Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 02-05-09, 12:06 #1
nefret4444 nefret4444 çevrimdışı
Varsayılan Ağızda Çıkan yaralarağzımda genelde damaklarda beyaz beyaz yaralar çıkıyıor ve çok küçük olmaasına karşı cehennemi tattırıyor bu yaralar için ne yapmak gerekir çeşiteli ilaçlar var ama pek fayda sağlamıyor
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-09, 00:02 #2
ReGoLa5 ReGoLa5 çevrimdışı
Varsayılan C: Ağızda Çıkan yaralarAğız mukozasının iltihaplanmasına genel olarak stomatit, dilin iltihaplanmasına ise glossit adı verilir. Ağız içinde bulunan mikroplar ve mantarlar bir denge halindedirler. Bu dengeyi bozan ve enfeksiyon etkeni olan bakteriler, virüsler ve mantarlar ağızda ülser meydana getirebilirler. Ayrıca bazı kan hastalıklarında ve tedavi için kullanılan ilaçlara bağlı olarak da ağızda yaralar görülür. Ağızdaki dişler ve takma dişler de mukozayı tahriş edebilir Ağız içinde en çok görülen yaraların bir çeşidi, ağrılı olduğu için konuşmayı güçleştiren aftöz stomatit ve herpes (uçuk) denilen, bazen tek veya 2-3 tane bulunabilen 3-5 mm. çapında oval veya yuvarlak, kenarları belirgin kabarcıklardır. Bunların etkeni virüs olduğu için tam bir tedavisi yoktur. Antibiotik ve antimikotik (Tetrasik-lin, Misteklin), ayrıca kortizon, B vitamini kompleksi ve C vitamini verilebilir.
Mantarların neden olduğu ağız yaralarına halk dilinde pamukçuk, tıp dilinde moni-liasis veya müge denir. Bu durum, çocuklarda daha çok görülür. Tedavisinde, antimikotik denilen ilaçlar (Nystatin) veya jansiyan moru (violet de gentiane), metilen mavisi (blue de methylen) gibi eriyikler uygulanabilir.Dilde yaralara frengide, tüberkülozda, difteri ve lösemide rastlanır. Ağız yaraları yanı sıra dilin iltihaplanması ve ağrıması demir eksikliğinden ileri gelen kansızlıklarda, şeker hastalığında görülür. Dilde beyaz ve çatlaklı bir kalınlaşma kanser öncesi bir hastalık sayılan lökoplaziyi akla getirebilir. Ayrıca diltn ön kenarlarında sert bir yüzey üzerinde acılan yaralar dil kanserinin başlangıcı olabileceğinden vakit geçirmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Ağzınızda çıkan, çoğunlukla dudak içleri ve yanak muko*zasında olmasına rağmen dil, dil altı ve damakta da görü*len ortası beyaz etrafı kırmızı yaralara aft diyoruz. Uçuk ise herkes tarafından bilinen dudak kenarı, burun altı gibi ağzın dışında oluşan tanıdık bir hastalıktır.
Stres, asitli tahriş edici gıdalar, vitamin eksikliği, trav*ma (yani yanak, dil, dudak ısırılması), kötü yapılmış pro*tezlerin yaptığı yaralar ve bazı sistemik hastalıklar (örne*ğin Behçet hastalığı) aftın oluşmasında büyük rol oynarlar. Yine de tam olarak nedeni belirlenememiştir. Hastalar fazla telaşlanırlar ama buna gerek yoktur. Aftı nezle ya da gribe benzetebiliriz, sebebi çoğu zaman tam olarak biline*mediği için sebebe yönelik bir tedavi de yapılamaz. Ge*nellikle de bir hafta, 10 gün içinde geçer. Yapacağınız, ba*zı ilaçlarla bu süreci daha az acılı geçirmeye çalışmak ve belki biraz da kısaltabilmektir.
Özellikle başlangıcında ilaç kullanılırsa lezyonlar, ya*ralar büyümeden ve çoğalmadan daha rahat bir dönem geçirebilirsiniz. Sık aft çıkarıyorsanız dolabınızda açılmamış klor heksidin içeren bir ağız gargarası (klorhex, kloro-ben, superheks vs. olabilir) ve anestol pomad bulundurun. Aft çıktığını farkettiğiniz an hemen gargaraya başlayın. Günde 3 defa gargara yapın bir taraftan da ağız temizliği*nize özen gösterin. Dişleri düzenli fırçalayın ama macunu birkaç gün kullanmayın. Çünkü macunun içindeki bazı maddelerin de afta neden olduğu belirlenmiştir. Çok acı çekiyorsanız anestol gibi ağız içini uyuşturan merhemler*den faydalanabilirsiniz. Bu kremlerin uyuşukluk süresi 10 dakika gibi kısa bir süredir. Bu nedenle yemek öncesi bir pamuk, kulak çubuğu (henüz kulağınızı temizlemediğiniz bir tane) ya da parmakla aftlı bölgeye az bir parça sürün. Bir dakika sonra da yemeğinizi yerseniz acı çekmezsiniz. Hiçbirine ulaşamıyorsanız karbonatlı su ile gargara yapın. Yemeklerinizin de sıcak, baharatlı, acı, ekşi, asitli olma*masına dikkat edin.
Ama çok sayıda ve çok sık aft çıkıyorsa sistemik bir hastalık nedeniyle olup olmadığını mutlaka araştırın. Beh*çet gibi bazı hastalıkların belirtilerinden biri de aftlardır. Aft, hastalık nedeniyle ise ve önemsemez sadece geçmesi*ni beklerseniz hastalığınızın ilerlemesi için zemin hazırla*mış olursunuz.
Uçuk içinse önerim Zoviraks gibi asiklovir içeren uçuk kremini yanınızdan ayırmamanızdır. Uçuk çıkaranlar uçuk çıkmadan önceki hafif kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler*den uçuk çıkacağını anlayacak tecrübeye sahiptirler. İşte bu dönemde daha çıkmadan ya da çıkar çıkmaz krem kul*lanmaya başlar, dört saat arayla ince bir tabaka sürer, gü*neşten de uzak durursanız çok daha hafif ve kısa sürede uçuktan kurtulabilirsiniz. Çok sık ve çok ağır uçuk geçiri*yorsanız mutlaka uzman bir doktora danışın ve onun öne*rileri doğrultusunda hareket edin. Ağır geçirilen durumlar da uçuk virüsü beyninizi bile etkileyecek tehlikeli rahatsız*lıklara neden olabilir. Ayrıca uçuk bulaşıcı bir rahatsızlık*tır, bebeklerde de çok tehlikeli olabilir. Böyle zamanlarda öpüşmeye, temasa, başkalarının havlusunu, rujunu kullan*mamaya dikkat edin.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-09, 10:55 #3
webhancher webhancher çevrimdışı
Varsayılan C: Ağızda Çıkan yaralar


bol bol c vitamini alın,c vitamini eksiksizliğinden oluyor.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-09, 13:48 #4
nefret4444 nefret4444 çevrimdışı
Varsayılan C: Ağızda Çıkan yaralar


teşekkür ederim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-05-09, 15:11 #5
ty_phoon ty_phoon çevrimdışı
Varsayılan C: Ağızda Çıkan yaralar


Yanlışlıkla ısırma sonucuda oluyor,deri biraz yırtılıyor beyaz gözüküyor ısırılan yer
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:36
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016