Eski 13-04-04, 00:11 #1
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Lightbulb Resimli: Windows XP TR Kurulumu

XP yüklemesi için üç yükleme stratejisinden birisi seçilmelidir:

Temiz yükleme: Bu yükleme seçeneği, kurulduğu bölümde bulunan önceki Windows sürümünü bütünüyle kaldırarak ve o bölümdeki diğer tüm dosyaları silerek XP'nin bütünüyle yeni bir kurulumunu yapar.

Var olan bir Windows sürümünü yükseltmek: Önceki Windows işletim sistemlerinden birisi sisteminizde kurulu durumda ise bunu XP ye yükseltebilirsiniz. Bu durumda Kur programı, birçok kullanıcı ayarını ve yüklü programları korur ve aygıt sürücülerini Windows XP uyumlu sürümlerine yükseltmeye çalışır.

Yan yana (birden çok işletim sistemi aynı bölümde) yükleme: Bu seçeneği, Windows'un varolan kopyasını da korumak istiyorsanız kullanın. Kur tamamlandığında, bilgisayarın her açılışında, hangi işletim sisteminin açılacağını seçebilirsiniz. Bu seçenekte yeni sürümün ayrı bir disk bölümüne yüklenmesi tavsiye edilir.

Bu yükleme seçenekleri mevcut sisteminizde bir işletim sistemi yüklü ise karşınıza çıkacaktır. Eğer ki yüklemeye başladığınızda sisteminiz boş ise, bu durumda zorunlu olarak temiz kurulum yapmalısınız. Biz burada temiz yüklemenin nasıl yapılacağını anlatacağız. Diğer yükleme yöntemlerinde de pek fark yoktur. Kur programının ekrandaki yörüngelerini izleyerek diğer yöntemleri de benzer şekilde kullanabilirsiniz.

Uyarı : Hangi yükleme yöntemini kullanırsanız kullanın, önemli dosyalarınızın ve bilgilerinizin yedeğini disket ya da cd-rom gibi harici bir ortama almanız tavsiye edilir.

Kuruluma başlamadan önce sisteminizin BIOS Setup yazılımından (donanımınızın belgelerine bakabilirsiniz) bilgisayarın açılışı sırasındaki önyükleme sırasını belirlemeniz gerekiyor. Bu sıralamayı; ilk önce cd-rom, sonra sabit disk, sonra da diğer ortamlar şeklinde yaparsanız Kur programı için gerekli ön hazırlığı sağlamış olursunuz.

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra, Kur programını başlatmak için, Windows XP cd sini sürücüye takıp bilgisayarı yeniden başlatmalısınız. Eğer BIOS açılış önceliği ayarlarını doğru yaptıysanız, Windows XP Kur programı otomatik olarak başlayacaktır. Bir takım kopyalama işlemlerinden sonra şekil1 deki Kur programının giriş ekranını göreceksiniz


ilk seçenek XP kurulumunu gerçekleştirir, ikincisi ise varolan XP yüklemeniz bozulduğunda kullanmanız gereken seçenektir. ENTER'a basarak kuruluma devam ediyorsunuz. Hemen arkasından gelen Lisans Anlaşmasını da okuyup F8 tuşu ile kabul ettikten sonra disk bölümleme (partitioning) ekranı geliyor karşınıza


üst tarafta üç adet seçenek görüyorsunuz. Varolan bir disk bölümüne (partition) kurulum yapmak için ilk seçenek, yeni bir disk bölümü oluşturmak için "C" tuşu ile ikinci seçeneği kullanabilirsiniz. Eğer tüm bilgilerinizi yedeklemeyi unutmadıysanız tüm bölümleri silip, yeniden temiz bir bölüm oluşturmanız tavsiye edilir. Bu ekrandaki işlemleri de yaptıktan sonra, oluşturulan veya önceden varolan bölümü biçimlemek (format) isteyip istemediğinizi soran ekran gelecek karşınıza. Eğer ki yeni bölüm oluşturduysanız, mutlaka biçimlendirme yapmalısınız. Daha önce varolan bölümünüzü kullanmak istiyorsanız biçimlendirmeye gerek duymayabilirsiniz.

Biçimlendirme ekranında

iki farklı biçimleme tipi göreceksiniz: NTFS ve FAT dosya sistemi. FAT dosya sistemi MS-DOS işletim sisteminden beri kullanılmakta olan basit bir dosya sistemidir. NTFS dosya sisteminin FAT dosya sistemine göre oldukça önemli avantajları vardır. Örneğin; dosya ve dizinlerinizi şifreleyerek kullanmak, bilgisayarınızı kullanan sizden başkaları varsa, ya da ağdan bağlanan diğer pc lere çok ayrıntılı güvenlik denetimleri yapmak NTFS dosya sisteminin avantajlarındandır.
Bunların yanında verilerin daha sağlıklı ve güvende olması konusunda FAT e göre çok daha iyidir. Ancak; NTFS dosya sistemi kullanılan disk bölümlerine Windows 95/98/Me gibi işletim sistemlerinden ya da bunlara ait disketler ile açılmış sistemlerden doğrudan erişim mümkün değildir. Bunun yanında, ağdan erişim için böyle bir sorun yoktur. Hatta, yukarıda bahsedildiği gibi ağdan erişim söz konusu olduğunda NTFS, FAT e göre çok daha avantajlıdır.

Size uygun bir bölümleme seçerek Kur programına devam edin. Biçimleme bittikten sonra Kur, dosyaları kopyalamaya başlayacaktır. Gerekli dosyaları kopyaladıktan sonra Kur programı grafik olarak devam edecektir. Sisteminizle ilgili bilgiler toplanacak, aygıtlarınız kurulacak, bir takım dosya kopyalama işlemleri devam edecek. Bilgisayarınızın performansına bağlı olarak bu aşamadan sonra 30-40 dakikalık kurulum işleminiz var. Ekrandaki yönergeleri ve metinleri takip edin. Daha sonra klavyeniz, bulunduğunuz ülke gibi bölgesel ayarları yapacağınız pencere gelecek ekrana. Burada Türkçe XP kuruyorsanız, otomatik olarak bunlar Türkçe ve Türkiye'ye göre ayarlı olarak gelecektir. Ayarları kontrol ettikten sonra "ileri" düğmesine tıklayarak devam ediniz.
Şimdi sırada XP işletim sisteminin üzerine kayıt edilip yapılandırılacağı isim ve kuruluş adı bilgilerini gireceğiniz pencere var. Uygun şekilde doldurup "ileri" düğmesine tıklayınız.

Bir sonraki pencerede sizden ürün anahtarını isteyecek. CDniz ile birlikte size verilen 25 karakterlik ürün anahtarını (product key) yazarak devam ediniz. Eğer yoksa işte size cd key. (Windows XP Pro)

Sıradaki pencerede, bilgisayar adını ve yönetici parolasını girmenizi isteyecek. Bilgisayar adı, yerel ağ ve İnternet üzerinde de kullanılacak olan bilgisayarınızın ismi olacaktır. Yönetici parolası da, bu bilgisayar üzerinde tam yetkiye sahip kullanıcı için vereceğiniz paroladır. Girerek devam ediniz.
Sonraki pencere de "tarih ve saat ayarları" penceresidir. Tarih ve saatiniz yanlışsa düzeltin, alt taraftan da bulunduğunuz bölgeye uygun saat dilimini seçip devam edin.


yine dosyalar kopyalayacak ve sıra ağ ayarlarına gelecek. Eğer ki yerel ağınız varsa, ya da İnternet'e bağlanmak istiyorsanız bu ayarları uygun şekilde yapmanız gerekecek. "Özel ayarlar" ı seçip devam edin. Sonraki pencerede ağ kuralları ve hizmetlerini göreceksiniz. İnternet'e ya da yerel alan ağına bağlanmak istiyorsanız Internet Erişim Kuralları (TCP/IP) işaretli olmalıdır. TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) dediğimiz kısaltma, İnternet üzerindeki bilgisayarların birbirleriye haberleşmek için kullandıkları ortak dil olarak düşünülebilir. Yani İnternet'e bağlanmak istiyorsanız onların dilinden konuşmak zorundasınız, TCP/IP yüklemeli ve doğru olarak ayarlamalısınız.

TCP/IP işaretli ve seçili durumda iken (üzeri mavi halde olmalı), "özellikler" düğmesine basınız.


Açılan, "Internet İletişim Kuralları (TCP/IP) Özellikleri" penceresindeki ayarları siz uygun şekilde yapmalısınız. İnternet'e modem ile (çevirmeli ağ ile) bağlanıyorsanız, "Otomatik olarak bir IP adresi al" seçeneğini kullanınız. Alt taraftaki seçeneklerden de "DNS sunucu adresini otomatik olarak al" seçeneğini kullanınız. Eğer ki, İnternet'e modem ile değil de kiralık hat ya da benzeri başka yöntemle bağlanıyorsanız, ya da yerel bir ağ kurmak istiyorsanız sisteminizde kullanabileceğiniz IP adres bilgilerini öğrenerek buraya yazınız. "tamam" düğmesiyle onayladıktan sonra, "ileri" düğmesi ile devam ediniz.

Sırada etki alanı / çalışma grubu ayarları var. Eğer ki yerel ağ kullanıyorsanız, etki alanı denetleyiciniz (domain controller) varsa, bu pencerede alttaki seçeneği seçerek etki alanına katılabilirsiniz. Bu pencerede ne yapacağınızı bilmiyorsanız üstteki seçeneği kullanın ve bilgisayarınıza bir çalışma grubu ismi verin. "ileri" düğmesi ile devam edebilirsiniz.

Bu aşamada birtakım dosyalar kopyalanacak ve yaptığınız ağ ayarları etkinleştirilecek. Sonra sistem yeniden başlatılacak. Bu aşamada Kur programının işi bitiyor, bilgisayarınız yeniden başladığında bir yardımcı sihirbaz programı çıkacak, birkaç ayar daha isteyecek sizden, sonra kurulum tamamlanacak.

** Dökümanların devam etmesi ve sizlere daha yararlı olabilmemiz için
Lütfen bu adrese TIKLAYIN http://www.forumtr.com/reputation.php?p=27537
ve olumlu veya olumsuz yorumlarınızı yazarak bize destek verin..

*** Sizler için, Sizler ile Daha İyilerine, Daha İleriye... ***


Desteginiz İçin Teşekkürler
Saygılar


Copyright By MiRaBiLiS

Saygılar..

Mesajı son düzenleyen root ( 05-04-06 - 16:01 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-04-04, 11:23 #2
elliyedi elliyedi çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

Yine super bir calışma.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-04-04, 21:05 #3
nuri nuri çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

eyvallah hocam süper olmuş.ellerin dert görmesin
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-04, 17:09 #4
Akreperen Akreperen çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

cok guzel olmus ellerıne sağlık..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-04, 19:59 #5
piskotilki piskotilki çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

muthıssın ya herzamankı gıbı hocam..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-04, 12:48 #6
Ghostt Ghostt çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

Teşekkürler eline sağlık güzel çalışma
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-04, 14:32 #7
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

ilgileriniz için ben teşekkür ediyorum..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-04, 00:15 #8
haldunuraz haldunuraz çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

küçük bir ek bilgi
eğer elinizde bootable xp cdniz yoksa

bilgisayarınızı başlangıç disketiyle açın windows 98 cdsinden win98 klasörünü açın

98 için:
x:\win98\
Me için:
x:\win9.x\

smartdrv yi çalıştırın

98 için:
X\win98\smartdrv "enter"
Me için:
X\win9.x\smartdrv "enter"daha sonra nonbootable xp cdsinin içinden i386 klasorünü açın ve winnt yazıp enter a basın....

X:\i386\winnt "enter"

ve mirabilisin anlattığı gb kurun
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-04, 01:55 #9
darkangel666 darkangel666 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

ben bilg a format atmak istiorum xp yuklu...
bu sekilde format atmışta oluoruz dimi aynı zamanda
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-04, 10:25 #10
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

evet ama elinde sistemin ghostu varmı? yani ghostu açöarken o formatıda kendisi atıyor gibi bişiler oluyor..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-04, 21:00 #11
darkangel666 darkangel666 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

sistemin ghostu???
annamadım walla nası yani
kusra bakma
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-06-04, 10:54 #12
rapci rapci çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

selamlar hocam benim pcde iki tane xp bi tane 98 yüklü ben sadece bi tane xp silmek istiyorum bu nasıl mümkün....Saygılar
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-06-04, 15:42 #13
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

boot.ini dosyasından silmek istediğin xpnin pathini sil daha sonra o sürücüyü de formatla sorun olmayacaktır..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-06-04, 15:44 #14
MiRaBiLiS MiRaBiLiS çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

dark pardon ghost başlığı ile karıştırmışım evet format ve fdiskte atabiliyorsunuz kurulum sırasında...
F8den sonraki ekranda yapabilirsiniz..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-10-04, 23:28 #15
sekoya sekoya çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

Hocam kafana beynine sağlık... kurulu bilgisi eksik olan arkadaşlar için çok yaralı bi döküman bence....daha önce bi kaç kurulum yapmıştım uzun zamandır yapmıyodum böylece bilgilerim tazelenmiş oldu. Yalnız bu XP-PRO da aynı WİN-98 deki gibi başlangıç disketi oluşturma işi yokmu acaba. varsa kaç disket tutar ve bu disketi nasıl oluşturacağız. veya başlangıç CD'si mi yapıp kullansak...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-05, 10:09 #16
asdas asdas çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

mirabilis oncelikle cok tesekkur ediyorum sana anlattıgın icin uzun uzun bir sorum olacak yanıtlarsan cok sevinirim yukledıkten sonra xp kurulumu tamamlandi diyelim daha sonra anakrt ekran kartı vs.vs. tanıtmam gerekecekmı gerekse nasıl olacak direk xp acılacak ben ordan cd ile mş yukluycem bir yardım edermısın
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-03-05, 10:27 #17
SoKaKLaRiN_AdAmI SoKaKLaRiN_AdAmI çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

Devam et böyle dökümanlar her zaman güzel
Bu arada DJ e Rep veremiyom en son adultdan vermiştim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-05, 14:05 #18
bornunlucky bornunlucky çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

büyüksün kardeş emeğine sağlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-05-05, 09:30 #19
darkmatrix darkmatrix çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

açılışta xp cdsini görmüyor direkt açılıyor...

ne yapmam lazım?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-05-05, 12:17 #20
CirkinkraL CirkinkraL çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli: Windows XP TR Kurulumu

acilirken bilgisayarin delete e basacaksin... Bios ekranin acilacaktir. Bu kisimdan ise boot secenekleri diye bir yer goreceksin bunu cd rom u yukari alacak sekilde duzenlemelisin....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 21:02
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.