Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 11-11-08, 16:47 #1
UnStoppabLéS UnStoppabLéS çevrimdışı
Varsayılan Kronİk venÖz yetmezlİĞİ


Kronik venöz yetmezlik; venöz dönüşün yıllar içinde bozulduğu kronik bir hastalıktır ve dünya popülasyonunda yaklaşık % 2 oranında bulunduğu tahmin edilmektedir. Kronik venöz yetmezlik venöz hipertansiyon oluşturur. Venöz hipertansiyon da ödem, egzema, lipodermatoskleroz ve ülser gibi klinik komplikasyonlara neden olur.


KLİNİK

Şişme:
Bacakta şişme lenfödemde olandan daha azdır. Şişmenin çoğu başlangıçta noktasaldır fakat hastalık ilerledikçe subkütanöz fibrozis ve endürasyon görülür. Eğer ciltte bir defekt oluşursa sıvı eksüdasyonu görülebilir.

Cilt değişiklikleri ve ülserasyon:
Variköz egzema, kaşıntıya neden olan kuru, pullu lezyon şeklinde başlar. Cilt kolay deforme olabilir ve enfeksiyona yatkındır. Dokudaki hemosiderin birikimine bağlı pigmentasyon artışı kronik venöz yetmezliğin klasik kahverengi renk değişikliği şeklinde ortaya çıkar . Beraberinde özellikle ayak bileğinde fibrosis oluşur.

Ülserasyon sıklıkla bir travma ile başlar. Venöz ülser en sık bacağın alt kısmında ve özellikle medial yüzde gelişir. Ülser çevresinde genelde egzema veya pigmentasyon alanı vardır ve sıvı eksüdasyonu nedeni ile maserasyon sıklıkla gözlenir. Alt ekstremite ülserasyonu gösteren hastaların yaklaşık % 80’i venöz hastalık bulguları ve % 10-25 ekstremite doplerde arteriyel hastalık (ankle-brachial basınç indeksi 0.9) bulguları gösterir. % 12’sinde beraberinde Romatoid artrit veya Diabetes mellitus bulunur. Bu hastaların dikkatli bir anamnez, fizik muayene ile gözden geçirilmeleri gereklidir.

Variköz venler:
Sıklıkla variköz venler vardır ve daha önceden yapılmış variköz ven tedavisi öyküsü bulunur. Fakat görülebilir variköz venlerin yokluğu bariz olan yüzeyel reflüyü ekarte ettirmez.

Önceden geçirilmiş derin ven trombozu:
Hastalarda DVT öyküsü sıklıkla bulunur. Alt ekstremite travması (özellikle fraktürler) ve uzun dönem immoblizasyon veya yatak istirahati, gebelikte bacakta sorunların olması DVT’dan şüphelendirir. Yine de I125 yüklü fibrinojen çalışmaları, derin venöz trombozluların yarısından fazlasının asemptomatik olduğu yönünde bulgular vermiştir.

Ağrı:
Hasta bacağında uzun süre ayakta durmakla ağrı ve ağırlık hissinden yakınabilir. Bu günün sonuna doğru giderek artan şekildedir ve elevasyon veya yatak istirahati ile düzelir.

Venöz kladikasyo:
Bu yaygın bir problem değildir. Bu genellikle, aktif kişilerde şiddetli iliofemoral ven oklüzyonuna bağlıdır. Egzersizde arteriyel inflowda artma ile kombine olan azalmış outflow, alt ekstremitede genel bir ağrı ve şiddetli bir yanma hissi oluşturur. Ağrı, egzersizi kesince hemen durmaz ve genellikle 10-20 dakika elevasyondan sonra ancak rahatlama olur.


AYIRICI TANI

Pek çok hastalık alt ekstremitede şişme, ülserasyon veya lipodermatoskleroz şeklinde cilt değişikliği oluşturabilir. Bunlar tablo 1’de gösterilmektedir.


Tablo 1: Kronik venöz yetmezlik ayırıcı tanısı

Venöz hastalık Arteriyel hastalık
Primer variköz venler Aterom
Primer derin venöz yetmezlik Arterit
Posttrombotik sendrom Arteriovenöz fistül

Konnektif doku hastalıkları Lenfödem
Romatoid artrit Primer
SLE Sekonder
Skleroderma
Sarkoid
Behçet hastalığı

Metabolik Hematolojik
Diabet Orak hücre hastalığı
Pretibial miksödem Talasemi
İnflamatuar barsak hastalıkları

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:16
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018