Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 02-06-07, 16:31 #1
Liуα Liуα çevrimdışı
Alarm Anne karnından su aldırmak sakıncalı mı? PDT®Amniyosentez , anne karnındaki bebeğin etrafını saran sıvıdan örnek alma işlemidir. Bu sıvıya amniyotik sıvı denir ve içinde bebeğin sağlığına dair ipuçları içeren hücreler ile bebeğin atıkları bulunur. Gebeliğin 14. haftasından sonra gerekli görülen hallerde anne karnının üzerinden iğne ile girilerek iki çorba kaşığı (30 ml) kadar bu sıvıdan alınıp tetkik edilmek üzere laboratuvara gönderilir. Aile Hekimliği Uzmanı, Clinica Gayrettepe Tıbbi Direktörü Dr. Eren Eroğlu, Mynet okurları için yazdı.

Dr. Eren Eroğlu Soruları yanıtlıyor.

Mutlaka Amniyosentez yaptırmalı mı?

35 yaşındayım ve ilk çocuğuma hamileyim. Bebeğim 20 haftalık ve şimdiye kadar ne bana ne bebeğime dair bir sıkıntı yaşamadım.

Gebelik boyunca yapılması gereken tüm tetkikleri yaptırdım ve hepsi normal çıktı. Bebekte bir zeka yada gelişme bozukluğu var mı diye üçlü test denilen testi de yaptırdım; o da normal çıktı. Şimdi doktorum yaşım 35 diye bir de karnımdan su almak istiyor, ama ben ya çocuğuma bir şey olursa diye korkuyorum.

Değerli okurum,

Amniyosentez , anne karnındaki bebeğin etrafını saran sıvıdan örnek alma işlemidir. Bu sıvıya amniyotik sıvı denir ve içinde bebeğin sağlığına dair ipuçları içeren hücreler ile bebeğin atıkları bulunur. Gebeliğin 14. haftasından sonra gerekli görülen hallerde anne karnının üzerinden iğne ile girilerek iki çorba kaşığı (30 ml) kadar bu sıvıdan alınıp tetkik edilmek üzere laboratuvara gönderilir.
Elde edilen hücre örneklerinden yapılan genetik incelemeler, aralarında kistik fibroz ve orak hücreli aneminin de bulunduğu 100’den fazla kalıtsal hastalığa, Down sendromuna (Mongolizm) ve nöral tüp defekti denilen omurilik kanalının bozuk olması gibi hastalıklara dair önemli bilgiler verir.
Amniyosentez uygulaması küçük de olsa bazı riskler içerdiği için her gebeye yapılan bir işlem değildir. Hasta bebek doğurma riski amniyosenteze bağlı sorun çıkma riskinden fazla olduğu zaman yapılması düşünülür. Ebeveynlerin ailesinde kalıtsal yada genetik hastalık bulunup bulunmaması, annenin yaşı yada üçlü veya dörtlü testte yüksek risk çıkması doktorun bu yöndeki kararını etkiler.
•Anneye yapılan erken dönem kanda tarama testinin sonucunun Down sendromu (Mongolizm) olan yada özürlü bebek doğurma riskinin yüksek olduğuna işaret etmesi halinde
•Yapılan detaylı ultrasonografilerde bu risk görüldüğünde
•İlerleyen yaşla birlikte Down sendromu riski arttığından anne adayının yaşı 35’in üstünde olduğunda
•Ailede doğumsal özrü olan bebekler varsa
•Annenin yada babanın kalıtsal yolla geçen bir hastalığı varsa
•Hemofili gibi cinse bağlı geçen kalıtsal hastalıklar nedeni ile çocuğun cinsiyeti mutlaka öğrenilmesi gerekiyorsa hekim hastasına bu yönde bir öneride bulunabilir.

Gebelik sırasında bebeğe dair riskleri değerlendirmede amniyosentezin yanında başka yöntemler de kullanılır. Kandan yapılan üçlü test bir tarama testidir ve Mogolizm, nöral tüp defekti gibi genetik hastalıkların bebekte görülebilme riskini hesap etmektedir. Buna karşın hastalığın olduğunu yada olmadığını söyleyemez. Böyle bir yüksek risk şüphesi ortaya çıktığında bu durum yine amniyosentez ile doğrulanmak zorundadır.
Bunun yanında usta ellerde yapılan gebelik ultrasonografisi de değerli bilgiler verir ve bazı yapısal hastalıkların tanısını koymakta yardımcı olur.
Uygun şekilde yapılan amniyosentez çoğunlukla kolay ve güvenli bir işlemdir. Buna karşılık bu işleme bağlı bazı riskler de mevcuttur. Bunlar arasında en önde geleni işlem sırasında meydana gelebilen plasenta yaralanmalarıdır. Bu tür yaralanmalar genellikle herhangi bir hasar bırakmadan kendi kendine iyileşir. Bunun yanında 1000 de 1 oranında bebeği saran kese içerisine mikrop girebilir. Bir diğer risk ise Rh uyuşmazlığı olan eşlerde bu işlem sırasında anne kanı ile bebek kanının karışması sonucu annede Rh hassasiyeti gelişmesidir. Bu problem de işlemden sonra yapılacak aşı ile düzeltilebilir.En önemli risk ise her 100 uygulamadan 1’inde görülen düşüklerdir.
Test sonuçları negatif gelirse tetkik edilen hastalıklara dair risk saf dışı bırakılırken, pozitif gelmesi durumunda anne ve babayı hastalığın türüne ve ciddiyetine göre hamileliği devam ettirmek yada gebeliğe son vermek gibi önemli kararlar bekler.Amniyosentez özürlü yada kalıtsal hastalık taşıyan bir bebek doğurma riskinin anlaşılması için yapılacak en etkili uygulamalardan biridir. Böylelikle anne ve baba böyle bir halle karşı karşıya kaldıklarında ne yapabileceklerini önceden planlayabilirler.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 13:58
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016