Forum TR

Forum TR (https://www.frmtr.com/)
-   Sağlık (https://www.frmtr.com/saglik/)
-   -   Sebepsiz Suçluluk ve Değersizlik Hissi (https://www.frmtr.com/saglik/7392053-sebepsiz-sucluluk-ve-degersizlik-hissi.html)

NewType 23-05-18 21:08

Sebepsiz Suçluluk ve Değersizlik Hissi

Merhabalar bende sebepsiz suçluluk var sanki bir suç işlemişim gibi işlemedim ama işlemişim gibi hissediyorum vicdan azabı çekiyorum içimde bir bunalım var.

Yolda giderken mesela canım bir şey çekiyor ve alıyorum sonra bunu hak etmediğimi düşünüyorum ben suçlu ve değersiz biriyim gibi iç sesim hep baskı yapıyor. Hiçbir şeyi hak etmeyen suçlu oksijen israfı aptal biriyim gibi iç sesim bunları söylüyor bana.

Bir de mesela arkadaşlarım ve tüm insanlar arkamdan konuşuyor gibi geliyor bana arkamdan iyi arkadaşlarım bana küfür ediyor hakkımda dedikodu yayıyorlar gibi

Bunlar normal midir?

dranka11 23-05-18 21:18

C: Sebepsiz Suçluluk ve Değersizlik Hissi

Kendine değer vermeyip kendini kötüleyen insanları hiç sevmem çok kötü bir psikolojik hastalık bu.

NewType 23-05-18 21:37

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen dranka11 (Post 65999513)
Kendine değer vermeyip kendini kötüleyen insanları hiç sevmem çok kötü bir psikolojik hastalık bu.

Hayır ben hasta değilim. iki üç tane var olmayan ses duyduğum ve bir avuç halisinasyon gördüm diye hasta olmuyorum. Bazı arkadaşlarım da kendi kendime konuştuğum ve kendi kendime güldüğüm için benden korktuklarını söylediler.

Ara sıra da hareketsiz bir şekilde dalıp gidiyormuşum. Bir şey yemeden önce içine zehir kattılar mı diye düşünüyorum. Bunlar normal ve herkeste olabilen şeyler. Birazcık şüphecilik sadece. Ve ben gerçekten değersizim. Gerçeklere dayalı böyle düşünüyorum. Birazcık gerçekçilik ve şüphecilik hastalık mıdır? Değildir bence.

dranka11 23-05-18 21:42

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen NewType (Post 65999550)
Hayır ben hasta değilim. iki üç tane var olmayan ses duyduğum ve bir avuç halisinasyon gördüm diye hasta olmuyorum. Bazı arkadaşlarım da kendi kendime konuştuğum ve kendi kendime güldüğüm için benden korktuklarını söylediler.

Ara sıra da hareketsiz bir şekilde dalıp gidiyormuşum. Bir şey yemeden önce içine zehir kattılar mı diye düşünüyorum. Bunlar normal ve herkeste olabilen şeyler. Birazcık şüphecilik sadece. Ve ben gerçekten değersizim. Gerçeklere dayalı böyle düşünüyorum. Birazcık gerçekçilik ve şüphecilik hastalık mıdır? Değildir bence.

Senin gibi arkadaşım var oda kendine değer vermiyor çok kızıyorum çok garipsiniz ...

NewType 23-05-18 21:46

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen dranka11 (Post 65999573)
Senin gibi arkadaşım var oda kendine değer vermiyor çok kızıyorum çok garipsiniz ...

Benim bir hastalığım yok olsa bile psikoloğa gitmek için bile değersizim psikoloğun uğraşları bile benim gibi bir varlık için lüzumsuz aptal çirkin kusurlu biriyim herkes arkamdan konuşuyor.

dranka11 23-05-18 21:52

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen NewType (Post 65999596)
Benim bir hastalığım yok olsa bile psikoloğa gitmek için bile değersizim psikoloğun uğraşları bile benim gibi bir varlık için lüzumsuz aptal çirkin kusurlu biriyim herkes arkamdan konuşuyor.

Aynılarını oda diyor ne desek boş.

NewType 23-05-18 21:54

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen dranka11 (Post 65999624)
Aynılarını oda diyor ne desek boş.

Ne demek istediniz anlamadım. Arkadaşınızın nesi var? Gerçekten hasta mı?

dranka11 23-05-18 21:55

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen NewType (Post 65999631)
Ne demek istediniz anlamadım. Arkadaşınızın nesi var? Gerçekten hasta mı?

Hayır, değil.

NewType 23-05-18 21:57

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen dranka11 (Post 65999640)
Hayır, değil.

Ben de hasta değilim. Biraz şüpheciyim sadece. O da öyle. Neden en başta psikolojik hastalık dediniz?

dranka11 23-05-18 22:03

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen NewType (Post 65999651)
Ben de hasta değilim. Biraz şüpheciyim sadece. O da öyle. Neden en başta psikolojik hastalık dediniz?

Çünkü öyle psikolojik deli demek değil zaten bu psikolojik hastalığa girer.

NewType 23-05-18 22:19

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen dranka11 (Post 65999667)
Çünkü öyle psikolojik deli demek değil zaten bu psikolojik hastalığa girer.

Hayır ben hasta falan değilim biraz şüphe duymak hastalık mı oluyor yani?

miyauv 24-05-18 12:06

Kendini değersiz bulmak başka birşey
Arkamdan sesleniyorlar demek başka birşey.
İkincisinde eğer ciddiyse bu bir paranoya
Ve antipsikotik kullanmanı gerektirir.
Yalnızca tahmin ediyorsan, emin değilsen önemli değil.
Kendini oyalayacak birşeyler bul, kendini düşünme.
Ben mesela forumla oyalanıyorum :)

MHMT DMRC 24-05-18 12:11

Ciddi paronayaklık seziyorum. Bende de var biraz. Halüsinasyon görmek de normal değil. Psikolog değil de öncelikli bir psikiatris görmeli bence..

NewType 25-05-18 17:30

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen MHMT DMRC (Post 66001809)
Ciddi paronayaklık seziyorum. Bende de var biraz. Halüsinasyon görmek de normal değil. Psikolog değil de öncelikli bir psikiatris görmeli bence..

Benim ciddi bir şeyim yok bence. Paranoya falan değil de sadece mutsuzum gibi geliyor. Kendimle savaşıyorum mutsuzluktan bu savaşı nasıl bitirebilirim?

NewType 25-05-18 17:30

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen miyauv (Post 66001793)
Kendini değersiz bulmak başka birşey
Arkamdan sesleniyorlar demek başka birşey.
İkincisinde eğer ciddiyse bu bir paranoya
Ve antipsikotik kullanmanı gerektirir.
Yalnızca tahmin ediyorsan, emin değilsen önemli değil.
Kendini oyalayacak birşeyler bul, kendini düşünme.
Ben mesela forumla oyalanıyorum :)

Her ikisi de var arkamdan konuşuyorlar gibi hissediyorum insanlar arkamdan küfür ediyor gibi

MHMT DMRC 25-05-18 17:44

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen NewType (Post 66006643)
Benim ciddi bir şeyim yok bence. Paranoya falan değil de sadece mutsuzum gibi geliyor. Kendimle savaşıyorum mutsuzluktan bu savaşı nasıl bitirebilirim?

Yaşadığın sürece bu savaş devam edecektir. Ben de mutusuzum. Antidepresantlar ( SSRI türevi ) sahte de olsa mutluluk verebilir sana..

_ChiChécK 26-05-18 02:00

vasıfsız ve değersiz birisi olmadığını kendine ıspatla kaybecek neyin var

NewType 26-05-18 18:32

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen _ChiChécK (Post 66008399)
vasıfsız ve değersiz birisi olmadığını kendine ıspatla kaybecek neyin var

Nasıl yapacağım?

NewType 26-05-18 18:33

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen MHMT DMRC (Post 66006672)
Yaşadığın sürece bu savaş devam edecektir. Ben de mutusuzum. Antidepresantlar ( SSRI türevi ) sahte de olsa mutluluk verebilir sana..

Zannetmiyorum işe yarayacağını ama...

MHMT DMRC 26-05-18 18:34

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen NewType (Post 66011103)
Zannetmiyorum işe yarayacağını ama...

Bir dene. Şu an mide sorunlarından dolayı içtiğim SSRI türevi depresantı bıraktım ama yeniden başlamayı düşünmüyor değilim. İstesen de üzülemiyorsun öyle bir hale sokuyor.

Tüm saatler GMT +3. Şuan saat: 02:49
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)