Forum TR

Forum TR (https://www.frmtr.com/)
-   Office Yardım ve Destek Forumu (https://www.frmtr.com/office-yardim-ve-destek-forumu/)
-   -   Excel'de format sabitlemek (https://www.frmtr.com/office-yardim-ve-destek-forumu/1357372-excelde-format-sabitlemek.html)

jackdaniels® 20-11-07 12:21

Excel'de format sabitlemek

Excel ile bir tablo hazırladım ve 15 farklı kişi bu tabloya bir takım veriler girerek bana geri gönderiyorlar; fakat geri gelen tablolardaki karakterlerin boyutların benim ilk hazırladığımla alakası yok. Bu noktada yardıma ihtiyacım var. Benim hazırladığım tablonun formatını sabitlemek istiyorum. Hücrelere giriş yapılabilsin fakat benim istediğim formatın dışına çıkılamasın. Bunu nasıl yaparım???

agresifff 20-11-07 17:32

C: Excel'de format sabitlemek

Bütün hücreleri seç (A ile 1 arasındaki köşeye tıklayıp yapabilirsin), sağ tıkla Hücreleri Biçimlendir açılan Hücre Biçimlendir penceresinden Koruma sekmesinde Kilitli yazan yerdeki işareti kaldır. Tamam ile Hücreleri Biçimlendir penceresini kapat.

Excelde üstteki menüden Araçlar > Koruma > Sayfayı Koru seç, istersen bir parola yaz Tamam ile devam et Parolayı yeniden soracak yaz ve tamam ile devam et tamamdır.

Bu haliyle kaydet, göndereceğin zaman korumalı yani bu haliyle gönder, düzenleme yapman gerektiğinde yine Araçlar koruma menüsünden sayfa korumasını kaldırabilirsin. Yaptığım deneme dosyasını buradan indirebilirsin.

jackdaniels® 26-11-07 12:52

İlgin çok teşekkür ederim. Benim ihtiyacım biraz daha farklı sanırım. Bu yöntemle çalışma kitabını koruma altına alıyoruz ve kimse korumayı kaldırmadan herhangi bir müdahalede bulunamıyor anladığım kadarıyla. Benim isteğim ise herkesin dosya üzerinde değişiklik yapabilmesi fakat yazı karakteri gibi ayarlarla oynayamaması.

Bahsettiğin yerleri kontrol ederken sonuca ulaştım. Tekrar teşekkür ederim.

agresifff 28-11-07 00:18

Tamam oldu değil mi ?

jackdaniels® 09-03-09 13:46

Yukarıda bahsedilen ayarları excel 2007'de nereden bulabilirim?

MCK1979 27-10-18 21:31

Merhaba, ben de sizin yapmak istediginizi ogrenmek istiyorum. Bir rapor hazirliyorum ancak dolduran kisilerin sadece icine bilgi ve deger girmelerine musade etmek; ancak formati hucre rengini ve yazi karakterlerine mudahele etmelerini engellemek istiyorum. Bunu yapabilirmiyim? Simdiden tesekkur ederim

14159265 28-10-18 19:56

Alıntı:

Gerçek Mesajı Gönderen MCK1979 (Post 66571333)
Merhaba, ben de sizin yapmak istediginizi ogrenmek istiyorum. Bir rapor hazirliyorum ancak dolduran kisilerin sadece icine bilgi ve deger girmelerine musade etmek; ancak formati hucre rengini ve yazi karakterlerine mudahele etmelerini engellemek istiyorum. Bunu yapabilirmiyim? Simdiden tesekkur ederim

Merhaba,
Bahsettiğiniz formatları, elinizde düzgün formatta bir excel varsa Giriş sekmesinde Biçim Boyacısını kullanarak çok kolay kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.Formatını almak istediğiniz hücre veya hücreleri seçtikten sonra biçim boyacınına tıklayıp sonra formatı yapıştırmak istediğiniz hücre veya hücreleri seçin.
Biçim Boyacısına çift tıklanıldığında bir daha biçim boyacısına tıklanılana kadar seçilen farklı yerlere kopyaladığı biçimi yapıştırabilir. Biçim boyacısına tek tıklanılarak biçim kopyalandığında bir kullanımlık olur.

Tüm saatler GMT +3. Şuan saat: 15:18
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)