Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 25-12-09, 18:00 #276
adildogan adildogan çevrimdışı
66 C: ''Seboreik Dermatit''Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen qexw Mesajı Göster
Arkadaşlar bence bu hastalıktan kurtulmanın yolu erken kalkmak dinç omak dengeli ve düzenli beslenmek...
nerden biliyorsun diyenler olabilir..Açıklıyım

Askere gitmeden önce bende sizin sorunların aynısını yaşıyordum nizoral ketoral elocon gibi ilaçları bende kullandım ama sonuç alamadım.
Taki askere gidene kadar sonra kendiğilinden geçti.Sonra 24 günlük izne geldim evde ye iç yat, gece 3-4 kadar pc başında öğlen 12de kalk 1 hafta sonra tekrar çıkmaya başladı.İzin bitti askere gittim tekrar düzeldi teskere yi aldım geldim.Yine aynı yaşam gece geç yatmalar düzensiz yaşam v.s
yine çıkmaya başladı...
Bence bu hastalıkta en önemli şey düzenli bir yaşam olması erken yatıp erken kalkmak, gece yemek yememek önemli çok fazla sıkıntıya gelmemeli insan...
Derdi yaratan dermanıda yaratır...
bence bi hayatımzı yoklayalım...
Aynen katılıyorum askere giderken S.D azarsa ne yaparım diye korkuyordum ama hiç bişer şey olmadı aksine iyileşti ve o 15ay içersinde sadece denetleme zamanı (Çok baskı ve strea vardı üzerimizde) 2 hafta felan tekrar çıktı ve sonra gene geçti. Askerden geleli 9 ay oldu ve hala iş aramaktayım ve üstümde gene büyük baskılar ve stres var ve şu an S.D hat safasına çıktı. Bu hastalığa 16 yaşında yakalandım ve yaş ilerleyip sorumluluklar artıkca stresle beraber büyümeye devam ediyor ve şu an 23 yaşındayım ve hala devam ediyor. Bana ve bu hastalığı yaşayan herkese Allah (C.C.) 'dan acil şifalar ve bol sabırlar diliyorum. Umarım tıp en yakın zamanda bu işe kalıcı bir çözüm bulur.
__________________
 
Eski 26-12-09, 20:05 #277
adildogan adildogan çevrimdışı
Varsayılan C: ''Seboreik Dermatit''


Yazmak istediğim diğer bir konuda yıllardır bu sıkıntıyı çeken biri olarak bundan 7 sene önce vakıf gureba hastahanesine gittiğimde şans eseri beni muayineye prof. doktor ve yanında öğrencileri gelmişti ve bana burun kenarları ve yüzümdeki hasas bölgeler için kortizonsuz bir krem önermişti ve bu krem la roche un bir kremiydi ve bana piyasadaki kremler gibi olmadığını bunu reçete edilmediğini fiyatının biraz pahalı olduğunu söylemişti ozaman (7 yıl önce 40 TL) gerçektende iyi gelmişti.
Şimdi size burun kenarları için la roche u önercem ama birçok çeşidi var sanırım, ben hangisini kullandım bilemicem ama siz doktora bu kremi sorduğunuzda size hangisinin iyi gelceğini sanırım söyler. Tabi hala üretiliyorsa ve fiyatı sanırım o yıllara göre artmamıştır umarım

Son olarak herkes medıkal şampuan öneriyor ama ben artık medikal şampuan kullanmıyorum bazı arkaşkar umarım reklam demez ama ben düzenli bir şekilde head & shoulders limon tazeliğini kullanıyorum. Sebebi yağlı saçlar için olması ve arkasında yazan şu yazının (saçlarınızı aşırı yağdan arındırarak, saç ve saç derinizin yağ dengesini korur) ilgimi çekmesi ve bu hastalığın yağlanmadan olduğunu bilmemdir. Düzenli kullanımdan sonra artık saçlarım çok yağlanmıyor ve kaşıntı gibi şeyler kalmıyor ama genede saç dibimde azda olsa kepeklenme var ama hala yüzüme sırtıma göğsüme ve son zamanlarda kollarımda ve ayaklarımda cıkan S.D ye bir çare bulabilmiş değilim.
 
Eski 26-12-09, 23:34 #278
melbourne84 melbourne84 çevrimdışı
Varsayılan C: ''Seboreik Dermatit''


arkadaşlar merhaba uzun zaman sonra konuya yeni bir katkıda bulunmak istedim yine...clear for men kullanıyorum arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine (bir iki sayfa önce bahsetmişti arkadaşımız) Bir de arkadaşlar yüzde bir milyon eminim ki stres stres stres tamamıyla stres kaynaklı...kendi yöntemlerim var ama dr tavsiyesi başkadır yazmayacağım bu yüzden...ama yapmamanız gereken şeyleri yazayım kendimce;

1) çok sıcak su ile saçlarınızı yıkamayın
2) pul pul dökülünce nemlendirici sürmeyin
3) saçlarınızı ıslak bırakmayın kurulayın
4) erkekler için olacak bu tavsiyemde saçlarınızı mümkün mertebe kısa tutun
5) bere vs gibi şeyler ne yazık ki etkiliyor gibi geliyor bana bunu belirteyim çünkü ne zaman şapka taksam artıyor kepeklenme
6) güneşten yüzünüzü korumaya özen gösterin
7) mutlaka günde 2 lt su için arkadaşlar faydası dokunuyor
8) kafanızı kaşıyarak daha çok azdırmayın, pulları kaldırmayın cildinizdeki
9) mutlaka cildinize iyi gelen bir ilaç (krem) vardır ben buldum ama söylemeyeceğim dr tavsiyesi şart çünkü arkadaşlar

Mesajı son düzenleyen melbourne84 ( 26-12-09 - 23:42 )
 
Eski 29-12-09, 10:06 #279
lordlevent lordlevent çevrimdışı
Varsayılan C: ''Seboreik Dermatit'' + "kepek" + "Malassezia globosa"


HERKEZE ACİL ŞİFALAR
Konuyu anlamak ve araştırma yapanlara bir kaynak olsun...
Septomlarından (belirtilerinden) sonuçlarına,nedenlerinden çözümlerine, tedavisinden ne yapılması gerektiğine kadar kısaca(evet kısası bile bu kadar uzun sürdü) anlatacak olursam.

öncelikle ben 18 sendir bu illet hastalığı yada rahatsızlığı çekmekteyim. sağlık sektörü çalışanıyım , çalışma hayatımda antibiyotik,dermoloji,immüm sistem,viroloji...gibi bir çok alanda yıllarca çalıştım.

bu rahatsızlığı yıllardır tıp ve tamamlayıcı tıpta çözüm aradım ,konuşmadığım namı değer dr, eczacı, lokman hekim,dermokozmetik uzmanı,internet forumları,kitaplar,kişisel gözlemler ve bu hastalığı çeken hasta deneyimini vs. inceleyip uyguladım.piyasada markette satılan TÜM şampuanları denedim,TÜM mantar ilaçlarını vademecumdam(ilaç rehberi) endikasyonlarını inceleyip uyguladım.sadece eczanelerde satılan ''Seboreik Dermatit'' şampuanlarını denedim.dermokozmetik marketlerde satılan pahalı saç ürünlerini denedim,lokman hekimlerin yaptığı bitkisel losyonları denedim lakin sonuç hep aynı kısa süreli septomlarda(belirtilerde)iyileşme sonra eski haline geri geldi.
peki NE YAPMALIYIM diye düşündüm konuyu biyoptik ve uzmanların yaptığı çalışmaları inceledim.(çalışmaları ve sonuçlarını yazımın sonuna ekledim)

SEMTOMLARI(belirtileri):çok çeşidi olmasına rahmen genel olarak kepek,aşırı yağlanma,kızarıklık özellikle saçlı deri,sakal bıyık ve burunun çevresinde pullanma görülür.

öncelikle hastalığın nedenini bulmak gerektiğini biliyordum.bunun için önce geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi uyguladım,sonuç değişmedi,sonra dr beraber fungus(mantar) olasılığı üzerinde durduk ve etki mekanizması üzerinden mantar ilaçlarını gerek oral gerekse dermolojik yoldan kullandık sonuç değişmedi.biyopsi yaptırıp inceleme yaptırdık sonuçta bakteriofaja rastlanmadı.zaten öyle olsaydı antibiyotik tedavisi sonuç vermeliydi.immüm sistemden kaynaklı olabilecegini araştırdık lakin çeşitli denemlerden sonra yine sonuç çıkmadı.vücudun kendi yaptığı bir sorun olabileceğini ihtimalini değerlendirdik çaşitli streoid(kortizon,prednisolon gibi)ilaçlar denedik sonuç yine değişmedi.(bu çalışmalar tek tek kendi branşlarında uzman hekimler tarafından uygulanmıştır kendi başınıza başkasının duyumlarıyla sakın uygulamayın,bu yüzden ve işe yaramadığından kullanılan ilaçları yazmadım.)

nedenini yurtdışı bilimsel çalışmaları inceleyerek devam ettim.sonuçta kesin nedenini buldum yapılan taktikler ve labaratuar incelemeleride destekledi.neden "Malassezia globosa" olduğu oratya çıktı.
"Malassezia globosa" :
Şifresi çözülen globosa mantarının sadece 4 bin 285 genden oluştuğu ve insan gen sayısının 300′de biri sayısına sahip en basit organizmalardan biri olduğu anlaşılırken, bu mantarın, yaşam için temel olan kendi yağ asitlerini üretme yeteneği bulunmadığı ve bu nedenle insan cilt yağına bağımlı olduğu belirlendi.
Araştırmacılar, bu fungusun ‘lipase’ adlı bir enzim üreterek kepeğe neden olduğunu, mantarın sebumu (cilt yağını) parçalamak için lipase adlı enzimi kullandığını ve böylece oleik asit denilen bir madde ürettiğini tespit etti.
Bilimadamları, 5 yıl önce globosa mantarının kepeğe yol açtığını keşfetmişti. Ancak bu ana kadar üretilen medikal şampuanlar, mantar enfeksiyonunu kontrol altına alırken, yüzde 100 sonuç alamıyor.P&G Beauty araştırmacısı Thomas Dawson, "Malassezia’nın tam gen haritasının çıkarılması, araştırmacılara mantarlarla insanların etkileşimini daha iyi anlamaları için olağanüstü fırsatlar doğuracak. Bunun yanı sıra kepeğe özel bilgilerin derlenmesini de kolaylaştıracaktır"

ÇÖZÜM: "Malassezia globosa" MANTARININ ŞUAN (2009) BİR ANTİFUNGALÇÖZÜMÜ BULUNMAMAKTADIR.Proctor and Gamble VE Dr Thomas Dawson TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARDA YAKINDA BU MANTARA KARŞI BİR İLAÇ ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞMALARINA DEVAM ETMEKTEDİRLER..(abd de şampuğanının çıktığı söylenmektedir.)

MANTARLARDA TIPKI BAKTERİLER GİBİ TAM OLARAK TEDAVİ EDİLMEDİKLERİNDE UYGULANAN İLACA VEYE YÖNTEME KARŞI DİRENÇ GELİŞTİRMEKTEDİRLER (bknz. mantarlar veya bakterilerde direnç gelişimi)BU YÜZDEN UYGULANAN HER İLAÇ VEYA TEDAVİ KISA SÜRELİ İYİLEŞME GÖZLEMLENMEKTE DAHA SONRA ESKİ HALİNİ ALMAKTADIR

tedavi:yukarıda kısaca anlattığım bilgiler ,gözlemler ve deneyler ve bilimsel çalışmalar sonucunda bu hastalığın kesin bir çözümü şuan yoktur.

SEMTOMATİK TEDAVİ: ANCAK BELİRTİLERİ ORTADAN KALDIRABİLCEK ÇÖZÜM İSE: KİŞİSEL DENEYİMLERİMDEN VE YUKARUDAKİ BİLGİLER IŞIĞINDA :
DUCRAY KELLUAL DS(sgk ödemiyor) + KETOKONAZOL(sgk ödüyor) (KETORAL, NİZORAL VS.) (eczanelerden temin edilebilir) BU İKİ ŞAMPUANI BANYO ÖNCESİ ELİMİZDE BİR ÖLÇEK(fasulye tanesi kadar) ALINIP KARIŞTIRIN ISLAK SAÇA MASAJ YAPARAK UYGULAYIN 3-5 DK BEKLEDİKTEN SONRA DUŞUNUZU ALIN DUŞ ESNASINDA 2.KEZ AYNI UYGULAMAYI YAPIN İYİCE DURULAYIN.(iki şampuanı tek bir şişede karıştırıp bekletmeyin ayrı ayrı muhafaza edin.( bknz.bileşik ve karışım arasındaki farklar.)
BU UYGULAMAYI HAFTADA 1 KEZ UYGULAYIN.
diğer zamanlarlarda genel olarak kullanılan head & shoulders yada clear for man(women)activsport yada bebek şampuanı vs. kullanılmalı.

saygılarımla levent lord

TEDAVİDE YENİLİKLER
Dr. Nurhal Mercan
Doç. Dr. Pınar Yüksel Başak
TANIMSEBOREİK DERMATİT
Seboreik dermatit (SD), eritem ve sarımsı skuamlarla karakterize oldukça sık görülen kronik seyirli bir dermatozdur
Sıklıkla infant ve erişkinleri etkiler
SD
yaşamın ilk üç ayı
ü 4.-7. dekadlar arasında
İnfantlarda insidans ? ® yaygın
Adultlarda ® psoriasisten daha yaygın
Popülasyonun % 2-5’ini etkilemekte

Tüm yaş gruplarında ® E > K
Irksal farklılık gözlenmemiş

Ø Sebore (yağ bezleri çoğu kez geniş)
Ø Deri lipid kompozisyonu değişikliği
Ø Bakteri, mantar veya her ikisi
ü P.ovaleye karşı, hem normal hem de yüksek seviyelerde serum antikorları gösterilmiş
ü P.ovalenin aşırı gelişimi ® inflamasyon
Ø İlaçlar
ü Klorpromazin, haloperidol, fenotiazinler, buspiron gibi nöroleptikler, arsenik, altın, metildopa, simetidin, auronorfin, etionamid, griseofulvin, psoralenler
Etiyoloji ?
Ø Nörolojik anormalliklerle ilişkili ® parkinson­
ü İmmobiliteye bağlı sebum birikimi
ü P.ovale kolonizasyonu ­
ü Levodopa tedavisine sekonder ® SD iyileşebilmekte
Ø Emosyonel stres
Ø Düşük sıcaklık ve nem oranı
ü UV ışınları ® P.ovale kolonizasyonunu inhibe etmekte
Ø Epidermal proliferasyon artışı
Ø Piridoksin, biotin ve esansiyel yağ asidi ¯, bakır ve magnezyum serum seviyeleri ­
Ø HIV enfeksiyonu
SD, psoriaziform veya pitriaziform pattern ve eritrodermiyi içeren hafiften şiddetliye geniş bir klinik spektruma sahip
Lezyonların dağılımı yaş grubuna göre değişmekte

Yetişkinlerde
Ø Skalp, şakaklar, retroaurikular bölge, dış kulak yolu, kaşlar, glabella, nasolabial kıvrımlar, boyun V’si ve sırtta ® eritemli zeminde, ılımlı inflamatuar infiltrat ve sarımsı-yağlı kalın skuam ve kabuklar ile karakterize
Ø İnfantlarda® Yağlı görünümlü skuam ve kabuklarla, saçlı deri ve intertriginöz kıvrımları etkiler
Ø Ayırıcı tanı® Atopik dermatit, yenidoğan psoriasisi, uyuz, langerhans hücreli histiositoz
Kronik otitis externa veya blefarit
hastalığın tek belirtisi olabilir
Kronik seyirli ve tedaviye dirençli
Ø Skalpte ® psoriasis, atopik dermatit, impetigo
Ø Kulak kanalında® psoriasis, kontakt dermatit
Ø Yüzde ® rozasea, kontakt dermatit, psoriasis
Ø Göğüs ve sırtta® p.versikolor, p.rosea
Ø Göz kapağında® atopik dermatit, psoriasis, demodeks follikülarum enfestasyonu
Ø İntertriginöz alanlarda® kandidiazis, psoriasis
Ø Eritrodermik formlarda® ilaç erüpsiyonları, Sezary send.
Seboreik Dermatit Tedavisi
Amaç
Ø Skuam ve kabukların yumuşatılıp kaldırılması
Ø Mantar kolonizasyonunun inhibisyonu
Ø Sekonder enfeksiyonun kontrolü
Ø Eritem ve kaşıntının azaltılması
Ø Hastaların bilgilendirilmesi ® hijyenin önemi
A- Topikal Ajanlar
1- Keratolitikler: Salisilik asit, kömür/ardıç katranı,
selenyum sülfit, çinko piritiyon
2- Kortikosteroidler
3- Antifungaller: Azoller, allilaminler, benzilaminler hidroksipiridonlar, çinko piritiyon
4- İmmunmodülatörler: Takrolimus, pimekrolimus
5- Kombine tedaviler: Kepek şampuanı+antifungal ajan+topikal steroid
6- Lityum bileşikleri: Lityum süksinat, lityum glukonat
7- Metronidazol
8- Diğer

B- Sistemik Ajanlar

1- Antifungaller: Ketokonazol, itrakonazol, terbinafin
2- Retinoidler: İsotretinoin
3- Dar bant UV-B
4-Glukokortikoidler: Prednizolon 0.5 mg/kg/gün- 1 hafta
1- Keratolitikler
Salisilik asit veya kömür katranı® Şiddetli hastalıkta yoğun kabukları kaldırmada
Selenyum sülfit® Sülfür, keratinositlerle etkileşimine ve takip eden hidrojen sülfit oluşumuna bağlı olarak
Çinko piritiyon® Nonspesifik bir keratolitik ve antifungal etkili
P.ovaleye® Zn piritiyon ve Se-sülfitin şampuan formlarının eşit etkili olduğu gösterilmiş
Zn-piritiyon ve katran ekstresi kombinasyonu içeren şampuanın® kaşıntı ve kepeklenmeyi iyileştirdiği gösterilmiş
2- Kortikosteroidler
Losyon ve kremler® yüz ve vücudun her bölgesinde
Solüsyon ve pomadlar® yaygın olarak saçlı deride
Potens ® Pomad > Krem > Losyon
Kaşıntı ve eritem kaybolana kadar 1-3 hafta süreyle her gün kullanılabilir
Uzun süreli kullanım
Ø Deride atrofi ve telenjiektazi
Ø Periorbital uygulama ® intraoküler basınç artışı
Skalp SD’i tedavisinde

Ø Betametazon valeratın %0.1’lik köpük formu
ü etkili ve iyi tolere edilebilir
ü hastaların %88’inde iki ay boyunca süren ® remisyon

Ø Başak ve ark. ® kalsipotriol ve betametazon 17- valerat solüsyonun etkinliğini karşılaştırmış
ü günde 2 kez 4 hafta süreyle uygulanan tedavi sonrasında
ü betametazon valeratın kalsipotriolden istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha üstün olduğunu saptamış
3- Antifungaller
SD tedavisinde ® çinko piritiyon, azoller, allilaminler (terbinafin), benzilaminler (butenafin) ve hidroksipiridonları (siklopiroks) kapsayan topikal ajanlar etkili
Özellikle imidazol türevi antifungal ajanların ® topikal kullanımı ile iyi sonuçlar elde edilmekte
Ø İmidazoller, antiinflamatuar özellikler ve hücre duvarı lipid sentez inhibisyonunu içeren geniş etki spektrumuna sahip
Ø En sık kullanılan imidazol bileşiği ® ketokonazol
Ø Genellikle şampuan ve krem formunda %2’lik preparatlar kullanılmakta
Ø İmidazoller ile yapılan çalışmalarda ® %75-95 iyileşme rapor edilmiş
Terbinafin, allilamin sınıfından sentetik bir antifungal ajan
Ø Skualen epoksidaz enzimini inhibe ederek, fungal ergosterol sentezini inhibe etmekte
Ø Oral uygulamadan sonra hızla sebumdan veya dermis-epidermisten geçerek direkt difüzyon yoluyla stratum korneum, tırnak ve saça ulaşmakta
Ø Terbinafin %1 solüsyon ile yapılan bir çalışmada
ü Skalp SD’li 20 hasta günde 1 kez 4 hafta süreyle tedavi edilmiş
ü Hastaların %61’inde ®kür sağlanmış
ü Tedaviyle ilgili herhangi bir yan etki gözlenmemiş
Oral antifungal tedavi
Ø Ketokonazol 200 mg/gün 4 hafta
Ø İtrakonazol 200 mg/gün 7 gün
Ø Terbinafin 250 mg/gün 4 hafta
Oral ketokonazol
Ø Skalp ve gövde SD’i tedavisinde etkili
Ø 4 haftadan daha uzun süreli kullanımda ® yan etki potansiyelinin artışı
İtrakonazol ® 7 gün süreyle ve takip eden aylarda, her ayın ilk 2 günü 2x100 mg. alımı
Ø SD tedavisi
Ø Relapsların önlenmesinde etkili
Ø Ketokonazolden düşük hepatotoksisite potansiyeli
Ø Epidermal keratinositlerde IL-8 üretiminin inhibisyonu ile
ü Rastgele nötrofil hareket ve kemotaksisinin supresyonu
ü Antiinflamatuar özellik
Ø Çift etki ® düşük doz itrakonazolün uzun süren terapötik etkisini açıklayabilir
Oral terbinafin
Ø Orta-şiddetli SD tedavisinde etkili
Ø İyileşme, tedaviden sonra 8 hafta sürmüş

Camera ve ark.ları ® Fungisidal aktiviteye ek olarak antiinflamatuar etkinin olduğunu belirtmişler
Terbinafin oral kullanımda
Ø P. ovaleye karşı etkili olmamakta
Ø Seboreyi düzelterek maya gelişimine indirekt etki
Ø Derideki konsantrasyonu, topikal uygulamadan çok daha düşük
Proflakside
Ø Topikal ajanlar
Ø Ketokonazol ® Hepatotoksisite ­
Ø Itrakonazol
Caputo ve Barbareschi ®
Ø 160 hasta 200 mg/gün itrakonazol ile 7 gün tedavi
Ø Kür sağlanan hastalardan 30’u her ayın ilk iki günü 200 mg/gün ile 1 yıl idame
Ø 9 ay sonra 30 hastanın 28’inde relaps gözlenmemiş

Baysal ve ark. ®
Ø İlk ayın ilk haftası 200 mg/gün itrakonazole ek olarak 1 ay süreyle %1 hidrokortizon krem günde 2 kez uygulanmış
Ø İzleyen 11 aylık periodda her ayın ilk iki günü 200 mg/gün itrakonazol tedavisi verilmiş
Ø İlk ayın sonunda lezyonlarda belirgin iyileşme gözlenmiş
Ø Tedavisiz 2 aylık gözlem periodunda rekürrens gözlenmemiş
Siklopiroksolamin mayalara karşı etkili, geniş spektrumlu antifungal ve antiinflamatuar bir hidroksipiridon
Ø %1’lik şampuanı, skalp SD’i için etkili
Ø %1 krem formu ® fasiyal eritem ve pullanmayı iyileştirir
ü Başlangıçta 28 gün süreyle günde 2 kez, idame fazında günde 1 kez uygulanmış ve başarılı bulunmuş
ü %2 ketokonazol kreme geçerli bir alternatif
4-İmmunmodülatörler
Nonsteroidal makrolaktam immunmodulatör®
Takrolimus ve Pimekrolimus
Ø SD’te denenmiş ve etkin bulunmuş
Ø T hücre aktivasyonu ve proinflamatuar sitokin üretimi için gerekli ® kalsiyum-bağımlı fosfataz olan kalsinörini inhibe ederek antiinflamatuar etki
Takrolimus®Ayrıca P.ovaleye karşı antifungal aktivite
Ø Yan etki ® kaşıntı ve yanma hissi
follikülit
alkol intoleransı
hiperestezi ve karıncalanma
Bir çalışmada ® 6 hafta, günde 1 kez takrolimus %0.1 pomad uygulanmış
Ø Lezyonlardaki eritemde 2. haftada %66.1,
6. haftada %70.9 oranında iyileşme
Ø Kepeklenmede ® %87.8 iyileşme
Ø istatistiksel olarak anlamlı

Pimekrolimus
Ø makrofilin-12’ye bağlanır ® kalsinörini inhibe eder.
Ø mast hücre degranülasyonunu önler
Ø langerhans hücre fonksiyonunu inhibe eder.
18 yaşında bir kadın
Ø Bir ay, günde iki kez pimekrolimus krem ile tedavi edilmiş ® lezyonları tamamen gerilemiş.
Fasiyal SD’li 33 yaşında bir erkek
Ø 14 gün, günde 2 kez pimekrolimus %1 krem ile tedavi edilmiş lezyonlarının tamamen silindiği bildirilmiş

5- Kombine Tedavi
Antidandruff şampuan + antifungal ajan + topikal steroid
Bu kombinasyon başarısız olursa ®
kısa süreli pulse tarzında daha potent bir topikal steroid
Ø mometazon furoat gibi bir flor içermeyen klas-3 steroid
Ø klobetazol propiyonat, flusinonid gibi bir extrapotent klas-1 veya klas-2 topikal steroid
Ø en fazla 2 hafta kullanılmalı

Skalp SD’i tedavi ve proflaksisinde ® hidrokortizon %1 solüsyon, mikonazol ve mikonazol+hidrokortizon kombinasyonuyla karşılaştırılmış
Ø üçü de etkili
Ø proflaktik olarak mikonazol+hidrokortizon 3 ay, ayda 2 kez kullanıldığında, tek başına hidrokortizondan daha etkili

6- Lityum Bileşikleri
etki mekanizması ?
potent antiviral bir etkiye sahip ® ilk kez, oral ve genital herpes için
İn vitro serbest yağ asidi üretiminin inhibisyonu ® maya proliferasyonunu inhibe
araşidonik asit üretimini inhibe ederek antiinflamatuar aktivite
Lityum süksinat pomad
Ø saçlı deri dışında tüm bölgelerde
Ø AİDS’le ilişkili fasiyal SD’li hastalarda günde 2 kez uygulanması ile hızlı bir iyileşme
Ø HIV negatif SD’li olgularda etkili
Orta-şiddetli fasiyal SD’li 288 hastada ® lityum glukonat %8 pomad, %2 ketokonazol emülsiyon ile karşılaştırılmış
Ø lityum glukonat %8 pomad daha etkili
Ø yanma ve kuruluk semptomlarında daha iyi
7- Retinoidler
İsotretinoin dirençli hastalıkta ® sebosupresif ajan
Ø yağ bezi boyutlarında %90’a kadar bir küçülme
Ø antiinflamatuar özellikler
Ø 0.1-0.3 mg/kg/gün doz ile tedavi ® 4 hafta sonra iyileşme
Ø idame tedavisi ® günde 10 mg.’dan, haftada 3 kez 10 mg.’a değişen çok düşük dozlar
8- Dar bant UV-B fototerapi
Etki mekanizması
Ø inflamatuar ve immunolojik süreç üzerine düzenleyici etki
Ø UV’nin P. ovale üzerine direkt etkisi ® yapısal değişiklikler ve gelişme inhibisyonu
Şiddetli SD’i olan 18 hastaya tam iyileşme oluncaya kadar veya maksimum 8 hafta, haftada 3 kez dar bant UV-B verilmiş

Ø Tüm hastalar ® tedaviye yanıt iyi
Ø 6’sında ® tam iyileşme
Ø Tedavi bitiminden 2-6 hafta sonra tüm hastalarda relaps
Fotokemoterapi SD tedavisinde etkili «bazı otörler, PUVA tedavisi altındaki hastalarda SD gelişimini belgelemişler
9- Metronidazol
SD’te yararıyla ilgili kanıtlanmış bir çalışma yok
%2 krem veya %0.75 jel formu günde 1-2 kez
Henüz, rosacea tedavisi için onaylı
8 hafta, günde 2 kez uygulanan %1 metronidazol jelin, plasebodan daha etkili olduğu bulunmuş

Yapılan başka bir çalışmada ® metronidazol %0.75 jel ve plasebonun, benzer etkiye sahip olduğu saptanmış

10- Diğer

1-24 dihidroksikolekalsiferol D3 krem
Çay ağacı yağı
Aloe vera ekstresi
Sinnamik asit
Ilık suda dilüe edilmiş %90 bal
%15 propilen glikol solüsyonu
Çay ağacı yağı
Ø Melaleuca alternifolia yapraklarından elde edilen esansiyel bir yağ
Ø Yanık, enfeksiyon, tinea pedis, onikomikoz, akne tedavisinde
Ø P. ovale gibi bazı mikroorganizmalara karşı etkili
Ø Antimikrobiyal aktivitesi ® terpinen-4-ol ile ilişkili
Ø Ilımlı-orta derecede kepeği bulunan hastalarda %5’lik şampuanı ® plasebodan üstün

SD’te Yaşa ve Tutulum Alanına Göre
Tedavi Seçenekleri
1- İnfant
Saçlı deri SD tedavisi
Ø zeytinyağı içinde %3-5’lik salisilik asit
Ø düşük potensli steroidlerin (%1 hidrokortizon gibi) krem veya losyon formunda birkaç gün uygulanması
Ø bebek şampuanları, yumuşatıcılar ve kremler
Ø salisilik asit preparatlarından, oklüzyon veya ıslak pansumandan kaçınılmalı
İntertriginöz alanların tedavisi
Ø çinko losyon/çinko yağ içinde %0.2-0.5 kliokuinol
Ø nistatin veya amfoterisin B losyon ve kremleri
Ø %2 ketokonazol krem veya losyon
Ø %0.5-1 hidrokortizon
Ø borage (hodan) yağı
Ø oral ve parenteral biotin (Leiner hastalığı olan infantlarda dramatik yanıt)
Borage yağı
Ø Borago Officinalis tohumundan elde edilmekte
Ø %24 gamalinolenik asit (GLA) içermekte
Ø 10-12 gün, günde 2 kez 0.5 ml.lik Borage yağı uygulanması ® tüm çocukların deri lezyonları geçmiş
Ø Haftada 2-3 kere intermitan tedaviden sonra relaps gözlenmemiş

2- Yetişkin
Skalp SD tedavisi

Ø %1-2.5 selenyum sülfit
Ø ketokonazol-itrakonazol-bifonazol daha etkili
Ø çinko pirition
Ø benzoil peroksit
Ø salisilik asit
Ø kömür veya ardıç katranı içeren şampuanlar
Ø terbinafin %1 solüsyon
Ø su bazlı glukokortikoidler
Ø Bifonazol %1 ve üre %40 içeren pomad
Ø Tentür, alkollü solüsyonlar, tonikler ve benzer ürünlerden kaçınılmalı

Karşılaştırmalı bir çalışmada skalpte ®%2 ketokonazol şampuan, %2.5 selenyum sülfit kadar etkili
Ketokonazol köpüren jel, %0.05 betametazon dipropiyonattan belirgin derecede daha etkili
Yüz ve Gövde Tedavisi
Ø Düşük potensli glukokortikoidler
Ø Ketokonazol %2 krem
Ø %2 flukonazol şampuan
Ø Sodyum sülfasetamid %10 losyon
Ø Metronidazol jel
Ø Çinko veya katranlı şampuanlar
Ø Benzoil peroksit banyoları
Ø Yağlı pomadlardan kaçınılmalı
Ø Sabun kullanımı azaltılmalı/terk edilmeli
Ø Alkollü solüsyonlar, traş öncesi veya sonrası kullanılan losyonlar önerilmemekte
Ø Benzoil peroksit banyoları ® giyecekleri beyazlatır, hastalar titizlikle durulanmalı
Ketokonazol %2 krem, günde bir kez kullanıldığında
Ø %1 hidrokortizon krem kadar etkili olduğu gösterilmiş
Stratigos ve ark.
Ø 4 haftalık kullanımdan sonra, her iki grupta, yan etki insidansının, benzer şekilde düşük olduğunu rapor etmişler
Serbest bir çalışmada, fasiyal SD’li hastalarda, %2 flukonazol şampuan, 4 hafta, haftada 2 kez kullanılmış ve bütün hastalarda, tam iyileşme gözlenmiş
3- Seboreik Otitis Eksterna

En iyi ® düşük potensli bir glukokortikoid krem ile tedavi edilebilir
İdame tedavisinde ® günde 1-2 kez, aliminyum asetat içeren bir solüsyon
Ø Kurutucu bir ajan olarak etki göstermekte ve mikrobial florayı azaltmakta
neomisin içeren kulak damlalarından kaçınılmalı
4- Seboreik Blefarit
Pamuk uçlu bir aplikatör ile nazikçe debridman
Sıcak kompres
Günde bir veya daha fazla, bebek şampuanı kullanımı
İnatçı olgularda ® sodyum sülfasetamid oftalmik pomad gibi bir topikal antibiyotik
Glukokortikoid içeren oküler preparatların olası kullanımı bir oftalmoloğa danışılmalı

5- Pityriasis Amiantacea
Yoğun skuamların saçlara yayıldığı ve ayrılıp
proksimal parçalarının birleştiği, özellikle
çocukluk çağında görülen, infantil ve erişkin
SD arasında bir geçiş formudur.

Tedavi
Skuamlar ardıç yağı veya katran-salisilik asitli pomad ile kaldırılmalı
4-6 saat sonra katranlı veya imidazol şampuan gibi uygun bir şampuanla yıkanmalı
Potent topikal glukokortikoid krem faydalı
Bir vitamin D analoğu (kalsipotriol krem veya losyon veya tacalcitol pomad) seçilmiş hastalarda yararlı
Topikal tedavi başarısız ® sistemik glukokortikoidler (0.5 mg/kg/gün prednizolon yaklaşık bir hafta), topikal tedaviyle kombinasyon şeklinde faydalı.
Bakteriyel enfeksiyon birlikteliğinden şüpheleniliyorsa ® antimikrobiyal tedavi (makrolidler, sülfonamidler)
Tedavi zordur ve sıklıkla relaps görülmektedir

Mesajı son düzenleyen lordlevent ( 29-12-09 - 12:42 )
 
Eski 30-12-09, 02:14 #280
yeşilk yeşilk çevrimdışı
Varsayılan C: ''Seboreik Dermatit''


Bu ne ya maşalah elin dert görmesin çok güzel bilgiler teşekürler.
Benim kullandığım medikal şampuan ve normal saç şampuanlarınıda yazmışsınız
Bu yazdığınız şampuanlar bu rahatsızlığa yarıyo.kolay gelsin iyi günler
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 09:33
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016