Forum TR

Forum TR (https://www.frmtr.com/)
-   Muhabbet (https://www.frmtr.com/muhabbet/)
-   -   Kendine Aşık Olmak (Narsizm) ? (https://www.frmtr.com/muhabbet/506976-kendine-asik-olmak-narsizm.html)

Fb(Rh+) 11-08-06 13:49

Mitolojide, bilirsiniz Narcissus, göl kıyısında suya bakarken, kendi yüzünü görür ve o kadar beğenir ki, "aman da ben ne güzelmişim yahu?" deyip, kendisine aşık olur! Sonunda da bildiğimiz Nergis çiçeğine dönüşür.

Bazen buna 'megalomanyaklık' da deriz. Normal bir durum değil tabii ki, bir kişilik bozukluğu, her insanın aslında bir dereceye kadar kendisini beğenmesi normaldir, ama kendini beğenmek, kendine güvenmek, kendinden hoşnut olmak, kendisiyle barışık olmak ile kendine aşık olmak arasındaki ince çizgiyi geçmemek gerekir.

Örnek mi, çook: Hülya Avşar, Kaya Çilingiroğlu, Armağan Çağlayan, Ayşe Arman, Bülent Ersoy, Banu Alkan...

Hülya Avşar zaten kendisini ne kadar beğendiğini, kendisine aşık olduğunu kendi ağzıyla söylüyor, kadıncağız yaşlandıkça daha da narsist oldu, 'benden güzeli yok', 'benden başarılısı yok', 'kimse benden iyi olamaz'....

Ya, Armağan Çağlayan'a ne demeli? Birkaç yıl öncesine kadar bu adamın ismini bilen yoktu, ne zamanki Pop Star yarışması başladı, jüri üyesi olarak oradaki yarışmacıların ve diğer jüri üyelerinin önüne geçmek, daha çok ilgi çekmek amacıyla 'rol çalmaya', her programda merak uyandırıcı, bir takım abuksabukluklar yapmaya başladı, amacına da ulaştı, meşhuuur birisi oldu.

Velhasıl, eğer mitoloji doğruysa, bizim ülkemizde Nergis çiçeğine dönüşmesi gereken çok kişi var :D

Sizde durumlar nedir? Kendinizle barışıkmısınız?

Sanırım ben kendime olan sevgimi biraz abarttım. Narsizm'e kayıyoruz ...:D

Cordelia 11-08-06 14:05

Cvp: Kendine Aşık Olmak (Narsizm) ?

Narkissos efsanesi Yunan mitolojisine aittir, psikolojide Narsizm'in dayandırıldığı karakterdir. Sadece kendine hayran olduğu için değil bu kendini beğenmişliği ile insanlara acı çektirdiği için bir çiçeğe dönüştürülmüştür tanrılar tarafından ;)

Yani Narsist olmak değil, bu özellikle insanlara acı çektirmektir cezanın sebebi.

Bu yüzden çiçeğe dönüşmesi gereken insanları tespit etmek güç :)

Sonuçta Hülya Avşar'ın "ben güzelim" demesi insanlara acı vermiyor :)

High Hopes 11-08-06 14:17

her insan kendini sever :)
ama bunu, başkalarını görmezden gelecek noktalara taşımamak gerekir :)

Fb(Rh+) 11-08-06 14:20

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen Cordelia (Post 5465725)

Sonuçta Hülya Avşar'ın "ben güzelim" demesi insanlara acı vermiyor :)

Teşekkürler açıklamaların için Değerli Mod'um.

Ancak yukarda yazdığınız cümlede takılı kaldım. Nereden biliyorsunuz insanların acı çekmediğini. Belki onun kadar güzel olmayı isteyen insanlar vardır ve bu söylemin üzerine acı çekiyorlardır ..:)

GökmeN 11-08-06 14:29

Sanki Biraz Önce Ben Bu Konuyu Kilitli Görmüştüm:D

Bence Her İnsan Kendisine Aşıktır.Ama Bunu Fazla Çaktırmadan Yoksa Kötü Olabilir...

Cordelia 11-08-06 14:37

Güzellik göreceli bir kavram hepimizin bildiği gibi..
O yüzden "onun kadar" diye bir ölçü olamaz diye düşünüyorum ben.

Ama farklı bir açıdan bakmışsın, haklısın olabilir de.
Fakat Narkissos örneğinden yola çıkalım yine..
Narkissos ona aşık olan bir çok yakışıklı erkek ve güzel kadın (eski Yunanda erkeğin erkeğe aşık olduğu hikaye çoktur, o da ayrı bir konu tabi :)) onun tarafından aşağılanmış ve hor görülmüştür. Narkissos kimseyi kendine layık görmüyordu. Hülya Avşar örneğinde ise Kaya Çilingiroğlu gerçeği var :D

Olayı Hülya Avşar örneğinden soyutlarsak ki -ki soyutlamamız gerek- yine senin hikayenden yola çıkıp nasıl bir yorum yapmalıyız diye düşünüyorum ama yine üstte yazdıklarıma varıyorum ;)

SANG REAL 11-08-06 14:40

magasinleştirmişsin olayı :m08:
ne bileyim bir yere kadar kendini beğenmen normal...
dozu önemli;)

No Tolerance 11-08-06 16:12

Ben ce her İnsan KEndisine AŞıktır ..Ama Fazlası olmamak Şartıyla..

cAsh_ 11-08-06 16:36

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen Cordelia (Post 5465725)
Sadece kendine hayran olduğu için değil bu kendini beğenmişliği ile insanlara acı çektirdiği için bir çiçeğe dönüştürülmüştür tanrılar tarafından ;)

tanrı(LAR) mı? :D:D:D
sizin oranın tanrısı meşhur galiba hocam :rolleyes:

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen BoldPilot (Post 5465725)
Ben ce her İnsan KEndisine AŞıktır ..Ama Fazlası olmamak Şartıyla..

herkes kendine aşık mıdır? :rolleyes:
aşk dediğin şey zaten fazla bişidir(fazlası olmamak şartıyla ne demek (????) :D)
+
herkes kendini beğenir de bari :D

Cordelia 11-08-06 16:45

Alıntı:

tanrı(LAR) mı?
sizin oranın tanrısı meşhur galiba hocam
Yunan mitolojisinde Zeus, Poseidon ve Hades başta olmak üzere pek çok tanrı vardır ;)

Fb(Rh+) 11-08-06 17:30

Armağan'ın kadın kılığındaki eşi de, Ayşe Arman adlı kendine aşık kişi. Bu kadının çok iyi bir torpili olmalı, çünkü yıllardır tıpkı Armağan gibi kendini anlatır durur, geri zekalılar da bir şeymiş gibi okurlar ama kovulmaz da diyorum ya sağlam bir kapıya dayanıyor belli ki, ay efendim yabancı bir manken görmüş bir dergide mi ne? Tıpkı kendisine benziyormuş, ay ne güzelmiş, ay kedisi hastalanmış, kedisinin kakasını bir kibrit kutusuna koymuş, kargoyu çağırmış, kargo elemanı gelmiş, zili çalmış, Ayşe Hanım kibrit kutusunu çok önemli bir şeymiş gibi çocuğa vermiş, ah efendim halbuki zavallı çocuk o kutuda kedi kakası olduğunu bilseymiş...

gün geldi, Ayşe Hanım hamile kaldı, 'hah dedim, artık asla konu sıkıntısı çekmez'. Her gün bebeğini anlatır durur. Bu arada Allah analı-babalı büyütsün, bebeğin ismi Alya. Alya acıktı, Alya ağladı, Alya zırladı, Alya kustu, Alya sıçtı...biraz daha büyüsün Alya aşık oldu, Alya okula başladı, Alya karne aldı...

Buna ne diyorsun Cordelio? :D

Cordelia 11-08-06 18:21

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen Fb(Rh+) (Post 5468973)
Armağan'ın kadın kılığındaki eşi de, Ayşe Arman adlı kendine aşık kişi. Bu kadının çok iyi bir torpili olmalı, çünkü yıllardır tıpkı Armağan gibi kendini anlatır durur, geri zekalılar da bir şeymiş gibi okurlar ama kovulmaz da diyorum ya sağlam bir kapıya dayanıyor belli ki, ay efendim yabancı bir manken görmüş bir dergide mi ne? Tıpkı kendisine benziyormuş, ay ne güzelmiş, ay kedisi hastalanmış, kedisinin kakasını bir kibrit kutusuna koymuş, kargoyu çağırmış, kargo elemanı gelmiş, zili çalmış, Ayşe Hanım kibrit kutusunu çok önemli bir şeymiş gibi çocuğa vermiş, ah efendim halbuki zavallı çocuk o kutuda kedi kakası olduğunu bilseymiş...

gün geldi, Ayşe Hanım hamile kaldı, 'hah dedim, artık asla konu sıkıntısı çekmez'. Her gün bebeğini anlatır durur. Bu arada Allah analı-babalı büyütsün, bebeğin ismi Alya. Alya acıktı, Alya ağladı, Alya zırladı, Alya kustu, Alya sıçtı...biraz daha büyüsün Alya aşık oldu, Alya okula başladı, Alya karne aldı...

Buna ne diyorsun Cordelio? :D

Ne diyeyim gülüyorum :m08:

garfield24 11-08-06 23:05

narsisti narsist yapanlar utansın :) narsist insanların olduğu toplumda cahillik eğitimsizlik vardır...nitekim bizde narsist tonla...

вαчвαгs ♪ мєгcuгч 12-08-06 00:05

ben kendimi bıraktım:D
artık başkasına aşığım..:p

Moonlighttt 12-08-06 00:26

kendimden nefret ediyorum..........

ciciboy 28-08-06 04:21

her insan allah tarafından güzel yaratılmıştır.insanın kendisini beğenmesi bencilliktir

physcomaniac 28-08-06 08:50

walla ben de bi ara başka birisine deli gibi aşıktım
baktım yine ne warsa bende var
bende narsist oldum
:D

timess 28-08-06 09:40

ewet 12 tane tanrı athenada onlardan biri her kafadan ses gelen bir tanrı toplulugu:D

uuu

cordelia ya cevaben:D

hulya avsar cırkın mı yıllanmıs sarap gibi degilmi her kadın ona eenıo nerdeyse :D meshur olmak ısteyen ona tas atıo neden acaba:D

high hopesede bir sey yasıcam ama simdi bosver :D
ne demek lem her ınsan kendını sever:D

ELALI 28-08-06 10:02

Kendimi seviyorum..

Zaten yaşamın kıyısındayız bazı şeylere değer vermek gerekir buna ilk olarak kendini sevmekten başlayabiliriz..
İçinde sevgi beslemeyen bir insan mutsuzluğa mahkumdur...
Önce kendini sevmelisinki değeri,nefreti,umut etmeyi hepsini öğrenesin..

Judas 28-08-06 10:35

Hayat Bu Kadar ***** Ken
Birde Kendimi Sevmessem Olmaz ;)

Tüm saatler GMT +3. Şuan saat: 06:16
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)