Eski 06-10-21, 13:04 #1
CrownHack CrownHack çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Mobil Uygulama Geliştirme Dilleri

bynogame
Java
Java ilk olarak 1995 yılında James Gosling tarafından tasarlandı. Sun microsystems tarafından da geliştirildi ve piyasaya sunuldu. Başta televizyon için geliştirilen bu programlama dili, o zamanın kablolu televizyon endüstrisi için çok gelişmiş bulundu. Bunun üzerine Gosling, sistem ve uygulama programcılarının tanıdık bulacağı C ve C++ dili ile Java’yı yeniden tasarladı. Diğer C ve C++ dillerine kıyasla daha yüksek ve güvenilir yazılımlar geliştirme olanağı sundu. O günden bugüne Java’nın en çok tercih edilen programlama dili olmasının sebeplerinden biri de Java’nın bu konularda başından beri özenli olması. Yazılımcıların belki de en çok endişe ettiği konulara çözüm getiren bu programlama dili, popülerliğini sürdürüyor.

Java, herhangi bir bilgisayar mimarisine veya herhangi bir platforma bağlı olmadan çalışabilen bir programdır. JVM: Java Virtual Machine olarak adlandırılan Java Sanal Makinesi bunu sağlamaktadır. İstenildiğinde farklı platformlara entegre edilebilen tipik bytecode kullanılır. JVM’de çalıştırılabilen bu kod sistemi Java’nın kullandığı kodlardır. Farklı programlara entegre edilebilmesi sayesinde platform kısıtlaması gibi sorunlar yaratmaz, kullanıcılarına daha özgür bir kullanım alanı yaratır.

Java nedir? Java bir bilgisayar programlama dilidir. Yazılımcıların, bilgisayar komutlarını numerik kodlarla yazmaktan ziyade İngilizce tabanlı kelimelerin oluşturduğu kodlarla yazmasına olanak sağlar. Numerik kodlara kıyasla insanların rahatlıkla aşina olabileceği bu kodların okunması ve yazılması kolay öğrenilir. Bir dilin gramerinde olduğu gibi Java da kendi yazım kurallarına sahiptir. Bu kurallara syntax adı verilir. Programın yazılımı tamamlandığında, yazılanlar bilgisayarın anlayacağı ve işleyebileceği bir dil olan numerik kodlara çevrilir.

Java’nın mottosu WORA (write once, run anywhere) olarak anılır: bir kere yaz, her yerde kullan. Böylece Java’yı destekleyen her platformda yeniden derlemeye gerek kalmadan Java kodları kullanılabilir. Örneğin bir Java programını UNIX’te yazabilir ve derleyebilir, sonrasında hiçbir şeyi değiştirmeden Microsoft Windows’ta veya Macintosh’ta kullanabilirsiniz.
1*6SKpzap0ydNfy_Sxcl4aFQ.png

Kotlin

Kotlin bir programlama dilidir. Java kütüphanelerini kullanmak suretiyle uygulama geliştirme konusunda yardımcı olur. Özellikle farklı işletim sistemleri kapsamında ana kısımları ile çekirdek bölümlerinde değiştirme yapma imkanı sağlayan önemli bir programlama dilidir.
Kotlin programlama ve yazılım dili günümüzde birçok farklı işletim sistemi kapsamında kullanım imkanı sağlar. Böylece sunucu ve istemci tabanlı web uygulamaları üzerinden geliştirme ve destekleme imkanı vermektedir. Aynı zamanda cihazlar kapsamında birçok farklı işletim sistemi üzerinden de ortak şekilde kullanım olanağı tanıdığını ifade etmek mümkün. Bu konuda programlama dili olarak önemli bir yere sahip yazılımlar arasında geliyor.
kotlin.jpg
Flutter

Mobil uygulama geliştirmesi için pek çok programlama aracı vardır. Bunlardan birisi de 2017 yılında Google tarafından uygulanan bir uygulamadır. Çapraz bir platform olan Flutter ile aynı alt yapıyı kullanarak hem IOS hem de Android uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz. Flutter aracılığı ile yazılım geliştirmesi ortaya çıkarabilmek için Dart isminde bir programlama dili kullanmak gerekir. Flutter iki ana bölümden meydana gelir. Bunlar ise,

SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) : Uygulamalarınızı daha kolay ve hızlı bir şekilde geliştirebilmeniz için pek çok aracı hizmetinize sunar. SDK yazdığınız kodu hem Android hem de IOS için deneyebilmenizi olanak sağlar.

Framework (Birçok UI ve kütüphaneler) : Yazılım geliştirirken tercih edilen pek çok UI bileşeni (text inputlar, buttonlar vb.) size hizmet sunar. Bu bileşenleri projelerinize göre farklı şekillerde de özelleştirebilirsiniz. Aynı altyapıyı kullanarak hem Android hem de IOS tabanlı çeşitli uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Xamarin

Xamarin, .net ile iOS, Android ve Windows için modern ve performanslı uygulamalar oluşturmaya yönelik açık kaynaklı bir platformdur. Xamarin, temel platform kodu ile paylaşılan kodun iletişimini yöneten bir soyutlama katmanıdır. Xamarin, bellek ayırma ve çöp toplama gibi kolaylığı sağlayan bir yönetilen ortamda çalışır.

Xamarin, geliştiricilerin platformlarındaki uygulamalarının %90 ' larının bir ortalamasını paylaşmasını sağlar. Bu model, geliştiricilerin tüm iş mantığını tek bir dilde yazmasına (veya mevcut uygulama kodunu yeniden kullanmasına), ancak her platformda yerel performans, görünüm ve fikir elde etmesine olanak tanır.

Xamarin uygulamaları PC veya Mac 'te yazılabilir ve Android 'deki bir . apk dosyası ya da iOS üzerinde bir . ipa dosyası gibi yerel uygulama paketlerine derlenebilir.


Alıntı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 22:04
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Tatil


bynogame