Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 09-05-19, 14:05 #1
bahosincap bahosincap çevrimdışı
Varsayılan Erken Tanı ve Doğru Tedaviyle Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesini Arttırır
Erken Tanı ve Doğru Tedaviyle Ankilozan Spondilit Hastalarının Yaşam Kalitesini Artırmak Mümkün
Dünyada ve Türkiye’de yaklaşık bin kişiden 5’inde görülen Ankilozan Spondilit (AS) hastalığı, genellikle genç yaşlarda ortaya çıkan; omurgayı ve omurga ile kalça kemiği arasındaki eklemi etkileyen ağrılı, iltihaplı bir eklem hastalığıdır. Türkiye Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Derneği ve Türkiye Romatoloji Derneği tarafından Novartis iş birliği ile Dünya Ankilozan Spondilit Günü nedeniyle Ankilozan Spondilit (AS) hastalığına dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için Ece Vahapoğlu’nun moderatörlüğünde bir basın toplantısı düzenlendi.

AS HASTALIĞI YAŞAM KALİTESİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Ankilozan spondilit hastalığının özellikle sırt ve beldeki omurgaları etkileyen, yıllarca ağrı ile devam eden ve ne zaman başladığını hastanın tam olarak fark edemediği iltihaplı bir eklem hastalığı olduğunu belirten Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, bel ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu ve sabah tutukluğu ile ortaya çıkan AS hastalığının yaşam kalitesini etkilediğini ve bu şikayetler sebebiyle hastaların çalışma, eğitim ve sosyal hayat gibi günlük yaşam aktivitelerinde ciddi zorluklar yaşadıklarına dikkat çekti.

ERKEN TANI VE DOĞRU TEDAVİ ÇOK ÖNEMLİ
Hastalığın sinsi başlaması nedeniyle hastaların doktora başvurması veya tanı almasının 5-8 yıl gecikebildiğini ifade eden Doç. Dr. Cemal Bes, erken tanı konmasının eklem bozuklukları gelişmeden müdahale edilmesini ve tedaviyi kolaylaştırdığını belirtti. Doç. Dr. Cemal Bes, dünyada ve Türkiye’de yaklaşık bin kişiden 5’inde görülen AS hastalığının hem hastalarda hem de toplumda bilinirliğinin artmasının bu hastalık ile mücadelede önemli bir basamak olduğunu vurguladı.

UYGUN TEDAVİ İLE BİRLİKTE FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYONA BAŞLANMALI
Ankilozan spondilit tanısı alır almaz uygun tedavi ile birlikte fizik tedavi ve rehabilitasyona başlanması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Derya Buğdaycı’ya göre doğru tedavi ile ağrı ve tutukluğu azaltmak, eklem bozukluklarını önlemek, doğru vücut duruşunu korumak, ruh sağlığını ve sosyal ilişkileri iyileştirmek ve günlük fiziksel aktiviteleri bağımsız yapabilmek mümkün. AS tedavisinde uzmanların denetiminde yapılan egzersizlerin tedavinin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, “AS hastalarına yüzme, solunum egzersizleri, esneme hareketleri ve hafif güçlendirme egzersizleri öneriyoruz. Ayrıca sigara kullanımının hastalık seyrini ilerletmesi ve tedaviyi zorlaştırması sebebiyle tedaviye başlandıktan sonra sigara içen AS hastalarına mutlaka sigarayı bırakmayı öneriyoruz.” dedi.

ANKİLOZAN SPONDİLİT HİKAYELERİ
Toplantıda yönetmen Vedat Atasoy’un İZ TV için Ankilozan Spondilit Günü’ne dikkat çekmek üzere hazırladığı “Ankilozan Spondilit Hikayeleri” belgeselinin gösterimi yapıldı. Sağlık konusunda oldukça duyarlı olduğunu belirten Atasoy, toplum tarafından az bilinen ve çoğu zaman önyargılı olunan AS hastalığını hastaların günlük yaşamları üzerinden çektiği belgeselle en ince ayrıntısına kadar incelediklerini ve tanı konması uzun süren bu hastalığa yönelik yapılacak bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının hastalığın tedavisi için büyük rol oynadığını vurguladı.

KAYNAK: https://www.sagligimicinhersey.com/2...tirmak-mumkun
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
ankilozan, ile, spondilit, tanı, tedavi

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 06:53
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018