FrmTR ForumTR Forum TR

FrmTR ForumTR Forum TR (https://www.frmtr.com/)
-   Linux işletim sistemi (https://www.frmtr.com/linux-isletim-sistemi/)
-   -   knoppix (https://www.frmtr.com/linux-isletim-sistemi/2574-knoppix.html)

zerezek 22-03-04 02:04

knoppix

ingilizce

ftp://ftp.uni-kl.de/pub/linux/knoppi...4-08-16-EN.iso

almanca

ftp://ftp.uni-kl.de/pub/linux/knoppi...4-12-08-DE.iso

ve ya

torrent (bu program i kuruyorsunuz torrent indirme sitelerine tikladiginiz anda otomatik iniyor siteler---bilmeyenler icin analttim prd :) )

sonra buna absin otomatik kurar knoppix 3.8 i

almanca

knoppix 3.8 cebit.

not suan 140 kb/sec le cekiyorum baya hizli.

uygun gorulen giris, sanirim butun versionlar icin gecerli

boot:

knoppix 1

root:

startx

anotherUSER 22-03-04 09:09

Cvp: knoppix

1:)knoppix-hd-install

2:)gaim

gej 22-03-04 17:40

Kurmasan daha iyi, stablebir surum ile işini daha rahat ve sorunsuz yaparsın...

Murats 23-03-04 01:00

knoppix stable bir surumdur.. bence ilk baslangiç için idealdir..

zerezek 23-03-04 01:36

hic birsey anlamadim desem yalan olmaz?

knoppix i hdd ye kurup msn leri calistirabiliyormuyum yapamiyormuyum?
sadece yahoo msn acabilsem de olur knoppix de hdd ye kurmak tan vazgectim:)

zerezek 23-03-04 06:49

bu isi yani hdd ye kurma isini ilk baslarda cok arastirmistim bunun icin bircok kisiye mail falan da atmistim soyle bir yazi geldi? bu konuda ne dusunursunuz?

Mümkündür. Teorik olarak bu işin nasıl yapılacağını özetliyorum
(Windows kurulumuna dokunmuyoruz.)

1- Win altında Partition Magic ile HDD'nin bir kısmını EXT2 dosya formatına çevirin.
2- KNOPPIX'den boot edin.
3- Burada o partisyonun mount özelliklerinden read-only access'den tam access e geçmelisiniz.
4- Shell'e şunu yazın: cp -a /KNOPPIX/* /mnt/<EXT2 li partisyonun mount ismi>
*tüm cd bu partisyona kopyalanacaktır
5- Ayrıca win ortamına geri dönerek cd içindeki rawrite2 programını "rawrite2 -f boot.img -d A" parametreleri ile çalıştırın. Bu bir bootdisk vazifesi görecektir ama bu haliyle yaratılan floppy CD'ye işaret etmektedir. Sizin bu disket içeriğini editleyerek ext2 li partisyona göre ayarlamanız gerkecektir.

!- Ya da lilo kurabilirsiniz... Diskete gerek kalmaz.

Burda anlatılanlar tamamen deneysel amaçlıdır ve sorumluluk kabul etmem. Daha detaylı bilgi için hiçbir yere bakamazsınız çünkü knoppix ekibi bu yolla boot etmeyi tasvip etmemekte. Döküman yok.

anotherUSER 23-03-04 10:57

hehe buna hic gerek yok :D knoppix´in hdd´ye yüklemek icin bir dcripti var ... knx-hd-install , yada knx-hdinstall olarak sen bi konsola yaz, script otomatik olarak calisacaktir, hatta gparted ile partisyonlarini olusturmalisin ... vs ...

MSN AIM ICQ YAHOO gibi servisler icin gaim i kullan ...

gej 23-03-04 17:35

yahoo da web cam li chat yapmak istiyorsan, web cam linux te çalışmıyor, wine ile çalıştırman gerekli.
Knoppix için stable değil dememdim, sadece daha sağlam hdd için olan sürümlere bakmasını katettim:)

zerezek 23-03-04 18:27

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen anotherUSER
hehe buna hic gerek yok :D knoppix´in hdd´ye yüklemek icin bir dcripti var ... knx-hd-install , yada knx-hdinstall olarak sen bi konsola yaz, script otomatik olarak calisacaktir, hatta gparted ile partisyonlarini olusturmalisin ... vs ...

MSN AIM ICQ YAHOO gibi servisler icin gaim i kullan ...

Bunu acilis boot: yazan yer e mi yaziyim?
bir de gaim nedir abi aciklarsan cok memnun olurum.

Murats 23-03-04 18:38

evet verilen komutlari açilişta boot yazan yere yazacaksin..

Gaim i ise Knoppix i kurduktan sonra gorursun ne oldugunu :Pp
kısaca bir ipucu vericek olursak .. ICQ AIM MSN YAHOO gibi bir çok platformu... tek program ile kullanana bilmeni saglayan minik bi programcik..

DaesAgelmar 23-03-04 18:57

tamamda anlamadığım gaim i ben hdd kurmadan da çaılştırıyordum yanılmıyorsam tabi kapattıktan sonra ayarlar gidiyor ama sanırım msn, AOL ve yahoo desteği olması lazım knoppix 3,3 bulunan gaim de (yanılmamak için bi daha bakiyim)

zerezek 23-03-04 19:56

ya anladim da trilian da bu isi yapiyor sanirim bunu biliyorum ama benim dedigim bunu knoppix calisirken cd den calisirken yani kurabiliyozmu?

The Nebucadnnezzar 23-03-04 21:53

ben knoppixle ilgili bir sitede okumuştum...knoppix harddiske kuruluyormuş ama sanırım cd emulasyonu gibi çalışıyormuş bu yüzden pek verimli olmuyormuş...ama hangi versiyon içindir...ne kadar doğrudur bilemem...cd den çalışınca da oldukça stabil ve windows kurtarma işlerine giden bir sistem bence...

DaesAgelmar 24-03-04 00:04

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen zerezek
ya anladim da trilian da bu isi yapiyor sanirim bunu biliyorum ama benim dedigim bunu knoppix calisirken cd den calisirken yani kurabiliyozmu?

nasıl yani zati diskte(CD) kurulu sen hdd mi kurmak istiyorsun onu anlamadım biraz Gaim i kurcalamn gerekiyor anladığım kadarıyla ayarlarına bakmadın mı ?

zerezek 24-03-04 00:51

esas 2 ana konu var di
1 hdd ye knoppix kaydedebilmek
2 knoppix cd de calisiyorken yahoo messenger i calistirabilmek ti.

buna cozum aramaya calistik.

anotherUSER 24-03-04 09:14

@ psicho knoppix´i emule felan etmiyorsun, knx-hdinstall komutuyla HDD´ne kurabiliyorsun ....

zerzerek
sorularin cevaplandimi?

zerezek 24-03-04 21:15

son 1 yahoo messenger olayina aciklik gelirse kafamdaki soru isaretleri bitecek:)
tesekkurler herkese simdiden.

anotherUSER 24-03-04 22:00

hic google le arama yaptinmi? sormadan önce bir arayin önce cevap bulamassaniz sorun .... gnomemessenger yanilmiyorssam MSN icin bir uygulama, ama yazdigim gibi gaim daha hos ve daha sexy

zerezek 24-03-04 22:53

hoccam hic knoppix de kurdunmu izin veriyormu kurmaya?
open with diyo bi cok setup dosyasina o yuzden soruyom
open with?:)

anotherUSER 25-03-04 09:19

kurdum tabiki, hizli bir sekilde debian'e sahip olmak isteyen herkes kurabilir ..... sen shell acacaksin (hani su monitörün üstünde midyekabugu olan sey) sonra shell'de su komutlari vereceksin,
Kod:

sudo su
Kod:

su -
Kod:

knx-hdinstall

sond komut knx-hd-install'da olabilir, bunu ögrenmek icin "tab" tusunu kullanarak shell'de komutlari tamamlayabilirsin .....

Tüm saatler GMT +3. Şuan saat: 08:51
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)