Forum TR

Forum TR (https://www.frmtr.com/)
-   Game of Thrones (https://www.frmtr.com/game-of-thrones/)
-   -   Game Of Thrones | 8x04 | The Last Starks (https://www.frmtr.com/game-of-thrones/7590863-game-thrones-8x04-last-starks.html)

XapreLLa 29-04-19 12:35

Game Of Thrones | 8x04 | The Last Starks

XapreLLa 29-04-19 12:40

C: Game Of Thrones | 8x04 | The Last War | 5 Mayıs

Efendim 2. bölümde söylediklerim.

Alıntı:

Bende uyandıran bu erken savaş 6 bölüm ama bir çok içeriği olan bir bölüm diğer kalan 4 bölüm ölüler-insanlar savaşı izletmeyeceğini düşündüğüm için şöyle bir senaryo olacak. Ölüler-İnsanlar savaşını insanlar kazanacak ve büyük bir kayıpla bitecek tam bitti derken Cersei devreye girecek ve yedi krallık için tekrar bir savaş olduğu anlamına geliyor. Ayrıca Dany'nin gerçeği öğrenmesi üzerine Iron Throne tahtı üzerine kurduğu cümle Targeryan'lar arasındaki çatışmayı da doğurmaya başlayacak. Bunu 2 bölümden nasıl çıkardım diye sorarsanız. Cersei savaşa gelmedi ama savaş hazırlığını yaptı. Buna istinaden Dany olursa kazanırız diye kendine çatışmaların sonunu ve yeni savaşın başlayacağını biliyor. Sansa'nın Dany ile diyaloğundaki her şey bittikten sonra krallığı alırsanız North'un geleceği sorması tesadüfi olduğunu zannetmiyorum. Herkes finalde hikayesini tamamlaması gerekiyor çünkü bakalım görelim neler olacak. Dediğim çıkarsa bu postu bol bol alıntılarım.

Celine 29-04-19 21:46

Geber artık Cersei. Yılannn..

ADALET 29-04-19 21:51

İşler iyice kızışıyor :)

Minerva 29-04-19 23:00

Fragmanda bir tane ejderha gördük, diğeri öldü mü?
İşler kızışacak, hadi bakalım :o

YazGüneşi 30-04-19 00:46

Karanlık diyenler için bu bölüm günlük güneşlik en azından. .p

BarneyStinson 30-04-19 12:24

Bu kadar savaş sahnesinden sonra Cersei sahneleri izlemek hiç çekilmez...

I wαLк αLoηє 01-05-19 14:41

Klişe bir Game of Thrones 8. Sezon 4. Bölümü olur. :)

Boss 01-05-19 14:43

Bu dizi için DigiTurk bile aldım,bekliyoruz bakalım :)

XapreLLa 06-05-19 17:46

C: Game Of Thrones | 8x04 | The Last Starks | 5 Mayıs

Bu bölüm hakkında konuşacaklarım hakkında büyük SPOILER içerir.

Bu hafta yine savaş öncesi hazırlık ve değerlendirme var olurken artık her karakterin sonunu hazırlayıp bize sunmaya devam ediyorlar. İnsanlık için verilen savaşta kaybedilen kayıpların yad edildikten sonra ve bir kutlamanın ardında klasikleşmiş taht oyunlarının hemen başladığını gördük. Geçen haftadaki yazımda Dany'nin tavrı konusunda ne olacağı hakkında hemen hemen umduğum olmuştu. Gerçekler karşısında Jon'un tavrı ne olursa olsun değiştirmeyeceği ve Stark'ların nasıl davrandığını bunu öğrendiklerinde neler olacağını biliyordu.

Diğer yandan Gendry'nin Baratheon ailesini devam ettirmesini sağlayan Dany tüm hayalleriyle giden Gendry'nin gelmesi istemesi ve Arya'nın kabul etmemesi, iki anlama geliyor. Stark sülalesini devam edecek ya da Cleagane ile birlikte Mountain'ı öldürecek. Çünkü Cleagane'nin hikayesi de sonlanması gerekiyor. Konuşmalarında gene yaralı olursam ölüme bırakır mısın sorusuna muhtemelen cevabını veren Arya tahmine ediyorum ki Cleagane vs Mountain oluşunda tam ölecekken Arya kurtarabilir onu. İhtimaller dahilinde geçen haftalarda söylediğim Cersei öldürebilir ihtimali var ama Arya için en büyük sınav The many faces of god'un yaptığı ihanetleri sonuçlarını da beklemiyor değilim. Yoksa böyle bir final için gitmek anlamsız olurdu.

Diğer yandan geçen hafta söylediğim çok şey gerçeklesse de gerçekleşmeyenler de var.

Bu haftanın diğer bir unsuru Dany Jon'un ilişkisini Varys ve Tyrion'un konuşmaları oldu. Tyrion ortak yönlerini bulmaya çalışsa da Varys'nin tecrübeleri ve deneyimlerinden çıkarabildiği kadarıyla her zaman tek bir kişi tahta oturur derken her şeyin ilki yaşandığını inanan Tyrion neden birlikte yönetmesinler umuduyla Dany'nin yanında kaldı. Varys bir konuda haklıydı çünkü her zaman erkek kral seçimi halk için daha iyiydi. Çünkü savaşçı konumunda erkek için daha idealdi. Tabi burada şu da var alt metaforuna inersek erkek egemenliğinin daha iyi yönetebileceğini düşünenlerin olduğu gibi kadının 2. planda tutulduğunu vurgulamak amaçlı bir gönderme de çıkarabilir. Çünkü savaş dediğiniz şeyde mantık ve strateji aranırken duygusal anlamda yaptırımlara gidilmesinin hata olduğunu düşünenler olabilir. Buna böyle bakmıyorlardır tabi o zaman biz şimdi ki çıkarımlarımızdan yola çıkarak bunu söyleyebiliriz o zaman kadın halen 2.plandaydı demeye getiriyor olabilirler. Bu konu derin tartışılması gereken bir konu. Sanki erkekler duygularıyla hiç iş yapmıyormuş gibi.

Neyse benim tahminim. Sadece diziden yola çıkarak bir tahminde bulunuyorum. Tahta Dany oturacak ama bir mad king gibi mi oturacak yoksa dediği sözlerle mi bunu bilemiyorum. Bunu nereden çıkaradığımı sorarsanız. Cersei'nin kaderi diye bir bölüm var. Küçükken gittiği mağara da geleceğini soruyor ve sormadan önce şunları söylüyor. Seni daha çirkin iğrenç bir yaratık olduğunu hatta 3 gözün olduğunu söylüyorlardı. (Üç gözlü kuzguna gönderme ) . Sen cadısın diye söylediğinde cadı ona geleceği hakkında söyledikleri şuydu: Kraliçe olacaksın bir süreliğine 3 altın çocuğun olacak ve sonra gidecek. Senin yerine daha güzel daha genç daha güçlü bir kraliçe tahta oturacak demişti. Cersei'nin bu kaderinin değiştirtmek için ne yaparsa yapsın değişmediğini varsayarak Dany tahta oturacağı gibi benziyor. Peki kesin olarak söylemediğim şey evlenip mi birlikte mi yoksa Jon'un ölümü anlamına mı geliyor. Bu bölümde Cersei'nin yaptığı hamle de çok iyiydi. Okları deneyen Cersei bir dragonu alt etti ama kesin olarak öldü mü? onu bilemiyoruz çünkü 5. bölüm fragmanında ejderha sesiyle Euron'un şaşkınlık ifadesi bir an yaşadığını göstergesi. Ayrıca eğer dragonları sahiplerine biçimlendilerse o dragon öldüyse jon'un ölme ihtimali bence artıyor.

Diğer bir şeyde bölüm isimlerinin ta ki bölüm yayınlanana kadar yayınlanmıyor olması. " The Last Starks" şu anlama geliyor. Bran'ın üç gözlü kuzgun olması ve tarihimiz gerçekleri Bran'a bağlıysa o olmayacak soy devam etmeyecek. Demek ki Sansa ve Arya'ya kalıyor iş. Onlarda ya evlenecek Kuzey değişecek ya da ölecekler.

Bir de bu bölümde Bronn'du galiba Tyrion ve Jamie anlaşması var. Sanırım Yüksekbahçeyi verirken o da ölecek. Hikayesi tamamlanıyor. Diğer yandan Jaime ikili oynar mı orasını bilemiyorum. Cersei planlarını çok iyi bir şekilde yönetiyor ve Dany'nin acıtacak her yolu buluyor gibi görünüyor.

Bu bölümün sonunda Missande'nin ölürken ki son sözleri de çözümleyemediğim bir şeydi. Dracarys derken ne demek istedi. "Yak yık mı?" demeye çalıştı yoksa başka bir anlamı geliyor bilemiyorum.

Bakalım haftaya neler olacak göreceğiz.

Pretend 06-05-19 18:37

C: Game Of Thrones | 8x04 | The Last Starks | 5 Mayıs

Yorum ve analizlerinize açıktır arkadaşlar. Konularımıza göstermiş ilgiden dolayı sonsuz teşekkürler.

@4RV3N4_KRONOS; @amigom; @ANWH4; @Burakk; @das1; @deatkral58; @diktac; @DivérSao; @ens6; @AboveShaft; @EXTRATELEPORTBAGANZA; @Flubdub; @ForJustice.; @GuardOfBlood; @holy redalert; @ilkeraksulu; @IMirzaa; @Ineffective; @Ma Vie Mes Regles; @mmemati; @Morriarty; @PuSAt; @Sergio Alvarez; @starOfTheStreets; @SurpriseVictoria; @Ajann; @Celine; @Murat 1903; @indigo; @BulleTProoF.; @Emrah K; @Felix Culpa; @Khione; @CemilBayram; @ResT.; @VanLi_bRuSly*; @realplayers1; @Lexy; @Speedycort; @RUH ADAM; @Minerva; @NOOBLORD; @YazGüneşi; @Galio; @CheeRs Baby; @Ersin; @SultanKanrevaN;

Artuvic 06-05-19 18:45

C: Game Of Thrones | 8x04 | The Last Starks

Henüz izleyemedim. Spoiler yememek için sosyal medyaya dahi girmiyorum.

CheeRs Baby 06-05-19 19:17

Çok dandik bölümdü.

YazGüneşi 06-05-19 19:29

*****spoiler******

Yahu öldürüp durmayın şu ejderhaları. Anneleri benmişim gibi üzülüyorum :|

*****spoiler******

I wαLк αLoηє 06-05-19 19:34

Anladığım kadarıyla Game of Thrones 8. Sezona iyi olan 1. ve 2. Bölümün ardından 3. Bölümde Sezon Finali yaptırmışlar ki o kadar kötü bir 4. Bölüm daha olamaz. :)

GuardOfBlood 06-05-19 21:33

son dakikalardaki yeşil perdeler ne kadar kötüydü öyle .

cgi ekibi erken bıraktı galiba bölümü

Watson 06-05-19 21:39

nefret ettim.

RUH ADAM 07-05-19 01:53

Geçiş bölümü gibiydi daha çok.
Cercie reyiz ben bitti demeden bitmez dedi yine verdi ayarı :D

ADALET 07-05-19 07:05

Genel olarak beklentimi karşılayan bir bölüm olmadı, ejderha çok kolay öldü anca Cersei nefret tazelemesi yaptık bu bölümde.

BarneyStinson 07-05-19 08:37

SPOILER

Yine klişe ve mantık hatalarıyla dolu, saçma sapan bir bölümdü. "bakın Dany artık deli ve kötü biri, Jon çok iyi ve süper bir kral olur" mesajını gözümüze sokmaya çalışıyorlar. Kaç bölümdür beklediğimiz "Ben size yardım etmek için geldim, sıra sizde" lafını sonunda Dany'den duyduk. Gendry'nin bir anda lord yapılması ve Arya'ya evlenme teklif etmesi tamamen saçmalık. Birden klasik Yeşilçam'a bağladılar. "Bak param var, şan şöhret de elde ettim ama sen olmazsan hiçbirinin anlamı yok" falan. E düne kadar yoktu zaten bu kız?

Cleagane'in ve Arya'nın King's Landing'e doğru gittiğini görüyoruz. 8 sezon hazırlanan Night King'i öldüren Arya, bir Cersei'yi öldüremezse zaten yazıklar olsun izlediğimiz diziye. Tormund ve wildlingler zaten hikayesini tamamlamıştı, normalde Night King savaşında ölmeleri lazımdı ama Ghost'u bile öldüremeyen dizi tabii ki wildlinglere de kıyamamış.

Masa başı içki oyunu sahnesi herhalde bu sezona dair en güzel 2 şeyden biriydi (şömine başı sohbeti ilk sırada) Çok içtenlikle çekildiği belli oluyor. Özlemişiz böyle sahneleri.

Berbat bir savaş planından sonra Bronn'un elinde kocaman bir crossbow'la Tyrion ve Jaime'nin olduğu odayı bastığını görüyoruz. Yani elinde kocaman bir crossbow'la seni kim nasıl içeri aldı, onu da geçtim Tyrion hangi sıfatla High garden'ı vaad edebiliyor ve onun da ötesinde Bronn nasıl tekrar elini kolunu sallayarak çıkabiliyor? Dizinin en saçma sahnelerinden birisiydi. Savaş bittiğinde Dany tahta oturursa "Kraliçem ben High Garden'ı Bronn'a verdim haberiniz olsun" mu diyecek?

Gelelim dizi tarihinin en anlamsız sahnelerinden birine. AÇIK OKYANUSTA 2 EJDERHANLA UÇARKEN NASIL PUSUYA DÜŞEBİLİRSİN? Kör olman lazım yahu. Hatta kör olmak da yetmez, donuk zekalı falan olmak lazım. Greyworm falan gemide, Missandei ile elele tutaşacak kadar rahat bir pozisyonda pusu yiyorlar. Greyworm'la aynı gemide olan Missandei nasıl oluyorsa ele geçiriliyor, diğer kimseye bir şey olmuyor. Daha sonra yerle bir edilen teknelerden kaçanların karaya vurduğunu görüyoruz. Daha sonra bir cut yapılıyor ve birden King's Landing'e ışınlanıyorlar. Gemi yok, ejderha yok, uçarak mı gittiniz be? CGI parası yetmemiş belli ki, Dothraki'leri, Ghost'u falan harcadıkları gibi Rhaegar'ı da harcadılar. Savaşın kaderini değiştirecek olayı 10 saniye görüyoruz, kimse şaşırmıyor/üzülmüyor ve 10 saniye sonra normal bir olaymış gibi herkes devam ediyor. Yemezler.

Anlaşma sahnesi zaten facia. Kalan son ejderhayı 10 kişilik unsullied ordusunun yanında Semt oturuşu yaptırmışlar. Çekip vursa savaş falan kalmayacak ortada. Missandei'nin ölümü beklenen bir şeydi, normalde Night King savaşında Greyworm ölmeliydi ama ona kıyamadıkları için bari Missandei'yi öldürelim demişler.

Sonuç olarak yine berbat, senaryosu kalitesiz bir dizi izledik. Çok sevdiğim, her pazar gecesi 4'te severek uyandığım dizi bir an önce bitsin diye dua ediyorum. Güzel diziyi mahvettiler. Yazıklar olsun.

Tüm saatler GMT +3. Şuan saat: 16:54
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)