Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 25-08-05, 16:39 #1
faso faso çevrimdışı
Post Sigaranın Zararları...İçinde Neler Varmış!!Arkadaslar yıllardır neler içmişizde haberimiz yok.İçinde bir ben yokum walla.
Buyrun bütün sigara içenlere...
SİGARADA KAÇ ZEHİR VAR?
Sigarada bulunan zehirlerden birkaçı:
Polonyum - 210 (kanserojen),
Radon (radyosyon),
Metanol (füzeyakıtı),
Toluen (tiner),
Kadmiyum (akü metali),
Bütan (tüpgaz),
DDT (böcek öldürücü),
Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
Aseton (oje sökücü),
Naftalin (güve kovucu),
Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
Arsenik (fare zehiri),
Amonyak (tuvalet temizleyicisi) ,
Karbon (eksoz Monoksit gazı),
Nikotin
ve 3.885 toksik madde.
Sonuç olarak ciğerlerimizde oluşan Katran (asfalt).
SİGARA İÇMENİN VÜCUDA ETKİLERİ
Artık herkes sigaranın ne kadar ne kadar zararlı olduğunu biliyor. Tütünün kanserojen olduğunu duymayan, bilmeyen kalmadı. Ancak, sigaranın zararları bununla bitmiyor, her türlü kalp ve akciğer hastalığına yol açıyor, damar tıkanıklığı felce kadar götürebiliyor.
İlk nefes ... ve sonrası
Sigara içtiğiniz anda, vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabzınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Kan dolaşımınız yavaşlar. Sigara içinde yaklaşık 3.700 zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bunların büyük bir bölümü kanserojendir. En zararları da karbon monoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktır ve bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımınıza karışır. Bunun sonucunda, astım, ciğer yangısı, göğüs ağrıları başlar. Daha sık nezle, grip ve soğuk algınlığı geçirmeye başlarsınız.
Her on üç saniyede bir kişi, sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Her yıl dünyada 2.500.000 milyon kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin başlıca sebebi akciğer kanseridir, ikinci önemli sebep kalp hastalıkları ve diğer kanser türleridir.
İnsan vücudunda, hiçbir bölüm yoktur ki; sigarada bulunan kimyasal maddelerden etkilenmesin. Bu bölümde, vücudunuzda kısa bir tur yapacağız ve vücudunuzun ne halde olduğunu size göstereceğiz:
Baş ve Yüz
Bir sigara bağımlısı olarak, ağız kanserine yakalanma riskiniz çok yüksek. Ayrıca tütün duman diş eti hastalıklarına yol açar, diş çürümesine ve nefesinizin kötü kokmasına sebep olur. Bunların yanı sıra sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarında rastlanır. Beyne giden oksijende azalma olur bu da beyin damarlarının daralmasında neden olur. Bu durum kişiyi felce kadar götürür.
Akciğer ve Bronşlar
Soluk borunuzdan ve bronşlarınızdan geçen duman göğsünüze iner. Sigara dumanındaki hidrojen siyanid, bronşlarınızın çeperini yakar ve kronik öksürük ortaya çıkar. Bronşlar zayıfladıkça, bu bölgede pek çok hastalık oluşur. Akciğer salgılarında azalma olur ve bu da kronik öksürüklere yol açar. Sigara içenler, içmeyenlere on kat daha fazla akciğer kanseri olma riski taşırlar.
Kalp
Sigaranın kalbe verdiği zararlar tek kelimeyle yıkıcıdır. Nikotin kan basıncını yükseltir ve kanın daha çabuk pıhtılaşmasına sebep olur. Sigarada bulunan karbon monoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolesterol depolanır ve bu da kalp krizi riskini arttırır. Bunun yanı sıra, kan dolaşımı bozukluklarına bağlı olarak, felç, parmaklarda kangren ve iktidarsızlık, sigara içenlerde çok sıklıkla görülen hastalıklardır.
Organlar
Sigaranın sindirim sistemine pek çok kötü etkisi bulunmaktadır. Sigara tüketimine bağlı olarak, midede asit salgılanması artar, mide yanmaları ve ülser başlar. Sigara bağımlılarında pankreas kanseri çok sıklıkla ortaya çıkar, büyük ölçüde ölümle sonuçlanır. Sigaranın ihtiva ettiği kanserojen maddeler, idrarla dışarı atılır ancak bu maddelerin vücuttaki varlığı mesane kanserine yol açar. Sigara yüzünden oluşan yüksek kan basıncı ise böbreklere büyük zarar verir.
Sonuçlar
Sigaranın sağlık üzerindeki kötü etkileri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmalar göre, sigara tiryakisi erkeklerin %40'ı henüz emeklilik yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Bu oran sigara kullanmayanlarda %18'dir. Sigara kullanan kadınlarda ise rahim kanseri riski çoğalmaktadır, hamile kadınların sigara içmesi ise sakat ve ölü doğumlarla sonuçlanmaktadır.
Tüm bunlara rağmen, sigarayı bıraktığınız anda vücut kendi kendini tamir etmeye başlar. On yıl içinde vücut hiç sigara içmemiş gibi olur. Ancak, sigarayı bırakmak için kanser ya da kalp hastası olmayı beklerseniz, vücudunuzun kendini tamir etmesi için pek fazla vakti olamayacaktır. Ne yazık ki, bu hastalıklar çoğunlukla öldürücüdür. Sigarayı bırakmanız için daha iyi bir sebep olamaz. Ne Dersiniz?
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-05, 19:07 #2
_Güneş_ _Güneş_ çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sigaranın Zararları...İçinde Neler Varmış!!emeğine sağlıki
neler varmış içinde
iyi ki bırakmışım diyorum başka da birşey diyemiyorum
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-05, 21:45 #3
gHoSt oƒ tHe Sun gHoSt oƒ tHe Sun çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sigaranın Zararları...İçinde Neler Varmış!!harbi ya ne kadar şey varmış..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-08-05, 22:44 #4
emremorali emremorali çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sigaranın Zararları...İçinde Neler Varmış!!Arkadaşım sigaranın zararlı olduğu konusunda kesinlikle haklısın o zaten tartışılır birşey değil fakat bende içimde kalan birkaç şeyi burda yazmak istiyorum, sigara zararlıdır ve zararın büyük çoğunluğu dumanın ciğerlerle doğrudan temasından kaynaklanır içindeki maddelere gelince radyom soluduğumuz havada da var kanserojen olduğu bilinen bir soygaz olmakla beraber belli sınırları geçtiği zaman akciğer kanseri yapar fakat sigarada bulunan oran havadakinden düşüktür ayrıca yanmakta olan bir soba yada mangal televizyon monitör ve benzeri radyasyon yayan cihazlardan kat ve kat daha fazla radyasyon yarar, kadmiyum ve benzeri maddelere günlük yediğimiz yiyeceklerde raslamamız mümkündür yıllardır sigaranın içinde şu var bu var diye insanlara söylüyorlar ama içindeki miktarından kimse bahsetmiyor ve hiçbirşeyle karşılaştırmıyor sigaraya kesinlikle karşıyım içmiyorum ama onunla bu yoldan savaşmak yerine işim aslıyla yani zararlı olan kısmıyla savaşmamız daha doğru olur diye düşünüyorum öte yandan insanımız bu konuda yeterince bilgili olmadığından cehaletinde verdiği bir cesaretle övünüyor ve "bak ben bu kadar zararlı maddeler olan şeyi içtiğim halde bana bişey olmuyor" diyebiliyor ve hala çocuklar büyüklerine özenerek sigaraya başlayabiliyor ayrıca sigara fiyatları hala caydırıcı değil. bunun önüne nasıl geçilir o düşünülmeli bence.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-08-05, 10:09 #5
gokhangk gokhangk çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sigaranın Zararları...İçinde Neler Varmış!!


SİGARADA KAÇ ZEHİR VAR?
Sigarada bulunan zehirlerden birkaçı:
Polonyum - 210 (kanserojen),
Radon (radyosyon),
Metanol (füzeyakıtı),
Toluen (tiner),
Kadmiyum (akü metali),
Bütan (tüpgaz),
DDT (böcek öldürücü),
Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
Aseton (oje sökücü),
Naftalin (güve kovucu),
Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
Arsenik (fare zehiri),
Amonyak (tuvalet temizleyicisi) ,
Karbon (eksoz Monoksit gazı),
Nikotin
ve 3.885 toksik madde.
Sonuç olarak ciğerlerimizde oluşan Katran (asfalt).

Siz bunlara inanıyormusunuz şahsen ben inanmıyorum!!!Sadece saçmaLık!!!Tamam zararlarını kabul ediyorum herkes tarafından bilinen bir gerçek ama içinde bu kadar madde barındırdığına asLa inanmıyorum.....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 11:01
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016