yada spor yapmak, taze sebze meyve ile beslenmek, hayvansal yağlardan ve fazla kaloriden uzak durmak, lifli gıdaları ihmal etmemek sigarayı bırakanların yaşam sloganı olmalıdır.

Sigaranın vücudunuzda meydana getirdiği hasarın belki zaten farkındasınız - nefes darlığı, uzun süreli faranjit ve sabah öksürükleri...
Sigara astım hastalığını artırır ve kronik obstrüktif akciğer hastalığın en etkili sebebidir.
Neyse ki, vücudunuz son sigaranızı söndürmenizi takip eden birkaç dakika içinde kendi kendini onarmaya başlar. Sigarayı bırakmanın sağlığınıza büyük yararı olacaktır - çok uzun yıllardır içiyor olsanız bile.
Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adımdır. Unutmayın, değişim için hiçbir zaman geç değildir.

Son Sigaranızdan...
20 Dakika Sonra
Kan basıncınız düzelir
Kalp atışlarınız normale döner
El ve ayak ısınız normale döner

8 Saat Sonra
Kanınızdaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer
Kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner 24 Saat
SonraKarbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır
Akciğerleriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar
Kalp krizi riskiniz azalmaya başlar 48 Saat
SonraVücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir
Koku ve tat duyularınızda artış kaydedilir

72 Saat Sonra
Nefes almanız kolaylaşır
Enerji seviyeniz yükselir 2-12 Hafta
SonraKan dolaşımınız daha sağlıklı gerçekleşmeye başlar
Akciğer fonksiyonunuz %30 oranında artar
Yürüme ve koşmanız kolaylaşır 3-9 Ay
SonraÖksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır.
Nefes alma sorunlarınız iyileşir
Akciğerlerinizin enfeksiyona karşı direnci artar

1 Yıl Sonra
Kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner

5 Yıl Sonra
Ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalır

10 Yıl Sonra
Akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yarısına iner
Kalp hastalığı riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

15 Yıl Sonra
Felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner
Buda işin ciddi kısmı..
biran önce bırak şu meleti...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-08-09, 15:16 #14
ŔΣĐ ßℓΛСК ŔΣĐ ßℓΛСК çevrimdışı
Varsayılan C: Sigarayı Bırakınca Akciğer Biraz Olsun Düzelir mi ?


pazarlık mı yapıyorsun arkadaş yahu bırak kurtul tüm vucüdun %50 yeniler ve düzene girer.bi de yediklerine dikkat eder spor da yaparsan offf diyorum.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-06-10, 06:19 #15
cafx1 cafx1 çevrimdışı
Varsayılan C: Sigarayı Bırakınca Akciğer Biraz Olsun Düzelir mi ?


valla ne yalan diyim saka mahiyetinde anlattıgın günlük konusu bana sonunda baya dokundu LANET OLSUN BU SİGARAYA.. sigarayı bırakırken önündeki 5-10 günde bu tip agresif hareketlerde bulunabiliyor insan cok kere denedim bugunde sabahın 5,07 sinde sigarayı bırakmak için akcigerlerle ilgili konu arıyordum bu sayfaya denk geldim ..vayy be ne sigaraymıs ki bırakılınca bizi ne hallere düsürüyor sanki anamızdan sigara ile dogdukta bırakınca ölücez hem ne ölmesi bırakınca yasıcam yahu SAGLIKLI YASICAM daha ne olsun ben kesin karar verdim anamdan sigara ile dogmadım arkadas ben yokum artık sigaralı ortamlarda muhabbetlerde içenlerede bu konudan sonra bırakmalarını tavsiye ederim..SAGLIKLI MUTLU NESELİ GÜNLER DİLERİM elveda zavallı aciz sigara
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 02:05
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016