Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 19-09-08, 14:10 #1
blackzulo blackzulo çevrimdışı
Alarm ||mantar hastaliĞi nedİr bİlgİ İsteyenler buraya


Mantar hastalığı nedir
Mantarlar, bir tür yaşayan canlılardır. Bulunduğumuz mekanlarda ve vücudumuzda bakteriler gibi pek çok mantar organizması bulunur. Bu mantarlar, uygun ve elverişli ortamı buldukları zaman vücutta faaliyete geçerler ve hastalığa sebep olurlar
Mantarlar için en elverişli ortamlar nelerdir
Mantarlar en çok nemi severler. Nemli, hava almayan ve en önemlisi temiz olmayan vücut bölgelerinde hemen yerleşirler. Üstelik sadece yerleşmekle kalmayıp, vücuda yayılırlar. Çok çabuk ürerler, kendilerine vücudumuzda geniş bir yer edinmek için uğraşırlar. Nemin yanı sıra mantarların çok sevdiği diğer ortamlar da, pişik olan ve tahriş olmuş bölgelerdir.

Mantar hastalığı bulaşıcı mıdır
Mantar hastalığının bulaşması son derece kolaydır. Özellikle toplu kullanımlara açık mekanlarda kendilerine çok rahat yeni vücutlar bulurlar. Spor tesisleri, havuzlar, hamamlar, abdest alınan yerler, okullar, güzellik-jimnastik salonları, plajlar vs. yani mantar hastalığına yakalanmamız son derece kolaydır. Ancak unutmamalıyız ki bu hastalıktan kurtulmak da önemsediğimiz takdirde yine basit olacaktır.


Kaç çeşit yüzeysel mantar hastalığı vardır
Mantar hastalıkları çok çeşitli olmakla birlikte, biz size burada ülkemizde en sık rastlanan türlerinden söz edeceğiz.
Ayak mantarı, el mantarı, kasık mantarı, vücut mantarı, saçın ve kıllı derinin mantar hastalığı ,tırnak mantarı

Ayak mantarı nedir
En sık rastlanan mantar hastalığı türü ayak mantarıdır. Nemli ve hava almayan ayakkabılar, değiştirilmeyen çoraplar ya da havuzlardan, spor salonlarından kapılan mantarlarla ayaklar çok kolay enfekte olurlar. Hastalık, genellikle ayak parmaklarının arasında pişik benzeri bir görüntü ve sulanma, kaşıntı, kızarıklık ve kötü koku ile başlar ve hızla ayağın üst yüzeyine doğru ilerler. Hastalıklı parmakların tırnakları kalınlaşır ve şekilleri bozulur. Bazı durumlarda ayak tabanının derisi kalınlaşır ve pul pul olur.

El mantarı nedir
Tıpkı ayak mantarları gibi el mantarı da nemli ve ıslak ortamı sever. Özellikle eli çamaşırdan ve bulaşıktan çıkmayanlar el mantarına daha kolay yakalanabilirler. El mantarının ilk belirtileri özellikle elin ikinci ve üçüncü parmakları arasında oluşan ve avuç içine doğru yayılan kaşıntı ve kızarıklardır. Daha sonra bu bölgelerde beyaz lekeler görülür.

Kasık mantarı nedir
Daha çok erkeklerde görülür. Her iki kasıkta da olabilir. Hastalığın tekrarlama olasılığı yüksektir. En önemli belirtisi ciddi bir kaşıntı hissi, kızarıklıktır. Dar giysiler ve şişmanlık, mantarın gelişmesini körükler.


Vücut mantarı nedir
Vücut mantarı, kollarda, bacaklarda, özellikle sık terleyen ve nemli kalan göğüs aralarında, koltuk altlarında ve vücudun büklüm yerlerinde görülür. Hastalığın ilk belirtisi diğer mantar türlerinde olduğu gibi kaşıntı ve kızarıklıktır. Hastalıklı bölge önce kızarır, kabarır, ardından halka halka yayılır.
Saçın ve kıllı derinin mantar hastalığı nedir
Saçın ve saç derisinin mantar hastalığı genellikle çocuklarda görülür. Halk arasında bu hastalığa yaygın olarak saçkıran da denir. Saç derisinde tek ya da çok sayıda halka şeklinde gri kabuklu belirgin saçsız bölümler oluşur. Hafif kaşıntı ve kabarıklık göze çarpar. Kıllı deri mantarı ise özellikle erkeklerin sakallı bölgelerinde görülür. Belirtileri ve görünümleri tıpkı saç derisi mantarında olduğu gibidir.

Tırnak mantarı nedir
Tırnak mantarı halk arasında çok yaygın olan bir mantar türü olmakla birlikte pek fazla önemsenmez. Oysa tırnak mantarı hem estetik olarak oldukça çirkin bir görünüm sergiler, hem de diğer sağlam tırnakları da kolayca enfekte ederek, hastalığın ilerleyen safhalarında tırnağın ciddi olarak iltihaplanmasına hatta yok olmasına bile neden olabildiği gibi, bazı alerjik durumlara da zemin hazırlayabilir. Tırnak mantarı en çok ayak tırnaklarını tutar. Bunun en önemli nedeni ise yaygın olarak görülen ayak mantarıdır. Çünkü ayakta yerleşen mantar kısa sürede tırnaklara da geçebilir. Tırnak mantarının ilk belirtileri genelde kalınlaşan ve doğal parlaklığını kaybeden tırnaklardır. Genellikle törpü veya tırnak makası ile tırnağın kalınlaşan kısımları yok edilmeye çalışılır. Bu davranış tırnak mantarının daha da ilerlemesine ve yayılmasına neden olur. Öyle ki önceleri mantarın etkisiyle beyazdan sarımtırak bir renge dönüşen tırnak, daha sonraları sarı, mat, üzeri çizgili kalın bir yapı kazanır.

tırnak mantar tedavi edilmezse ne olur
Tedavi edilmeyen ayak ve tırnak mantar hastalıkları kötü görünümünün yanı sıra, vücudunuzun diğer bölgelerinde mantar hastalıklarına yol açabilir daha da önemlisi, tırnak mantarı ciddi ve hastanede tedavi gerektiren bakteriyel infeksiyonlara da neden olabilir ayak ve tırnak mantarı bulaşıcıdır ve mantar tedavi edilmediğinde, ailenize ve diğer yakınlarınıza bulaşabilir.

tırnakta mantar tedavisi nedir
Ayak ve tırnak mantarlarına sıklıkla aynı mikroorganizmalar neden olur tırnak mantarı tırnağın altında gelişen bir hastalık olduğundan, tırnak üzerine sürülen kremler, losyonlar, jeller veya merhemler her zaman etkili olmayabilirler tırnak mantarının çoğunlukla ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir.
kasık mantarı tedavisi ve tanısı
Tanı esas olarak cildin görüntüsüne göre konur. Biyopsinin mikroskopik incelemesi veya kültür yapılabilir. Tedavide kişisel hijyen ve bakım önemlidir. Hekim sizin için uygun ağızdan veya cilde sürülen ilaçları verecektir. Tedaviye cevap verir, ancak bazı durumlarda dirençli olabilir. Lezyon bölgesinde kalıcı renk değişikliği yapabilir.

vajinal mantar belirtileri nedir
Kadınlarda genellikle organda tahriş ve akıntı vardır. Kaşıntı ve yanma da önemli şikayetlerdir. Kaşımak nedeniyle vulva şişebilir ve çatlaklar oluşabilir. ilişki sırasında ağrı hissedilebilir akıntı beyaz, peynirimsidir erkekler genellikle şikayetsiz taşıyıcılar şeklindedirler nadiren idrar yapılan yerden hafif bir kaşıntı olabilir özellikle ilişkiden sonra erkekler yanma ve tahriş hissedebilirler ciddi olgularda organ başında aşınmalar, çatlaklar olabilir.

vajinal mantar tedavisi nedir
Akıntıdan örnek alıp, boyayarak mikroskopta incelenerek konabilir kültürde de üreyebilir bu mantarlara özel hekimin vereceği ilaçlarla mantar tedavisi mümkündür sıklıkla tekrarlayabilir kandidiyazise neden olan etkeni kontrol altına almaya çalışmak gerekir etken uzun süre antibiyotik kullanımı gibi bir nedense ve hasta bir sebepten dolayı buna mecbursa, kandidiyazis için koruyucu ilaç kullanılabilir her tekrar ettiğinde hekime gitmek gereklidir çünkü belirtiler başka bir infeksiyonla karışıp sizi yanıltabilir böylece diğer infeksiyonun tedavisi geciktirilmiş olur.

mantar hastalığı önlemleri nedir
-Ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır ,
-pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir
-ayakkabılar ayağa tam olmalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara travma azaltılmalıdır,dar burunlu, yüksek topuklu,
-eski, yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı giyilmemelidir
-Yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümektenkaçının halı döşeli zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları,soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi.
-Tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. Kenarlarını yuvarlak kesmeyin.
-Vücudun diğer kısımlarında olan tinea pedis ve yüzeysel mantar infeksiyonlarına bakın ve tedavi ettirin.
- Normal ve anormal tırnakları kesmek için farklı tırnak makasları kullanın.
-Aile üyeleri veya yakın arkadaşlar, temas eden kişiler tinea pedis tırnak mantarı için tedavi edilmelidir.
-Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnağın renginde değişme gibi durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphelenin.

__________________

Mesajı son düzenleyen blackzulo ( 19-09-08 - 14:14 ) Neden: RESİM EKLENDİ
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-08, 14:14 #2
blackzulo blackzulo çevrimdışı
Varsayılan C: ||MANTAR HASTALIĞI NEDİR BİLGİ İSTEYENLER BURAYA|| BlAcKzUlO SİZLERLE


yorumlarinizi beklİylorm
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-08, 14:16 #3
blackzulo blackzulo çevrimdışı
Varsayılan C: ||MANTAR HASTALIĞI NEDİR BİLGİ İSTEYENLER BURAYA|| BlAcKzUlO SİZLERLE


yorumlarinizi beklİyorm
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-08, 14:26 #4
webhancher webhancher çevrimdışı
Varsayılan C: ||MANTAR HASTALIĞI NEDİR BİLGİ İSTEYENLER BURAYA|| BlAcKzUlO SİZLERLE

Allah kmsenin Başına vermesin , Teşekkürler bilgiler için .
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-08, 17:11 #5
ρℓєαѕє ωαιт... ρℓєαѕє ωαιт... çevrimdışı
Varsayılan C: ||mantar hastaliĞi nedİr bİlgİ İsteyenler buraya

amin kardeşim ; sağol paylşaım için
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:02
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018