Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 15-09-06, 20:43 #1
VeeRa VeeRa çevrimdışı
58 Johann Sebastian BACH'ın hayatı!!!


Johann Sebastian BACH(21 Mart 1685 yılında Eisenach’da doğmuş, 25 temmuz 1750 yılında Leipzig’de ölmüştür).Nesillerce kesilmeden devam eden Bach’lar gibi çok kollu bir müzisyenler sülalesi dünyada ender görülmüş hayret verici bir fenomendir. Bu ailenin tarihi, Orta Almanya’nın Thüringen eyaletinde bir değirmenci olarak işi başında kitara çalmayı seven Vitus Bach ve ÇALGICI adıyla anılan oğlu Hans Bach’tan (1626 da ölmüştür), Mozart’ın üslubunu hazırlayanlar arasında bulunan Christoph Bach (1782 de Londra’da ölmüştür)’a kadar devam eder. Thüringen halkı, o zaman muhtelif şehir ve kasabalarda belediye hizmetinde çalışarak bir loncada birleşmiş olan müzisyenlerden kısaca BACH’LAR diye bahsederdi. Bu müzisyen ailesinin asıl ceddi kabul edilen Hans Bach, Johann Sebastian Bach’ın büyük dedesidir. J.S. Bach’ta bu ırsi müzisyenlik, hatta bütün müzik tarihinin gidişi en yüksek seviyesine ulaşmıştır. O, geçmiş asırların yarattığı tesirleri kendisinde toplamış ve takriben üç nesil sonra başlayan yeni bir inkişafın da hareket noktası olmuştur. Böylece bu THOMAS KİLİSESİ KONTORU zamanın ve devirlerin üstünde kalan bir varlık olarak karşımızda durmaktadır.

Takriben bundan bir buçuk asır önce müzikolojinin ilk temsilcileri arasında sayılan Forkel ve Goethe’nin dostluğuna mazhar olan Zelter gibi bilgili ve ehliyetli şahıslar Bach’ın eserleriyle uğraşmaya başladılar. Mendelsshon gibi cesur ve coşkun kimseler de onlara katıldı. Daha önce Mozart ve Beethoven de bu eserlerin büyüklüğünü sezmişlerdi. Romantik devrede, yaratıcı müzisyenler ve müzik alanında araştırma yapan kimseler Bach’ın eserlerinin toplanmasını ve canlandırılmasını önemli bir vazife olarak üzerlerine almışlardır. Bu teşebbüslerin zamanımız için önemli tesirleri olmuştur. Bach’ın ilk büyük biyografisini yazan Spitta’nın ulaştırdığı bilgilerden mülhem olarak genç bir nesil, eserleri dirilten yeni bir uygulama safhası açtı.

Büyüklüğü bütün dünyaca anlaşılıncaya kadar Bach’ın uzun zaman unutulmuş olması gariptir. O ölünce, çağdaşları sadece büyük bir org üstadının vefatına üzülmüşlerdi ama, eserlerinden hiç haberleri yoktu. Filhakika hayatı saraylarda kazanılan şöhretin şaşaası içinde geçmemişti. Bilakis Bach dış görünüşe göre o zaman çok sayıda mevcut olan müzisyenlerin sade hayatını yaşıyordu. Dünyanın gözünde en üstün mevki sayılan, Köthen şehrindeki Anhalt dükü sarayının oda müziği direktörlüğüne tayin edildiği zaman önce saray orgcusu ve orkestrada konsertmaister olarak çalışmıştı. Arnstadt’da kilise orgcusu iken irticalen cüretli çalışlarıyla cemaati şaşırtmış, ayrıca Lübeck’teki yaşlı üstat Buxtehude’yi ziyarete gidip izninden geç dönmekle bağlı olduğu makamları da gücendirmişti. Daha sonra protestan papazların ilahiyatla ilgili kavgaları yüzünden orgculuk vazifesinde güçlük çektiği Mülhausen’de bir müddet kaldıktan sonra Weimar sarayının orgcusu ve konsertmaisteri olmuştu. Zaten daha küçük yaşta Lüenburg’daki Michaelis okulundan mezun olduktan sonra da aynı Weimar’da kemancı olarak orkestrada çalmıştı. Bu defa oradan ayrılmakta ısrar eden Bach’ı vazifesinden affetmek istemeyen hükümdar, bu inatçı adamı bir ay gözaltında bulundurdu. Pek parlak olmayan bu yoldan geçerek Köthen’e geldi. Orada kilise ile ilgisi olmayan ve hayatının en itibarlı vazifesini gördü. Lakin onun gayesi başkaydı. Leipzig’de Thomas kantorluğunda bulunan Johann Kuhnau öldüğü zaman onun yerine talip oldu. Bach, bir hayli tereddütten sonra, ömrünün sonuna kadar muhafaza ettiği bu işe tayin olundu. Hayatının son yıllarında gözleri kör olmuştu.

Bütün bunlar anlatılması kolay şeylerdir. Fakat Bach, Köthen sarayındaki –gerçi mütevazi bir saraydı- mevkiinden kontorluğa inmek kararı ile dünyaya tarihi bir değer taşıyan bir karar örneği vermiştir. Bach’ın bu kararı insanlığa, yeni vazifesinin icabı olarak beslediği pasiyonlar, sayısız kantatlar ve moteleri kazandırdı. Aynı zamanda öğretici ve ruha haz verici (1) tarafları hususi bir tarzda birleştiren enstrüman eserleri yarattı. Bunların başında KLAVSEN BİYEN TAMPERE adlı iki ciltlik prelüd ve füg kolleksiyonu gelir. Fakat Bach çok daha önce, gençliğinde de enstrümanlar için sayısı ve değeri çok büyük olan eserler vermişti. Alman org müziğinini İtalyan konçertosunun ve Fransız süitlerinin üstatları ile manevi bağlar kurarak eserler yaratmıştır. Değişik sazlar için yazdığı süitler, Brandenburg konçertoları, la dini kantatlar ve org eserleri bunun dedilleridir. Bir zamanlar Bach’ın dini ve ladini eserlerinin üstünlüğü üzerinde tartışmalar yapılırdı. Bugün böyle bir tefrik kalmadı. Si minör mes’inin yüksek seviyesi, pasiyonların ifade kudreti, kantatların koral ezgilerine dayanan dili, süit ve konçertolarında beliren müzik yapma zevki ve neşesi, MÜZİK ARMAĞANI’nın büyüklüğü, bir vasiyetname olarak kalan FÜG SANATI adlı füglü varyasyonları, yahut bir tek küçük ENVANSİYONU bile bize Bach’ın tam kendisini anlatır.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-06, 22:10 #2
LetTheMetalFlow LetTheMetalFlow çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Johann Sebastian BACH'ın hayatı!!!


çok güzel bir bilgi . taptığım bir insandır kendisi .yaratıcılığın sınırıını aşmıştır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-06, 16:37 #3
kornman887 kornman887 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Johann Sebastian BACH'ın hayatı!!!


Yeşekkürler güzel konu ve paylaşım için...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-06, 20:25 #4
Moonlighttt Moonlighttt çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Johann Sebastian BACH'ın hayatı!!!

teşekkürler Memo paylaşım için...süpersin...copy yaptım kaydettim arşive
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-01-07, 19:21 #5
sebastian sebastian çevrimdışı
Varsayılan C: Johann Sebastian BACH'ın hayatı!!!

isim tanıdık geliyor
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-07, 10:28 #6
Violinist Violinist çevrimdışı
Varsayılan C: Johann Sebastian BACH'ın hayatı!!!

Konu için teşekkürler Barok döneminin en büyük müzisyenidir kendisi..Eeeee boşuna BABA BACH dememişler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-07, 14:44 #7
bozgun bozgun çevrimdışı
Varsayılan C: Johann Sebastian BACH'ın hayatı!!!

Bach'ın Violin Concertos adı altındaki albümünü herkeze tavsiye ediyorum.

Camerata Duvier orkestrası mükemmel denecek şekilde ölümsüzleştirmiş bu mükemmel eserleri.

Bu arada konu bilmeyenler için güzel olmuş ellerine sağlık..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-07, 18:27 #8
вαчвαгs ♪ мєгcuгч вαчвαгs ♪ мєгcuгч çevrimdışı
Varsayılan C: Johann Sebastian BACH'ın hayatı!!!

İlk başlığı gördüğümde aklım Skıd Row a gitti.. Doğaldır tabi..
Paylaştığın için teşekkurler..


Deep Purple - Halleluah
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 03:21
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018