Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 02-09-08, 12:57 #1
theforevermetal theforevermetal çevrimdışı
58 ♫♫Önemli sanatçılar♫♫Önemli Sanatçılar

60’ların ilk müjdecilerinden, 80 sonralarının alt türlerini yaratanlara kadar Heavy Metal tarihi tartışılırken, üç ana aşamada bazı kilit, çok önemli sanatçıların adı listelenebilir. Bu sanatçıların tümünün İngiliz olması ise tesadüf değildir.
The Beatles, The Who, The Rolling Stones gibi 60’ların efsane rock grupları.

[IMG]http://img215.**************/img215/3403/beatlesthethebeatles119by1.jpg[/IMG]
[IMG]http://img505.**************/img505/5577/151492232cb777610f0oct1.jpg[/IMG]
[IMG]http://img505.**************/img505/3866/therollingstonestc5.jpg[/IMG]


Led Zeppelin, Black Sabbath, Deep Purple gibi 70 ortalarının metale geçiş grupları.
[IMG]http://img215.**************/img215/9152/ledzeppelinmq0.jpg[/IMG]
[IMG]http://img505.**************/img505/7042/blacksabbathblackandwhibs4.jpg[/IMG]
[IMG]http://img49.**************/img49/9632/deeppurplephotoht4.jpg[/IMG]


Iron Maiden, Judas Priest gibi 70 sonları ve 80 başlarının Yeni Dalga İngiliz Heavy Metal akımı öncüleri.(N.W.B.H.M)
[IMG]http://img505.**************/img505/1673/imperiaflex02501mp5lo4.jpg[/IMG]
[IMG]http://img49.**************/img49/5954/judas20priestwr9.jpg[/IMG]


Kendilerini Heavy Metal grubu olarak tanıtanlar tabiki son aşamada yer alan gruplardır. 1980'lerin ortalarında Heavy Metal öylesine bir patlama yapmıştır ki dinleyici kitleleri, müzik şirketleri ve fanzinler yeni alt türlere isim koymaya başlamıştır. O dönemlerde bu alt türler henüz belirsiz olduğu ve sınırları belirlenemediği için bir sanatçıyı bir alt türe koymak zor olmuştur. Ama bu alt türler içinde en önemlileri başını Metallica ve Slayer gibi Amerikalı grupların çektiği thrash metal ve Ratt, Guns N’ Roses gibi yine Amerikalı grupların öncülüğünü yaptığı hair metal olmuştur.
[IMG]http://img505.**************/img505/4804/metallicahetfielddesignqf0.jpg[/IMG]
[IMG]http://img215.**************/img215/5175/gunsnrosespremadeframeclc0.jpg[/IMG]


Bu dönemin diğer bir önemli grubu da tabiki Megadeth’dir. Thrash metal riffleriyle Judas Priest’in speed metal sololarını birleştiren Megadeth dönemine şüphesiz ki damgasını vurmuştur.

[IMG]http://img230.**************/img230/3492/megadeth2020arsenal20ofjz9.jpg[/IMG]


Heavy rock müziğin sonradan oluşan diğer bir türü de, en bilinen grubu Seattle’lı Nirvana olan 1990’ların grunge müziği olmuştur. Heavy Metalin etkisi görülse de bu müzik, Heavy Metalin bir alt türü olarak sayılmaz. Gitar soloların olmayışı belki de grunge grupların Heavy Metal adı altında anılmamasının en önemli nedenidir.
[IMG]http://img505.**************/img505/6591/nirvana1zc5.jpg[/IMG]
[IMG]http://img158.**************/img158/5756/87397903do5.png[/IMG]

AC/DC

AC/DC, 1973 yılında Angus Young ve Malcolm Young tarafından Sidney, Avustralya'da kurulmuş Hard Rock grubudur. Grup dünya çapında 150 milyondan, ABD'de 68 milyondan fazla albüm satmış, en başarılı hard rock gruplarından biri kabul edilmiştir. 1980'deki albümleri Back in Black, yalnız ABD'de 21 milyon, dünya çapında 42 milyon kopya satmış, tüm zamanların en çok satan 2. albümü, bir grup tarafından yapılan en çok satan albüm olmuştur.


[IMG]http://img158.**************/img158/6050/queen2423r3rcopyuy8we5.jpg[/IMG]


Queen
Queen rock dünyasının en gösterişli, en görkemli ve en renkli müzik topluluğudur!... Rock müzik için yenilik sayılabilecek tüm gelişmeler neredeyse Queen’in eseridir. Queen öylesine muhteşem bir müzikal yeteneğin sonucudur ki, “Bohemian Rhapsody” gibi opera-rock harmanı bir şarkıyı tüm müzik dinleyicileri için dinlemekle doyulamaz bir kült haline getirmiştir. Queen öylesine unutulmaz bir gruptur ki, “We Will Rock You” gibi bir ritm şarkısını dünyanın en çok bilinen ezgileri haline sokmuştur. Queen öylesine etkili bir gruptur ki, başarı anlarında duyulan sevinci pekiştirmek için “We Are The Champions” gibi bir ölümsüz bırakmıştır gerisinde. Queen öylesine mükemmel bir gruptur ki, “Innuendo” gibi imalı ve birçok farklı parçanın homojen bir bütününden oluşturduğu şaheserle müziğin ulaşabileceği en üst noktayı dinleyicisine göstermiştir. Queen öylesine hayatın içinden bir gruptur ki, ölümün soğuk rüzgârını ensesinde hissederken bile “The Show Must Go On" ile yaşam felsefesinin en dramatik eserini üretebilmiştir. Ve diğerleri… Queen şarkılarının her birinin mükemmelliği yazmakla bitmez…

Queen, müziğin varabileceği son noktadır.

Queen, insanların yüz binler halinde tek bir sesi çıkarabilmesi demektir.

Queen, gösterinin her daim devam ettiği büyülü bir dünyadır.

Davulda Roger Taylor, gitarda Brian May, basta John Deacon ve vokalde dünyanın en güçlü ve en etkili seslerinden Freddie Mercury...

[IMG]http://img222.**************/img222/9803/scorpionsklaus2rgbgy9.gif[/IMG]

Scorpions

Scorpions Almanya'nın Hanover şehrinde 60'ların sonuna doğru kurulmuş bir hard rock/heavy metal grubu, 1980'lerin en büyük müzik gruplarından. "Wind of Change", "No One Like You", "Still Loving You", "Humanity", "Send Me an Angel" gibi parçalarıyla tarihe adını yazdırmış olan Scorpions'ın albümleri dünya çapında 75 milyon satmıştır.


[IMG]http://img178.**************/img178/1424/jimihendrixonstagefendeag1.jpg[/IMG]

Jimi hendrix

Jimi Hendrix 1967 yılında başlayan ve 1970 sonbaharına kadar devam eden dört yıllık süperstarlık döneminde yaptığı çalışmalarla rock müziği üzerinde kuşaklar boyu devam edecek etki yaratmıştır. Hendrix rock müzik tarihinin gelmiş geçmiş en iyi gitaristidir.[IMG]http://img230.**************/img230/3576/adszui1.jpg[/IMG]

Kiss

Kiss 1973 yılında New York'ta kurulan Amerikalı hard rock grubu. Makyajları ve sahne kostümleriyle tanınan grup gösterişli sahne şovlarıyla 1970'lerin ortalarında ün kazanmıştır. Grup bugüne kadar 24 altın plak kazanmıştır.. Grubun dünya çapında albüm satışları 90 milyonun üzerindedir.


[IMG]http://img230.**************/img230/1997/xcxcxf3.jpg[/IMG]


The Doors

James Douglas Morrison (8 Aralık, 1943 - 3 Temmuz, 1971), ABD'li şarkıcı, söz yazarı, besteci ve şairdir.

Melbourne, Florida’da doğmuş ve ABD'li rock grubu The Doors`un söz yazarı ve vokali olmuştur. Birkaç şiir kitabı, dokümanları, kısa film denemeleri ve The unknown soldier için bir müzik video klibi denemesi vardır. James’in daha 27 yaşındayken Paris'te ölümü nedeniyle gömülürken ve gömüldükten sonra bile sonsuz bir söylenti James’in arkasından devam etti. Jamesin esrarı hala sürmektedir. Onlarca farklı ölüm teorisi vardır. Bu iddialardan bazıları; şöhretten bıktığı için ölü taklidi yaparak Hawai'ye kaçtığı ve yaşamını orada sürdürdüğü (bu iddianın temeli mezarının boyutunun Jim'den küçük olduğu söylencesine dayanmaktadır), aşkı Pamela Courson'nın o sıralarda onu başka biriyle aldatmasına dayanamayarak intihar ettiğidir.

Takma adı Lizard Kingdir. Bu takma adın kaynağı An American Prayer'da geçen "I'm the lizard king, I can do anything" dizesidir. Çoğu hayranına göre yapmak isteyip yapamadığı tek şey "0"(sıfır) adında siyah beyaz bir film çekmek olmuştur. Bu noktadan hareketle, pek çok sinema - tv öğrencisinin tez olarak böyle bir film çekmesi, Morrison'u her dönem genç kuşak arasında "ikon" haline getiren bir başka sebeptir.

[IMG]http://img156.**************/img156/5345/aerosmithpr5.jpg[/IMG]


Aerosmith

Aerosmith, 1970 yılında Steven Tyler'ın öncülüğünde kurulan Amerikalı hard rock grubu.

Aerosmith, 1970'de, vokalist Steven Tyler'ın gitarist Joe Perry ile bir dondurma salonunda tanışmasıyla kuruldu. Perry, Tyler'a rock-caz topluluğunda yer alması için teklifte bulundu. Tyler ile Perry, yanlarına basçı Tom Hamilton'u da alarak bir üçlü kurmaya karar verdiler.

Çok geçmeden ikinci gitarı da Ray Tabano kullanmaya başladı. Ancak kısa bir süre sonra Tabano yerine Earth Inc.'in eski üyelerinden Brad Whitford geldi. Davulcu Joey Kramer'in de gruba dahil olmasıyla Aerosmith Boston'da 1970'in sonuna doğru kurulmuş oldu.

İlk konserinden sonra adını Arosmith yerine Aerosmith olarak değiştiren grup, başarısıyla kısa zamanda Boston'un dışına çıkmaya başladı. Grup Max Cansas City'de verdikleri konserden sonra Columbia/CBS Records'la kontrat imzaladı.

Aerosmith, önceleri Rolling Stones'un haylaz müziği ile New York Dolls'un ucuz ve pis havasından etkilenmiş olsalar da bu onların sağlam tarzlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.


[IMG]http://img354.**************/img354/508/dfdfdzq8.jpg[/IMG]


Bob Dylan

Bob Dylan (d. 1941 Minnesota). Bay Abraham ile Bayan Beattie’nin oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ismiyle, Robert Allen Zimmerman. Rusya’dan göç eden Yahudi atalarının niçin bir Alman soyismi taşıdıkları hakkında bir fikir bulunmamaktadır.

Sonradan "Huzurevine oranla daha fazla kişinin öldüğü yer" olarak tanımlayacağı üniversiteden atıldığında, henüz 18 yaşında bir gençti. Yirmisinde ise dağınık ve kirli saçları, eski püskü giysileri, omzunda gitarı ile New York’ta, "Beatnic"lerin arasında bulunmuştur. Ona göre New York "Henüz çok fazla insanın gitmediği, gidenin de geri dönmediği" bir yer ve oraya gitmek, "Aya gitmek gibi bir şey"dir.

"The Freewheelin' Bob Dylan" 1963’te piyasaya çıktığında, Dylan, bir ilah olma yoluna çıkmıştır. Albümün kapağında New York sokaklarında sevgilisi Suze Rotolo ile birlikte çekilmiş bir fotoğrafı bulunmaktadır. "Blowin' In The Wind", herkesin diline düşmüştür.

Her seferinde farklı bir şeylerden bahseden Dylan; savaşların anlamsızlığından, Tanrı’dan, adaletsizlikten, seksten, aşktan, sevgiden bahsetmiştir. Her seferinde değişik kesimlerin tepkisini çekmiştir. Bir şeyler söylüyordu; fakat bir başka sefer aynı şeyleri tekrarlamıyordu. Çoğu kişiye göre o, sadece içinden geleni yapıyordu. Belki de, kitleler onu görmek istedikleri gibi görüyordu. Folk müziği seçmesinin nedeni de zaten, gitarı ve armonikasından başka hiçbir şeye ihtiyaç duymayacak olmasıydı.
[IMG]http://img134.**************/img134/7926/beachboysue6.jpg[/IMG]

The Beach Boys
Dünyanın en iyi vokal gruplarından biri sayılan Beach Boys üç kardeş, bir kuzen ve okul arkadaşlarının oluşturduğu bir topluluk olarak "Pendletones" adıyla müziğe başladı. 1961 yılında yaptıkları “Surfin” adlı şarkı ile ilk hitlerini yaratan grup 8 Aralık 1961 tarihinde Los Angeles'da, 1959 yılında bir uçak kazasında yaşamını yitiren Buddy Holly anısına yapılan bir konser ile ilk defa sahneye çıktı.

1964 yılında grubun beyni Brian Wilson, psikolojik sorunlar yüzünden grup ile turneye çıkmayı bırakarak, Beach Boys'un stüdyo çalışmalarını sürdürdü. 1966 yılına kadar 11 albüme imza atan grup, 1966 yılında tüm dünyada gelmiş geçmiş en iyi album kabul edilen “Pet Sounds” albümünü yaparak (Brian Wilson bu album için 6 ay boyunca 3 ayrı stüdyoda çalışmış) Beatles’in tahtını sallamıştı. 1967 yılında Brian Wilson rock dünyasını sarsacak bir albümün hazırlıklarına başladı. Ancak grup üyelerinin baskısı ve Brian Wilson'un psikolojik sorunları nedeniyle “Smile” adlı bu albüm tamamlanamadı.

Bu tarihten itibaren Beatles önderliğinde, diğer müzik grupları psikadelik döneme girerken, Beach Boys müziklerinde hala 60'ların Doo-Woop vokal yapısını koruyordu ve bu yüzden popülaritesini yitiren grup düşüşe geçti. 1968 yılında Capitol Records ile olan sözleşmeleri bozuldu. 1969 yılında grubun davulcusu Denis Wilson'un, Sharon Tate'in katili Charlie Manson tarikatı ile ilişkisi olduğu dedikoduları grubun başını epey ağrıttı.

1970 yılında çıkardıkları "Sunflower" albümü temiz kayıtları, sevimli vokalleri ile albüm genelinde başarılı bir çalışmaydı ancak şarkılar listelerde başarı elde edemedi. 1971 yılında "Brother Records"u kuran grup aynı yıl yine başarılı bir çalışma olan "Surf's Up" albümünü piyasaya sürdü.

Ancak rock müzikte, yaşanan kısırlaşma ve grubun proggressive rock'a kayamaması Beach Boys'un eski günlerine dönmesini engelledi. 1976 yılında, psikolojik sorunlarından kurtulan Brian Wilson, tekrar grupla sahneye çıkmaya başladı.

1980'lere gelindiğinde grup yeni şarkılarından öte eski şarkılarıyla anılıyordu. Grup üyeleri de solo çalışmalara yönelmişlerdi. 1983’de davulcu Dennis Wilson’un trajik bir kaza sonucu ölmesi ile grup, müziğe bir süre ara verdi.

1988 yılında Kokteyl filminin müziği “Kokomo” ile tekrar 1 numaraya yükselen grup 1992 yılında Brian Wilson ile Mike Love’in arasının açılması ile dağıldı. Şu anda Mike Love ve Bruce Johnston’un oluşturduğu The Beach Boys ve Alan Jardine’in kurduğu Beach Boys Family & Friends isimli gruplar hala Beach Boys adını kullanmaktadırlar.

[IMG]http://img262.**************/img262/2707/sexpistols1qu0.jpg[/IMG]

Sex Pistols

Sex Pistols, İngiliz punk rock türünde simgeleşmiş ve pek çok gruba ilham kaynağı olmuş bir punk grubudur. BBC tarafından "tam anlamıyla bir İngiliz punk grubu" şeklinde tasvir edilmiştir. Grup yalnızca üç sene boyunca (1975-1978) aktif kalmış ve dağılmıştır. Bu süre içerisinde yalnızca bir stüdyo albümü kaydetmiş (1977'de Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols) ve dört adet single yayınlamışlardır.


[IMG]http://img177.**************/img177/5462/johnnycashfolsomprisonjm8.jpg[/IMG]


Johnny Cash


Johnny Cash (26 Şubat, 1932 – 12 Eylül, 2003) Amerikan rock ve country müziğini önemli ölçüde etkilemiş bir gitarist, söz ve müzik yazarı ve June Carter Cash'in eşiydi. Derin ve özgün sesi, "yük katarı" diye de anılan Tennessee Üçlüsü adlı orkestrası, kendisine "siyah giysili adam" ün kazandıran kara giysileri ve tavırlarıyla ünlüydü. Tüm konserlerini sade bir takdimle başlatırdı: "Merhaba, ben Johnny Cash". Özellikle kariyerinin sonlarında doğru ana teması hüzün ve çile çekmek olan müzikler yaptı. "I Walk the Line", "Folsom Prison Blues", "Ring of Fire", "Man In Black" ve "Hurt" en ünlü şarkılarındandı. "One Piece At A Time", "The One on the Right is on the Left" ve "A Boy Named Sue" gibi esprili, eğlenceli şarkılar da yazdı. Hayat hikayesini anlatan "Walk the line" filminde kendisini oynayan Joaquin Phoenix ile eşi June Carter'ı oynayan Reese Witherspoon'u ölümlerinden önce eşiyle birlikte seçtiler.[IMG]http://img177.**************/img177/4540/bobmarleylek1.jpg[/IMG]

Bob Marley
Bob Marley, Robert Nesta Marley, (d. 6 Şubat 1945, Jamaika; ö. 11 Mayıs 1981, Miami, ABD) reggae sanatçısı.

Asıl adı Robert Nesta Marley olan unutulmaz sanatçı, 6 Şubat 1945 tarihinde Jamaika'da dünyaya gelmiştir. Bob Marley, 130'un üzerinde plağı, her biri dillere destan olmuş yüzlerce şarkısı bulunan bir reggae efsanesidir.
[IMG]http://img267.**************/img267/6963/ozzyosbourne5hk8.jpg[/IMG]

Ozzy Osbourne


John Michael Osbourne (d. 3 Kasım 1948, Aston, Birmingham). Genelde Ozzy Osbourne ismiyle tanınır. Ozzy zamanında Black Sabbath grubunda solist (şimdi tek başına çalışıyor) ve bir Reality Show yıldızıdır. Osbourne şu ana kadar iki kez evlenip altı çocuk sahibi olmuştur: İlk karısı Thelma Riley'le olan evliliğinden evlatları: Jessica Hobbs, Louis Osbourne ve evlatlık edindiği oğlu Elliot Kingsley 'dir. İkinci ve şu andaki eşi olan Sharon ile olan evliliğinden olan çocuklarının isimleri ise: Aimee, Kelly and Jack'dur. Kızı Jessica'dan iki tane torunu vardır.eşi dış görüntüsüne eskiden önem vermez ve ozzy nin annesi gibi görünürken geçen yıllarda tam tersine bir aşama kaydetmiş ve bir dizi estetik operasyon sonucu çok farklı bir görünüme kavuşmuştur.oğlu jack uyuşturucu ve alkol ile gnç yaşta tanışmış tır. 22 kilo verdikten sonra babası onu alkolden uzaklaştırmak için bir program hazırlar adrenalin yüklü bu programda jack korkuların üstüne giderek tüm dünyayı dolaşıyor.


[IMG]http://img78.**************/img78/3940/hotelcalifornialw3.jpg[/IMG]The Eagles


Eagles Amerika Birleşik Devletleri'nde Los Angeles, Kaliforniya'da 1970'lerde doğmuş bir rock grubudur. Listelerde 1 numaraya çıkmış 5 single ve 4 albümü ile; 1970'lerin en başarılı gruplarından biri olmuştur.
20'inci yüzyılın sonunda; iki albümleri, Eagles : Their Greatest Hits 1971-1975 ve Hotel California; Record Industry Association of America tarafından en fazla satan 10 albüm arasına girmiştir.
Eagles : Their Greatest Hits 1971-1975 ayrıca; Amerika'da şu ana kadar en fazla satılmış albümdür. (29 Milyon Amerika'da; 45 Milyon Dünya'da)
1980'de dağılan grup; 14 yıl boyunca ayrı kalmış, ardından birleşerek turlara çıkmışlardır.
1974'deki grup üyeleri; Bernie Leadon, Glenn Frey, Don Henley, Randy Meisner ve Don Felder'dir.
Bernie Landon 1976 yılında, Randy Meisner 1977 yılında, Don Felder de 2001 yılında gruptan ayrılmıştır. Yelerine; Joe Walsh ve Timothy B. Schmit gelmiştir.
[IMG]http://img228.**************/img228/7342/wkbonjovi1vc7.jpg[/IMG]

Bon Jovi

Bon Jovi, 40 milyonu ABD'de olmak üzere tüm dünyada 120 milyon albüm satan, New Jersey kökenli bir hard rock grubudur. 50 ülkede 3000'den fazla konser verdiler ve 35 milyon kişi canlı performanslarına tanıklık etti. 90'larda MTV'nin gerçekleştirdiği Unplugged serilerine ilham kaynağı olmuşlardır.


[IMG]http://img134.**************/img134/7348/david20bowiewebeu9.jpg[/IMG]

David Bowie

Asıl adı David Robert Jones olan İngiliz glam rock müzisyeni. 8 Ocak 1947' de Brixton'da dünyaya gelmiştir. 1969 yılında Space Oddity albümü ile İngiltere listelerine 5 numaradan sürpriz bir giriş yapmıştır. 1970'li yılların başında 'The Man Who Sold The World', 'The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars' gibi efsane albümler yapmıştır.

'The Hunger', 'The Man Who Fell to the World' ve 'Merry Christmas, 'Mr. Lawrence', 'The Prestige' gibi filmlerde rol almıştır.

Model Iman ile evli olan David Bowie sayısız albüm yapmış ve birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Gözlerinin birbirinden farklı iki renkte olması bazı kitleler tarafından hayranlık kazanmıştır
[IMG]http://img228.**************/img228/5289/41809525nf5.png[/IMG]


Skid Row

İlk albümlerini 1989 yılında Jon Bon Jovi'nin desteğiyle yayınlamış bir Heavy Metal, Hard Rock grubudur. I Remember You, 18 and Life, In a Darkened Room, Slave to the Grind , Monkey Business ve wasted time gibi efsane şarkıları vardır. 1995 yılında solistleri Sebastian Bach gruptan ayrılarak solo kariyerine baslamıştır. Bunun sonucunda büyük bir kan kaybına uğrayan grup bir daha eski şöhretini yakalayamamıştır. Üstün vokalist Sebastian Bach ise Rock n Roll dünyasını sallamaya devam etmektedir. Bach'tan sonra her nekadar yeni solistlerle yollarına devam etmeye çalıslalarda skid row sevenler hem ses tınısı hem de sahne performansı yeni sesleri kabul edememişlerdir.skid row sarkılarında gennellikle geçlerin yasadığı toplumsal sorunları ve aile ve çocuk arasında ki iletişimi müziklerinde kouns ednmiştir.Rock dünyasında çok önemli biryere sahip olan Skid Row bugün bile yeni nesil müzisyenlere ilham kaynagı.

[IMG]http://img149.**************/img149/5481/hayatperisibarismancopf9.jpg[/IMG]

Barış Manço

Barış Manço (d. 2 Ocak 1943, İstanbul - ö. 1 Şubat 1999, İstanbul) Türk besteci, şarkı sözü yazarı, gezgin ve TV programı yapımcısıdır. Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucu üyelerindendir.
1969 baharında “Dağlar Dağlar”la büyük bir çıkış yaptı. Albüm beş ayda 700.000 adet satışa ulaştı. Bu çalışma, sanatçıya Altın Plak Ödülü’nü de kazandırdı. 1971 yılında Moğollar'la çalıştı. Askerliğini Polatlı'da asteğmen olarak 1971 - 1973 yılları arasında yaptı. 1973'de Kurtalan Ekspres’ini kurdu. İlk klibini yine aynı yıl “Hey Koca Topçu”ya çekti. 1975’te ilk albümü “2023”ü yaptı.

1980 yılında Altın Orfe’de “Nick The Chopper” ve “Ben Bir Şarkıyım” adlı Bulgar şarkısıyla da altın madalyalar aldı. 1981'de çıkardığı "Sözüm Meclisten Dışarı" adlı albümündeki Dönence isimli şarkısı, ilk Türk Psychedelic Rock olarak kabul görür. Yurtdışında birçok TV programına konuk olarak katıldı, birçok ülkede konserler verdi. 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’na “Kazma” adlı şarkısıyla katıldı. Ancak kendi isteğiyle bu parçayı ön elemeden çekti.

Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Farsça, Flemenkçe, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca, Kürtçe ve Yunanca olarak yorumlandı ve Barış Manço, kimi şarkılarını günlük hayatından aldı. “Domates, Biber, Patlıcan”, buna bir örnektir.
Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödül aldı. Bunlardan bazıları 1991'de Türkiye Cumhuriyeti devlet sanatçısı unvanı, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora unvanı, Uluslararası Teknoloji Ödülü aldı. Ayrıca, Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı, Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Türkmen Vatandaşlığı ödülleri vardır. 200'ün üzerinde şarkısı olduğu için 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandı.

[IMG]http://img228.**************/img228/4107/mogollarrl9.jpg[/IMG]


Moğollar

Moğollar, Türkçe sözlü Rock müzik yapan Türkiye'nin önemli gruplarındandır ve Anadolu Rock türünün önemli temsilcilerindendir. Grup, Ağrı Dağı Efsanesi isimli parçaları ile tüm Türkiye'de bilinir.[IMG]http://img113.**************/img113/6033/erkin1ct7.jpg[/IMG]


Erkin Koray
Erkin Koray, Türk rock müziğinin öncülerindendir (doğumu: 1941).

Türk müzik tarihinin en önemli kişiliklerinden biridir. Arabesk'den hard rock'a kadar geniş bir yelpazede özgün eserler vermiş olmakla birlikte rock müzisyeni kimliği daha belirgindir. Türk rock müziğinin babası olarak da tanımlanmaktadır.

Özgün çalışmaları, doğu ve batı müziklerinin nasıl sentezlenebileceği konusunda birçok müzisyene yol göstermiştir. Cemalim, Köprüden Geçti Gelin gibi çalışmaları ile Türk halk müziği, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi parçalar ile Türk sanat müziği eserlerini yorumlayarak Türk Rock müzik tarzının en önemli öncülerinden biri olmuştur.

Şaşkın (Ala Ain Moulayiteen) (Dabke), Estarabim, Çöpçüler, Fesuphanallah gibi geniş kitlelerin beğenisini kazanan Arabesk-rock parçaların yanında, Mesafeler, Yağmur gibi psychedelic rock'a uzanan ve Krallar gibi metal müzik olarak nitelendirilebilen birçok önemli çalışmaya imza atmıştır. 1960´larin sonuna dogru, bağlamanın sesini müzik yapilan mekânlarda daha çok duyurmak ve rock müziğinde de kullanabilmek için elektro bağlamayı icat etti.
[IMG]http://img139.**************/img139/3078/benharpercarlossantanabzn2.jpg[/IMG]

Carlos Santana


Carlos Augusto Santana Alves veya bilinen adlarıyla Carlos Santana veya Santana, (d. 20 Temmuz 1947) ünlü bir Meksikalı gitarist ve söz yazarıdır. Sanatçı aldığı Grammy'nin yanı sıra, "Rolling Stone" tarafından, "Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi" anketinde 15. sırada yer almıştır.[IMG]http://img75.**************/img75/4079/pearljamwl0.jpg[/IMG]


Pearl Jam

Pearl Jam, Seattle, Washington kökenli bir rock müzik grubudur. İsminin Kızılderili melezi olan, grubun vokalisti Eddie Vedder'ın Pearl adındaki "büyükannesinin güzel reçeli"nden geldiği söylentisi yanlıştır. Rolling Stone dergisinin ağustos sayısındaki Eddie Vedder röpotajında bununla ilgili olarak; grup isim arama aşamasındayken, Seattle da bir restaurantta Ament "pearl" ismini ortaya sunmuş fakat üzerinde pek fazla düşünmediklerini belirmiştir. Daha sonra Epic'le anlaşmak için New York'a uçmuşlar ve burada Gossard, Ament ve Vedder, Neil Young konserine gitmişlerdir. Grup; Ten albümleri ile Grunge tarihinin en güzel albümlerinden birine imza atmışlardır. Nirvana, Alice in Chains ve Soundgarden ile birlikte, "grunge dörtlüsü" olarak anılan Pearl Jam, bu üç grup ile birlikte, grunge akımının popüler olmasını sağlamıştır.[IMG]http://img525.**************/img525/5513/oasissv5.jpg[/IMG]

Oasis


Oasis, özellikle 1990'lı yıllarda dünyaca meşhur olmuş, Manchester çıkışlı, Brit Rock türü müzik yapan bir İngiliz müzik grubudur.

Grubun bel kemiği olan Noel Gallagher (gitarist/solist, şarkı yazarı) ve Liam Gallagher (solist) kardeşler yıllar boyunca birçok davulcu, basçı değişimi ve kendi aralarındaki çeşitli anlaşmazlıklara rağmen yola devam etmişlerdir. Yoldaşları sayılabilecek Blur ve Radiohead keskin tarz değişikliklerine giderek müziklerini Brit Rock sınırlarından çıkarmış olsalar da Oasis hala Brit Rock/Pop şarkıları yazmaktadır.

Oasis, gerek yakalayıcı melodiler barındıran hit şarkıları, gerekse de "sex, drugs & rock'n'roll" yaşam tarzlarıyla her dönem gündemde kalmayı başarmıştır. Grubun, diğer gruplara (Blur gibi) sataşmaları da özellikle İngiliz basını için hep iyi malzemeler niteliğindedir.[IMG]http://img75.**************/img75/5272/ericclaptonphotographc1dq6.jpg[/IMG]

Eric Clapton

Eric Clapton, 30 Mart 1945 günü İngiltere'nin Ripley şehrinde doğmuş blues gitaristi, şarkıcı ve besteci. Lakabı "Slowhand"dir.

The Yardbirds, Bluesbreakers, Cream, Blind Faith, Derek and Dominos gibi gruplarda çaldı.

Wonderful tonight en çok tanınan eseridir.
[IMG]http://img510.**************/img510/6672/2308859550117chapmantramy6.jpg[/IMG]


Tracy Chapman


Tracy Chapman, 30 Mart 1964 doğumlu, 4 Grammy Ödülü sahibi, ABD'li siyahi şarkıcı ve şarkı sözü yazarı. En çok bilinen şarkıları; "Fast Car", "Talkin' Bout a Revolution" ve "Give Me One Reason"dur.

Cleveland'da doğmuş, çocukken gitar çalmaya ve şarkı sözleri yazmaya başlamıştır. A Better Chance'den burs alarak Connecticut'taki Wooster School'a devam etti. Daha sonra Boston yakınındaki Tufts Üniversitesi'nde okudu.[IMG]http://img510.**************/img510/7362/motley20cruecrue20festah1.jpg[/IMG]


Mötley Crüe

Mötley Crüe, Kaliforniya (ABD) çıkışlı hard rock - heavy metal grubu olup 1981'de kurulmuştur. albümleri dünya capında 45 milyon satmıştır. 1980' lerin en büyük ve dünyada en çok tanınan gruplarından biri olan mötley crüe bir çok hit şarkıya sahiptir. home sweet home, dr feelgood, without you ve live wire bunlardan bazılarıdır. Vince Neil (vokal), Mick Mars, (gitar), Nikki Sixx (bas gitar), Tommy Lee (davul) grubun üyelerini oluşturur.

Glam Rock'ın en önemli temsilcisi olarak gösterilebilir Mötley Crüe. Seks, Uyuşturucu, Motor temalarını işler.[IMG]http://img174.**************/img174/6849/kingcrimsoncourtii7ne9.jpg[/IMG]

King Crimson

1969 yılında gitarist Robert Fripp ve baterist Michael Giles tarafından kurulan İngiliz jazz, new wave, hard rock, folk etkileşimli progresif rock topluluğu.[IMG]http://img222.**************/img222/3131/bbkinggs5.jpg[/IMG]

B. B. King

Riley B. King veya B. B. King (d. 16 Eylül 1925) ABD'li blues gitaristi ve bestecisi. Blues tarzının kralı olarak görüldüğü için ona B.B. King ismi verilmiştir.Gitar hakimiyeti çok iyi usta bir müzisyendir.Bir çok ünlü sanatçıyla düeti vardır.En önemlilerinden bazıları Jimi Hendrix , Eric Clapton ve Gary Moore gibi müzisyenlerdir.Yaşına rağmen halen konserler vermektedir.En ünlü şarkılarından biri The Thrill is Gone'dur.Kendi ismini taşıyan şu anda kullandığı özel yapım Gibson marka gitarı vardır.

Blues Brother 2000 filminin sonunda Eric Clapton ve Louisiana Gator Boys ile "How blue can you get" parçasını seslendirmiştir. Ayrıca Rolling Stones dergisinde yayınlanan bir listeye göre kendisi dünyanın en iyi 3. gitaristidir.
[IMG]http://img214.**************/img214/4937/rainbowpaintmt5.jpg[/IMG]


Rainbow

Rainbow, 1975 yılında eski Deep Purple gitaristi Ritchie Blackmore tarafından kurulmuş bir heavy metal/hard rock grubudur. Kurulduğu zaman Blackmore ile beraber vokalde Ronnie James Dio, bas gitarda Craig Gruber, davulda Gary Driscoll ve klavyede Micky Lee Soule'den oluşan grup daha sonra birçok eleman değişikliği geçirmiştir.[IMG]http://img214.**************/img214/9146/tcbandwo7.jpg[/IMG]

The Cranberries
The Cranberries, İrlandalı rock müzik grubudur. 1988 yılında The Cranberry Saw Us adıyla kurulmuştur. 2003 yılından beri grup üyeleri müzik kariyerlerine yalnız başlarına devam etmektedirler.[IMG]http://img141.**************/img141/5647/vanhalen10chicagoil2004sk4.jpg[/IMG]

Eddie Van Halen

Eddie Van Halen 26 Ocak 1955 yılında Hollanda’nın Amsterdam şehrinde doğdu. Gerçek adı Edward Lodewijk Van Halen’dır. Ailesiyle birlikte 1962 yılında Hollanda’dan Pasadena Californiya’ya taşınmışlardır. Önceleri piyano dersleri almış ancak piyanonun başında oturmanın çok sıkıcı olduğunu düşünerek bateri çalmaya başlamıştır. Abisi “Alex Van Halen” ise gitar dersleri almaya başlamıştır. Ancak Eddie Van Halen daha sonra esas yeteneğinin gitar olduğuna karar vermiş ve abisiyle enstrümanlarını değiştirmişlerdir. Yaklaşık 12 yaşlarında gitar çalmaya başlayan Eddie durmaksızın pratik yaparak kendini geliştirdi. 14 yaşına geldiğinde Eric Claptonun Cream grubunda attığı soloları notası notasına çalabilir duruma gelmişti. 1974 yılında Van Halen grubunun temellerini abisiyle birlikte “Mamut” adlı grupla attı.

1990’ların sonlarında ağız ve dil kanserine yakalandı. Doktorlar günde 12 ile 14 saat ağzında metal pena tutmasının bu hastalıklara sebep olduğunu söylediler. Çeşitli tedavi metotlarıyla dil kanserinden kurtulmuş ancak hala ağız kanseriyle mücadele etmektedir. Her şeye rağmen de sigara içmeye devam etmektedir. Sağlık nedenleriyle psikolojik yapısı da bozulmuş ve bunun sonucu olarak çevresi tarafından geçimsiz biri olarak tanımlanmaya başlamıştır. Bu durum eşiyle boşanmasına sebep olmuştur. Eddie Van Halen’in oğlu da yeni albümlere de Van Halende çalacaktır.[IMG]http://img141.**************/img141/8536/thin20lizzy170678robbophs5.jpg[/IMG]


Thin Lizzy

Thin Lizzy 1969 yılında İrlanda'nın başkenti Dublin'de kurulmuş bir hard rock grubudur. Grubun basçısı, şarkı yazarı ve solisti Phil Lynott 1986'da ölene kadar grubun liderliğini yapmıştır. "Whiskey in the Jar", "Jailbreak", "The Boys Are Back in Town" ve "Bad Reputation" grubun dünya çapında bilinen şarkılarıdır.

Phil Lynott'ın Thin Lizzy the Rocker: A Portrait of Phillip Lynott adlı filmdeki bir röportajda söylediği üzere Van Morrison'ın grubun üzerinde büyük etkisi olmuştur. Amerikalı gruplar Little Feat ve Bob Seger de Thin Lizzy'yi etkilemiştir. Müzikleri geleneksel folk müziği de dahil olmak üzere çeşitli türlerden etkilenmişse de çoğunlukla geleneksel hard rock veya heavy metal kategorisinde sınıflandırılır.

Her ne kadar daha evvel başkaları tarafından da kullanılmış bir teknikse de Thin Lizzy ağırlıklı olarak çift gitar armonisi kullanan ilk hard rock gruplarından biri olarak tanınır. Bu tekniğin öncülüğünü Birleşik Krallık'ta Wishbone Ash, ABD'de ise Lynyrd Skynyrd ve The Allman Brothers Band yapmıştır. Daha sonraki yıllarda Judas Priest ve Iron Maiden tarafından kullanılan bu teknik yaygın hale gelmiştir.

Grubun lideri Lynott hard rock tarzında önemli başarılar elde etmiş ende zencilerdendir. Ayrıca grubun diğer üyeleri de İrlanda'nın Katolik ve Protestan cemaatlerindendir.

Thin Lizzy müzik kanalı VH1'nın "Hard Rock'un En Büyük 100 Sanatçısı" listesinde 51. sırada yer almıştır.[IMG]http://img238.**************/img238/2558/remdp0.jpg[/IMG]

R.E.M


R.E.M. 1980'da ABD'de kurulan bir alternatif rock grubudur. Grup Michael Stipe, Peter Buck ve Mike Mills'ten oluşmaktadır.[IMG]http://img238.**************/img238/4787/foofighterspg6.jpg[/IMG]

foo fighters

Kurt Cobain'in ölümünden sonra David Eric Grohl'un iki numaralı elektrogitarcısı Pat Smear ile kurduğu müzik grubudur. Queens of the stone age grubunun songs for the deaf albümündeki şarkıların baterilerini çalmıştır. Dave Grohl bu grubun vokalistidir. Ancak grup Nirvana kadar pek de çığır açmamıştır. Aynı zamanda ilk albümlerinin adı da Foo Figters'dır ve aşağıdaki şarkılardan oluşmaktadır. Son üç albümünde müzik kalitesinde ki değişiklik ile grammy kazanmış ve müzik tarihine geçmiştir.Ayrıca 'learn to fly' gibi komik ve eğlenceli klipleriyle de dikkat çekerler.[IMG]http://img160.**************/img160/7834/nickelbackposterc101176cd8.jpg[/IMG]

Nickelback

Hard rock yapan, enerjik ve eglenceli grup Nickelback 1996`da Hanna Alberta`da Chad Kroeger ( vocal& gitar ), Mike Kroeger ( bass ), Ryan Peaker ( gitar ) ve Mitch Gandau ( drums )`nun bir araya gelmesiyle kuruldu.

Çalismalarina Vancouver`da devam eden Nickelback`in, Subat 1996`da 7 sarkidan olusan "Hesher" EP CDleri ile Kanada`nin en iyi 100 albümü listesinde yer alirken, ayni yilin Aralik ayinda piyasaya çikardiklari"Hesher" in tamamlanmis hali olma özelligini tasiyan ve ilk çiktigi andan itibaren 50 radyonun play listine eklenen, hem top 20 listelerine girebilen hem de Pacific Music Industry Awards`ta yilin albümü ( Independent Distribution ) ödülünü alan "Curb" le birçok rockseverin ilgisini çekmeyi basardi.
[IMG]http://img169.**************/img169/5941/shirleymansondn3.jpg[/IMG]

Garbage

Garbage, 1996'da Kuzey Amerika'nın Wisconsin eyaletinin başkenti Madison'da kurulan Duke Erikson, Shirley Manson, Steve Marker ve Butch Vig'den oluşan İskoç-Amerikan rock müzik grubudur.

İlk albümleri Garbage beklenmeyen bir başarı yakalayarak ve 4 milyonun üzerinde satış grafiğine ulaşmıştır ve 1995-1996 yılları arasında albümden çıkan single'lar da aynı şekilde birbiri ardına yükselen bir başarı yakalamışlardır. İkinci albümleri olan Version 2.0 albümleri üzerinde iki yıl bir süren bir çalışma yapmışlardır ve bu albüm yılın en iyi albümü ve en iyi rock albümü kategorilerinde iki Grammy Ödülüne aday gösterilir. 1999'da James Bond filmi "The World is not Enough""'ın tema müziklerini yaparlar.

Üçüncü albüm olan "Beautifulgarbage"'ı 2001'de piyasaya sürerler, ancak bu albüm önceki albümlerdeki başarıyı yakalayamaz. "Bleed Like Me" albümü ile geri dönmelerinden önce grup dağılma aşamasına kadar gelir. Geri dönüş albümü olan "Bleed Like Me" Amerika'da büyük başarı kazanır.

Grup dünya turunu kısa keserek süresi belli olmayan bir ara verdiklerini açıklamıştır, ancak bunun bir dağılma olmadığının da altını çizmişlerdir.


Intresting arkadaşımızdan gelenler.

[IMG]http://img378.**************/img378/2949/hayley3xk6ss2.jpg[/IMG]
Elvis Presley

50'li Yıllar


Elvis Aaron Presley, 8 Ocak 1935’de Tupelo, Missisippi’de doğdu. Çocukluğu boyunca Pentecostal kilise korosunda şarkı söyledi. 1948 yılında ailesi Memphis’e yerleşti. Blues ve caz müzikle tanışması ve bu müzik türlerine ilgi duyması onu şarkı söylemeye itti.

Dünya çapında Rock'n Roll'un kralı ya da kısaca kral olarak tanınır. Diğer lakabı olan Elvis The Pelvis ise 1950'li yıllarda kendisine takılmıştır.


70'li Yıllar

[IMG]http://img257.**************/img257/8039/pfpf22rq0.jpg[/IMG]
Pink Floyd

Pink Floyd, İngiliz progresif ve psychedelic rock grubu.

Pink Floyd kurulduğunda, kadrosu vokal ve gitarda Syd Barrett, basta Roger Waters, klavyede Richard Wright ve bateride Nick Mason'dan oluşmaktaydı. İlk Pink Floyd albümü "The Piper At The Gates Of Dawn" 1967 yılında yayınlandı. Saykodelik müzik tarihinin en önemli albümlerinden biri sayılan bu albümdeki bestelerde Syd Barrett imzası görülmekteydi. Ayrıca bu albümün Pink Floyd'un caza en yakın albümü olduğu da söylenebilir. "Lucifer Sam", "Chapter 24" ve "Astronomy Domine" ilk başta dikkati çeken parçalardı.

__________________

Mesajı son düzenleyen theforevermetal ( 06-10-08 - 16:42 ) Neden: yeter artık ya yok neden meden :)
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-08, 13:04 #2
theforevermetal theforevermetal çevrimdışı
Varsayılan[IMG]http://img98.**************/img98/7629/514498356x237qv6.jpg[/IMG]


Yngwie Malmsteen

Yngwie J. Malmsteen 30 Haziran 1963'te İsveç'in başkenti Stokholm'de doğan müzisyen. Gerçek adı Lars Johann Yngve Lannerbäck'tır. Müziğe pek ilgi duymayan Yngwie, 7 yaşındayken ilginç bir rastlantı ile gitar çalmaya başladı. Jimi Hendrix'in öldüğü güne kadar pek ilgi duymadığı akustik gitarı, Hendrix'in ölümü üzerine televizyonda yayınlanan bir programı seyredip Hendrix'e ve sahne gösterisine hayran kalmasıyla elinden düşmez oldu. Daha sonra alacağı Fender Stratocaster Yngwie J. Malmsteen'in kimliğinin bir parçası olacaktı. 10 yaşına geldiğinde Deep Purple şarkılarının tamamını çalabiliyordu. Ritchie Blackmore'a olan hayranlığı, ailesinin; özellikle yetenekli bir flütçü olan ablası Lola Lannerbeck'in etkisiyle ilgi duyduğu klasik müzik kültürüyle birleşince Yngwie J. Malmsteen'in benzersiz stili ortaya çıkmaya başladı.

Barok dönemi bestecileri Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Tomaso Albinoni ve klasik dönem bestecileri Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, Nicolo Paganini Yngwie J. Malmsteen'in müziğini ve tarzını derinden etkiledi. Okula ve derslere duyduğu ilgi her geçen gün azalırken tüm zamanını müziğe ayırmaya başladı. Müziğe olan ilgisinin ve yeteneğinin farkında olan annesi ona daima destek oldu.

15 yaşına geldiğinde bir gitar tamir atölyesinde çalışmaya başladı. Atölyeye tamir için getirilen bir lut ona gitar üzerinde deneyebileceği bir fikir verdi; perdelerini eye ile oyarak tıpkı lut gibi scallope klavyesi olan bir gitar yaptı. Sonuç Yngwie için tatmin ediciydi, hemen yeni bir gitara aynı işlemi uyguladı. Yüksek teller ve scallope klavye ile çalmak her ne kadar zor olsa da Yngwie, sweep tekniği için daha uygun olması nedeniyle buna kolay adapte oldu. Bu yaşlarda bestelemeye başladığı Far Beyond The Sun, Icarus Dream Suite gibi parçalarında Yngwie'nin tarzı iyice şekillenmekteydi.

18 yaşında arkadaşlarıyla 3 parçadan oluşan bir demo kaydetti. Tarzı İsveç için oldukça sıra dışıydı. İsveç'te umdukları ilgiyi bulamayacaklarını anlayınca demo kayıtlarını yurtdışına göndermeye başladılar. Demoyu dinleyen Shrapnel Music'in sahibi Mike Varney, Yngwie Malmsteen'i Steeler'a katılması için Amerika Birleşik Devletleri'ne davet etti. Steeler'la bir albüm kaydeden Yngwie daha sonra Alcatrazz'a katıldı. Fakat Yngwie Malmsteen kendini daha iyi ifade edebilmek, tarzını ortaya koyabilmek istiyordu ve Alcatrazz'dan da ayrılarak solo kariyerine başladı.

Solo kariyerinin ilk albümü Rising Force oldu. Bu albüm müzik listelerinde 60. sıraya kadar yükseldi ve bir neoklasik rock şaheseri olarak müzik tarihinde yerini aldı. Bu albümdeki performansı ile Yngwie enstürmental rock dalında Grammy'e aday gösterildi.

[IMG]http://img141.**************/img141/2169/manowar4kh3.jpg[/IMG]


Manowar

Manowar, 1980 yılının sonunda Auburn, New York'ta kurulmuş olan bir heavy metal grubudur. Grup, adını kurucu üye Joey DeMaio'nun bir röportajda dediği üzere; hayatın her gün sürüp giden bir savaş olmasından esinlenerek "man of war" şeklinde belirlemişlerdir. Manowar ayrıca bir tür savaş gemisidir.
Grubun şarkı sözleri çoğunlukla fantastik ve mitolojik konuları, özellikle İskandinav mitolojisini temel alır.
1984'te grup daha önce birkaç kez kırmayı denediği en yüksek sesli performans rekorunu kırarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.[IMG]http://img530.**************/img530/583/motorheadgalcashinsui8.jpg[/IMG]

Motörhead


1975 senesinde Hawkind’den kovulan Lemmy Kilmister, kendi grubu Bastard’ı kurmak istedi fakat menajeri, grubun bu isimle “Top of The Pops”ta hiçbir zaman yer alamayacağını hatırlatınca grubun adını Motörhead olarak değiştirdi. Grubun ilk kuruluş kadrosu; bas gitar ve vokalde Lemmy, gitarda Larry Wallace ve bateride Lucas Fox şeklindeydi. Grup aynı senenin sonlarına doğru stüdyoya dalarken kadrodaki ilk değişiklik gerçekleşiyor ve Lucas’ın yerine Phil ‘Philty Animal’ Taylor dahil oluyordu..

Motörhead’in o zamanlar bağlı olduğu firma kayıtları beğenmemişti. Bunun üzerine grup ikinci bir gitarist almaya karar verdi ve ‘Fast’ Eddie Clarke gruba kayıtlar süresince dahil oldu. İlginçtir Eddie’nin denenmesi sırasında Larry Wallace odayı terk etti ve bitene kadar da gelmedi.. Nihayetinde Eddie gruba katıldı ve grup ufak ufak ortalığı sallamaya başladı.. Grup albümler yaptı, konserler verdi ve bir menajer edindi..
[IMG]http://img134.**************/img134/7985/panteraeuropefpb6.jpg[/IMG]

Pantera

Gitar ve vokalde Terry Glaze, gitarda Darrel Abbott, bas gitarda Rex Brown ve bateride Vince Abbott tarafından 1981 yılında Teksas'ta kurulan Pantera, ilk albümü "Metal Magic"i 1983 senesinde çıkardı. Kiss, Aerosmith ve Deep Purple'ın yoğun etkisinin hissedildiği müziğiyle olumlu eleştiriler alarak Quite Riot, Stryper ve Dokken gibi gruplarla konserler verdi. Bu arada grup 1984 yılında ikinci albümü "Projects in the Jungle" ile gelişmekte olduğunu gösterdi ve çizgisini giderek kendine özgü bir noktaya taşımaya başladı. Grup üzerinde Kiss'in etkisi azalmaya, ancak Def Leppard'ın ilk dönemlerinin etkisi çoğalmaya başlamıştı. Öte yandan grup elemanları isimlerini değiştirdiler. Glaze ismini Terence Lee, Darrell Abbott ismini Diamond Darrell, Rex Brown ismini Rex Rocker, Vince Abbott ise ismini Vinnie Paul yaptı. Bu arada gruba vokalde Phil Anselmo katıldı ve bu kadro ile "Power Metal" adlı çalışmayı 1988 yılında piyasaya çıkardılar.


[IMG]http://img231.**************/img231/2016/archenemy1je2.jpg[/IMG]


Arch Enemy


Amacı thrash metal ile death metali karıştırıp “saf” bir sound yakalamak olan Arch Enemy 1995 senesinde kuruldu. 96’da “Black Earth” isimli çıkış albümlerini hazırlayarak kariyerine başlayan grup tüm Avrupa metal camiasının dikkatini çekti. Melodik ve progresif ritimler, çift gitar melodileri ve güçlü vokaliyle oluşturdukları sound eşsizdi. Wrong Again Records etiketiyle 1996 yılında çıkan bu albümden sonra artık herkes gruptan başka bir çalışma bekliyordu.

1997 yılında tekrar stüdyoya girdiler ve “Stigmata” albümlerini doldurdular. Albüm 1998’de Savage Messiah Music firması tarafından çıkarıldı. Daha olgunlaşan ama hala saf duran müziğiyle bu albüm de tüm metal sevenler tarafından tam not aldı. Kariyerini yükselten ve Century Media Records firmasıyla anlaşan grubun üçüncü albümü ise “Burning Bridges” oldu. Death, thrash ve progresif metalin bir karşımı olan albüm ayrıca dozajı dengeli bir şekilde melodikti. Albümde, grubun prodüktörlüğünü yapan Fredrik Nordström de klavyesiyle yer aldı. Per Wiberg de piyanosuyla albümde misafir sanatçı olarak bulundu.

Japonya’da oluşan hayran kitlesine konser vermek üzere 99’da bir turne düzenlediler. Bu konserin görüntüleriyle “Burning Japan” adında sadece Japonya’ya dağıtılan bir de live albümleri çıktı. Daha agresif bir sounda sahip olan dördüncü albümleri “Wages Of Sin” 2001 yılında metal dinleyicilerinin beğenisine sunuldu. Albüm Arch Enemy’nin şu ana dek yaptığı en sert ve en titiz hazırlanmış çalışmasıydı. Japon hayranları için albüm kısa bir süre sonra Japonya’da da piyasaya çıktı.

Century Media Records, Arch Enemy sevenleri için yine “Wages of Sin” adında 2 CD’lik bir albüm hazırladı. 2002 yılında çıkan albümde bonus parçalar ve video klipler de bulunuyordu. Bir sene sonraysa limitli sayıda üretilen ve her Arch Enemy hayranının arşivinde bulunması gereken “Anthems Of Rebellion” çıktı. Arch Enemy bu albümleriyle halen “saf metal” yapan ender teknik gruplar arasında bulunuyor. Hayran kitlesiyse her geçen gün artmaya devam ediyor.[IMG]http://img134.**************/img134/603/anathemalogobh7.jpg[/IMG]


Anathema


İngiliz doom metal grupları dendiğinde aklımıza ilk gelen isimler hiç şüphesiz Paradise Lost, My Dying Bride ve Anathema'dır.Bu 3 grup da tıpkı doom'un diğer mihenk taşları olan The Gathering, Theatre of Tragedy ve Pradise Lost gibi zamanla değişim geçirip önce gothic sonra rock kulvarına doğru kaymış olsalar da insan ruhunun en derinine işleyebilmeyi hala başarıyorlar. Bunlardan Anathema, belki de Türkiye'de en fazla hayran kitlesine sahip olanı; çünkü ülkemizi sık sık ziyaret eden grubun bu sayede her gelişinde hayran kitlesini genişlettiği ve sağlamlaştırdığı bir gerçek.[IMG]http://img517.**************/img517/3484/logorb6.jpg[/IMG]


Amon Amart

Kökleri Viking mitolojisine ve Deathmetal e sımsıkı bağlanmış olan AMON AMARTH 1992 yılında Stockholm'un güneyinde Tumba (Isveç) adındaki küçük bir yörede ortaya çıktı.İsmini Tolkien'in Orta Dünyasında, Mordor daki dağdan (Amon Amarth) alan grup kurulduğu tarihten itibaren birçok melodi ve armoni içeren; Vikingleri ve Kuzey tanrılarını anlatan parçalar yazmaya başladı.AMON AMARTH ı diğer Deathmetal gruplarında ayıran ve bugün bulunduğu yere getiren en büyük farklılık ta buydu...


[IMG]http://img517.**************/img517/5949/6a00d8341ce4c253ef00e54ay6.jpg[/IMG]

Immortal


Immortal, Norveç, Bergen'li epik bir black metal grubudur. Grup, müziğe 1989'da "Amputation" adıyla ve bir death metal grubu olarak başlamıştır. Immortal'ın ilk ürünleri geleneksel black metal tarzındadır, ancak At the Heart of Winter adlı albümleri ile grup, black metal ve Alman trash metal karmaşık bir birleşmesini denemeye başlamıştır. Ortaya çıkan tarz Immortal'ın sonraki çalışmalarının tipik bir özelliğidir ve bu yönüyle grup, birçok modern metal sanatçısı üzerinde etkili olmuştur. Kurucuları, Abbath ve Demonaz, İskandinav heavy metal sahnesinde efsanevi bir statü kazanmışlardır.[IMG]http://img376.**************/img376/1225/pentagramns3.jpg[/IMG]

Pentagram

Pentagram, (yurtdışında kullandıkları ad Mezarkabul'dür) kuruculuğunu Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü'nün yaptığı heavy metal grubu. Müziğinde yoğun şekilde oryantal ve Türk halk müziği etkileri vardır. Türkiye’nin en önemli heavy metal gruplarından olan Pentagram bugüne dek Trail Blazer, Anatolia, Popçular Dışarı, Unspoken ve Bir albümlerini yayınladı. Grup, 1997 yılında çıkardıkları Anatolia albümünün 100.000’in üzerinde satması sonucunda yurtdışında da ilgi çekti ve Danimarka ve Almanya’da konserler verdi. Pentagram'ın verdiği konserler çoğunlukla kapalı gişe olmuştur.

[IMG]http://img90.**************/img90/6060/venom1979nj7.jpg[/IMG]

VenomVenom, thrash metalin yaratıcıları, birçok görüşe göre de black metalin black metal olmasında ön ayak olmuş en önemli gruplardan olan İngiliz müzik grubudur.
Heavy metali değişterek "black metal" tarzını yaratmış gruptur. "Black metal" isimli albümleriyle türe isim babalığı da yapmışlardır. Şu anki kadroları; vokalde ve basta Cronos, gitarda Mike Hickey ve davulda Antton'dur.

Mesajı son düzenleyen theforevermetal ( 15-10-08 - 20:41 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-08, 13:04 #3
Intresting Intresting çevrimdışı
Varsayılan C: Önemli Sanatçılar50 ye Elvis Presley
60 a Queen
60 Ya da 70 e de Pink Floyd'un Eklenmesi Gerekior

Teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-08, 13:08 #4
theforevermetal theforevermetal çevrimdışı
Varsayılan C: Önemli SanatçılarAlıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Intresting Mesajı Göster
50 ye Elvis Presley
60 a Queen
60 Ya da 70 e de Pink Floyd'un Eklenmesi Gerekior

Teşekkürler
Dostum bunu çok önceden hazırlamıştım arşivde duruyor diğerleri gibi sen bilgileri ve resimleri ver istediğiniz grubları ekliyim.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-08, 13:34 #5
deadsilence deadsilence çevrimdışı
Varsayılan C: Önemli Sanatçılar


60, 70, ve 80'lerin müziklerini ne zaman dinlesem, şuan bulunduğumuz müzikal duruma üzülürüm, neyse ki onlar hala var, konu için sağol..

Bu şekilde sayfada kaymalar oluyor, resimleri alt alta koyarsan daha güzel olur.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 15:09
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016