Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 29-08-05, 10:43 #1
makineci makineci çevrimdışı
3 FORUMDAKİ TROİD HASTALARI TSH dusuk cıktı bu nedemek oluyor..??


arkadaşlar ben 4 yıl önce amleliyat oldum hipertiroid vardı yani tiroid bezim aşırı çalışıyomuş değerler çok yuksek çıktı gözlerim ileri doğru fışkırdı... boyle oldu
şimdiki
tahlillerimde t3 ve t4 normal değerler arasında ama TSH=0.01 cok düşük sınırın cok altında bu nedemek oluyor hergün 1 tane tefor alıyorum...

tsh düşük olması kilo almamı etkilermi... zayıfım bu tsh ne işe yarar...
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-05, 18:40 #2
tocc tocc çevrimdışı
Varsayılan Cvp: FORUMDAKİ TROİD HASTALARI TSH dusuk cıktı bu nedemek oluyor..??


Dr. Tuncay Filiz
Dahiliye Uzmanı
[email protected]
Tel: 4630032

(ALINTIDIR)


Parça, bütüne bağlı; bütün, parçadan ivme alıyor. Hiçbir şey boş ya da boşlukta değil. Zaten boş olan yok ki... En küçük boşluk diye bilinen atom içi alan dahi, atom altı parçacıklar tarafından sıkı sıkıya işgal edilmiş. Hele bir ayrışsınlar da, kuvvet nedir görelim diye.
Kuvvetler dengesi değil mi ki, akla güzellik ve zekışık katan. Topu topuna 4 kuvvet hepsi yaşamı anlamlı kılan. Yer çekimi, elektromanyetik, radyoaktif ve atom çekirdeğinde güçlü kuvvet... Saniyenin milyarda biri gibi, kısa zaman dilimi içinde birbirlerinden ayrılıp da evrenin varoluşuna anlam olan "dördü bir yerdeler".
İçinde yokluk manasında, boş alan barındırmayan bir evren... Ve cansız zannettiğimiz her şeyin canlılığını kanıtlayan kuantum. Düşüncelerimizi, duygularımızı, davranışlarımızı olduğu kadar beden sağlımıza da zinde tutmak adına kusursuz etkiler ve katkılar uğruna durmadan devinen kan biyokimyamız.

TRAJİK ETKİLER
Bu kimyanın dengeleri korunsun da kuvvet "yetkin" kalsın diye, görev taksimi yapmış "özverili" hormonlarımız. Kerameti kendinden menkullere inat edercesine; herkes ayakları üzerinde dursun diye, işine bakan tiroid hormonlarımız misali... Eksikliğini hipotiroidi olarak tanımladığımız, mikro dünyamıza ait bu hormonların, makro yaşama olan trajik etkilerini paylaşalım; paylaşacaklarımızın devamı adına.
Hipotirioidi, tiroid bezi tarafından tiroid hormonunun eksik yapılması durumudur.
Başlıca üç nedenle oluşur:
1) Troid bezinin işlevsiz kalması.
2) Tiroid bezinin hormonlarında azalma.
3) Tiroid bezinin yetersiz uyarılması.
Birinci ve ikinci durumlarda, kanda T3 ve T4 adı verilen tiroid hormonları düşerken, hipofizden salgılanan TSH hormonu yükselir.
Üçüncü durumda ise beyinden salgılanan TSH düşüklüğüne bağlı olarak tiroid hormonları azalır. Yani hem TSH, hem de tiroid hormonları düşüktür. Çok nadir olup ameliyat edilmiş ya da ilaç ile tedavi edilmiş hipertiroidili hastalarda da görülebilir.
Hipotiroidinin en sık görülen şekli, bezin işlevsizliğinden kaynaklanan hipotiroidi olup burada tiroid bezi harap olduğu için çalışmaz durumdadır ya da hipertiroidi tedavisi için verilen ilaçlar, tiroid bezinin çalışmasını bloke etmiştir. Bu durum bütün hipotiroidi olgularının yüzde 95'ini oluşturmaktadır ve tıp edebiyatında primer hipotiroidi olarak tanımlanır. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülmektedir.
180 derecelik bir açı düşününüz, işte bunun 1 derecesinden 179 derecesine kadar değişen açısal boyutlarda olabilir. Yani çok hafif ve hiçbir belirti vermeyeninden komaya götürecek derecede ağır olanına kadar... Bu gelişim süreci içinde T3, T4 ve TSH adı verilen hormonların dansı başlar. Hastalık ileri noktaya varıncaya kadar T3 hep omuzlarda taşınır, yani normal düzeyini muhafaza eder, hatta başlangıçta yüksek bile kalır. Dengelerin korunması adına, yükselen TSH'ın sanki himayesi altındadır. Bu demektir ki, T3 seviyesi de düşmüş ise hastalık, ileri evrelerde kulaç atmaya başlamıştır.

RUHSAL TAVIR
Tiroid hormon eksikliği tüm organ ve dokularda, elbette ruhsal davranışlarda da olumsuz sonuçlarını yansıtır. Bu dokularımız adına ilerleme ve yenilenme değil, durgunlaşma ve duraklamaya tekabül eder. Hormon eksikliği ne kadar fazla ise, durgunluk ta o kadar fazladır.
Gözler, el ve ayak sırtları ve omuz çukurları şişer. Bunlar basmakla iz bırakmayan sert şişkinliklerdir. Göz kapakları ve yüzün şişkinliği, mimikleri engeller ve donuk bir ifadeye neden olur. Solgun ve sarımtırak bir görünüm vardır. Ses kalınlaşır, konuşmada zorluk çekilir. Kaba ve monoton bir konuşma tarzı gelişir. Tüyler ve kaşlar dökülebilir, erkeklerde sakallar seyrekleşebilir.
Saçlar kuru ve kepeklidir. Saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma ve cilt kuruluğu, sıklıkla kadınlarda dile getirilen yakınmalardır. Eller ve ayaklar kuru ve soğuktur. Çabuk üşür, kansızlık ile birlikte bu daha belirgin hale gelir.
Nabız hızı azalır, dakikada 50'nin altına kadar inebilir. Göğüs ağrısı var ise son derece dikkatli davranmak gerekir; koroner anjiografiyi, bu durumlarda mutlaka önermekteyiz.
Nefes darlığı ve çabuk yorulma sık gözlenen durumlardır. Kalp yetmezliği, kalp veya akciğerde su toplanması, bu sıkıntıların kaynaklarıdır.
İştahsızlık ve kabızlık pek çok hastada görülür. Büyük bir kısmında mide asidi tamamen yok olmuş gibidir. Bu nedenle B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık ortaya çıkar.
Entelektüel performans düşer. İsteksizlik ve uykuya eğilim görülür. Uykuya eğilim, depresyon zannıyla tedavi edildiğinde daha olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.
Sağırlık! Hipotiroidi seyrinde sık görülen bir durumdur. Sağırlığı, emarlar bile çektirip hiçbir şeye bağlanamayan "makbir kader" olarak görmeden önce mutlaka hipotiroidi yönünden de araştırmak gerekir.
Ayrıca hastaların büyük bir kısmı sersemlik, baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi yakınmaları da dile getirirler.
Kaslarda güçsüzlük ve buna bağlı aşırı yorgunluk, kas ağrıları, kramplar, sık görülen yakınmalardır.

CİNSEL İSTEKSİZLİK
Kadın ve erkeklerde cinsiyet hormonlarının azalmasına ya da dengesiz salgılanmalarına neden olarak, bunlarla ilgili bir dizi hormonal rahatsızlıkları ortaya çıkartır. Her iki cinste yumurtalık işlevlerinin azalarak, cinsel isteksizlik ve yetersizliğe neden olması gibi...
Şişmanlık ve kilo verememe durumu, hemen tüm hipotiroidilerin ortak sorunudur. Bir yandan vücudun su toplaması yani ödem, diğer yandan yağları yakmak için gerekli enerji eksikliği, şişmanlığın asıl nedenleridir.
Kansızlık; hem demir eksikliği, hem de B12 eksikliğine bağlı olarak, karışık nedenli tablolar izletebilir.
En önemi tanı yöntemi serum TSH düzeyinin tayinidir. T4 ve T3 düzeyleri ise daha ileri evrelerde düşmeye başlar.

Hipotiroidi bulguları
*Güçsüzlük
*Kuru cilt
*Kaba cilt
*Uyuşukluk
*Yavaş konuşma
*Göz kapağında şişme
*Üşüme
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-05, 18:43 #3
tocc tocc çevrimdışı
Varsayılan Cvp: FORUMDAKİ TROİD HASTALARI TSH dusuk cıktı bu nedemek oluyor..??


Birde http://www.hormonlar.com/tiroid.html deki yazıyı okumanızı öneririm.

İnşallah işinize yarar geçmiş olsun.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-09, 17:52 #4
may28 may28 çevrimdışı
Varsayılan C: FORUMDAKİ TROİD HASTALARI TSH dusuk cıktı bu nedemek oluyor..??

merhaba eşik 4 aylık hamile ve kan testinde tsh:0,68 ft3:1,8 ft4 0,67 çıktı levonitron diye bir ilaçta kullnıyor çoçuğa bir etkisi olurmu bu değerleri nasıl normal seviyelere çekeriz
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-15, 20:21 #5
magifm magifm çevrimdışı
Varsayılan C: FORUMDAKİ TROİD HASTALARI TSH dusuk cıktı bu nedemek oluyor..??

Tiroid bezi değerleri düşük 0.08 nedemek
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-15, 09:26 #6
miyauv miyauv çevrimdışı
Varsayılan C: FORUMDAKİ TROİD HASTALARI TSH dusuk cıktı bu nedemek oluyor..??

Önemli olan T3 ve T4 dür.
TSH onları artırmak için salgılanır.
TSH nın yüksek olması önemli, bu T3 ve T4 yeterli salgılanmıyor demektir.
T3 T4 normal üstü ise TSH özellikle düşmüştür ki T3 T4 salgılanmasın daha fazla.
T3 T4 normal ve TSH çok düşükse önemi yok.
Karışık mı oldu ne?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 16:14
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018